1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. מעבר לציפיות

מעבר לציפיות

קטנה וקשיחה, או גדולה ורכה, במבנה מעוגל או כרכס גבוה. הכרית אינה עוד פריט מותרות לשעת השינה, אלא משפיעה על איכותה בצורה ניכרת. Adira בודקת איך בוחרים כרית לשינה מתוקה במיוחד

מאת שחר בן-פורת | צילום יח"צ | תאריך 4.3.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
איכות השינה בשעות הלילה, נקבעת לא רק כתוצאה מהמזרן או השמיכה שאיתם אנו ישנים, חשוב לבחור גם את הכרית עליה נישן, והנתונים בשטח מעידים על כך שיש לנו מה ללמוד.

בחירת הכרית משפיעה על איכות השינה, בחירת הכרית משפיעה על איכות השינה, 'הולנדיה', (צילום: יח'צ) 

איציק פלד, סמנכ"ל השיווק של חברת גומאויר, מסביר ש"כ-70% מהכריות הנמכרות הן כריות בסיסיות, העשויות הוליפיל או סוג אחר של חומרים פשוטים, ברמות מחיר של עד 40 ₪". לדבר פלד, הצרכן הישראלי רוכש כרית אחת לשנה.

'הצרכן הישראלי רוכש כרית אחת לשנה', (צילום: אילוסטרציה) 

אבי ברססט, מנכ"ל רשת הולנדיה, מחזק את ההרגשה שהמודעות לחשיבות כרית מתאימה, נמוכה מאוד. "רכישת כרית מתבצעת לרוב כחלק בלתי נפרד מרכישת מיטה ומזרן וללא התייחסות מיוחדת", אומר ברססט.


ויסקו, לטקס ושאר כריותאם אתם מוכנים להשקיע באיכות השינה שלכם, מומלץ לנסות את הכריות המתקדמות. פלד אומר כי "שוק הפרימיום כולל כריות במבנה צורתי, והחומר ממנו הן עשויות הוא לרוב לטקס טבעי, או ויסקו אלסטי". שני החומרים מספקים תמיכה רבה לצוואר ולראש הודות לאיכות שלהם והם חוזרים לצורתם לאחר השימוש.
הכריות העשויות משני החומרים הללו נמכרות בצורות ובדרגות קושי שונות, ולכן כדאי לבחון אותן היטב בחלל התצוגה לפני שרוכשים. יש כריות בעלות מבנה מעט מעוגל שבתוכו שוקע הראש; ויש כאלו העשויות משני רכסים בגבהים שונים, כך שניתן להניח את הרכס המתאים מתחת לצוואר בהתאם למידותיו.
כמה דוגמאות: ברשת שמרת הזורע תמצאו את VISCOPILO, כרית העשויה ויסקו, ולדברי החברה היא "בעלת מבנה ייחודי בלעדי" - ויסקו בפנים ומעטפת רכה של אקרילן מבחוץ (275 ₪).
ברשת הולנדיה תמצאו שורה של כריות שינה העשויות ויסקו או לטקס. כרית טמפור, למשל, מגיעה במידות, מ-S ועד XXL, המבטאים הבדלים בגובה. אלו עולות 420-590 ₪.
כרית סרויקל האורטופדית של הולנדיה עשויה משני רכסים ועולה 440 ₪.
גם ארופלקס מציעה כרית לטקס בשם ארופלקס רילקס, המגיעה בשלוש מידות ועולה 330 ₪; ואילו כריות הויסקו של גומאויר עולות 399 ₪.
חברת MD-מנדלבוים מציעה כריות מלטקס או ויסקו, כאשר את הלטקס ניתן לקבל ב-3 דרגות קושי. כריות אלו מגיעות כשהן עטופות בבדים המשלבים סיבי אלוורה ובמבוק, ועולות 375 ₪.

איך בוחרים כרית ?פלד מסביר כי חשוב לוודא שרוחב הכרית מתאים לרוחב הכתפיים, ושגובה הכרית יהיה תואם את קימור הצוואר ומפתח הכתף. "על מנת לבדוק זאת יש לעמוד עם הגב אל הקיר כאשר הכרית נמצאת מאחורי הראש. במידה והכרית מטה את הראש קדימה סימן שהיא גבוהה מידי. במידה והיא מצריכה הטיית הראש אחורה כדי להיתמך בה, סימן שהכרית נמוכה מידי. המצב האידיאלי הוא שהראש נשאר במצב מאונך כך שהכרית אינה מהווה גורם, מצב זה חשוב כי הוא משאיר את קנה הנשימה פתוח למעבר אוויר ללא הפרעה ועוזר במניעת נחירות".

חשוב לוודא שרוחב הכרית מתאים לרוחב הכתפיים, ושגובה הכרית יהיה תואם את קימור הצוואר ומפתח הכתף, כרית גחשוב לוודא שרוחב הכרית מתאים לרוחב הכתפיים, ושגובה הכרית יהיה תואם את קימור הצוואר ומפתח הכתף, כרית ג'וניור ד'ר גב, (צילום: יח'צ) 

בנוסף, יש לנסות את הכרית בשכיבה על הצד ולוודא שהיא סופגת את כל מפתח הכתף ונוגעת קלות במשטח השינה. מצב זה יבטיח כי הכרית תספוג את מפתח הכתף מבלי שיופעל עליה לחץ נגדי של משטח השינה.

המידות הסטנדרטיות לכרית הם אורך 60 ס"מ ורוחב 40 ס"מ. משקל הכרית או המשתמש אינם רלוונטיים.

המידות הסטנדרטיות לכרית הם אורך 60 סהמידות הסטנדרטיות לכרית הם אורך 60 ס'מ ורוחב 40 ס'מ, (צילום: אילוסטרציה) 

לגבי החומר ממנה הכרית עשויה, יש לוודא כי מדובר בחומר בעל התנגדות נמוכה ואלסטיות גבוהה דוגמת הויסקו או הלטקס. "דבר זה יבטיח פיזור לחצים טוב על פני כל השטח הבא במגע עם ראש המשתמש. הלחץ המופעל על הכרית, למשל על ידי הראש, רצוי שיהיה מפוזר על פני שטח גדול ולא נקודתי, כמו למשל במזרן קפיצים שבו הלחץ שמופעל על ידי הגב נתקל בהתנגדות נקודתית על פי קוטר הקפיץ שמתחתיו".

יש לוודא כי מדובר בחומר בעל התנגדות נמוכה ואלסטיות גבוהה, כריות יש לוודא כי מדובר בחומר בעל התנגדות נמוכה ואלסטיות גבוהה, כריות 'דארלן', (צילום: יח'צ) 

כרית נוחה שמתאימה לכם, היא לאו דווקא מותרות. הכרית תומכת בראש וחשובה מאד ליצירת מצע נוח לשינה, וכמובן גם לחלומות מתוקים.
תגובות לכתבה

חזור מעלה