1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. אשליה בחלל

אשליה בחלל

איך יוצרים אשליה של גודל בחלל? קבלו שלל רעיונות ופטנטים ממעצבים מומחים, שיעזרו לכם להעניק תחושת מרחב גם לחדר הכי קטן בבית

מאת דפנה כהן | צילום יח"צ | תאריך 29.6.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
בגדול, רובנו היינו רוצים יותר מקום בבית. בין אם אנחנו גרים בדירת חדר בת"א ובין אם אנחנו אוגרים חפצים ופריטים שממלאים לנו את החדר עד אפס מקום, הרגשת הצפיפות והבלגן בעיניים יכולה להעביר אותנו על דעתנו – או כמו המשפט שמתאר את הרגשת החנק הכי טוב – "We Need Some Space".

אז האם יש דרך בה ניתן להפוך חדר קטן לגדול יותר, מבלי לשבור קירות? המעצבים המומחים אליהם פנינו טוענים שרבות הדרכים בהן ניתן לעשות זאת, וכמה מהן לפניכם:

'ישנן דרכים רבות ליצור תחושת מרחב בחדר קטן', (צילום: אילוסטרציה) 

הגודל כן קובע


מעצבי "ארמאני קאזה" מספרים על החוק הכי גדול שלהם בעיצוב חללים קטנים – יצירת תחושת מרחב על ידי הצבת חפצים בודדים, גדולים ומרכזיים שנחוצים לחדר. לדוגמה, בעזרת ספה ארוכה אחת, ניתן ליצור בסלון תחושה של אורך, על חשבון ה"סלון" הסטנדרטי (3 ספות סביב שולחן).

רצוי להמעיט בחפצים קטנים, המקנים תחושה של עומס. אשר אייזנברג, מנכ"ל ומבעלי רשת "Shine Door" מציע שאת החפצים הקטנים נאסוף לארון קיר ענק; אחסונם של חפצים קטנים ובלתי שמישים ביומיום - שומר על קו מינימליסטי ונקי.

בנוסף, מראה המותקנת על ארון הקיר, או בכלל- מראה גדולה התלויה בחדר או במסדרון, תעניק החזרי אור ותחושת נפח כפול לחדר.

'מראה גדולה בחדר תעניק החזרי אור ותחושת נפח כפול לחדר', (צילום: אילוסטרציה) 

בהיר לאורך הקיר


ג´יימי הרננדורנה, מנהל השיווק של "חזי בנק", מסביר כי צבע בהיר מעניק תחושת מרחב, אותה ניתן להשיג על ידי אלמנטים שונים המצויים בחדר. קירות בצבע לבן, שמנת או אופ-וויט ימחישו זאת.
כמו כן, אריחים גדולים יעניקו אשליית מרחב לחדר, גם אם הוא קטן יחסית. בחדרי המגורים רצוי להמעיט בריהוט ולשמור על סגנון אחיד - כל זאת תוך שמירה על אותם כללים.

לדברי תמיר כהן, מנכ"ל ומבעלי רשת "צמר שטיחים יפים", ניתן ליישם את החוקים הללו גם על שטיחים. ראשית - שטיח אחד גדול יעניק תחושת מרחב יותר מאשר שטיחים קטנים, המעמיסים על העין.
לרוב כאמור, רצוי שהשטיח יהיה בצבע בהיר (לבן, מוקה או אפור בהיר), אלא אם כן החדר כולו בצבע לבן בוהק, ואז מומלץ על שטיח בצבע שחור.

'שטיח אחד גדול יעניק תחושת מרחב יותר מאשר שטיחים קטנים', צמר שטיחים יפים, (צילום: יח'צ) 

אשליית תאורה


אווה קמחי, מנכ"ל ומבעלי "קמחי תאורה", מוסיפה כי יש ערך מוסף לגופי תאורה בצבע הקיר או בגוון הרקע שמאחוריו, כך שייטמע בחלל וייצור תחושה של קיר חלק וגדול יותר. אשליית האור ניתנת להשגה גם בעת שימוש בתאורה עילית, השוטפת את התקרה באור חזק.

'ניתן להכניס את כל הבלגן פנימה', ארון חדר ילדים בעיצובה של אלישבע צור, (צילום: יח'צ) 

מקום לילדים


איך ניתן להקנות מראה מרווח בחדר הכי עמוס בבית – חדר הילדים? אלישבע צור, מעצבת חדרי ילדים ונוער, מייעצת: "ראשית, מומלץ שהקיר יעוטר בציור אחד גדול במקום מספר תמונות או פוסטרים. שנית, רצוי להשתמש במיטת יחיד נפתחת ולבסוף – ארגז אחסון".
אלישבע ממליצה להפוך את ארגז האחסון לספסל, ואפילו להניח עליו כריות, אך החלק החשוב ביותר הוא שבסוף היום - ניתן להכניס את כל הבלגן פנימה.

תגובות לכתבה

חזור מעלה