גם מעצבת וגם חוסכת

עומדים בפני שיפוץ דירה או רכישה של דירה חדשה? בוודאי תהיתם ושקלתם את התועלת של מעצבת פנים, אז מעבר לפן העיצובי והייעוץ המקצועי מסתבר ששירותי עיצוב פנים יכולים להיות השקעה יעילה שיכולה לחסוך לא מעט כסף. איך? אתם שואלים, להלן כל הטיפים לעיצוב נכון וחסכוני.

תתחדשו! רכשתם דירה חדשה או שאתם שוקלים לעשות שיפוץ בדירה הישנה? מצוין אבל מאיפה מתחילים?

בין אם קניתם דירת קבלן חדשה או על הנייר ובין אם אתם עומדים בפני שיפוץ דירה ישנה בוודאי עלתה בכם המחשבה האם לקחת גם מעצבת פנים במעט הכסף שנותר או לחסוך את התענוג ולבסס את העיצוב על הטעם והאסתטיות הטבועה בכם. שמעבר להתאים את השטיח לספה מעצב פנים יכול בסופו של דבר להביא לחיסכון משמעותי בעלויות השיפוץ, הריהוט ובכלל.

רותם סידלר ומירב צ´רניחובסקי מעצבות פנים ובעלים של חברת StudioLagom מספרות לנו כיצד.

צילום: עינת אביגיל אסף
צילום: עינת אביגיל אסף


טעם עיצובי - אישי מוצלח יש לי, אז למה כדאי לי להשקיע בעלות נוספת על מעצבת פנים?

"במקרה שמדובר בדירת קבלן הדבר חשוב במיוחד כאשר רוכשים דירה על הנייר, בשלב התכנון", מסבירה מירב. "שלב הבנייה מאפשר לנו לעשות שינויים רבים המותאמים לצרכי הדיירים שבסופו של תהליך יובילו לחיסכון כספי רב לקונה, זאת היות והקבלן המבצע יעשה אותם. אם נעשה את השינויים לאחר האכלוס זה לא רק עלול לעלות הרבה יותר כסף זה יצא מהכיס של הדיירים. התכנון המקדים מאפשר להבין איפה יש צורך בשקעי חשמל נוספים או איפה נדרש לשבור קיר ולהגדיל חדר מסוים ובאיזה מקום תרצו להתקין את הכבלים. אלו החלטות חשובות שבסופו של דבר חוסכות המון בעלויות הסופיות".

צילום: עינת אביגיל אסף
צילום: עינת אביגיל אסף

מה בנוגע לעיצוב החלל, בחירת הריהוט מיקום התאורה וכד´?

"במרבית המקרים מעצבת פנים מלווה את הלקוחות לכל אורך התהליך, החל מרכישת הדירה על הנייר ועד עיצוב הדירה לאחר קבלת המפתח. כמובן שבמהלך הבניה יש שלב שבו אין עבודה ממשית אבל ניתן כבר להתחיל ולבחור ריהוט ושאר אביזרים לבית. העלות כאמור נמדדת על פי היקף העבודה ולא בהתאם לטווח הזמן שהיא לוקחת", מסבירה רותם.

"כמו כן, מעצבת פנים מקצועית יודעת לכוון את התקציב של הלקוח למקומות הנכונים", מוסיפה מירב. "לקוח מציב את הסכום שהוא יכול להשקיע בעיצוב הבית והניסיון, הידע והקשרים מאפשרים לנו כמעצבות למקסם את העלות לצרכים של הלקוח. כך למשל בפרויקט מסוים ניתן להשקיע בספה יוקרתית של מותג מוביל בעלות גבוהה ולחילופין בפרויקט אחר ניתן למצוא ספה איכותית לא פחות אבל במחיר סביר".

השמועות מספרות שמעצבי פנים מקבלים עמלות ולכן נהנים ממחירים נוחים מהספקים שלהם.

"עניין העמלות פחות מדויק אבל כמובן שכאנשי מקצוע יש לנו את היכולת לדעת וליהנות ממחירים אטרקטיביים יותר. מעצבי פנים מביאים לכל ספק לקוחות רבים וחשיפה ולכן מקבלים מחירים טובים יותר מאלו של הלקוח הפרטי שקונה קנייה חד פעמית. זה פרמטר נוסף שבו יש תמורה לשכור את שירותיהן של מעצבות פנים שכן בסופו של דבר, החיסכון גדול יותר מההוצאה הסופית". מסבירה רותם.

צילום: עינת אביגיל אסף
צילום: עינת אביגיל אסף

מה היתרון של מעצבת פנים בשיפוץ בית או דירה ישנים?

"נניח שיש אישה שהיא בשלנית מעולה כבר 30 שנה. יש לה הרבה יותר ניסיון במטבח ממה שלי יש אבל לי יש יותר ניסיון בתכנון המטבח. אני אדע איפה למקם את התאורה כך שהיא לא תציל על הגז או במקרה אחר אדע האם הלחות של התנור תעשה נזק לקיר או לאריחים. בשורה התחתונה הבית צריך לעבוד בשבילנו ולא אנחנו בשביל הבית", מסבירה רותם.

"בנוסף יש גם את העניין של התשתיות הישנות. לרוב בבתים ישנים יש מערכות בלויות של צנרת ואינסטלציה שלא תמיד ניתן להזיז אותן ולכן הרבה פעמים אנחנו נתקלות במצבים של אנשים שהתחילו שיפוץ ורצו להעביר מיקומים של חדרים ונתקלו בבעיות שעלו להן הרבה זמן, כסף וכאב ראש. הקבלן לא תמיד ידע מראש על כך ומעצבת פנים, בעזרת תכניות הבית, תדע לדעת מה אפשרי להזיז ומה לא" מסכמת מירב.

צילום: עינת אביגיל אסף
צילום: עינת אביגיל אסף

אז אם כך בסך הכולל של העלויות, ובמיוחד בכל הקשור לבעלי מקצוע בארץ יש תמורה לעלות של מעצבי פנים שהיא הרבה מעבר לנושא העיצובי בלבד.

"זה בדיוק כך!! מעצבת פנים היא לא פינוק לעשירים בלבד להיפך התפקיד הופך להכרחי ומכריע דווקא שעובדים עם תקציב מוגבל. לא רק שאת יכולה לקבל את הריהוט שרצית במחיר זול יותר או להימנע מטעויות, מעצבת פנים היא מצפן - בכל מה שקשור לעיצוב השמים הם הגבול ואפשר להוציא מיליונים על דירת שני חדרים או להקציב מראש את הסכום להוצאה ולדעת להוציא ממנו את המקסימום, הן מבחינת נראות והן מבחינת פונקציונליות", אומרת מירב.

"היבט נוסף הוא שלא מספיק רק למצוא תמונה יפה בפינטרסט וללכת לחנות לקנות את הפריט. מעצבת תדע שאפשר לקנות את האריחים שבתמונה ב-300 ש"ח או ב-30 ש"ח והתוצאה הסופית תהיה אותה התוצאה. היכרות עם עולמות התוכן האלה והידע שיש למעצבי הפנים מקנים לנו את היכולת לתכנן הכל עד לפריטים הכי קטנים ומה נכון לכל בית".

צילום: עינת אביגיל אסף
צילום: עינת אביגיל אסף

כיצד לבחור את מעצב הפנים המתאים?

חשוב מאוד לעשות סקר שוק בהתחלה. לקבל כמה המלצות מאנשים, להיכנס לאתרים של אותם מעצבים ומעצבות ולראות את הסגנון העיצובי. קובעים פגישה ובוחנים את הכימיה והשיח עם הבן אדם שיושב מולך. זהו צעד חשוב היות ואתם הולכים לבלות לא מעט שעות ביחד. לאחר מכן לוקחים הצעות מחיר משכללים את כל הפרמטרים ומקבלים החלטה.

הכתבה בשיתוף רותם ומירב בעלות סטודיו לעיצוב פנים StudioLagom

אולי יעניין אתכם גם:

לצפייה בבתים מעוצבים נוספים

איך תעשו זאת בעצמכם

חזור מעלה