אמאל´ה, ג´וק!

בעונת הקיץ הטבע מתעורר לחיים ועימו גם שלל החרקים והמזיקים שמגיעים להתארח בביתנו. Adira בודקת את כל הפתרונות האולטימטיביים להתמודדות עם האורחים הבלתי רצויים

מאת שחר בן פורת | צילום יח"צ | תאריך 17.8.09

הימים החמים גורמים לכל אחד מאיתנו לחפש נקודת מפלט מוצלת מהחום, ומסתבר שאנחנו לא לבד. בדיוק בתקופה זו, כאשר הטבע מתעורר לחיים, שלל חרקים ומזיקים מתחילים להתרבות ולחפש מקום מפלט במקומות המוסווים בביתנו.

החל מיתושים ופרעושים, דרך נמלים ועכברים וכלה בג´וקים, כולם מגיעים להתארח בביתנו. יעל ארצי, מנכ"לית אס סי ג´ונסון-ישראל, יצרנית מותג רייד, אומרת כי "עונת החרקים מתחילה בחודשי האביב ואורכה בין 4-5 חודשים. בתקופה זו מתרכזים כ-80% מהמכירות בקטגוריה".

התרסיס החדש מסדרת AUTAN להגנה מיתושים ומחרקים עולה 25 שח והוא אמור לפעול במשך כ- 8 שעות, (צילום: יחצ)
התרסיס החדש מסדרת AUTAN להגנה מיתושים ומחרקים עולה 25 שח והוא אמור לפעול במשך כ- 8 שעות, (צילום: יחצ)


המכירות אליהן מתכוונת ארצי הן המכירות של מוצרים ביתיים המיועדים להתמודדות עם המזיקים השונים. רונית חביב, סמנכ"ל השיווק ברשת אייס, מציגה כמה מוצרים הנמכרים בסניפי הרשת, בהן מלכודות לצרעות, לחשופיות, לעכברים ולעש תמורת עשרות שקלים בודדים בלבד. כך למשל התרסיס החדש מסדרת AUTAN להגנה מיתושים ומחרקים עולה 25 ש"ח והוא אמור לפעול במשך כ- 8 שעות.

חלק גדול מהצרכנים אינו מסתפק במוצרים ביתיים, ופונה למדבירים מקצועיים. זאת, גם במקרה של נוכחות גדולה של מזיקים מסוגים שונים וגם כדי להימנע ככל הניתן מכניסתם לבית. המדביר גיא בגלייטר אומר כי "אם תיקן עף מהחלון בקיץ או ראינו ג´וק או שניים מתחת לכיור, אפשר להשתמש במוצרים ביתיים. אך אם רוצים הדברה שתחזיק לאורך זמן צריך להזמין מדביר".

אם תיקן עף מהחלון בקיץ או ראינו ג´וק או שניים מתחת לכיור, אפשר להשתמש במוצרים ביתיים, (צילום: יחצ)
אם תיקן עף מהחלון בקיץ או ראינו ג´וק או שניים מתחת לכיור, אפשר להשתמש במוצרים ביתיים, (צילום: יחצ)

בחירת מדביר

כאשר אתם בוחרים במדביר, הדבר החשוב ביותר הוא לבדוק כי יש לו רישיון מהמשרד לאיכות הסביבה, הגוף היחיד בישראל המוסמך להעניק תעודות מדביר למי שסיים את לימודי המקצוע. באתר האינטרנט של המשרד אפשר לבדוק את שם המדביר והרישיון שלו, כדי לבדוק שהתעודה שלו אכן בתוקף.

עם זאת חשוב לדעת כי חברת הדברה יכולה להעסיק עובדים ללא רישיון מדביר, אך העובדים חייבים לעבור קורס עזרה ראשונה והדרכות בנושא כדי לצאת לעבודה.

לאחר שבחרתם במדביר, כדאי לוודא שהוא יודע מהי הבעיה איתה אתם מתמודדים. זאת מאחר וסוג החרק המצוי משפיע על סוג ההדברה. כך לדוגמא טיפול נגד ג´וקים כולל ריסוס לאורך הפנלים, מתחת לכיורים ובנקודות הניקוז של הבית. ריסוס נגד פרעושים לעומת זאת, כולל את כל רצפת הבית והדשא בגינת הבית, אם יש, ושאר המשטחים שמחוץ לבית. קרציות מנגד, מטילות ביצים בסדקים ובחריצים והן יכולות לטפס על קירות לגובה של חצי מטר בערך, לכן הריסוס צריך להתבצע בהתאם.

הריסוס עצמו פעיל למספר חודשים עד שנה. חומר הריסוס כנגד ג´וקים יחזיק כשנה, ואילו כנגד נמלים יחזיק שלושה חודשים. ריסוס נגד פרעושים, לדוגמא, נעלם לגמרי עם שטיפת הבית ולכן השפעתו היא מיידית בלבד.

כאשר אתם בוחרים במדביר, הדבר החשוב ביותר הוא לבדוק כי יש לו רישיון מהמשרד לאיכות הסביבה, (צילום: אילוסטרציה)
כאשר אתם בוחרים במדביר, הדבר החשוב ביותר הוא לבדוק כי יש לו רישיון מהמשרד לאיכות הסביבה, (צילום: אילוסטרציה)

הדברה ידידותית לסביבה?

הדבר המטריד ביותר בכל הקשור להדברה הוא החומרים הרעילים בהם משתמשים. חשוב לדעת כי זרחן אורגני, חומר רעיל במיוחד שמהווה בסיס לגז עצבים, נאסר לשימוש. עם זאת יש מדבירים שעדיין משתמשים בו, ולכן כדאי לוודא שהמדביר שאתם שוכרים את שירותיו אינו משתמש בחומר זה. "היום משתמשים בחומרים עם רעילות נמוכה", אומר בגלייטר, וגם הם מתחלקים לכמה סוגים. חומר אחד דורש להשאיר את הבית ריק לשעה-שעתיים ואחר ל-6 שעות, לכן חשוב לוודא זאת מראש עם המדביר.

במקביל אתם עשויים לשמוע מושגים כגון "הדברה ירוקה" או "הדברה ידידותית לסביבה". ניר מובדלי, הבעלים של חברת "ירוק" מסביר כי החברה משתמשת בחומרים בעלי רמת רעילות נמוכה לבני אדם. "אנשים נוטים לחשוב שהדברה ירוקה משתמשת בחומרים לא רעילים, וזה שגוי. הדברה מתבצעת ברעל בכל מקרה". המשמעות של שימוש בחומרים בעלי רמת רעילות נמוכה, היא כי לעיתים צריכים מובדלי ועובדיו לחזור לריסוס חיזוק, חלק מהשירות שנעשה ללא תשלום נוסף.

בכל הנוגע להדברה מציין מובדלי כי ריסוס של בורות ביוב לא פותר בעיה של ג´וקים, אלא מחריף אותה. "ראית מה קורה לגו´ק שריססת אותו? הוא מנסה לברוח. כשאתה פותח ביוב ומרסס הם בורחים לצינורות שעולים לבתים. אנשים לא מבינים את זה ומבקשים לרסס בורות ביוב אבל הם מכוונים לתוצאה ההפוכה. כך נוצר מצב של התרבות ג´וקים בצנרות. הם לא חוזרים לביוב המרכזי כי הוא מודבר ונכנסים לבתים".

מלכודות שונות מבית ACE, (צילום: יחצ)
מלכודות שונות מבית ACE, (צילום: יחצ)

כמה זה עולה לנו?

הדברת 2-3 חדרים תעלה בין 150 ל-180 ₪, אומר בגלייטר, וכל חדר נוסף יעלה 20-40 ₪. המחיר משתנה אם מדובר בדוגמא בהדברה כנגד פרעושים, הדורשת לרסס שטח גדול יותר ובהתאם נעשה שימוש בכמות גדולה יותר של רעלים.

קוטל יתושים בעלות מבצע של 219.99 ברשת ACE, (צילום: יחצ)
קוטל יתושים בעלות מבצע של 219.99 ברשת ACE, (צילום: יחצ)

טיפ לטיפול במזיק

ולסיום, כמה טיפים מטעם מדריך המומלצים של ג. יפית, שיעזרו לכם להתמודד עם מזיקי הקיץ:

מומלץ לאחסן מזון בכלי זכוכית, פלסטיק, קרמיקה או מתכת ולשמור על הכלים סגורים ואטומים. כמו כן, כדאי להימנע מהשארת שאריות מזון חשופות ולהקפיד על סגירת פח האשפה ופינויו לעתים תכופות.

יש לאטום חריצים ופתחים במשקופים, בדלתות ובקירות הבית וכן לוודא ניקוי, ייבוש וחשיפה לשמש ולאור של אזורי מחייה ומסתור פוטנציאליים.

מומלץ לבצע הדברה באופן קבוע, לפחות פעם בשנה בתחילת האביב.

בתום ההדברה הביתית מומלץ להשאיר את הרצפה ללא שטיפה למשך מספר ימים, ולנגב את ארונות המטבח באמצעות מטלית לחה בלבד.

בעל חיים יכול להכניס הביתה פרעושים וקרציות. במקביל לריסוס בבית, חשוב לרסס גם את בעל החיים בחומר מיוחד לבעלי חיים, ולהרתיח את המצעים.

עכברים וחולדות מהווים סכנה ועלולים להעביר גורמי מחלה, כאשר הם באים במגע עם דברי מאכל. מומלץ להחזיק בבית מדבקות מיוחדות ללכידת עכברים, אך בכל מקרה כדאי להזמין מדביר מקצועי שידאג לפתרון הבעיה באופן מוחלט.

סימני נסורת דקה כמו אבקה לצד משקופים ורהיטי עץ, חורים בעץ ורשרושי כרסום, עלולים להעיד על הימצאותם של חרקי עץ. מומלץ להפריד את הרהיט הנגוע מיתר רהיטי הבית ולהזמין מדביר בעל רישיון מיוחד לביצוע איוד בגז.

יונים מהוות מטרד ועלולות גם לשאת עליהן קרציות וקרציונים, ולהדביק את דיירי הבית. בין השיטות הרבות לסילוקן ניתן למצוא רשתות למסתורי כביסה וחלונות, דוקרנים או סלילי מתכת, אמצעים אלקטרוניים ועוד.

בסביבת הבית חשוב לשמור על פני שטח נמוכים וגלויים ולנכש עשבייה לעתים קרובות. אם גיליתם נחש, חשוב להזעיק לוכד נחשים מקצועי ולא לנסות לתפוס אותו בכוחות עצמכם.

נקבות היתוש מוצצות דם מבעלי חיים, על מנת לספק חלבונים להתפתחות ביציהן, ועלולות להעביר גורמי מחלה לבני האדם. זחלי היתושים מתפתחים במים וההדברה מתבצעת בעיקר במקווי מים עומדים.

בעל חיים יכול להכניס הביתה פרעושים וקרציות. במקביל לריסוס בבית, חשוב לרסס גם את בעל החיים בחומר מיוחד לבעלי חיים, (צילום: אילוסטרציה)
בעל חיים יכול להכניס הביתה פרעושים וקרציות. במקביל לריסוס בבית, חשוב לרסס גם את בעל החיים בחומר מיוחד לבעלי חיים, (צילום: אילוסטרציה)

ג´וקים, חרקים ומזיקים למיניהם כנראה לעולם לא יהפכו לידידיהם הטובים של בני האדם, לכן חשוב להיערך מראש ולהישמע לטיפים, כך לפחות תוכלו לצמצם את מספר ההתקלויות עמם.. בהצלחה!

עכברים וחולדות מהווים סכנה ועלולים להעביר גורמי מחלה, (צילום: אילוסטרציה)
עכברים וחולדות מהווים סכנה ועלולים להעביר גורמי מחלה, (צילום: אילוסטרציה)

לאינדקס מדבירים - לחצו כאן

חזור מעלה