1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. לא חייט על פי מידה: דני קרוון מדבר

לא חייט על פי מידה: דני קרוון מדבר

דני קרוון, חתן פרס ישראל ומי שרבים מפסליו הפכו לנכסי צאן ברזל, נזכר בתחילת הדרך, מתאר את מבצרו האישי ונותן את הטיפ שלו לרכישת פסל שיהלום גם בית מגורים פרטי

ענת ניר | צילום: שם הצלם | 16.9.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
'יש אנשים שחושבים שלהזמין פסל זה כמו ללכת לחנות ולקנות בגד מוכן'. דני קרוון (צילום: תמר קרוון) 

על עצמי
"אני התחלתי בגיל מאוד צעיר בתור צייר. למדתי אצל האמנים שטרייכמן ואביגדור סטימצקי עד מלחמת העצמאות ואז למדתי תקופה קצרה אצל ארדון בבצלאל בירושלים. הקמתי עם חברים את קיבוץ הראל בדרך לירושלים ואחר כך נסעתי לאיטליה לפירנצה ללמוד ציור באקדמיה. הלכתי רק כדי ללמוד את הטכניקה של הפרסקו שזה ציור קיר של הרנסנס בסגנון עתיק".

התחיל בתור צייר. יצירת אמנות של קרוון (צילום: יחהתחיל בתור צייר. יצירת אמנות של קרוון (צילום: יח'צ) 

סיפתח: הפרויקט הראשון שלי
"התחלתי בתור צייר בכלל והפרויקטים הראשונים שלי היו ציורים גדולים בארץ. ציירתי ציור במלון שרתון בתל אביב ואחר כך עשיתי ציור גדול לאוניה שלום במקביל עבדתי גם על תפאורות. תכננתי תפאורות ללהקת בת שבע, לקאמרי. אפילו מרתה גראהם הזמינה ממני תפאורה לעשות אצלה בניו יורק. בהמשך התחלתי ליצור תבליטי קיר - אחד בבית המשפט שאדריכל רכטר הזמין אותי ועיצבתי גם תבליט קיר במכון ויצמן מבטון. העבודה שעשיתי בשנת 1963 וחנכו ב-1968 זו האנדרטה לחללי חטיבת הנגב. זו הייתה עבודה חשובה שפרצה לי את הדרך בעולם".

במיוחד למרתה גראהם. תפאורה של קרוון (צילום: יחבמיוחד למרתה גראהם. תפאורה של קרוון (צילום: יח'צ) 

הסטייל שלי
"אני עושה פסלים שהם "site specific", זה נקרא פסל עבור מקום. אני מהראשונים שעסקו בדברים האלה במאה ה-20. עד אז המושגים האלה לא היו קיימים, לא היו אמנים שעסקו בזה. כבר באנדרטה לחללי חטיבת הנגב אפשר לראות את זה. הפסל הזה שייך למקום, הוא בנוי לפי השקיעה והזריחה. אי אפשר להעביר אותו למקום אחר".

נבנתה בהתאם לשקיעה ולזריחה במקום. האנדרטה לחללי חטיבת הנגב (צילום: יחנבנתה בהתאם לשקיעה ולזריחה במקום. האנדרטה לחללי חטיבת הנגב (צילום: יח'צ) 

נופל וקם
"יש הרבה עבודות שהזמינו ממני ובסוף לא ביצעו מכל מיני סיבות. אני עשיתי בערך שבעים עבודות בעולם ושבעים תכננתי ובסופו של דבר לא ביצעו. אני לא נהייה חולה מזה. ´אם מבצעים זה נס´ - זו האמרה שלי. אני חושב שאני משרת ציבור ואני אעשה הכל כדי לעשות את זה".

'אני חושב שאני משרת ציבור ואני אעשה הכל כדי לעשות את זה'. תבליט באולם המליאה של הכנסת (צילום: יח'צ) 

הבית שלי
"הבית הפרטי שלי נבנה באותו מקום בו נבנה בית הורי, ששם גדלתי מגיל ארבע. אבא שלי, שהיה אדריכל הנוף של תל אביב, בנה את הבית במו ידיו וליד הבית הוא עשה גינה קטנה. לי אף פעם לא היה חדר משלי בבית, כי הינו חייבים להשכיר אותו לשכנים ולהתחלק, אבל הייתה חצר נחמדה ומסביב העיר צמחה. את הבית שקיים שם עכשיו תכננו האדריכלים איתן ומיכל קימל אשכולות. כיום אני משקיף מהקומה הרביעית על הגינה הקטנה, שכעת נקראת על שם אבא שלי".

נבנה באותו מיקום בדיוק בו נבנה בית הוריו. ביתו הפרטי של דני קרוון (צילום: עמית גירון)נבנה באותו מיקום בדיוק בו נבנה בית הוריו. ביתו הפרטי של דני קרוון (צילום: עמית גירון) 

הטיפ שלי למשפץ המתחיל
"יש אנשים שחושבים שלהזמין פסל זה כמו ללכת לחנות ולקנות בגד מוכן. אני לא עושה דבר כזה. אני עושה פסל למקום. זה לא מופשט. אני צריך ללמוד את האתר ואז אני מציע הצעות, אני לא מוכן ללבישה. אני עושה פרפראזה למקום, איני חייט לפי מידה".

פסל מברזל בבית המשפט העליון של דני קרוון (צילום: יחפסל מברזל בבית המשפט העליון של דני קרוון (צילום: יח'צ) 

מה אתם חושבים על יצירותיו של דני קרוון? שתפו אותנו בפייסבוק או ממש פה - בתגובות.

מובילי התחום נחשפים: קראו על בעלי מקצוע נוספים

רוצים להשתתף במדור? כתבו לנו

תגובות לכתבה

חזור מעלה