1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. גאון של אמא

גאון של אמא

שנת הלימודים בפתח וזה בדיוק הזמן לחדש את פינת העבודה! איך בוחרים שולחן, כיצד שומרים על הסדר וגם איך מתאימים כסא ונמנעים מכאבי גב. Adira בודקת כל מה שצריך לדעת בדרך להצלחה בלימודים

מאת שחר בן-פורת | צילום יח"צ | תאריך 19.8.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
שנת הלימודים מתחילה בקרוב ותלמידי בתי הספר חוזרים אל ספסל הלימודים. זמן קצר לאחר מכן, מתחילה גם שנת הלימודים האקדמאית, ובסך הכל צפויים יותר ממיליון תלמידים, להתחיל שנה נוספת של רכישת השכלה.
על מנת להעביר את השנה בהנאה ויעילות, חשוב לתכנן נכון את פינת העבודה. על פניו זה נראה פשוט – כל הדרוש הוא שולחן, כסא וכמה מגירות אחסון, בפועל, שפע האפשרויות העומדות בפנינו הופכות את הבחירה למורכבת יותר.יצאנו לבדוק מה צריך לקחת בחשבון כשמתכננים את פינת העבודה בבית.

על מנת להעביר את השנה בהנאה ויעילות, חשוב לתכנן נכון את פינת העבודה, על מנת להעביר את השנה בהנאה ויעילות, חשוב לתכנן נכון את פינת העבודה, 'ברזילי', (צילום: יח'צ) 

ההצלחה מתחילה בריהוט!סוף החופש הגדול הוא זמן טוב לחדש ולרענן את פינת העבודה. "מאחר והילדים עתידים לעשות שימוש רב בפינת העבודה שלהם, חשוב שהם יתחברו אליה", אומר יוסי ונטורה מחברת ריביירה. "היום לילדים יש השפעה מאוד גדולה על סביבת הלימודים שלהם. בשונה מפעם, שההורים היו באים וקונים שולחן, היום הילדים הם אלה שבוחרים את הצבעים והעיצובים וההורים בודקים את האיכות והמחירים". בכל זאת, מסביר ונטורה, "חשוב שהילד יאהב את פינת העבודה שלו, כדי שיהיה לו יותר נוח לשבת, להכין בו שיעורים ולהצליח".

השאלה הגדולה בכל הנוגע לריהוט היא מהי הדרך הנכונה לבחור את הריהוט שמתאים לנו ביותר. אסף טייכמן, סמנכ"ל התפעול של רשת "רהיטי דורון בייסיק" נותן כמה טיפים לבחירת שולחן העבודה:
> חשוב להתייחס בהתחלה למיקום השולחן בחדר - פינה או קיר, גודל משטח העבודה הרצוי, עיצוב מעוגל או ישר, גובה השולחן, מקומות אחסון נדרשים וכד´.
> יש לקחת בחשבון את הצרכים השונים מהשולחן, למי מיועד ולאיזה מטרות? האם לילד אחד או ליותר? האם צריך מקום גם למסך מחשב? האם נדרש מקום לאחסון ספרים וקלסרים? האם יש צורך במגירות נוחות לאיחסון והיכן נוח שיהיו ממוקמות?
> אם יש צורך גם במיטת נוער או ארון, כדאי לשלב את הרכישות ולקבל מחיר טוב יותר בעבור כל המוצרים יחד.
> כשבוחרים שולחן כתיבה חשוב להושיב את הילד ליד השולחן ולבחון היטב האם גובה השולחן נוח לו. בנוסף, יש להתחשב בעובדה שהילד צפוי לגבוה בעתיד ולהיערך לכך.
> מומלץ שמסך המחשב יעמוד מול עיניו של הילד ורצוי לתכנן מראש חור בפינת השולחן להעברת חוטי המחשב.

חשוב להתייחס בהתחלה למיקום השולחן בחדר - פינה או קיר, גודל משטח העבודה הרצוי ועוד, חשוב להתייחס בהתחלה למיקום השולחן בחדר - פינה או קיר, גודל משטח העבודה הרצוי ועוד, 'אופיס דיפו', (צילום: יח'צ) 

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">מומלץ שמסך המחשב יעמוד מול עיניו של הילד ורצוי לתכנן מראש חור בפינת השולחן להעברת חוטי המחשב, ' title='מומלץ שמסך המחשב יעמוד מול עיניו של הילד ורצוי לתכנן מראש חור בפינת השולחן להעברת חוטי המחשב, 'הום סנטר', (צילום: יח'צ)
'>
מומלץ שמסך המחשב יעמוד מול עיניו של הילד ורצוי לתכנן מראש חור בפינת השולחן להעברת חוטי המחשב, 'הום סנטר', (צילום: יח'צ)
' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


בתי ששון- ישר מ"שגם" שבדיזיין סנטר מוסיפה כמה טיפים בנוגע למידות השולחן, איכותו ובטיחותו:
> גובה סטנדרטי של שולחן לימודים הוא 75-76 ס"מ, כאשר העומק נע בסביבות ה-55 ס"מ.
> מומלץ לבחור שולחן העשוי מחומרים עמידים ובטיחותיים שקל לנקות, ולוודא הוא נושא תו תקן של מכון התקנים הישראלי.
> משטח השולחן העליון צריך להיות מחומרים סינתטיים, כך יהיה קל יותר לנקות אותו ולשמור על איכותו.
> אם אינכם מוכנים לוותר על חומרים טבעיים, רכשו משטח פרספקס או זכוכית מחוסמת שתציבו על גב השולחן על מנת לשמור על טיב החומר.
> רכשו שולחן עם פינות מעוגלות למניעת חבלות ומכות.
> כשבוחרים ריהוט לפינת העבודה, חשוב לבוא עם מידות מדויקות, כולל מרחקים מהחלון, הארון והמיטה.
> אם ברצונכם לשלב כוורת לתלייה על הקיר, מומלץ לבדוק את חוזק הקיר מראש ואת תכנון נקודות החשמל הנדרש לשולחן העבודה.

הילד הכי מסודר בכיתהלאחר שנרכשו הרהיטים הנבחרים, יש למקם אותם בחדר בצורה מסודרת ויעילה.
"הדבר הראשון שיש לשים לב אליו הוא מיקום השולחן", מסבירה נורית לבנון, מומחית לסידור וארגון פינות עבודה ולימודים ומציעה כמה טיפים חשובים למיקום השולחן ושמירה על הסדר בו:

> חשוב לא לשבת עם הפנים לקיר והגב לדלת, אלא בזוית שמאפשרת להשקיף על דלת הכניסה לחדר.
> רצוי שיהיו מגירות מתחת לשולחן או באחד הצדדים, כדי לאחסן בהן דברים קטנים כמו כלי כתיבה, שלא יסתובבו על השולחן.
> אם מתקינים מדפים לספרים מעל השולחן, חשוב שהמדף יהיה עם דפנות גבוהות בצדדים, כדי שהספרים לא יפלו.
> יש לקנות מדפים עם חלוקה באמצע, כדי שלא יהיה מדף אחד ארוך מדי שיתקשה להחזיק את משקל הספרים.
> אם יש הרבה ספרי לימוד עדיף לרכוש ספרייה מתאימה
> לשמירה על הסדר שימו על השולחן מגש לניירות שבו יאוחסנו החומרים, המחברות והדפים.

אם יש הרבה ספרי לימוד עדיף לרכוש ספרייה מתאימה, אם יש הרבה ספרי לימוד עדיף לרכוש ספרייה מתאימה, 'רהיטי דורון', (צילום: יח'צ) 

דודי בלייר, פסיכולוג קליני בכיר, מסביר כי ברמה הרגשית חשוב לנו מאד לחיות בסביבה מסודרת ומאורגנת - מה שמאפשר לנו להפחית לחצים ולהרגיש רגועים יותר. "שולחן העבודה צריך להיות גדול מספיק כדי להכיל את הפונקציות החשובות, אבל לא גדול באופן שיוכל להכיל בלגן מצטבר. על הטלפון ועכבר המחשב להיות ממוקמים בצד המתאים לכם. במידה ואתם נוהגים לדבר בטלפון ולהקליד הרבה, דאגו לרכוש טלפון עם רמקול".

משחק הכסאותלאחר שסידרנו את הרהיטים, נשאר פריט אחרון וחשוב – כסא המחשב. יעקב יוסיפוף, מנכ"ל חברת "רהיטי הכח", אומר כי "הרעיון הוא שהכיסא יתאים את עצמו ליושב ולא להפך. בדגמים מסויימים ניתן להוסיף מנגנון סינכרוני שבעזרתו גב הכסא והמושב יכולים לזוז ולאפשר למשתמש מגוון מצבי ישיבה נכונה וכן דינאמיות בזמן הישיבה".

איך תתאימו את הכסא לילדכם ?
> יש לכוון את גובה הכיסא באופן כזה שהרגליים יהיו מונחות על הרצפה. בזמן הישיבה הזווית בין הירך לשוק תהיה 90 מעלות. במידה והילד עדיין קטן יש להשתמש בהדום.
> צורת שלד האדם דומה לאות S. לכן חשוב שבאזור הגב התחתון של משענת הגב יהיה קימור התומך את השקע בחלק התחתון של עמוד השדרה.
> חשוב לוודא שיש אפשרות לשינוי זווית המושב, מאפשרת עבודה נוחה כאשר עמוד השדרה חופשי ואין לחץ מרוכז על חוליות הגב התחתון.
> ההחלטה אם לרכוש כסא עם משענות ידיים תלויה בעומק משטח העבודה. אם המקלדת מונחת בקצה השולחן או על גבי מדף מקלדת, יש הכרח להשתמש במשענות ידיים שיתמכו באמות הידיים בעת ההקלדה.
> אם בוחרים כסא עם משענות ידיים, יש להקפיד שיהיו מתכווננות, על מנת להתאים את גובהן לגובה המקלדת. על משענות הידיים להיות בגובה בו ניתן יהיה לעבוד על גבי המקלדת ברציפות ללא הזזת הידיים.

יש לכוון את גובה הכיסא באופן כזה שהרגליים יהיו מונחות על הרצפה. בזמן הישיבה הזווית בין הירך לשוק תהיה 90 מעלות, דיש לכוון את גובה הכיסא באופן כזה שהרגליים יהיו מונחות על הרצפה. בזמן הישיבה הזווית בין הירך לשוק תהיה 90 מעלות, ד'ר גב, (צילום: יח'צ) 

מוטי יחזקאל, פיזיותרפיסט ומנהל רשת חנויות ד"ר גב, נותן טיפים חשובים שימנעו כאבי גב:
> אם הכסא אינו ארגונומי ואינו תומך בגב התחתון - היעזרו בכרית או בשרוול אוויר מתנפח דוגמת Pump, אותו תוכלו למקם במרווח בין הגב התחתון של הילד לבין הכיסא.
> הקפידו שהילד יישב בגב זקוף ועורף ישר, השומרים על עמוד שדרה מתוח ומרחק מירבי בין הקודקוד לעצם הזנב.
> הקפידו שהברכיים בזוית שבין 90 מעלות ל-110 מעלות ביחס לגוף.
> בישיבה מול מחשב יש לשמור את המרפקים בזווית של עד 10 מעלות מבלי להשעין אותם על הידיות.
> התאימו את צג המחשב כך שיעמוד בזווית שבין 10 ל-20 מעלות לעיניים ובמרחק של 60 ס"מ מהעיניים, מה שמונע כיפוף או מתיחת יתר של הצוואר.
> למדו את הילד להתמתח מדי פעם ושמרו על סביבת הרגליים פנויה להתמתחות. הסבירו לילד שבהפסקות בין השיעורים חובה להתמתח, ואף לבצע מספר תרגילי התעמלות כדי להקל על הגוף במהלך הישיבה הממושכת.

התאימו את צג המחשב כך שיעמוד בזווית שבין 10 ל-20 מעלות לעיניים ובמרחק של 60 סהתאימו את צג המחשב כך שיעמוד בזווית שבין 10 ל-20 מעלות לעיניים ובמרחק של 60 ס'מ מהעיניים, '5 נגרים', (צילום: יח'צ) 

לסיכום, טיפ אחרון שישמחו ליישם תלמידים בכל הגילאים: "מחקרים מוכיחים שהפסקות בזמן הלימודים תורמות לרענון המחשבה ולקליטה טובה יותר של החומר הנלמד". והפסקות הרי כולם אוהבים.


תגובות לכתבה

חזור מעלה