חדר הילדים עולה כיתה: רהיטים

כתבה שנייה בסדרה לכבוד שנת הלימודים החדשה. הפעם Adira בודקת אילו רהיטים יהיו הכי נוחים ופונקציונאליים לחדרי הילדים, ולמה צריך לשים לב מבחינה עיצובית ופרקטית. להוציא מחברות

מאת דפנה כהן | צילום יח"צ | תאריך 5.8.10

סוף החופש הגדול הוא זמן טוב לחדש את הריהוט בחדר, בייחוד את פינת העבודה ופריטי האחסון השונים. בראש ובראשונה, חשוב שהילד יאהב את פינת העבודה שלו, שיהיה לו נוח לשבת ולהכין שיעורי בית. כמו כן, סביבה מסודרת ומאורגנת תשרה עליו, כמו על כל אחד אחר, הרגשה רגועה וסבלנית יותר. לפניכם טיפים, שיקולים וחידושים שכדאי לקחת בחשבון, לפני שאתם קונים ומסדרים את הרהיטים בחדר הילדים.

בראש ובראשונה, חשוב שהילד יאהב את פינת העבודה שלו, חדרי הילדים של רשת 5 נגרים, (צילום: יחצ)
בראש ובראשונה, חשוב שהילד יאהב את פינת העבודה שלו, חדרי הילדים של רשת 5 נגרים, (צילום: יחצ)


על השולחן - שאלות ותשובות

כשאנו ניגשים לבחירת שולחן עבודה לחדר הילדים, חשוב להתייחס לכמה פונקציות.

קודם כל - דעו מראש מה אתם מחפשים ואילו שאלות לשאול. את התשובות מספקות לנו רשת "רהיטי דורון" ורשת "שגם" שבדיזיין סנטר, המתמחות בריהוט לחדרי ילדים ונוער:

מיקום השולחן בחדר -

חשוב לא לשבת עם הפנים לקיר והגב לדלת, אלא בזוית שמאפשרת להשקיף על דלת הכניסה לחדר.

גובה השולחן -

גובה סטנדרטי של שולחן לימודים הוא 75-76 ס"מ. כשבוחרים שולחן חשוב להושיב את הילד לידו ולבחון היטב האם גובה השולחן נוח לו. אם יהיה מחשב על השולחן, אל תשכחו שמסך המחשב צריך לעמוד מול עיניו של הילד. כמו כן, יש להתחשב בעובדה שהילד צפוי לגבוה בעתיד ולהיערך לכך.

גודל משטח העבודה הרצוי -

עומק שולחן עבודה נע בסביבות ה-55 ס"מ. כדאי לחשוב האם הוא מיועד לילד אחד או יותר ולאילו מטרות הוא ישמש. לדוגמא, האם אתם מעוניינים להניח מסך מחשב על השולחן? ואולי גם מגש לניירות שבו יאוחסנו החומרים, המחברות והדפים?

עיצוב השולחן -

עדיף לרכוש שולחן עם פינות מעוגלות למניעת חבלות ומכות. בנוסף, רצוי לתכנן מראש חור בפינת השולחן להעברת חוטי המחשב.

חומרי הגלם -

מומלץ לבחור שולחן העשוי מחומרים עמידים ובטיחותיים שקל לנקות, ולוודא שהוא נושא תו תקן של מכון התקנים הישראלי. משטח השולחן העליון צריך להיות מחומרים סינתטיים, כך יהיה קל יותר לנקות ולשמור על איכותו.

אם אינכם מוכנים לוותר על חומרים טבעיים, רכשו משטח פרספקס או זכוכית מחוסמת והציבו על גב השולחן על מנת לשמור על טיב החומר.

מקומות אחסון -

למי שמעוניין לשלב כוורת לתלייה על הקיר, מומלץ לבדוק את חוזק הקיר מראש. אם מתקינים מדפים לספרים מעל השולחן, חשוב שהמדף יהיה עם דפנות גבוהות בצדדים, בכדי שהספרים לא יפלו, ומומלץ לקנות מדפים עם חלוקה באמצע, כדי שלא יהיה מדף אחד ארוך שיתקשה להחזיק את משקל הספרים.

כמו כן, רצוי שיהיו מגירות מתחת לשולחן או באחד הצדדים, כדי לאחסן בהן דברים קטנים כמו כלי כתיבה, שלא יסתובבו על השולחן.

רצוי שיהיו מגירות מתחת לשולחן או באחד הצדדים, כדי לאחסן בהן דברים קטנים כמו כלי כתיבה, חדר דגם אור של רהיטי דורון, (צילום: יחצ)
רצוי שיהיו מגירות מתחת לשולחן או באחד הצדדים, כדי לאחסן בהן דברים קטנים כמו כלי כתיבה, חדר דגם אור של רהיטי דורון, (צילום: יחצ)

פינת הלימודים הקטנה שלי

ילדים אוהבים לצבוע, לגזור, לצייר וללמוד דברים חדשים על העולם. מעצבת חדרי הילדים אלישבע צור יוצרת לקטנטנים סביבת עשייה ויצירה במימדים המותאמים להם, ומציגה את פינת הלימודים הקטנה, המיועדת לילדים שעוד רגע לומדים את הא´-ב´. פינת הלימודים מורכבת משולחן הכולל שתי מגירות גדולות ומרווחות, ושידה בעלת שתי ארונות עם מקום אחסון לפריטים גדולים.

השולחן מעוצב בסגנון וינטאז´, עשוי עץ ובצבע לבן ילדותי, המתאים גם לבנים וגם לבנות, ואליו ניתן להתאים כסא השומר על ישיבה נכונה של הילד. פינת הלימודים הקטנה מעניקה לילד סביבה מסודרת שהיא רק שלו- ליצירה, קריאה, התפתחות ולמידה.

יוצרת לקטנטנים סביבת עשייה ויצירה במימדים המותאמים להם, פינת העבודה הקטנה של מעצבת חדרי הילדים אלישבע צור, (צילום: יחצ)
יוצרת לקטנטנים סביבת עשייה ויצירה במימדים המותאמים להם, פינת העבודה הקטנה של מעצבת חדרי הילדים אלישבע צור, (צילום: יחצ)

על הכיסא - יושבים בלי קוצים

לאחר שסיימנו עם השולחן, נעבור לבחירת הכיסא. בחברת "רהיטי הכח", המתמחה בכיסאות וריהוט לבית ולמשרד, אומרים שהרעיון הוא שהכיסא יתאים את עצמו ליושב ולא להיפך. בדגמים מסוימים ניתן להוסיף מנגנון סינכרוני, שבעזרתו גב הכסא והמושב יכולים לזוז ולאפשר לכל משתמש ישיבה נוחה ונכונה.

חברת "רהיטי הכח" וחברת "OGL – אופיס גולדן ליין" מסבירות לנו איך מתאימים את הכיסא לילד:

גובה הכיסא -

צריך לכוון את גובה הכיסא כך שהרגליים יהיו מונחות על הרצפה. בזמן הישיבה הזווית בין הירך לשוק צריכה להיות 90 מעלות. במידה והילד עדיין קטן, יש להשתמש בהדום. בנוסף, חשוב להתאים בין גובה הכיסא לגובה משטח השולחן, במיוחד אם לכיסא יש משענות ידיים, על מנת שהילד יוכל לשבת מבלי שקצוות משענות הידיים "יתקלו" במשטח וגם כדי שנוכל להצמיד את משענת הגב לשולחן, ולא לחסום את המרחב.

המושב -

עומק המושב צריך להיות כאורך הירכיים. על המושב להיות מרופד בחומר המונע החלקה וזיעה.

משענת גב הכיסא -

צורת שלד האדם דומה לאות "S", לכן חשוב שבאזור הגב התחתון של משענת הגב יהיה קימור התומך את השקע בחלק התחתון של עמוד השדרה.

הזווית בין המשענת למושב תהיה 105-110 מעלות. חשוב לוודא שיש אפשרות לשינוי זווית המושב, כזו שתאפשר עבודה נוחה כך שעמוד השדרה יהיה חופשי ואין לחץ מרוכז על חוליות הגב התחתון.

משענות ידיים -

ההחלטה אם לרכוש כסא עם משענות ידיים תלויה בעומק משטח העבודה ובמחשב, אם ישנו. כאשר המקלדת מונחת בקצה השולחן או על גבי מדף מקלדת, יש הכרח להשתמש במשענות ידיים שיתמכו באמות הידיים בעת ההקלדה.

יש להקפיד שמשענות הידיים יהיו מתכווננות, על מנת להתאים את גובהן לגובה המקלדת.

מומלץ -

הרגילו את הילד לקום מן הכיסא ולהתמתח לפחות כל שעה. ישיבה ממושכת מול המחשב עלולה ליצור אי נוחות גופנית, כאבים ועייפות, בעיקר באזור הצוואר וחגורת הכתפיים.

הרעיון הוא שהכיסא יתאים את עצמו ליושב ולא להיפך, כיסא דגם לידו ירוק וכיסא דגם סיון כחול, להשיג ברהיטי הכח במחיר החל מ- 180 ₪ ועד 800 ₪, (צילום: יחצ)
הרעיון הוא שהכיסא יתאים את עצמו ליושב ולא להיפך, כיסא דגם לידו ירוק וכיסא דגם סיון כחול, להשיג ברהיטי הכח במחיר החל מ- 180 ₪ ועד 800 ₪, (צילום: יחצ)

"דוגרים" על חידושים

חברת "רהיטי הכח" השיקה לקראת שנת הלימודים החדשה דגמים חדשים של כסאות אורתופדיים לתלמיד בעיצוב אופנתי ורענן, תוך שימת דגש על נוחות מרבית ובריאות הגוף.

הכיסאות מיוצרים על פי מבנה ארגונומי המבטיח ישיבה נוחה ובריאה לשעות ממושכות, באמצעות מנגנונים שונים.

בין הדגמים החדשים תמצאו את דגם "סיון"- עם גב ומושב מרופד, משולב עם מנגנון סינכרוני וכרית אוויר לתמיכה בגב התחתון, דגם "לידו" – כסא בעל גב רשת מעוצב, המוצע בשלל צבעים אופנתיים של ירוק תפוח, בורדו, אפור וכחול, ודגם "ברוש" – עם מושב מרופד וגב רשת רחב וגבוה לנוחות היושב. מחירי הדגמים: החל מ-

180 ₪

ועד

800 ₪

.

לחברת "OGL – אופיס גולדן ליין" מבחר גדול של כסאות ישיבה לילדים. הקולקציה החדשה של החברה כוללת כסאות בצבעים שמתאימים לחדרי ילדים ומשתלבים היטב עם כל סגנון עיצוב. כסאות הישיבה לילדים עוצבו במיוחד עבורם ומותאמים לצרכיהם: הכיסאות מגיעים עם ידיות מתכווננות, מנגנון סינכרוני, אפשרות עצירה בכל זווית לגב, עולה-יורד (פנאומטי) ומתאימים לישיבה ממושכת. מחירי הכיסאות: החל מ –

455 ₪

.

חברת "וקסמן" מציעה לקראת שנת הלימודים כיסא תלמיד ארגונומי מעוצב ומרופד מדגם MIKA. לכיסא מנגנון נדנוד לשינוי זווית הגב ועצירה בכל מצב רצוי, גובה הגב יכול להשתנות בהתאם לגובה הילד וגובה הישיבה מותאם על ידי בוכנה להורדה והעלאה של הכיסא.

כיסא MIKA מעוצב על פי הקווים החדשים האופייניים ל"וקסמן": בסיס הכיסא בכרום ניקל, מה שמשווה לכיסא מראה יוקרתי ועכשווי. בתוספת תשלום ניתן להוסיף לכיסא ידיות וכן גלגלי סיליקון מיוחדים, המונעים פגיעה ברצפות פרקט או רצפות עדינות.

מחיר הכיסא:

440 ₪

וניתן לרכוש אותו ב- 3 גוונים לבחירה: ורוד מסטיק, כחול ים ואדום.

כיסא תלמיד ארגונומי מעוצב ומרופד מדגם MIKA בצבע ורוד מסטיק, להשיג בחברת וקסמן במחיר 440 ₪, (צילום: יחצ)
כיסא תלמיד ארגונומי מעוצב ומרופד מדגם MIKA בצבע ורוד מסטיק, להשיג בחברת וקסמן במחיר 440 ₪, (צילום: יחצ)

על הארון – ארגון וחיסכון

עבור ילדים הנמצאים במסגרת לימודית, החיסכון במקום הוא משמעותי ולכן יש לבנות ארון המותאם לצרכיו של הילד. מכיוון שארון הוא דבר שלא מחליפים כל יום, כדאי לתכנן ארון שיתאים לגילאים השונים על ידי שינויים קלים, ואת השינויים ניתן לעשות בדרכים שונות וללא הוצאה מוגזמת.

כאשר מתכננים ארון עבור ילדים יש לקחת בחשבון את גורם הבלגן בחדר; ספרי הלימוד, ציוד לימודי, בגדים ושאר "פיצ´פקס". לכן, יש צורך בחלוקה נכונה אפילו כשמדובר רק בארון.

חברת "ריביירה - ארונות", המתמחה בפתרונות אחסון ביתיים, חולקת עימנו את סודות התכנון של

ארונות לחדרי ילדים

:

פונקציות -

ארון שתוכנן בקפידה עבור ילדים יכול להכיל כמה פונקציות בו זמנית: אחסון בגדים בקיפול, תלייה, אחסון צעצועים, מדפים עבור ספרים, ציוד לימודי, משחקי קופסא ועוד.

ארון לחדרי ילדים דורש יותר מידוף מתלייה, כך שניתן להשאיר מעט מאוד מקום עבור התלייה ורצוי שתהיה נמוכה- בכדי שתהיה גישה נוחה עבור הילד.

חצי חצי -

רעיון מקורי הוא ליצור ארון הסגור במחציתו, כאשר החלק הפתוח משמש כספרייה עבור ספרים, אמצעי לימוד וכדו´. ניתן לשלב כמה צבעים ובכך ליצור עניין.

מגירות -

דבר נוסף חשוב, הוא לשלב בארון כמה מגירות עמוקות, שיכולות להכיל כמות גדולה של חפצים. את המגירות רצוי לצייד במנגנון פתיחה מלאה, כך שהמגירה תיפתח עד הסוף - מצב זה מאפשר לילד לראות את כל תכולת המגירה, דבר המונע בלגן ומאפשר גישה נוחה לכל החפצים, ללא חיפוש מיותר.

מגירות מגיעות במגוון צבעים, שאותם תמיד אפשר להחליף ובכך לרענן את מראה הארון ולהתאים אותו מחדש לכל גיל.

ארון לחדרי ילדים דורש יותר מידוף מתלייה, כך שניתן להשאיר מעט מאוד מקום עבור התלייה ורצוי שתהיה נמוכה, ארון לחדר ילדים של ריביירה, (צילום: יחצ)
ארון לחדרי ילדים דורש יותר מידוף מתלייה, כך שניתן להשאיר מעט מאוד מקום עבור התלייה ורצוי שתהיה נמוכה, ארון לחדר ילדים של ריביירה, (צילום: יחצ)

חדר ילדים משותף

כיום,

חדר ילדים משותף

הפך לטרנד ומשפחות רבות נוהגות לעצב חדר ילדים משותף.

פעמים רבות, כאשר במשפחה יש שני ילדים, קיימת התלבטות האם לשכן את הילדים בחדרים נפרדים או בחדר משותף.

הורים רבים מחליטים כי ילדים קטנים, שאינם בעלי פער גילאים גדול, יחלקו יחד חדר ובמקרה בו קיים חדר נוסף- הוא מוקדש ליצירה וללימודים.

לדברי ליאת מגן, מנהלת תקשורת שיווקית ב-"5 נגרים": "עיצובו של חדר ילדים משותף הוא משימה מאתגרת וקשה יותר מעיצובו של חדר המיועד לילד אחד בלבד". מגן ממליצה לרכוש לחדר משותף, בו שני ילדים או יותר, מיטות ילדים מרווחות, המתוכננות במטרה לנצל את חלל החדר המיועד לשניים באופן מיטבי.

קיימות מיטות קומתיים וכן יחידות המעוצבות כשתי מיטות ילדים אנכיות זו לזו, כך שהנוחות נשמרת וכן קיים חסכון של מקום. מיטות הילדים השונות שמציעה רשת "חמישה נגרים" כוללות מגירות ופתרונות אחסון, ומהוות פתרון מתאים לחדר המיועד לשני ילדים.

קיימות יחידות המעוצבות כשתי מיטות ילדים אנכיות זו לזו, כך שהנוחות נשמרת וכן קיים חסכון של מקום, מיטת ר איתמר, חברת 5 נגרים, (צילום: יחצ)
קיימות יחידות המעוצבות כשתי מיטות ילדים אנכיות זו לזו, כך שהנוחות נשמרת וכן קיים חסכון של מקום, מיטת ר איתמר, חברת 5 נגרים, (צילום: יחצ)

חדרי נוער

ידוע כי בני נוער זקוקים למרחב ולחופש על מנת לבטא את עצמם ולחוש עצמאיים. תקופת הנעורים היא תקופה "מרדנית" וקשה לרצות אותם. בגיל זה הם נוטים לבלות זמן רב בחדר מול המחשב, הטלוויזיה או עם חברים. לאור הזמן הרב שהם מבלים בחדר, חשוב כי הם ירגישו בו בנוח. רשת "5 נגרים", המתמחה בעיצוב אישי של חדרי ילדים ונוער, מציעה טיפים שיוכלו לסייע בעיצובו של חדר הנוער:

הבנה הדדית -

צאו מנקודת ההנחה כי נערים רוצים להרגיש בוגרים וחשוב להם שהוריהם יבינו שהם כבר לא ילדים קטנים. לכן, שתפו אותם בכל החלטה עיצובית או שינוי העומד להתבצע בחדרם, ממש כשם שאתם רוצים שהם ישתפו ויתייעצו אתכם (כשהם מחליטים לצבוע את כל החדר בשחור, למשל).

נושא עיצוב -

כאשר מתייעצים עם הנער בנוגע לעיצוב החדר, ניתן לבחור נושא לעיצוב. מוסיקה, ספורט או ציור יוכלו להוות נושאים, וכמובן שכדאי לבחור נושא בהתאם לתחומי העניין של הנער.

מיטה בוגרת -

מיטת נוער לנער בגילאי חטיבת ביניים ותיכון תעניק לחדר מראה בוגר ואלגנטי יותר מאשר מיטת יחיד.

מארחים בחדר -

בני הנוער רוצים לארח חברים וחברות בפרטיות והם כבר לא מעוניינים במשחקים. רשת "5 נגרים" ממליצה ליצור בחדר פינת ישיבה או מעין סלון פרטי, באמצעות הוספת ספה צעירה (ולא ילדותית) וכורסא או פופים לחדר.

מיטת נוער לנער בגילאי חטיבת ביניים ותיכון תעניק לחדר מראה בוגר ואלגנטי יותר מאשר מיטת יחיד, חדר ליאור מבית 5 נגרים, (צילום: יחצ)
מיטת נוער לנער בגילאי חטיבת ביניים ותיכון תעניק לחדר מראה בוגר ואלגנטי יותר מאשר מיטת יחיד, חדר ליאור מבית 5 נגרים, (צילום: יחצ)
לכתבה שלישית בסדרה -

"חדר הילדים עולה כיתה: תאורה", לחץ כאן >>

חזור מעלה