1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. היכל הספר

היכל הספר

כשהאינטרנט פרץ לעולמינו היו שהעריכו שהספרים יעלמו. בנתיים, הספרים עדיין כאן ואפילו ניתן להם מקום של כבוד בבית. לקראת שבוע הספר Adira בודקת את כל החידושים והטרנדים בתחום הספריות הביתיות

מאת שחר בן-פורת | צילום יח"צ | תאריך 1.6.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
כשפרץ האינטרנט לעולמנו במלוא עוצמתו, היו שניבאו כי הוא ישנה את חיינו, כולל את הרגלי הקריאה שלנו. בפועל, החוויה של קריאת ספרים עדיין ממשיכה לסחוף אחריה רבים. בהתאם, גם הצורך בספרייה ביתית שתכיל את הספרים, שריר וקיים. אך כמו בכל תחום הקשור לעיצוב הבית, גם הספרייה שינתה בשנים האחרונות את פניה והפכה לרהיט מעוצב שיש לתת עליו את הדעת.

'הספרייה שינתה בשנים האחרונות את פניה והפכה לרהיט מעוצב שיש לתת עליו את הדעת', טולמנס, (צילום: יח'צ) 

"ספריות קלאסיות כמו של פעם, שאנחנו זוכרים בעיקר מבית סבתא, כמעט כבר לא קיימות היום בפונקציה הבסיסית שלהן. כלומר, בשנות ה-2000 כמעט שלא נמצא בבתים ספריות מאסיביות גדולות המכסות קיר סלון שלם, כשבתוכן יושבים ספרים רבים", אומרת רינה אלקובי, מעצבת הבית של "דקור".

בבית העיצוב הרמוני ירושלים מציעים בין השאר ספריית כוורת מדגם LINES שעוצבה על ידי Peter Maly, (צילום: יחבבית העיצוב הרמוני ירושלים מציעים בין השאר ספריית כוורת מדגם LINES שעוצבה על ידי Peter Maly, (צילום: יח'צ) 

לא רק ספריםהספריות משמשות אותנו כמובן לאחסון ספרים, אך לא פעם גם לאחסון סרטי DVD, דיסקים, אלבומים וחפצי נוי. מעל הכל, הן הופכות לפריט העיצוב המשתלבות בעיצוב הכללי של החלל, או לחילופין נותנות את הטון במראה הבית. "הספריות משמשות כפריט עיצובי לכל דבר", אומר אילן מוגרבי, מנכ"ל ובעלים של חברת Exclusive Lighting Furniture, המרכז לתאורה וריהוט מעוצב. "אם בעבר היו הספריות ברובן עשויות מעץ בגוונים טבעיים, הרי שכיום יכולות הספריות לשמש כפריט המרכזי בחדר המגורים, בזכות העיצובים והחומרים העכשוויים, והמעצבים הגדולים אשר נכנסו לעיצוב קטגוריה זו. הכוורת - ספרייה המורכבת ממדפים בלבד וללא גב וחיפוי קדמי כלשהו - היא אחד הפריטים המבוקשים ביותר בשנים האחרונות, והיא ממשיכה לצעוד איתנו אל עבר עתיד נקי ומוקפד. היא מאפשרת להציג לראווה את אותם חפצי אמנות וספרים אשר בחרנו בקפידה לביתנו. למעשה, הכוורת אף מסייעת לנו לשמור על סדר וניקיון - הודות לכך שהיא חשופה לעיני כל ומחייבת אותנו להקפיד על קו נקי כאשר אנו מאכלסים את מדפיה".

משה קוסטליץ, מנכ"ל נטוצי, אומר כי "אנו מתרחקים מהתפיסה שמתייחסת רק אל הצד השימושי בריהוט ומדביקים את התפיסה המודרנית מאירופה, שמתייחסת אל הרהיטים כחלק מהזהות האסתטית שלנו". הספריות, כאמור, מבטאות שינוי זה בעוצמה.

כוננית הספרים שהוגדרה בעבר כרהיט עץ כבד עם מדפים מאסיביים, מאבדת כיום ממשקלה ומופיעה בתדמית חדשה, כוננית הספרים שהוגדרה בעבר כרהיט עץ כבד עם מדפים מאסיביים, מאבדת כיום ממשקלה ומופיעה בתדמית חדשה, 'דירן', (צילום: יח'צ) 

ספרייה בהתאמה אישיתכמו בכל תחום עיצובי, גם בעיצוב ספריות יש טרנדים ומגמות. "מעצבי הכונניות פונים למשחק יצירתי הכולל נוסטלגיה לצד מודרניזציה, דקורציה לצד אומנות. תאי אחסון מקוריים ומרהיבים משנים את כל מה שראינו וידענו עד כה על כונניות ספרים, כאשר המשותף לכולם הוא דינאמיות יצירתית ומודולארית", אומרת נגה פרידלנדר, סמנכ"לית השיווק ברשת טולמנ´ס.

פרידלנדר מצביעה על שתי מגמות עיקריות בתחום, כאשר הראשונה היא תחכום ומודרניזציה:
"כוננית הספרים שהוגדרה בעבר כרהיט עץ כבד עם מדפים מאסיביים, מאבדת כיום ממשקלה ומופיעה בתדמית חדשה, במגוון אפשרויות, בחומרים מגוונים ובעיצובים מפתיעים, התואמים את סגנון החיים המודרני והעכשווי. במקרים רבים מתאחדות פונקציות רבות כמו כוננית הספרים, המזנון ומערכת הקולנוע הביתית, לכדי מערכת רב תכליתית מושלמות".

את המגמה השנייה בתחום מגדירה פרידלנדר כשינוי צורה; "כונניות הספרים מסמלות את הגישה הרווחת בשנים האחרונות, של הליכה לקראת הלקוח ושיתופו בעיצוב המתאים לו ביותר. כך לדוגמא, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ייצרו המעצבים מנגנונים חכמים המאפשרים ניידות פנימית של מדפי הכוננית. תנועה פשוטה והכוננית משתנה לאינספור קומפוזיציות אסתטיות ושימושיות בהתאם לדרישות האישיות. המנגנונים כוללים צירים מסתובבים ב- 360 מעלות, מסילות, מנעולים מתוחכמים ועוד".

ספרייה מודולארית מבית ROCHE BOBOIS Paris, להשיג בספרייה מודולארית מבית ROCHE BOBOIS Paris, להשיג ב'פיטרו הכט' (צילום: יח'צ)  

ספריות העתיד כבר כאן !בהתאם לשינוי בעיצוב הספריות, כך תוכלו למצוא בחנויות שלל אפשרויות ברמות מחיר שונות:
חברת LINTELOO ההולנדית עיצבה ספרייה המשלבת יחידות מגוונות רב צדדיות הניתנות לסיבוב של 360 מעלות בהתאם לצרכי הקוראים. מחירה ברשת טולמנס עומד על 29,800 ש"ח. באותה הרשת מציעים גם את הספרייה המודולרית שעיצב האדריכל ג´אן נובל עבור המותג האיטלקי Molteni. הסיפריה בנויה סביב עוגן אחד המחובר לקיר, במדף העץ העליון, והיא משלבת מערכת מודולארית של מדפי מתכת דקים אשר נראים כאילו הם מרחפים באוויר, אודות למערכת תמיכה הנסתרת מעין המתבונן. מחירה של הספרייה המודולרית הוא החל מ-15,000 ₪.

בפיטרו הכט מצאנו את FOSSILE, ספרייה מבית ROCHE BOBOIS Paris. לספרייה יחידת מדפים מודולאריות עשוית טרה קוטה, המגיעה בגודל 56X38X25 ס"מ ליחידה ומיוצרות בגוון טבעי או חום. היא בנויה כך שהפסים המשוננים שלה הם המחברים את יחידות הספרייה אחת לשנייה. כך ניתן להגדיל בפשטות יחסית את הספרייה ומחירה החל מ- 805 ₪.

ספרייה בעיצובו של המעצב Aziz Sariyer, להשיג בספרייה בעיצובו של המעצב Aziz Sariyer, להשיג ב'Exclusive Lighting Furniture', (צילום: יח'צ) 

בדרך המשי שבמושב רשפון אפשר לרכוש ספריות פתוחות בעיצוב קלאסי עשויות עץ מלא ובעיצובים שונים במחירים שבין 300-1,790 ש"ח.

ב- Exclusive Lighting Furniture מוכרים ספריות מסדרת PAUZA של המעצב Aziz Sariyer. הספריות מעוצבות בצורות גיאומטריות העשויות מפאנלים של אלומיניום בגוון כסוף או שחור מאט. המחיר מתחיל ב- 26,000 ₪.

בבית העיצוב הרמוני ירושלים מציעים בין השאר את ספריית כוורת בשם LINES שעוצבה על ידי Peter Maly ועולה כ- 14,950 ₪.

ב- RUGINE מוכרים ספרייה בסגנון עתיק העשויה עץ אלון שעולה 51 אלף ₪, ואילו בדיזיין G.D מציעים ספריות עשויות עצים בני מאות שנים בשלל עיצובים ובקשת רחבה של מחירים, שנעים בין –6,000 ועד 70,000 ₪.

ספריות עשויות עצים בני מאות שנים בשלל עיצובים ובקשת רחבה של מחירים (צילום: יחספריות עשויות עצים בני מאות שנים בשלל עיצובים ובקשת רחבה של מחירים (צילום: יח'צ)  

טיפים לבחירת הספרייה הבאה שלכםאווה סמואלוב, מעצבת הבית של הדיזיין סנטר, מדגישה כי יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שבוחרים ספרייה:
> גודל הספרייה חייב להיות מותאם לגודל החלל הנתון. ספרייה קטנה מידי בחלל פתוח וגדול פשוט תיבלע, גם אם מדובר בספרייה מיוחדת ומרשימה ביותר. כך גם לגבי ספרייה גדולה מידי בחלל קטן, שעלולה לסגור את המרחב וליצור מראה קטן וצר.
> לקבלת מראה מרשים במיוחד בסלון הבית רצוי ליצור ניגודיות בין צבע הקיר עליו נשענת הספרייה לבין החומרים והצבעים של הספרייה.
> בחללים קטנים שבתוכם נדחסים פריטים רבים, מומלץ לבחור בספריות סגורות עם דלתות או מכסה מסוים כדי ליצור מראה מסודר ונקי יותר וכדי למנוע עומס על העין.

חשוב להקפיד על תיאום וליצור מראה הרמוני בין סגנון הסלון לסגנון הספרייה, חשוב להקפיד על תיאום וליצור מראה הרמוני בין סגנון הסלון לסגנון הספרייה, 'קליגריס' דיזיין סנטר, (צילום: יח'צ) 

> חשוב להקפיד על תיאום וליצור מראה הרמוני בין סגנון הסלון לסגנון הספרייה. כיום הנטייה היא ליצור "טוטאל לוק" אחיד ושלם, לכן כל מה שנמצא במתחם הסלון ראוי לבדיקה ובחינה האם מתאים לסגנון המתקבל.
> אם הבית מעוצב בסגנון מינימליסטי ונקי עם צבעים קרים, כדאי לשלב ספרייה בצבעים צבעוניים חמים. שילוב זה יוצר ניגודיות משלימה ואיזון בין הקר לחם, ומעניק אנרגיה חיובית ותחושת הזמנה ונועם לשוהים בחלל.

ספרייה מחוררת בעיצוב ייחודי של המעצב יפרח בן צבי, (צילום: יחספרייה מחוררת בעיצוב ייחודי של המעצב יפרח בן צבי, (צילום: יח'צ)  

מעבר לכך שספרייה מאפשרת לכם לשמור על שלמותם של פריטים חשובים לאורך זמן, ספרייה מעוצבת שמאוכלסת באופן אסתטי ונעים, תקנה לחלל גם מראה מכובד ומסודר, ויתרה מכך, תאפשר לכם להציג בגאון את הספרים, התקליטורים וחפצי האמנות שאתם מעוניינים שיראו כל באי הבית.

תגובות לכתבה

חזור מעלה