יש חשמל באוויר

מה נוכל לעשות יום-יום על מנת לחסוך בחשמל ואיך באמת נרגיש את התוצאה בסוף כל חודש, כשנקבל את החשבון? Adira בודקת פתרונות שימושיים ומעלה את מודעות הצרכנים. כולנו בסירה אחת

מאת שחר בן-פורת | צילום אילוסטרציה | תאריך 21.6.10

בשנים האחרונות גדלה המודעות לחסכון בחשמל ואנרגיה, אך טבעי שישנם אנשים שעדיין לא תמיד מכבים את האור כשהם יוצאים מן החדר. כמובן שזוהי רק דוגמא קטנה, אבל בגדול אפשר לומר שההתייחסות לצריכת חשמל תלויה במקום בו גדלת ולמידע אליו נחשפת במשך השנים. עירוניים, למשל, מודעים יותר לחסכון בחשמל מקיבוצניקים, מתוקף העובדה שהקיבוצים, לפחות עד לא מזמן, היו רוכשים את החשמל במרוכז והאדם הפרטי שחי בקיבוץ היה פחות מודע לעלות החשמל הנצרכת בביתו.

ישנם אנשים שעדיין לא תמיד מכבים את האור כשהם יוצאים מן החדר, (צילום: אילוסטרציה)
ישנם אנשים שעדיין לא תמיד מכבים את האור כשהם יוצאים מן החדר, (צילום: אילוסטרציה)


אם תשאלו את בני כהן, ממלא מקום מנהל המחלקה לייעול הצריכה באגף השיווק של חברת החשמל, כולנו צריכים ללמוד כיצד לצרוך חשמל באופן חסכוני: "אנו כישראלים לא מודעים למלוא חשיבותו של המשאב שנקרא אנרגיה. רוב החשמל מיוצר מדלק, משאב יקר שרכישתו כרוכה בהוצאת מטבע זר מהארץ ומלווה בתלות פוליטית במדינות המספקות את הדלק".

פתוחים למודעות סביבתית

כאשר מדברים עם כהן על חשמל, הוא נכנס לרגעים למושגים מקצועיים יותר, מובנים פחות לאוזן ה"רגילה". הוא חוזר שוב ושוב על המושג "מתקן חשמל", וכאשר אני שואל אותו מהו מתקן חשמל, הוא מסביר כי מדובר ב- "מערכת המספקת ומזינה את מכשיר החשמל. במחלקה שלי מתייחסים לכל מה שקשור למאפייני צריכת החשמל של אותן מערכות. למשל, למערכת תאורה יש מאפיינים, מהם נגזרת הצריכה – סוג גוף התאורה, עלותו, אופן התקנתו, אופן השימוש ועוד. כל הפרמטרים האלה משפיעים על צריכת החשמל. ברגע שמכירים את הפרמטרים שמשפיעים על הצריכה - אפשר למצוא דרכים לייעל אותה".

אפשר לחסוך 80% מעלות התאורה על ידי שימוש בנורה חסכונית, (צילום: אילוסטרציה)
אפשר לחסוך 80% מעלות התאורה על ידי שימוש בנורה חסכונית, (צילום: אילוסטרציה)

כהן אומר כי בסך הכל אנחנו, כאזרחים, פתוחים ללמוד על הנושא: "יש מודעות, אנשים קוראים, שומעים, ומוכנים ´לקחת סיכון´. אין ספק שיש השפעה למסרים, אך עם זאת - צריך להמשיך להגיע לאנשים ולהסביר בכל הזדמנות את הנושא". למשל, מסביר כהן, לחסכון בחשמל יש יתרון נוסף והוא הקטנת הפגיעה בסביבה; "אין זה סוד שייצור חשמל גורם לזיהום מסוים, אם כי לא חמור במיוחד" (בענף התחבורה, לדוגמא, הזיהום יותר חמור).

צורכים וחוסכים

אני מבקש מכהן שיתאר לי כמה ממאפייני הצריכה של הישראלים ואילו מהמאפיינים כדאי לנו לשנות. הוא מתעכב על כמה היבטים ומציע פתרונות בהתאם:

לאור הנסיבות:

הדבר הראשון שכהן מצביע עליו הוא הנורות הפלואורסצנטיות החסכוניות, המחליפות את מנורות הליבון, הנחשבות לזוללות חשמל: "לנורת ליבון של 100 וואט יש מקבילה בעלת הספק של כ-20 וואט בעוצמת אור דומה. זה אומר שאפשר לחסוך 80% מעלות התאורה על ידי שימוש בנורה חסכונית. עם זאת, הנורה החסכונית היא יותר יקרה מנורת הליבון ולכן אנשים קונים גם מזה וגם מזה. תראה בהרבה בתים שילוב של שני הסוגים".

יש פוטנציאל גדול של חסכון בהחלפת המקרר הישן במקרר חדש, המלצת חברת החשמל, (צילום: אילוסטרציה)
יש פוטנציאל גדול של חסכון בהחלפת המקרר הישן במקרר חדש, המלצת חברת החשמל, (צילום: אילוסטרציה)
מקררים ולא מבזבזים:

היבט נוסף הוא שימוש חסכוני בחשמל שצורך המקרר הביתי. "המקררים החדשים יותר יעילים מהמקררים שנמכרו לפני 5 ו-10 שנים. זה אומר שעדיין יש בבתים מקררים שמבזבזים חשמל, וזאת משום שהטכנולוגיה שלהם מיושנת. הרעיון הוא לעודד אנשים להקדים את החלפת המקרר הישן במקרר חדש ויעיל יותר. יש פוטנציאל גדול של חסכון, אבל צריך לשכנע לקוחות עם מקרר מלפני 15 שנה, שאולי עובד בסדר, להחליף אותו במקרר חדש".

כהן נושא את עיניו למשרד לאיכות הסביבה ומקווה כי בדומה למענקים שחולקו לבעלי כלי רכב ישנים, במטרה להורידם מהכביש, כך יינתנו מענקים לבעלי מקררים ישנים במיוחד, שיצאו מכלל שימוש ויוחלפו בחדשים.

מזג נוח:

בדומה למקררים הבזבזניים, כהן ישמח אם נחליף גם את המזגנים הישנים בבתים שלנו. ממש כמו שקרה למקררים, גם המזגנים החדשים הופכים למתוחכמים ויעילים יותר מבחינת צריכת החשמל. "אך כל זה לא מספיק", אומר כהן. "מה שחשוב הוא אופן השימוש - אם אין מודעות, אנו עלולים להשתמש במזגן בצורה לא יעילה ובזבזנית. למשל, הגדרת טמפרטורה נמוכה מדי. למרות שזה עניין אישי, אנו ממליצים על קירור בטמפרטורה של 25 מעלות בקיץ. צריך להבין שאם מקררים ב- 23 מעלות, הצריכה גדלה בכ-10 אחוזים, והחשבון בהתאם.

בנוסף, חשוב שהמזגן יהיה במצב תקין ושהמסננים יהיו נקיים, ולא להשאיר חלונות או דלתות פתוחים בעת השימוש".

להימנע ככל האפשר משימוש בכבלים מאריכים - זה לא תקין מבחינה בטיחותית, (צילום: אילוסטרציה)
להימנע ככל האפשר משימוש בכבלים מאריכים - זה לא תקין מבחינה בטיחותית, (צילום: אילוסטרציה)

מה שבטוח

במקביל לכדאיות של שימוש בחשמל בצורה יעילה וחסכונית, חשוב שנדע לשמור על כללי בטיחות. הבעיה העיקרית אותה רואה כהן בנושא זה, טמונה עמוק באופי שלנו כישראלים. "אנחנו חושבים שאנחנו יודעים לעשות הכל; להיות חשמלאים, טייחים ובנאים. אבל בחשמל הנושא מוגן בתקנות, ורק חשמלאי מורשה יכול לעשות עבודות חשמל. אפילו לטפל בשקע מותר אך ורק ל

חשמלאים

מורשים. לנו, כלקוחות, מותר לעשות דברים כמו להחליף נורה, תוך נקיטת אמצעי בטיחות כמובן, או בדיקת תקינות של פעולת מפסק פחת בלוח. יתר הדברים הם בסמכותו ובאחריותו של החשמלאי".

במטרה להשתמש בחשמל בצורה בטוחה, כהן ממליץ:

להימנע ככל האפשר משימוש בכבלים מאריכים - זה לא תקין מבחינה בטיחותית, ולכן מומלץ על שימוש רק לפרק זמן קצר מאוד, כשלאחר מכן כדאי להזמין חשמלאי שיעשה שקע חשמל חדש במקום שנחוץ.

להזמין מדי תקופה חשמלאי בודק, שיבדוק את מצב ההארקה בדירה.

להבטיח כי לוח החשמל יהיה לוח מהסוג החדש (עם מפסקים אוטומטיים זעירים) ואם יש צורך - להחליף לציוד חדש ובטיחותי.

לסיכום, כל שצריך הוא מודעות – לכללי בטיחות פשוטים יחסית ושימוש מושכל במכשירי החשמל בדירה. זה נכון לקיבוצניקים כמו גם לעירוניים.

חזור מעלה