1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. הבלוק

הבלוק

גם אם אתם לא קבלנים או שיפוצניקים, יש כמה דברים שכדאי לדעת על קירות ביתנו. קבלו סקירה מקיפה על החידושים האחרונים בתחום הבלוקים ועל השתלבותם עם עקרונות הבניה הירוקה. שווה להכיר את הבלוק שבקיר

מאת שירה דרורי | צילום יח"צ | תאריך 8.7.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
המהפכה הירוקה פולשת באחרונה לכל תחום ויותר חברות מתאימות את עצמן לעולם ירוק ונקי יותר. חברת איטונג, שמזוהה יותר מכל עם הבלוק הלבן הייחודי לה, מקפידה מזה שנים רבות לשמור על תהליכי ייצור ידידותיים לסביבה. איטונג דואגת לפתח מוצרים חדשים ומשכללת את אלו הקיימים, בהתאם למגמות העכשוויות בענף, ובמקביל, שומרת על עקרונות אקולוגיים לכל אורך חיי המוצר - החל מתהליך הייצור, עבור בשלבי הבנייה, איכות חיי הדייר וכלה בפינוי פסולת בניין ומחזור שיירים. למעשה, חברת איטונג כה מקפידה על תהליכי ייצור ובנייה ירוקים, עד כי היא החברה היחידה בישראל העומדת בתקן הבינלאומי המחמיר לבניה ירוקה AUB.

איטונג כה מחמירה בתהליכי ייצור ובניה ירוקים, עד כי היא החברה היחידה בישראל העומדת בתקן הבינלאומי המחמיר לבניה ירוקה AUB, (צילום: יחאיטונג כה מחמירה בתהליכי ייצור ובניה ירוקים, עד כי היא החברה היחידה בישראל העומדת בתקן הבינלאומי המחמיר לבניה ירוקה AUB, (צילום: יח'צ) 

לא על הבלוק לבדואיטונג הינה חברה בינלאומית הפועלת בכ- 40 מדינות. לארץ יובא הפטנט משבדיה, כאשר נרכש הזיכיון בשנות החמישים. מלבד בלוקים, לאיטונג מגוון רחב של תחומי פעילות. לדברי ששון הר סיני, מנכ"ל איטונג, החברה מתמקדת בשלושה תחומים עיקריים: פתרונות בנייה, פתרונות לפיתוח סביבה ונוף ותשתיות. "איטונג מציעה שיטות מתקדמות לבנייה קונבנציונאלית ומתועשת ליישום מעטפת המבנה. כמו כן, החברה מובילה במגוון פתרונות לפיתוח סביבה ונוף, ריצופים, חיפויים, אבני ריצוף, מדרגות, ספסלים וריהוט גן ומציעה מוצרי מיגון בבטון מזוין וקירות אקוסטיים".

המשפט "לא איטונג, לא קונה", שהפך שגור בקרב הציבור הישראלי, טומן בחובו גם את האיכויות של מוצרי החברה; הבלוקים של איטונג ידועים בשל המבנה המיוחד שלהם, אשר אחראי על כושר הבידוד התרמי המשופר ומונע רטיבות, עובש, פטרת וכתמים שחורים על הקירות. מלבד זאת, בלוק איטונג משמש גם כמבודד אקוסטי מעולה ומאפשר סביבת מגורים שקטה ונעימה – בלוק איטונג בעובי 20 ס"מ לדוגמא, מבודד 51 דציבל (מעל לתקן הישראלי).

מוצר ייחודי נוסף של איטונג, הוא - אריחי בטיחות מגומי מתוצרת "קרייבורג", הפתרון המתקדם ביותר בעולם בנושא משטחי בטיחות בגני משחקים ומתקני שעשועים. אריחים אלו ידועים באיכות ללא דופי ובכושר ספיגת זעזועים מעולה ומיועדים לגינות ציבוריות, פינות משחק, מתקני שעשועים, מגרשי כדורסל ובתי ספר. אריחי הגומי עוברים כבישה מתועשת ובקרת איכות קפדנית במפעל בטרם התקנתם בשטח, מחוברים בפינים המקנים להם עמידות רבה לאורך זמן ומאפשרים החלפת אריחים בודדים בקלות וביעילות.

הבלוקים של איטונג ידועים גם בשל הבידוד התרמי המשופר שמונע רטיבות, עובש, פטרת וכתמים שחורים על הקירות, (צילום: יחהבלוקים של איטונג ידועים גם בשל הבידוד התרמי המשופר שמונע רטיבות, עובש, פטרת וכתמים שחורים על הקירות, (צילום: יח'צ) 

רואים רחוק, בונים ירוקכאמור, אחד הדברים עליהם איטונג לא מוכנה להתפשר, הוא התקדמות לבניה ירוקה יותר. ידוע שבניה ובניינים הם הגורם המשמעותי ביותר להפרת האיזון האקולוגי ולמעשה, הם אחראים לכ-40%-50% מפליטת גזי חממה, פסולת ודלדול מחצבי טבע.

מוצר ייחודי נוסף של איטונג הוא אריחי בטיחות מגומי, הידועים באיכות ללא דופי ובכושר ספיגת זעזועים מעולה, (צילום: יחמוצר ייחודי נוסף של איטונג הוא אריחי בטיחות מגומי, הידועים באיכות ללא דופי ובכושר ספיגת זעזועים מעולה, (צילום: יח'צ) 

10 דברים ירוקים שלא ידעתם על איטונג:
> איטונג מקפידה לשמור על איכות הסביבה בכל שלב בחיי המוצרים שלה ובתהליך הייצור נעשה שימוש מזערי במחצבי טבע לעומת בלוקים אחרים.
> בלוק איטונג עשוי מסיד, חול, מים ואוויר (חומרים טבעיים) ואינו מכיל אגרגטים וולקניים המזוהמים בקרינה רדיואקטיבית.
> לייצור בלוק איטונג לא נדרשים כרייה ופיצוצים במחצבות ואין צורך בשינוע והובלה בים וביבשה (בשונה מבלוקי בטון ופומיס), וכתוצאה מכך נגרם פחות זיהום.
> בלוק איטונג מכיל כמות מזערית של צמנט לעומת בטון ופומיס המכילים מאות ק"ג צמנט (שייצורו עתיר אנרגיה)
> במפעל איטונג ממחזרים שיירי חומר גלם באופן מוחלט.
> משקלו הנמוך של בלוק איטונג מצמצם את השימוש במתקני שינוע (משאיות ומנופים) צורכי אנרגיה.
> גודלם של בלוקים מתוצרת איטונג מאפשר בניה בפחות בלוקים ליחידת שטח ומצמצם את כמות המישקים בקיר.
> הבידוד התרמי של איטונג מצמצם בכ- 29%-26% את צריכת החשמל השנתית בהפעלת מערכות מיזוג אוויר לעומת בית הבנוי בבלוקים אחרים, ובכך מצמצם פליטת גזי חממה.
> לאחר פירוק המבנה, שיירי איטונג שאינם מועברים למחזור הם אינהרנטיים לטבע והתפרקותם אינה מזיקה לסביבה.
> איטונג מייצרת מלבד בלוקים, גם מגוון רחב של מוצרים איכותיים וידידותיים לסביבה.

גודלם של בלוקים מתוצרת איטונג מאפשר בניה בפחות בלוקים ליחידת שטח, (צילום: יחגודלם של בלוקים מתוצרת איטונג מאפשר בניה בפחות בלוקים ליחידת שטח, (צילום: יח'צ) 

ניכר כי השמירה על איכות הסביבה ועל איכות החיים, מתחילה כבר בשלבים הראשוניים של תכנון הבית. היא מתחילה באיטונג.

תגובות לכתבה

חזור מעלה