1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. הכירו את האדריכל דובי וויט

הכירו את האדריכל דובי וויט

אחרי שהלקוחות הביאו תמונה של בית שצילמו באיטליה ורצו בדיוק כזה, הוא תכנן להם מבנה עם קמרונות. אם תשאלו את האדריכל, דובי וויט, סגנון אישי פירושו להיות קשוב לצרכי הלקוח, לאופיו ולסביבה בה גר. נקודה

ענת ניר | 15.11.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
על עצמי
"בן 55, בוגר הטכניון. במהלך הלימודים עבדתי במספר משרדים והתמקצעתי במשרדם של פרלה קאופמן ולנקה צ´דרבאום בחיפה. בשנת 1988 פתחתי משרד עצמאי באזור ובשנת 1991 עברתי לתל אביב ופתחתי משרד בנווה צדק. רוב הפעילות של המשרד מתרכזת בבנייה בנווה צדק ובשימור מבנים. יחד עם העבודה בשכונה, מתמחה המשרד גם בבניית מבני מגורים ברחבי הארץ . כיום אנחנו עוסקים בתכנון מתחם רוח ואירוח בעיר העתיקה בצפת ובהקמת מתחם מגורים בשכונת נווה צדק.

'בעלי הבית הביאו תמונה של קמרונות שראו באיטליה, ולכן תכננתי בית עם ארקדה של קמרונות'. בית מגורים בסביון בעיצובו של וויט (צילום: דובי וויט) 

באשר לאופי של העסק - למשרד אין סגנון עיצובי מובהק. הניסיון הוא להיות קשוב לצרכי הלקוח, לאופיו, לסביבה בה גר וכ"ו. באופן אישי איני מתחבר למותג כזה או אחר. מעבר לאיכות המוצר, מותג תלוי מאוד גם במערכת שיווק משומנת. צריכים לפתח רגישות, על מנת לבחון מוצר באופן אובייקטיבי ובכדי לבדוק את התאמתו האסתטית או הטכנית לעניין עצמו. קיימים בארץ הרבה יצרנים ובעלי מקצוע מצוינים, אך לא כולם ידועים. רמת החשיפה שלהם לאו דווקא מעידה על איכותם".

סיפתח: הפרויקט הראשון שלי
"הבית הראשון שקיבלתי לתכנן היה בית בפרדסיה בשנת 1988. הבית נבנה על מגרש של חצי דונם ותוכנן כקובייה פשוטה עם גג רעפים. בתהליך התכנון, הושם דגש על פתח הכניסה כאלמנט מרכזי ויחידי בחזית הבית, כך שקומת הקרקע הכילה את המטבח, פינת האוכל וחדר המגורים ואילו בקומה השנייה מוקמו חדרי השינה. מבנה הקובייה מוקם בחזית המגרש כך שנשארה גינה גדולה, בהתאם לרצון הלקוח. פתחים גדולים בקומת הקרקע הכניסו אותה פנימה, לתוך הבית והגינה הפכה להיות חלק בלתי נפרד מהחלל בקומת הכניסה".

גאווה מקצועית
"קשה לבחור ילד אחד בין שלל הילדים שיצרתי - כל פרויקט הינו אישי ומיוחד. הבית שתכננתי בשכונת נווה צדק, למשל, היה מאתגר במיוחד. נווה צדק, הראשונה בשכונות תל אביב, בנויה מסמטאות צרות, מגרשים קטנים ובתים דו קומתיים טוריים הצמודים זה לזה. גם כתושב השכונה וגם כמתכנן, הבנתי כמה חשוב הדיוק התכנוני. כמה הכרחי במרקם צפוף כל כך, לאפשר חווית מרחב בחלל המגורים. כמה חשוב תפקידה של החצר לחוויית מרחב וחוץ. על מנת לחוש את האוויר, האור והטבע יש להפוך את החצר לחלק מרכזי בחלל המגורים.

'גם כתושב השכונה וגם כמתכנן, הבנתי כמה חשוב הדיוק התכנוני' בית בשכונות נווה צדק בעיצובו של וויט (צילום: פולדי שוורץ) 

במבנה שתכננתי בסביון, בעלי הבית הביאו תמונה של קמרונות שראו במבנה באיטליה, ולכן תכננתי בית בו ארקדה של קמרונות הפכה לאלמנט מרכזי במבנה. מאחר ובתנאי האקלים שלנו חוץ הבניין הינו חלק אינטגרלי מחוויית המגורים, הארקדה, שחלק ממנה נותר סגור ומתפקד כחדר האוכל בבית, הופכת את חוץ המבנה לחלק רציף, המאחד בשלמות בין הבית, הגינה ואזור המגורים.

בקיסריה עיצבתי בית מגורים בסגנון מודרני שיושב בצמוד למגרשי גולף. אופיים הטבעי של המגרשים ממשיך כרצף אל תוך המבנה, כך שגם בבית הזה, חוץ הבניין והבריכה הנלווית אליו הופכים לחלק מחוויית המגורים בבית

'אופיים הטבעי של המגרשים ממשיך כרצף אל תוך המבנה'. בית בקיסריה בעיצובו של וויט (הדמייה: סטודיו ליליקה) 

באופן כללי, בחלק ניכר מהפרויקטים אותם עיצבתי חוזרים על עצמם אותם דגשים בתכנון: יחסי חוץ פנים, פרופורציות ומערכת היחסים בין החללים וההרמוניה בניהם. מערכת יחסים המנסה לספר סיפור של מקום. בעיני כל פרויקט זו חידה או הרפתקה חדשה".

הבית שלי
"בשנת 1993 קנינו בית בנווה צדק בתל אביב. הבית היה אחד מעשר הבתים הראשונים של העיר, ולכן אופי המקום והשיפוץ שלו שמר על נאמנות לרוח הבנייה בשכונה".

הפינה האהובה עלי
"לפני מספר שנים מכרנו את המבנה והיום אני ומשפחתי גרים בדירת גג במבנה מגורים בנווה צדק. לדירה מרפסת גג עם נוף מרהיב לים וזו בהחלט הפינה האהובה עלינו בבית".

'לדירה מרפסת גג עם נוף מרהיב לים וזו בהחלט הפינה האהובה עלינו בבית'. ביתו הפרטי של וויט (צילום: יח'צ) 

הבקשה הכי מוזרה שקיבלתי מלקוח
"היה לי לקוח שרצה אפקט של לפידי אש בשביל הכניסה לבית. היו אמורים להיות חיישנים שיפעילו את הלפידים בזמן כניסת אורחים לבית. בסופו של דבר הפרויקט הזה לא מומש, אבל בדרך כלל לא נתבקשתי לדרישות חריגות".

הטיפ שלי למשפץ המתחיל
"אני בדרך כלל ממליץ ללקוחות לעשות עבודת הכנה לפני בניית הבית, לדייק בפרוגראמה ולהשתדל להגדיר את הצרכים שלהם כלקוחות. לצלם את הרהיט העתיק של הסבתא עם מידות וכ"ו. חשוב גם לנסות להמחיש לאדריכל עד כמה שניתן את סוג החלל, החומר והחוויה שמעניקה לכם הרגשה של בית".

'בעיני כל פרויקט זו חידה או הרפתקה חדשה'. דובי וויט (צילום: יח'צ) 


מובילי התחום נחשפים: קראו על בעלי מקצוע נוספים

רוצים להשתתף במדור? כתבו לנו

תגובות לכתבה

חזור מעלה