1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. הובלות - מהבית הישן אל בית המשפט

הובלות - מהבית הישן אל בית המשפט

מעבר דירה יכול להיות טראומטי עבור מי שהרכוש שלו אבד או ניזוק במהלך ההובלה. Adira בודקת את פסקי הדין העוסקים בהובלות דירה – איזה פיצוי מגיע, אם בכלל, ובאילו נסיבות

"עונת הקיץ היא העונה הבוערת של מעברי הדירות וההובלות", (צילום: אילוסטרציה)
"עונת הקיץ היא העונה הבוערת של מעברי הדירות וההובלות", (צילום: אילוסטרציה)  
"נזקים רבים יכולים להיגרם כתוצאה מהובלה", (צילום: אילוסטרציה)
"נזקים רבים יכולים להיגרם כתוצאה מהובלה", (צילום: אילוסטרציה)  
"פסק דין נוסף שניתן לאחרונה עסק גם הוא באי עמידה בתנאי הסכם להובלת תכולת דירה", (צילום: אילוסטרציה)
"פסק דין נוסף שניתן לאחרונה עסק גם הוא באי עמידה בתנאי הסכם להובלת תכולת דירה", (צילום: אילוסטרציה)  

מאת עו"ד אורנית אבני-גורטלר | צילום אילוסטרציה | תאריך 19.8.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
אתם עוברים דירה? מזל טוב! בטח תיזקקו לשירותיהן של חברות ההובלות השונות, אשר יסייעו לכם להעביר את תכולת דירתכם הישנה לדירה החדשה. עונת הקיץ היא העונה הבוערת של מעברי הדירות וההובלות - כולם מעדיפים לסיים את הפרויקט תחילת שנת הלימודים - בגנים, בבתי הספר ובאוניברסיטאות.

אך בין אם אתם שוכרים דירה או קונים אחת, ודאי יש לכם ציוד לא מועט שתצטרכו להעביר למשכנכם החדש. מכיוון שלרוב לא תוכלו לעשות זאת לבד, סביר להניח כי תפנו לאחת מחברות ההובלה עליהן קיבלתם המלצה מחברים או מכרים, או שתצרו קשר עם חברת הובלה שאיתרתם בעצמכם.
אך האם החברה תבטיח לכם שהרהיטים ומכשירי החשמל שלכם אכן יגיעו לביתכם החדש? ומה אם הם כן יגיעו, אך לא שלמים? נזקים רבים יכולים להיגרם כתוצאה מהובלה. לפניכם פסקי דין בהם אנשים שעברו דירה תבעו את חברת ההובלה שלקחו לשם ביצוע העבודה; מה קבע בית המשפט? לפעמים חייב את חברת ההובלה בפיצוי, ולפעמים דווקא פסק בעד המובילים.

ההובלה לא הושלמה - המוביל ישלם


בית המשפט לתביעות קטנות בקריות דן לאחרונה בתביעה שהוגשה נגד דורון דיין, בעל חברת הובלות, בשל נזקים שנגרמו לתכולת דירה בעת המעבר.

לטענת התובע ועדים מטעמו, הרהיטים אמנם נעטפו, אך במהלך ההובלה נגרמו שפשופים לסלון העור שלו וכן הייתה פגיעה מסוימת בארון. התובע החל לצלם את הפגיעות, אך הפועלים כעסו והפסיקו לפרוק ולהעלות את הדברים לדירה. התובע נשאר עם החפצים למטה, ורק לאחר כמה שעות הוא לקח מוביל חלופי, ושילם לו 600 ש"ח. בנוסף, בעזרת ידידים ובני משפחה, שאר החפצים הועלו לדירה.

דיין טען מנגד, כי התובע וחבריו איימו על הפועלים שלו, ולמעשה הם היו הגורם לכך שלא ניתן היה להשלים את ההובלה, אשר למעשה כמעט הושלמה ברובה.

השופט ערן נווה קיבל את התביעה, וקבע כי גרסת התובע אמינה יותר מגרסת הנתבע, אשר לא טרח להביא לעדות אף אחד משלושת הפועלים שהיו במקום ועסקו במלאכת הפירוק. בהתאם לכך, השופט קיזז את הסכום שהתובע היה אמור לשלם עבור ההובלה ופסק לו פיצוי גלובלי בסך 2,000 שקל בשל נזקים ועוגמת הנפש שנגרמה לו (ת"ק 19077-08-09 סלומון נ´ דיין).

הפסנתר לא נכלל בהובלה? המוביל יפצה


פסק דין נוסף שניתן לאחרונה עסק גם הוא באי עמידה בתנאי הסכם להובלת תכולת דירה. בתביעה דובר על הובלה מרחוב יצחק שדה לרחוב אנילביץ´ בחיפה, ב-26 באוגוסט 2008, תמורת 1,300 ש"ח. בתביעה שהוגשה לבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה, נטען כי המובילים הגיעו בבוקר לדירה והעבירו את החפצים מלבד את הפסנתר. בשל כך, התובע נאלץ לשכור שירותי חברת הובלות אחרת.

התובע צירף לכתב התביעה, בין היתר, טופס הצעת מחיר בו מצוינים פסנתר, רשימת חפצים להובלה, ואישור הצעת מחיר על סך 1,300 ש"ח.
המוביל, דוד אלגריסי, טען מנגד, כי הצעת המחיר אינה הצעת המחיר המקורית, ובהצעת המחיר המקורית לא צוין פסנתר כלל וכלל. לדבריו, התובע הדפיס מאתר האינטרנט טופס הזמנה ומילא פרטים כרצונו.

השופט ערן קוטון החליט לקבל את התביעה בחלקה. נקבע, כי התובע הוכיח שהוא ביקש להעביר את תכולת דירתו באמצעות אלגריסי. "לא מצאתי היגיון בהעברת התכולה ללא הפסנתר. סביר בעיניי, כי משביקש התובע מהנתבע להעביר את התכולה, מסר לו כי יש להעביר אף את הפסנתר", כתב השופט בפסק הדין. השופט ציין, כי הנתבע לא זימן עדים שיתמכו בגרסתו כי ההובלה לא כללה את הפסנתר.

נזקי התובע חושבו על דרך האומדן, ובסיכום אלגריסי חויב לשלם לו פיצוי של 450 ₪ (עבור הנזק הממוני ועבור עגמת הנפש שנגרמה לו). כמו כן, חויב אלגריסי לשלם לתובע הוצאות משפט על סך 250 ש"ח (ת"ק 9923-02-09 אלי נ´ מובילי דוד בע"מ).

תבעו את חברת ההובלה, הפסידו וישלמו הוצאות


יש לדעת, כי לא תמיד המובילים "אשמים". לפעמים, התובע לא מצליח להוכיח כי הפגיעה בריהוט או במכשירי החשמל שהובלו לדירתו החדשה נגרמה בשל התנהלות לא תקינה מצד המובילים. ויותר מכך - אם התביעה לא מבוססת, בית המשפט עשוי לחייב את התובע בתשלום הוצאות משפט.

בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים דן בתביעה נגד חברת א.ס.הובלה ואחסנה בע"מ, במסגרתה נטען כי במהלך העברת תכולת דירה נעלם ציוד יקר, שהיה בתוך מזוודה שחורה, וכלל בין היתר שתי מצלמות שבתוכן קלטות מאירועים משפחתיים ופנקס צ´קים חדש.
התובעים הודו כי הצ´קים בוטלו מיד בבנק והוגשה תלונה למשטרה. הפיצוי שנתבע על ידם עמד על 27,700 ש"ח, וכלל בעיקר פיצוי על עגמת נפש, נזק ואובדן ימי עבודה.

חברת ההובלות טענה מנגד כי עובדי החברה הם עובדים ותיקים, וכי בזמן ההעברה היו בדירה פועלים שעסקו בשיפוץ הבית. כמו כן, הפנתה החברה את בית המשפט ל"הסכם העברה", לפיו: "ביטוח ואחריות מ-200 דולר עד 100 אלף דולר למעט דברי אמנות, זכוכית, שיש, דברי ערך ותכשיטים".

השופטת אנה שניידר החליטה לדחות את התביעה ואף חייבה את התובעים בהוצאות. נקבע כי התובעים לא הוכיחו את תכולת המזוודה ואת הנזקים הנטענים על ידם. כך, למשל, בעניין הצ´קים: "בהנחה שאכן היה פנקס צ´קים במזוודה, הרי שהתובעים עצמם טוענים בכתב התביעה שהצ´קים בוטלו מיד בבנק. אם כן איזה נזק נגרם?", תמהה השופטת שניידר.

בסיכום נפסק, כי מכיוון שהוגשה תביעה מנופחת ובלתי מבוססת, שלא נתמכה בראיות ושיש בה כדי לפגוע בשמה של חברת ההובלות ובפרנסתה, התובעים ישלמו לה הוצאות משפט בסך 1,000 ש"ח (ת"ק 4638/08 אדרי עמרם נ´ חברת א.ס.הובלה ואחסנה בע"מ).

כדאי להציג טיעון מבוסס


כאשר ההובלה "הולכת חלק", הכל טוב - נכנסים לבית החדש, מסדרים את הרהיטים והציוד ומתפנים ליתר הדברים. אולם, כאשר נגרם נזק כלשהו לתכולה במהלך ההובלה, או כאשר לא מגיעים לעמק השווה עם המוביל, מתחילות הצרות.

בתי המשפט דנים בתביעות שמוגשות כנגד חברות ההובלה השונות, ופוסקים פיצוי כאשר התובע מוכיח כי חברת ההובלה היא שגרמה לנזק ולא עמדה בתנאי ההסכם. עם זאת, כאשר התובע מתקשה בהוכחת טענותיו ובית המשפט לא משתכנע כי הנזק הנטען נגרם בעטיה של חברת ההובלה, הוא לא מהסס לדחות את התביעה, ואף מחייב את התובע בהוצאות משפט.

המאמר מאת מערכת פורטל משפטי ומאגר עורכי דין מקרקעין

יש לך שאלות? לפורום ייעוץ משפטי לחץ כאן >>

תגובות לכתבה

חזור מעלה