1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. להתבגר ולהתגבר

להתבגר ולהתגבר

על מה צריך לחשוב כשמעצבים בית לבני הגיל השלישי? Adira בודקת מה הוא עיצוב תומך ואיך מתכננים מראש סביבת מגורים נוחה ובטוחה לנו ולמשפחה. כתבה למבוגרים בלבד

מאת שירה דרורי | צילום יח"צ | תאריך 03.02.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
תכנון סביבות מגורים הוא פרויקט לטווח ארוך ולכן, גם אם נכנסתם לבית הנוכחי בגיל צעיר יחסית, חשוב לתכנן קדימה ולהתייחס בעיצוב החלל לשלבים מאוחרים יותר בחיים או לאורחים בגילאים מבוגרים שיתארחו בבית שלכם.
כדי ליצור סביבה בטוחה ונעימה שתשרת אתכם גם בהמשך, חשוב לשים דגש לתכנון נוח ונגיש של המרחב, להשתמש ברהיטים תומכים, אביזרים מסייעים, משטחים נגד החלקה ועוד.

בלי מכשולים


לדברי טלי כהן אנדרסון, אדריכלית ומרצה בחוג לעיצוב פנים - המסלול האקדמי המכללה למינהל, בעת תכנון בית עבור בני 50 פלוס, רצוי ליצור סביבת מחייה פשוטה וברורה, עם כמה שפחות מכשולים:
> פינות חדות: מומלץ להימנע מפינות חדות, משטיחים רבים ומאביזרים המונחים בחלל הבית.
> לשבת בטוח: כדאי להזמין כיסאות ומערכות ישיבה בגובה המתאים לישיבה בטוחה, כך שהרגליים יגעו ברצפה.
> מעליות: למאמץ פיסי נמוך ככל הניתן, מומלץ לדאוג להתקנת מעליות בבניין רב קומות או בדירה בעלת קומות.
> בגובה עיניים: מומלץ להתקין מראות בגובה המתאים לגובה של הדיירים ולמקם מקומות אחסון בגובה העיניים ובגישה ישירה, שלא מצריכה טיפוס.

פתרונות מתקדמים לגיל המתקדם


בשנים האחרונות יש דגש אדריכלי ייעודי לבני הגיל השלישי ולעיצוב סביבת מגורים לגיל מתקדם. האדריכלית ליאת פרייז, שעיצבה את "בית אילדן" החדש של רשת הדיור המוגן "בית בלב", ועירית פסטרנק, מ"פאלאס" דיור מוגן בת"א, מעניקות טיפים לעיצוב הבית לקראת גיל מתקדם:
> הכניסה לבית: מומלץ לצייד את הדלת במנגנון, שתיפתח באמצעות קרבה או מגע.
כמו כן, בגיל השלישי נעזרים לא פעם בהליכון או בעגלות נכים, לכן הדלתות חייבות להיות ברוחב שלא נופל מ- 90 ס"מ.
> ניווט קל: להקלה על הקשיש בביתו, כדאי לאפשר מעברים רחבים, ללא מדרגות ובמפלס אחד מרווח. המעבר והניווט בבית מושפעים רבות מחומרי הגמר והצבעים בהם בוחרים להשתמש בעיצוב הבית. לעיתים, מה שלנו נראה כדוגמא מודרנית ויפה על ריצוף או על גבי השטיח, יכול להיראות לאדם מבוגר (עם בעיות ראייה) כ"בור" או כ"חור", והוא עלול להסס ולהימנע מלדרוך על גבי השטיח בבטחה. מערכת הגוונים צריכה להיות שקטה ונייטרלית, ללא גוונים בוהקים או דוגמאות תזזיתיות המרצדות בעיניו.
> תאורה: להגברת הביטחון ולמניעת נפילות בחשיכה, חשוב להקפיד על התקנת מפסקי חשמל מוארים בתאורת לד, כך שיהיה קל ונוח לאתר את מיקומם באפלה. בנוסף, יש להקפיד על מיקום המפסקים במקום נגיש - כמה שיותר קרוב למיטה וצמוד לדלת הכניסה.

'נדלקת במגע יד קל', גוף תאורה מ'קמחי תאורה', במחיר החל מ-2,200 ש'ח, (צילום: יח'צ)  

> חדר הרחצה: חדרי האמבטיה והשירותים הם החדרים המועדים ביותר לתאונות. החלקה על רצפה רטובה, תחושה פיזית לא טובה כתוצאה מאדים או ממים חמים, הן רק חלק מהסיבות לתאונות אלו. יש להקל ולהתקין ספסל ישיבה בתוך האמבטיה, שאמנם דורש התקנת נקודת מים נוספת, אבל שווה את המחיר. בנוסף, יש לצייד את המקלחון במוטות אחיזה, כדי לאפשר התרוממות בקלות יחסית, ואף לקרב את המתקן למגבות לאזור המקלחון.
למניעת החלקה בסמוך לאמבטיה יש להקפיד על חומרי ריצוף עמידים בפני החלקה בדרגה הגבוהה ביותר – 12R. שימוש בשטיחים אנטי בקטריאליים בחדרי האמבטיה אפשרי ומקובל במקרים הנדרשים, למעט מקלחונים. התקנת לחצן מצוקה בתוך חדר האמבטיה חשובה ביותר, בהנחה שאמצעי המצוקה הניידים (שעון, תליון, מחזיק מפתחות וכו´) אינם נלקחים לחדר הרחצה. חשוב גם לתכנן דלת אשר נפתחת כלפי חוץ, במידה ויש צורך לחלץ קשיש שהתעלף באמבטיה.
> שירותים: חשוב להקפיד על התקנת מנורת לילה בדרך אל חדר השירותים ובתוכו. בנוסף, יש לדאוג להתקין ידית אחיזה, המסייעת בקימה ממושב השירותים.

'להקפיד להתקין מוטות אחיזה ליד השירותים', חדר שירותים בעיצוב 'אלוני', (צילום: יח'צ) 

> פתרונות אחסון: בגיל מתקדם העור הופך לדקיק ופגיע, כך שאפילו מכה קטנה עלולה ליצור שטפי דם וכאבים. לכן, כדאי להתקין מגירות וארונות עם סגירה שקטה ואיטית.
> ריהוט: אופנת השולחנות הנמוכים אינה מתאימה לבני הגיל השלישי. עדיף לרכוש רהיטים המאפשרים גובה ישיבה נוח של 42 - 45 ס"מ. כמו כן, רצוי שלפחות תהיה בצד אחד של הכורסא ידית להישענות ולקימה. כריות רכות מידיי, שניתן לשקוע בהן, גם אינן מתאימות למבוגרים ויוצרות קושי בקימה.
> מטבח: יש להקפיד על הנמכת השיש לגובה של 80-85 ס"מ. בארץ, הגובה הסטנדרטי להתקנת השיש הוא מעל ל- 90 ס"מ, מה שמכביד על חגורת הכתפיים וגורם לכאבי גב.
רצוי להנמיך את הארונות העליונים, כך שניתן יהיה להגיע אליהם ביתר קלות. כמו כן, כדאי להשאיר מתחת לכיור או לשיש מרווח לרגליים, כך שבמקרה הצורך ניתן לבצע את עבודות הבית בישיבה על כיסא.
> חדר השינה: בחדר השינה רצוי להשתמש במיטה גבוהה עם מזרון קשה, על מנת לאפשר קימה נוחה ובטוחה. ליד המיטה כדאי לרכז את מנורת הלילה, הטלפון, השעון (עדיף דיגיטלי בעל מספרים גדולים וזוהרים) וכדו´.
> שטיחים: לדברי מומחי חברת "כרמל", חשוב מאוד לשים יריעות מונעות החלקה מתחת לשטיחים בבית. יריעות PVC אלו מונעות מהשטיח לטייל ולזוז, מה שנותן לאנשים בגיל השלישי סביבה בטוחה יותר להתנהלות יום יומית. מחיר היריעות הוא החל מ- 100 ₪ ב"צמר שטיחים יפים", בהתאם לגודל השטיח.

'מונעות מהשטיח לזוז', יריעות PVC מתחת לשטיח החל מ-100 ש'ח, 'צמר שטיחים יפים', (צילום: יח'צ)  

גיל העמידה הבטוחה


בחזי בנק ניתן למצוא אמבטיה בעלת דלת צדדית המקלה על הכניסה לאמבט, ללא הצורך לדלג או להניף את הרגל במחיר החל מ- 5,000 ₪, אריחים מחוספסים של חברת IRIS, שמטרתם למנוע החלקה בעיקר בחללים הרטובים של הבית, החל מ- 500 ₪ למטר מרובע, תרמוסטט בעל מערכת טמפרטורה קבועה למניעת כוויה במקלחת במחיר 2,500 ₪, ומעין תא טלפון המשמש כטוש רחצה, עם מקום מיוחד לישיבה בעת הרחצה, החל מ- 2,500 ₪ .

'מבלי לדלג או להניף את הרגל', אמבטיה עם דלת צדדית, החל מ- 5,000 ש'ח ב'חזי בנק', (צילום: יח'צ) 

רשת "הולנדיה", המרכז להנדסת השינה, מציעה מיטה לאוכלוסיית הגיל השלישי במחיר 15,000 ₪, פרי פיתוח בלעדי של החברה. מדובר במיטת "HIGH RISE" מתכווננת, בעלת מנגנון ה-GRAVITY ZERO המשוכלל ביותר, שנוסף למנגנון המאפשר הרמה אופקית של עד 55 ס"מ. המבוגר המשתמש במיטה יכול להיכנס ולצאת ממנה בכוחות עצמו, מבלי להתכופף.

HIGH RISE, המיטה המתכווננת של רשת HIGH RISE, המיטה המתכווננת של רשת 'הולנדיה', להשיג במחיר 15,000 ש'ח (צילום: יח'צ) 

בגיל מבוגר צריך לתת מנוחה לרגליים ולגב. לשם כך נשארים יותר בבית או צופים ארוכות בטלוויזיה. ברשת ביתילי מציגים מבחר כורסאות טלוויזיה עם רגלית מתרוממת לנוחות הרגליים ולצפייה מהנה, במחיר 2,490 ₪ בלבד.

'לתת מנוחה לרגליים', כורסאת טלוויזיה מדגם Jessica עם רגלית, 2,490 ש'ח ברשת 'ביתילי', (צילום: יח'צ) 

תשלובת אלוני מציגה את ה- Anti Slip; תרסיס פשוט, ההופך את משטח הדריכה למשטח מונע החלקה לתקופה של עד כשנתיים, במחיר 80 ₪ לבקבוק. החומר מתאים למשטחי קרמיקה, משטחי אבן מינראלית, טרצו, גרניט, שיש, חרסינה, רצפת אמבטיה ואגנית, ומיועד לבתי מגורים, משרדים ומקומות ציבוריים.

תגובות לכתבה

חזור מעלה