החדר הפנוי

הילדים גדלו מהר והנה הם כבר עוזבים את הקן. אבל מה עושים עם החדרים הריקים? קבלו כמה רעיונות וטיפים למילוי החלל, לאחר שאומרים בלב שלם - עוף גוזל

מאת שחר בן-פורת | צילום אילוסטרציה | תאריך 1.7.10

עיצוב הבית משתנה בהתאם לצורך המשפחתי. כאשר הילדים נולדים וגדלים, חשוב לספק, במידת היכולת, לכל אחד מהם חדר בו יוכלו לישון, לבלות ולגדול בביטחון. אך כאשר הילדים כבר עזבו את הבית, אתם נותרים עם חדרים פנויים והרבה שקט באוויר.

רבים מהזוגות בוחרים בשלב זה למכור את הבית או הדירה ולעבור לחלל מגורים קטן יותר. אפשר, לחילופין, לנצל את החדרים הפנויים לטובת הצרכים השונים של בני הזוג, וליהנות ממרחבים חדשים למימוש כשרונות, צרכים וחלומות.

אפשר לנצל את החדרים הפנויים לטובת הצרכים השונים של בני הזוג, וליהנות ממרחבים חדשים, (צילום: אילוסטרציה)
אפשר לנצל את החדרים הפנויים לטובת הצרכים השונים של בני הזוג, וליהנות ממרחבים חדשים, (צילום: אילוסטרציה)


אפשרויות אינסופיות

"בין עם אתם נשארים בבית ובין אם עוברים לבית קטן יותר, ההתחלה חייבת להיות במיון ופרידה מהבלתי נחוץ", אומרת המעצבת גל יערי מרשת Wind And Water. המיטות, הארונות, השידות ועוד ערימות של חפצים, תופסים מקום בבית והם כלל לא שמישים. ישנן דרכים רבות בהן אפשר להיפתר מכל החפצים המיותרים; תרומה לעמותות נזקקים שונות, מכירה באתרי יד שנייה באינטרנט או בשיטה האמריקאית – ´גארז´ סייל´ (garage sale)".

לאחר שניקיתם את הבית מהרהיטים ומהחפצים המיותרים, הגיע הזמן לתכנן מה תעשו עם החללים הפנויים. "האפשרויות והרעיונות הם אין סופיים", אומרת יערי, "כל מה שחפצתם במהלך השנים, או שעלה בדמיונכם, אפשרי ורצוי: חדר אורחים פשוט ונעים, חדר עבודה, חדר מנוחה/ קריאה, חדר משחקים לנכדים ואפילו סדנא לתחביבים שונים, שעד היום הדחקתם".

אפשר להיפתר מכל החפצים המיותרים בשיטה האמריקאית – גארז´ סייל, (צילום: אילוסטרציה)
אפשר להיפתר מכל החפצים המיותרים בשיטה האמריקאית – גארז´ סייל, (צילום: אילוסטרציה)

חדר משפחה

העובדה כי הילדים עזבו את הבית אינה אומרת שהם לא יחזרו לבקר בקרוב, וסיכוי סביר שבהמשך הם יעשו זאת עם הנכדים. לפיכך, בתכנון מחדש של הבית - כדאי לשמור חלל מיוחד לטובת האירוח.

אדריכל גיל שנהב, ממשרד כנען שנהב אדריכלים, מציע במקרה בו החדר הפנוי סמוך לחלל הסלון, "להרוס את הקיר ולשלב את החדר הנוסף בהגדלת החלל, שבשנים הקרובות צפוי להיות מתחם אירוח למשפחה המתרחבת, תוך כדי התמקדות בהרחבת פינת האוכל".

האדריכל יורי כהן, ממשרד האדריכלים אושיה, אומר כי מאחר והילדים אף פעם לא באמת עוזבים; לפעמים צריך לנוח קצת אצל אמא בבית, בעיקר אחרי ה"טרק" בנפאל - רצוי אפילו לתכנן חדר אירוח מרווח עם מקלחת צמודה. כך ניתן תמיד לארח זוג, או אפילו זוג עם ילד ולאפשר להם ולכם אינטימיות ברוכה.

"אם הזכרנו את הילדים, יכול להיות שעוד מעט יבואו הנכדים - ואצל סבתא אפשר לעשות הכל, הרי. לכן, כדאי להכין מבעוד מועד חדר משחקים ייעודי. חלל שבו אין מפגעים בטיחותיים, והוא מעוצב בסגנון חמים הנותן לנכדים את התחושה שהם אכן יכולים לעשות הכל. אם מדובר בבית על קרקע, הייתי ממליץ למקם את חדר המשחקים בסמוך לגינה, אך לא רחוק מדי מחלל האירוח המרכזי בבית".

כדאי להכין מבעוד מועד חדר משחקים ייעודי לנכדים, (צילום: אילוסטרציה)
כדאי להכין מבעוד מועד חדר משחקים ייעודי לנכדים, (צילום: אילוסטרציה)

משרד ביתי

אפשרות נוספת ופופולארית במיוחד היא להפוך את אחד החדרים שהתפנו למשרד ביתי.

פינת העבודה הביתית, להבדיל מהמשרד הקונבנציונאלי, משמשת אותנו ואת בני המשפחה גם בשעות הפנאי - לצורך משחק במחשב או גלישה באינטרנט.

אורה פיטרו-בלכמן, מנכ"ל ומבעלי פיטרו, אומרת "חשוב להשקיע בחדר זה, לתת לו מאפיינים בהתאם לצרכים של סוג העבודה והנוחות שלכם. משרד ביתי צריך להיות נעים לעבודה.

בדיוק כמו במשרד, גם חדר זה זקוק לכסא מנהלים, שולחן משרדי ואף כסאות לאירוח. סביבת עבודה ביתית צריכה להיות מקום בו מתקיימים במקביל אווירת עשייה לצד חמימות מפרה".

בהתאם לגודל החלל, יש צורך למקם את האלמנטים השונים: שולחן העבודה, כסא משרדי, מדפי אחסון, ארון וכמובן- התקנים חשובים לתפעול מחשב ואביזרים נלווים.

בכל הנוגע לעיצוב החדר, פיטרו-בלכמן ממליצה לעשות שימוש בחומרים חמים כמו עץ, וילונות בד, שטיחי צמר, ריפוד בצבעים רכים, עציצים, תמונות ו"במידה ומתאפשר לכם בחרו שולחן עגול, אובאלי או אמורפי, הוא יותר מזמין משולחן עם פינות חדות וקווים ישרים. בנוסף, אביזרים בעלי אופי אישי תמיד יוסיפו לרוגע".

בעיצוב המשרד הביתי מומלץ לעשות שימוש בחומרים חמים כמו עץ, וילונות בד, שטיחי צמר, עציצים ותמונות, (צילום: אילוסטרציה)
בעיצוב המשרד הביתי מומלץ לעשות שימוש בחומרים חמים כמו עץ, וילונות בד, שטיחי צמר, עציצים ותמונות, (צילום: אילוסטרציה)

חדר כושר

אחד השימושים שמציע אדריכל כהן הוא ליצור בחלל הפנוי חדר כושר ביתי. "חדר כושר מאובזר היטב אינו מחייב חלל עצום בגודלו. מכשירי הכושר המתקדמים והאופן בו אנו משתמשים בהם, צורכים פחות מקום מבעבר. לכן, חדר שהיה פעם חדר שינה של אחד הילדים יכול בהחלט לשמש כחדר כושר".

כהן ממליץ למקם את מתקני הכושר אל מול חלון עם נוף ולשים לב למיקום חדר הכושר בבית, בכדי שהשימוש בו לא יפריע לאורחות החיים בבית. למשל, אם בן או בת הזוג נוהגים לנוח בחדר השינה בשעות הצהריים, וזהו הזמן בו אתם אוהבים להתאמן – אולי כדאי שחדר הכושר לא יהיה סמוך לחדר השינה.

עם התפתחות תחום חדרי הכושר הביתיים התפתח גם הצורך בעיצובם, תוך מתן דגש למכשירים הנכללים בהם ובהשתלבותם של חדרי הכושר הביתיים כחלק מהעיצוב הכללי של הבית.

כאשר מעצבים חדר כושר ביתי יש להתחשב בעיצוב הכולל של הבית – בסגנון, בצבעים, באווירה וכו´. כדאי גם להתחשב בעיצוב המכשירים עצמם; כיום קיימים מכשירי כושר מעוצבים, המתאימים במיוחד לחדרי כושר ביתיים והופכים את החלל לחלל מעוצב ויוקרתי, בנוסף להיותו פרקטי.

קובי ביתן, מוסמך וינגייט בחינוך גופני, יועץ מכירות והדרכה של מותג הכושר האיטלקי "טכנוג´ים", המיובא על ידי אגנטק, אומר כי "חשוב להקפיד לעצב את חדר הכושר באופן שיהיה נעים לשהות בו. אווירה נעימה מגדילה את הסיכוי להתמיד בפעילות הגופנית".

כיום קיימים מכשירי כושר מעוצבים, המתאימים במיוחד לחדרי כושר ביתיים והופכים את החלל לחלל מעוצב ויוקרתי, (צילום: אילוסטרציה)
כיום קיימים מכשירי כושר מעוצבים, המתאימים במיוחד לחדרי כושר ביתיים והופכים את החלל לחלל מעוצב ויוקרתי, (צילום: אילוסטרציה)

ביתן ממליץ ונותן מספר טיפים חשובים לעיצוב חדר הכושר הביתי:

אוורור -

חשוב לבדוק את מידת האוורור של החדר המיועד, ובמידה ולא מדובר בחדר פתוח עם חלונות - מאוורר יספק את האוורור ההכרחי.

אקוסטיקה -

בחדר הכושר מומלץ לבצע פעילות עם מוסיקה בווליום גבוה, להזרמת האדרנלין והגברת הקצב. לשם כך כדאי לדאוג לתקרה או קיר אקוסטי אחד לפחות.

מראה -

מומלץ לתלות בחדר מראה שטוחה שאינה מעוותת. מראה שטוחה מאפשרת למתאמן לבקר את תנועותיו ולתקן תנועות שגויות בזמן אמת.

שטיחונים מגומי -

כדאי לרכוש שטיחונים מגומי, שסופגים חבטות ובמקביל סופגים את הרעש ומגנים על הרצפה מפני משקולות.

הרוב הגדול של ההורים יכול להגשים סופסוף את הפנטזיות שלו, חדר קריאה ביתי, (צילום: אילוסטרציה)
הרוב הגדול של ההורים יכול להגשים סופסוף את הפנטזיות שלו, חדר קריאה ביתי, (צילום: אילוסטרציה)

חדר קריאה או בר ביתי

אפשרות נוספת היא להפוך את החלל שהתפנה למקום בו ניתן לפתח את התחביבים השונים.

המעצב איציק פטל מ- "ART גלריה לריהוט", אומר כי "הרוב הגדול מגשים סופסוף את הפנטזיות שלו. ההורים מתחילים להשקיע בעצמם ומכניסים את האהבות שלהם הביתה".

פטל מספר שאחד הלקוחות ביקש שיסבו את חדר הילדות הישן לחדר קריאה. "עיצבנו לו ספרייה ענקית מנירוסטה מבריקה, המקיפה את החלל, והתאמנו לו כורסאות קריאה ייעודיות שיאפשרו לו לשבת בנוחות ולקרוא במשך שעות, כפי שהוא אוהב".

לקוחות אחרים ביקשו שיעצבו להם חדר אלכוהול בו יוכלו לארח חברים, לעשן סיגר וליהנות מכוס משקה טוב. "לקחנו את החלל ועיצבנו בר ביתי המיועד לאחסון והצגה של בקבוקי השתייה, עיצבנו פינת ישיבה מזמינה ונעימה אשר מיועדת לאירוח של מספר רב של אורחים".

חדרי מדיה יכולים להיות פינוק אמיתי ולאפשר זמן רגיעה והתחדשות, חדר קולנוע ביתי, (צילום: אילוסטרציה)
חדרי מדיה יכולים להיות פינוק אמיתי ולאפשר זמן רגיעה והתחדשות, חדר קולנוע ביתי, (צילום: אילוסטרציה)

חדר מוזיקה וקולנוע

עוד אופציה היא להפוך את החדר לחדר מוזיקה או קולנוע. כהן מתייחס לחדרים אלו כאל

חדרי מדיה

, "שיכולים להיות פינוק אמיתי ולאפשר זמן רגיעה והתחדשות. חשוב למקם אותם במיקום שהינו חיובי מבחינה אקוסטית, פנימה והחוצה. כלומר, שרחשי הבית האחרים לא מפריעים לחוויה ושהחדר עצמו מטופל אקוסטית, על מנת לשפר את החוויה ולא לאפשר לה לזלוג החוצה אל שאר הבית".

התפנו חדרי שינה? אפשר להעביר את ה"מחסן" מהמרתף לאחד החדרים שהתפנו, ולייצר במרתף חדר מוסיקה וקולנוע מן המדרגה הראשונה.

חזור מעלה