1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. יום לימודים ירוק

יום לימודים ירוק

גידול תולעים אדומות במרפסת לשם הכנת קומפוסט או יצירת ריהוט סלוני מקרטון. מגוון סדנאות אקולוגיות מציעות לקהל הרחב להפוך את ביתם לסביבתי יותר - במו ידיהם. עשה זאת בעצמך: הגרסה הירוקה

טל-אל ויסמן | 22.11.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
רעיונות סביבתיים, הנתפסים לא פעם יותר כחלום אוטופי מאשר כפרקטיקה יומיומית, דוגלים בכך שהעולם אינו מורכב אך ורק ממוצרים יקרים מדי, או להבדיל, מהררי פסולת, אלא משפע משאבים והזדמנויות. מי שהופך את חזון הבית הירוק לתורה מגובשת ומעשית, כזו שניתן ליישם בפועל, אלו הן סדנאות אקולוגיות, הפונות לכלל הציבור הרחב - גם לאנשים מהישוב. הסדנאות מלמדות כיצד באמצעות יצירתיות ומיומנות, ניתן להשתמש בחומרים זמינים, על מנת להשיג את הדרוש לנו, בין אם מדובר במבנה למגורים, בפריטי ריהוט או אפילו בגינה לתפארת. סקירה של חמישה קורסים במחירים משתנים ובמגוון נושאים ביתיים, חושפת אלטרנטיבה אקטיבית וזולה למרוץ השיפוצים הקונבנציונאלי.

הופכות את חזון הבית הירוק לתורה מגובשת ומעשית. הסדנאות האקולוגיות (צילום: יחהופכות את חזון הבית הירוק לתורה מגובשת ומעשית. הסדנאות האקולוגיות (צילום: יח'צ) 

1. בנייה באדמה


בנייה באדמה משלבת רמה טכנולוגית ומיומנות גבוהות יחד עם שיטות וחומרים טבעיים, באמצעותם ניתן לבנות בית ירוק.

מה לומדים? במהלך הסדנה מתוודעים המשתתפים לתהליכי העבודה באדמה, על מנת שיוכלו בעתיד לתכנן ולעבוד באופן עצמאי. הסדנאות ממוקדות ועוסקות בנושאים מגוונים, כדוגמת איתור חומרים שימושיים לבנייה בסביבתם הקרובה. בנוסף, נלמדות שיטות בנייה אקולוגיות שונות, כגון: יצירת טיח אדמה, בניית תנור מסה, המשתמש בעצים כחומר בעירה אפקטיבי או בנייה בבאלות קש, המקנה ידע וניסיון התחלתי בהנחת הבאלות והכנתן לטיח.

התעריף נע בין 500 שקלים לאדם עבור סדנה בת יומיים ועד ל-700 שקלים לזוג או למשפחה (צילום: יחהתעריף נע בין 500 שקלים לאדם עבור סדנה בת יומיים ועד ל-700 שקלים לזוג או למשפחה (צילום: יח'צ) 

מי מלמד? האדריכל ירון פרידלנד, ממובילי התחום בארץ, יחד עם מומחים נוספים.

למי מתאים? "הסדנאות מיועדות לכולם ולחלקן אף מגיעות משפחות עם ילדים, כל אחד עובד לפי יכולתו", מספר פרידלנד, "אני רוצה שמקומות כאלו יהוו מוקד משיכה לקהילה הקרובה וייצרו עבודה קהילתית, קירוב וחשיבה סביבתית רחבה".
כמה? כרגע הסדנאות עדיין בהרצה ולכן מחירן זול יחסית. התעריף נע בין 500 שקלים לאדם עבור סדנה בת יומיים ועד ל-700 שקלים לזוג או למשפחה.

איפה? הסדנאות מועברות במרכזים אקולוגיים שונים ברחבי הארץ. לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר בטלפון: 052-2458176 או במייל: Shdema.ecocenter@gmail.com.

לחלקן אף מגיעות משפחות עם ילדים. סדנאות בנייה באדמה (צילום: יחלחלקן אף מגיעות משפחות עם ילדים. סדנאות בנייה באדמה (צילום: יח'צ) 

על הדרך תלמדו גם בנייה בבאלות קש (צילום: יחעל הדרך תלמדו גם בנייה בבאלות קש (צילום: יח'צ) 

2. קומפוסט באמצעות תולעים אדומות


מה לומדים? מי שוויתר על חלום הקומפוסט - הרי הוא דשן אורגני, פשוט כי אין לו גינה, ישמח לגלות באמצעות הסדנה, כי ניתן לעשות זאת בתוך הבית באמצעות תולעי אדמה. רבים יחשבו פעמיים לפני שיכניסו להקת תולעים לדירה, אך אפשר להירגע, מדובר ביצורים ידידותיים ומועילים, שלא יוצאים מהקופסא שלהם. התולעים הופכות במהרה את שאריות המטבח והבית לקומפוסט מרוכז ואיכותי במיוחד, המכונה "הומוס".

מי מלמד? עודד משולם - מתכנן, מעצב ויועץ לגינון אקולוגי וטבע עירוני.

על ההנחיה: עודד משולם - מתכנן, מעצב ויועץ לגינון אקולוגי וטבע עירוני (צילום: יחעל ההנחיה: עודד משולם - מתכנן, מעצב ויועץ לגינון אקולוגי וטבע עירוני (צילום: יח'צ) 

כמה? מחיר הסדנא 50 שקלים. להקת תולעים תעלה 40 שקלים או פחות למשתתפי הסדנה.

איפה? הסדנאות נערכות בביתו של משולם בירושלים. לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר בטלפון: 054-3117130 או oded.meshulam@gmail.com דרך המייל.

יצורים ידידותיים ומועילים, שלא יוצאים מהקופסא (צילום: עודד משולם) יצורים ידידותיים ומועילים, שלא יוצאים מהקופסא (צילום: עודד משולם)  

שיהפכו במהרה את הפסולת הביתית שלכם לקומפוסט איכותי. התולעים האדומות (צילום: עודד משולם)שיהפכו במהרה את הפסולת הביתית שלכם לקומפוסט איכותי. התולעים האדומות (צילום: עודד משולם) 

3. גידול ירקות בבית


גידול ירקות ותבלינים בגינה הוא כבר מזמן לא עניין למשוגעים בלבד. מכללת פרמה מציעה קורס בחקלאות ביו-פאלחה, גישה המשלבת עקרונות מהחקלאות האורגנית יחד עם זו המסורתית המקומית.

מה לומדים? בקורס נלמדות שיטות ומיומנויות לגידול ירקות, תבלינים, עצים ואף חיות משק, שיהפכו את הגינה שלכם לשדה חי ושופע.

מי מלמד? המורה המנוסה חיים פלדמן.

כמה? 1,800 שקלים עבור שמונה מפגשים.

איפה ומתי? ב-28.11.2012 נפתח קורס במכללה, הממוקמת במשק תפוחי, דרך היסמין 59, בית נחמיה. לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר בטלפון: 054-4711238 או info@perma.co.il דרך המייל.

בקורס נלמדות שיטות לגידול תבלינים, עצים ואף חיות משק. סדנה לגידול ירקות (צילום: אילוסטרציה)בקורס נלמדות שיטות לגידול תבלינים, עצים ואף חיות משק. סדנה לגידול ירקות (צילום: אילוסטרציה) 

4. ריהוט מקרטון


טכניקת בנייה מיוחדת הופכת את מה שאנו רגילים לראות כפסולת לחומר גלם רב ערך, באמצעותו נוצרים רהיטים יפים, שימושיים ועמידים.

מה לומדים? במהלך הסדנה יוצרים המשתתפים זוג רהיטים ברמת גימור גבוהה ולומדים שתי טכניקות בסיסיות. כמו כן, נערכת היכרות עם כלים, חומרים וטכניקות, המאפשרים לייצר רהיטי קרטון בתנאים מינימליים גם בבית. מי שגר רחוק או מעוניין להתוודע למודלים נוספים של רהיטים, מוזמן להשתתף בקורס אינטרנטי. בכל חודש צופים משתתפי הקורס הממוחשב בסדנה מצולמת, במהלכה נבנה רהיט אחד, כאשר בכל פעם רמת הטכניקה עולה.

מי מלמד? אנג´לה בן אליעזר, מגדירה את עצמה כ"אומנית מחזור" ועוסקת בתחום מעל לשמונה שנים.

למי מתאים? בן אליעזר מספרת כי העבודה מתאימה לכולם. מהמשתתפים נדרש רק רצון ללמוד, ללא ידע מוקדם.

כמה? העלויות הן 1,875 שקלים לקורס יסוד בן עשרה מפגשים הניתן בסטודיו, או 150 שקלים לחודש ברישום לחצי שנה, עבור הקורס האינטרנטי.

איפה? הסטודיו של אנג´לה ממוקם בכפר סבא. לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר בטלפונים: 077-9117119, 054-5500590 או Info@angela.co.il דרך המייל.

שולחן מקרטון. מתוצרי הסדנה (צילום: יחשולחן מקרטון. מתוצרי הסדנה (צילום: יח'צ)  

מי שמעוניין להתוודע למודלים נוספים של רהיטים, מוזמן להשתתף בקורס אינטרנטי (צילום: יחמי שמעוניין להתוודע למודלים נוספים של רהיטים, מוזמן להשתתף בקורס אינטרנטי (צילום: יח'צ) 

5. סדנת נגרות קהילתית


מה לומדים? עמותת מוסללה, המקדמת אמנות ויצירה באזור קו התפר הירושלמי, מפעילה סדנת נגרות קהילתית, המעודדת תיקון רהיטים, שימוש בעץ שמוצאים ברחוב ובשאריות. המקום מרווח ומצויד, והמשתתפים בסדנה מוזמנים להכין כל דבר בו יחפצו - מצעצועים ועד שולחן וארון.

מי מלמד? מתנדבי העמותה הנמצאים במקום ישמחו לייעץ בתכנון ובביצוע.

למי מתאים? העבודה בסדנה מתאימה הן למתחילים, שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הנגרות, והן למתקדמים.
כמה? העלות היא סמלית: 10 שקלים לביקור יחיד ו-100 שקלים לשימוש חופשי שנתי.

איפה? הסדנה פועלת בשכונת מוסררה. לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר nathanlandau@gmail.com עם נתן לנדאו, האחראי במקום, או בעמוד הפייסבוק: "הסדנא במוסללה".

המשתתפים מוזמנים להכין כל דבר בו יחפצו - מצעצועים ועד שולחן וארון. סדנת נגרות קהילתית (צילום: אילוסטרציה)המשתתפים מוזמנים להכין כל דבר בו יחפצו - מצעצועים ועד שולחן וארון. סדנת נגרות קהילתית (צילום: אילוסטרציה) 


לרעיונות עיצוב נוספים

נדלקתם על אחת מהסדנאות? שתפו אותנו בפייסבוק או ממש פה - בתגובות

תגובות לכתבה

חזור מעלה