1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. זהירות, ילדים בבית!

זהירות, ילדים בבית!

החופש הגדול מתקרב, הילדים מתכוננים לבלות בבית ולכן אנו נדרשים להכין אותו בהתאם. כיצד תיצרו בית בטוח לילדים ותמנעו פגיעות מיותרות בלי לוותר על העיצוב

מאת רחלי גפן | צילום יח"צ | תאריך 24.6.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
החופש הגדול כבר מתקרב בצעדי ענק והילדים שעד כה בילו את מרבית זמנם בבית הספר ובחוגים, יתחילו לשהות זמן ממושך יותר בבית. לכן, קצת לפני שהבלאגן מתחיל לחגוג, כדאי להיערך ולהכין לילדים סביבה נעימה ובעיקר בטוחה לשהות בה. בית בטוח לילדים הוא נושא שיש לתת עליו את הדעת, גם שהילדים אינם בחופשה, אך על אחת כמה וכמה כאשר הם בחופש ומבלים בו את מרבית זמנם. קבלו כמה פתרונות יצירתיים לשמירה על בטיחות בבית, בלי לוותר על בחירות עיצוביות.

ברכישת ריהוט לחדר ילדים, יש להקפיד כי הוא בעל תן תקן, (צילום: יחברכישת ריהוט לחדר ילדים, יש להקפיד כי הוא בעל תן תקן, (צילום: יח'צ) 

בטיחות בחדר הילדיםבראש בראשונה יש להתייחס לחדרי הילדים, שם הם מבלים את מרבית זמנם במהלך היום, וכמובן בלילה בעת השינה. מכיוון שבשעות הלילה, הם לרוב ללא השגחתכם, יש לשים לב במיוחד לבטיחותה של המיטה. בתי ששון- ישר, הבעלים של "שגם", מסבירה כי "מיטה מהווה אלמנט חשוב ומרכזי בחדר הילדים, הן ביום והן בלילה, ולכן יש להקפיד הקפדה יתרה על בטיחותה. הסכנות בתחום קיימות בעיקר כשמדובר במיטות תינוק ובמיטות קומתיים". הדברים החשובים עליהם יש להקפיד כשרוכשים מיטת קומתיים:
> חוזק המעקה – שימו לב שהמעקה חזק דיו ולא יאפשר את נפילתו את הילד בלילה.
> חיבור הסולם – עליכם לוודא כי החיבורים חזקים והסולם מתאים למשקלו של הילד המטפס עליו.
> עובי המזרן העליון – הקפידו לבחור מזרן עבה ונוח בעבור הילד.
> המרווח בין המיטה העליונה והתחתונה – שימו לב כי הילד הישן במיטה התחתונה, יכול לשבת בה בנוחות ולא חשוף לפגיעה ממצע המיטה העליונה.

כשרוכשים מיטת קומותיים יש לוודא את חוזק הסולם וכן את המרווח בין המיטה התחתונה לעליונה, כשרוכשים מיטת קומותיים יש לוודא את חוזק הסולם וכן את המרווח בין המיטה התחתונה לעליונה, 'רהיטי ברזילי', (צילום: יח'צ) 

מלבד המיטה, יש לשים לב כמובן גם לריהוט בחדר הילדים. בסניף "שגם" שבדיזיין סנטר תוכלו אף למצוא חדרים מעוצבים וריהוט עם פינות מעוגלות, למזעור חבלות הילדים מפינות חדות.

ארגון "בטרם" מעניק טיפים נוספים לשמירה על הבטיחות בחדר הילדים:
> ברכישת רהיטי חדר הילדים כמו מיטה, שידה, מזרן וכו´, יש לבדוק כי הם בעלי תו תקן.
> מומלץ לרכוש רהיטים בעלי פינות מעוגלות, או לחלופין מגני פינות, למניעת פגיעות.
> במידה ורכשתם ספרייה לחדר, או רהיטים כבדים אחרים, כמו טלוויזיה, דאגו לקבע אותם אל הקיר באמצעות אביזרים מתאימים.
> ריהוט כגון מיטה, שידה, כסאות, או שולחן אין למקם מתחת לחלון, למניעת טיפוס ונפילה מגובה.
> התקינו סורגים לפתחי החלונות. תריסים ורשתות נגד יתושים אינם מהווים הגנה מנפילה.

מומלץ לרכוש רהיטים בעלי פינות מעוגלות, או לחלופין מגני פינות למניעת פגיעות, מגן פינות מבית מומלץ לרכוש רהיטים בעלי פינות מעוגלות, או לחלופין מגני פינות למניעת פגיעות, מגן פינות מבית 'Life', (צילום: יח'צ) 

יש להקפיד על התקנת מעקה לפי תקן, גם בבית וגם ביציאה למרפסת. אם אתם גרים בבית פרטי בעל כמה קומות, כדאי לדעת שיש תקן גם לגבי מעקה המדרגות. הקפידו על מעקות בעלי תו תקן ומרווחים של 10 ס"מ ביניהם. שלבי המעקות צריכים להיות אנכיים ולא אופקיים, כך שלא יהוו מתקן טיפוס לילדים. בנוסף, בבית שיש בו לילדים עד גיל 3, יש להתקין שערים במעלה ובמורד המדרגות.

יש להקפיד על מעקה לפי תקן גם בתוך הבית וגם במעקה יציאה למרפסת, (צילום: יחיש להקפיד על מעקה לפי תקן גם בתוך הבית וגם במעקה יציאה למרפסת, (צילום: יח'צ) 

שקע ותקעסכנה נוספת שאורבת בבית היא החשמל. יותר ויותר מוצרי חשמל ואלקטרוניקה מוצאים את דרכם לתוך הבית, ולא מעט מהם נמצאים בחדרי הילדים. חברת "הולנדיה" מציעה את מערכת SAFETY TOUCH – מערכת הגנה חשמלית במעגל סגור, המאפשרת ניתוק זרם החשמל המגיע ממקור החשמל למיטה, מרגע שעצם מסוים נוגע בחלק התחתון של המיטה. מערכת זו יעילה ודרוכה למניעת חבלות ותאונות בסביבת המיטה כך שברגע שעצם מסוים, ילד או חיית מחמד נוגעים בחלקה התחתון של המיטה, מערכת ההגנה פועלת ומנתקת את זרם החשמל המגיע למיטה.

בנוסף, ממליץ ארגון "בטרם" לכסות שקעים שאינם בשימוש ולנעול ארונות ומגירות. לצורך כך, מציעה חברת Life סדרת אביזרי בטיחות לבית הכוללת, בין היתר, מגני שקעים מסיליקון רך ונועל מגירות דו-כיווני (המסייע במניעת פתיחת וסגירת מגירות וארונות על ידי הפעוט). המוצרים זולים יחסית ומחיריהם נעים סביב העשרים שקלים.

כמו כן, כדאי גם לשים לב לנושא התאורה בבית. מעבר להכרח לפנות ולהזיז גופי תאורה מהישג ידם של ילדים, תמיד קיימת סכנה שגופי התאורה המסוגננים שתליתם מהתקרה יצנחו למטה. "רהיטי ברזילי" מציעים תקרת אלומיניום המשמשת כמסננת, שמעליה ניתן לשים גופי תאורה. רשת ביטחון מעוצבת, אם תרצו.

SAFETY TOUCH – מערכת הגנה חשמלית במעגל סגור, המאפשרת ניתוק זרם החשמל המגיע ממקור החשמל למיטה, מרגע שעצם מסוים נוגע בחלק התחתון של המיטה, SAFETY TOUCH – מערכת הגנה חשמלית במעגל סגור, המאפשרת ניתוק זרם החשמל המגיע ממקור החשמל למיטה, מרגע שעצם מסוים נוגע בחלק התחתון של המיטה, 'הולנדיה', (צילום: יח'צ) 

הסבון בכה מאדחדר האמבטיה הוא שדה מוקשים לא קטן בפני עצמו. ג´יימי הרננדורנה, מנהל הפרסום של "חזי בנק", נותן מספר טיפים בנושא: "ישנן חברות המייצרות כיורים, ברזים ואמבטיות במימדים קטנים יותר, שמתקינים בגובה מיוחד לילדים, אך בפועל השימוש באביזרים אלו נעשה בגני ילדים. בחדרי האמבט בבתים הפרטיים, משתמשים במוצרים הסטנדרטים ומתאימים אותם לילדים".

ב"חזי בנק" ניתן למצוא קולקציה מיניאטורית המיועדת לילדים, ואמצעי הגבהה מעוצבים. בנוסף, מוצעים אריחים לאמבטיה, אשר מגיעים בגימור מחוספס למניעת החלקה. מי שמחפש פתרון זול יותר יוכל למצוא בעשרות שלקים בודדים בלבד מדבקות מונעות החלקה לאמבטיה מבית היוצר של חברת "Life".

במחלקת הברזים של "חזי בנק" ישנם גם ברזים לכיור בעלי שסתום מיוחד, המונע ממים חמים מדי לזרום לכיור. כמו כן, מציין הרננדורנה, "ישנו ברז לטוש בעל סוללות טרמוסטטיות עם כפתור בטיחותי, שלא עובר את טמפרטורת ה-38 מעלות צלסיוס, כך שגם ילד המתקלח באופן עצמאי לא ייכווה". זה המקום לציין כי על פי נתוני "בטרם", הסיבה השלישית לתמותת ילדים, מבין פגיעות הבית והפנאי, היא כוויה (11%). במקום הראשון, ובמרחק ניכר מהשאר, נמצאת סכנת הטביעה (27%). בחנותI feel שבדיזיין סנטר ניתן למצוא מערכת חדשנית וייחודית של גלאי בריכה, המאפשרים לקבל מידע על כל נפילת גוף זר לתוכה.

מגני שקעים מסיליקון רך, מגני שקעים מסיליקון רך, 'Life', (צילום: יח'צ) 

וילון עם ביטחוןמיטיבי הלכת, שכבר סיימו לאטום שקעים, לאבזר את האמבטיה ולהימנע מסכנות בחדר הילדים, יכולים למצוא דרכים יצירתיות לעלות שלב, בעיצוב ובאיכות החיים.

בחברת הוילונות הגרמנית DRAPILUX, המיוצגת בלעדית בישראל על ידי חברת "אורגון", פיתחו קולקציית וילונות שיכולים להוות גם הקלה נחוצה להורים מהרעש, וגם אמצעי נוסף לשמירה על הילדים: בסדרות הייחודיות תוכלו למצוא וילונות אקוסטיים (בעלי יכולת הדרגתית של בליעת רעש), וילונות דוחי אבק (מתאימים למעשנים ולאלו שסתם מעדיפים אויר צלול יותר) ווילונות אנטי בקטריאליים, העוזרים במניעת כניסה של חומרים מזהמים ושמירה על סביבה היגיינית יותר. וכאילו לא די בזאת, כל הוילונות הללו הם גם חסיני אש. זוהי קולקציה שלמה ומגוונת שתאפשר לכם לשמור על תחושה של בית מעוצב אך בטוח, ובמחיר שדומה למחירו של וילון רגיל (בין 150 ל- 350 ₪ למטר).

וילון דוחה רעש וחסין אש מבית, (צילום: יחוילון דוחה רעש וחסין אש מבית, (צילום: יח'צ) 

אז נכון, לעיתים התאמת הבית לילדים הקטנים דורשת מכם התאמות ושינויים, אבל מה אנחנו לא עושים בשביל הילדים?

תגובות לכתבה

חזור מעלה