1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. סיפורים מהמחברת: סיימון קאוצמן

סיפורים מהמחברת: סיימון קאוצמן

סיפורים מהמחברת - מדור חדש שכבר מזמן עבר את האמצע, לוקח השראה מסקטצ´בוקים של מעצבים. והפעם, הכירו את ספר הסקיצות של סיימון קאוצ´מן: מדויק, נעים ואלגנטי - ממש כמו האדריכל שעומד מאחוריו

ענת ניר | 19.12.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
על עצמי
"סיימון קאוצ’מן אדריכל בן 40 מאוסטרליה, למדתי לימודי אדריכלות באוניברסיטת דיקן במלבורן. בעל 16 שנות ניסיון כאדריכל בתכנון פרויקטים ציבוריים ופרטיים"

'אני מתקשר המון מהרעיונות בליווי סקיצות'. סקיצה לבית קיץ בבלנרינג 

אני והסקטצ´בוק
"מאז שאני זוכר את עצמי אני מטייל עם ספר סקיצות בו אני משרבט רעיונות, הגיגים, אפילו עוד לפני שלמדתי אדריכלות, לצערי, לא את כולם הבאתי איתי לישראל. חלקם הגדול נשאר באוסטרליה, כך שאינני יכול לציין מספר מדיוק. אני מניח שיש אנשים שמסתובבים עם פנקס ורושמים רשמים במילים היות ואני אדם ויזואלי קל לי יותר להתבטא בסקיצות ושרטוטים. כפי שאומרים: ´תמונה אחת שווה אלף מילים...´"

'עבודה עם סקיצות מאפשרת לבנות ולבטא קונספט עיצובי בצורה חופשית'. סקיצה לבית מגורים בשכונת בראיטון 

על יד המחברת
"עיפרון וכל נייר.... לטיולים אני לוקח איתי ספר סקיצות קטן".

חבלי לידה: הדפים שלפני ה-AutoCAD
"מאוד תלוי בפרויקט ובקונספט. לעיתים אני יוצר סקיצה אחת ולעיתים הרבה יותר. עבודה עם סקיצות מאפשרת לבנות ולבטא קונספט עיצובי בצורה חופשית ומהירה ולבחון דברים בצורה בוטה ומודגשת. הרבה פעמים אני מוצא את עצמי בדיאלוג עם לקוח, בו אני מתקשר המון מהרעיונות בליווי סקיצות, על מנת לאפשר לו לדמיין גם בתלת מימד מה שאני מנסה להסביר במילים. כמובן שאחרי שמתגבש רעיון מרכזי אני עובר למחשב והרבה מהתקשורת נעשית באמצעות הדמיות תלת מימד מאוד מוחשיות".

'היות ואני אדם ויזואלי, קל לי יותר להתבטא בסקיצות ושרטוטים'. סיימון קאוצ'מן (צילום: יח'צ) 

מהסקיצה אל המציאות


שימור והרחבה של מבנה מגורים בשכונת אלסטרנוויק, מלבורן שבאוסטרליה
"בפרויקט זה נדרשה המון מחשבה, על מנת לנסות ליצור מרחב מגורים גדול ומודרני מבלי לפגוע בפרופורציות ובערך הוויזואלי של הבית הקטן והמקורי. פסלתי המון רעיונות עוד לפני שהעליתי והראיתי ללקוח את הסקיצה הראשונה שהייתה גם אחרונה. הסקיצה מבטאת רעיון עיצובי, בו מודגשת היכולת של המעטפה המודרנית והפשוטה לתקשר ולכבד את המבנה הישן תוך כדי העצמת היופי שבו. החומרים של שני חלקי המבנה מנוגדים וזאת כדי לאפשר למתבונן להתייחס אליהם בנפרד, בכדי לא לגרוע מהמבנה המקורי ובעצם על ידי כך להדגיש את הערך שלו. הבית ממשי נבנה קרוב מאוד לקונספט בסקיצה המקורית עם תוספות קטנות וכמעט ולא נראות לעין שנוצרו על מנת לאפשר התקנת מזגנים ארובות וכ"ו".

'הסקיצה הראשונה הייתה גם אחרונה'. קונספט למבנה מגורים בשכונת אלסטרנוויק 

'הבית הממשי נבנה קרוב מאוד לקונספט בסקיצה המקורית'. בית המגורים עומד על תילו, מחוץ למחברת  

הקונספט: הקונספט: 'ליצור מרחב מגורים גדול ומודרני מבלי לפגוע בפרופורציות ובערך הוויזואלי של הבית הקטן והמקורי'  

גזור ושמור: דפים מהמחברת שאני אוהב במיוחדבית קיץ בבלנרינג
"זהו פרויקט של בית נופש צמוד לחוף הים במפרץ מורנינגטון שבמלבורן. יש בבית המון רעיונות ושכבות שקשה להעביר במילים ולכן לבית זה נעשו סקיצות רבות מאוד. הסקיצות הראשונות היו כמובן בהתייחס למיקום המסות השונות של המבנה, תוך כדי חיבור ויצירת זרימה הגיונית ביניהם. היה גם הצורך להתחשב בכיוונים ובגבהים שבהם זורחת השמש בעונות השונות, על מנת למקסם שימוש באנרגיה זו בחורף ולמזער את השפעת החום בקיץ. בנוסף, מכיוון שמדובר בבית נופש לכל עונות השנה ולמספר אורחים משתנה, היה צורך לאפשר המון גמישות לצורות אירוח שונות, תוך כדי שילוב של פנים וחוץ ושל אזורים פרטיים וציבוריים. הפרויקט נבנה בסגנון מודרני מחומרים טבעיים תוך כדי שימוש באלמנטים רבים מעץ. זאת על מנת ליצור אוירה חמה וחופשית שמחוברת לשקט ולטבע שמסביב".

'היה צורך להתחשב בכיוונים ובגבהים שבהם זורחת השמש בעונות השונות'. סקיצה לבית קיץ בבלנרינג 

'לעיתים אני יוצר סקיצה אחת ולעיתים הרבה יותר'. קונספט נוסף לבית הקיץ 

ועוד אחדועוד אחד 

תחרות קונספט לכיתות מדולריות
"בתהליך הסקיצה התאפשר גיבוש קונספט של בניית כיתות מיחידות מוכנות, המיוצרות מראש בגודל המתאים להובלה פשוטה מאתר לאתר. הכיתות שנוצרו בעלות צורות אורגניות, שמאפשרות גמישות רבה ביצירת חללים מתאימים לצרכים שונים בבתי ספר המיועדים. הסגנון האורגני מאפשר יצירת חללים נעימים ומתאימים לעבודה עם קבוצות ילדים בגדלים ובגילאים שונים. הבנייה המיועדת היא מחומרים ממוחזרים ובשיטות בניה ירוקות ואקולוגיות".

'הכיתות שנוצרו בעלות צורות אורגניות, שמאפשרות גמישות רבה'. סקיצה לתחרות קונספט עבור כיתות מדולריות  

שימור והרחבה של בית מגורים בשכונת בראיטון, מלבורן שבאוסטרליה
"מדובר במבנה מקורי שעשוי משני חלקים: חלק קדמי המיועד לשימור וחלק אחורי משנות השמונים. החלק האחורי היה קר וחשוך והיה צורך להרוס אותו ולבנותו מחדש. בסקיצה ניסינו ליצור קונספט שיאפשר חדירת אור שמש מקסימלי לאזור המגורים האחורי המורחב, תוך כדי התחשבות במגבלות התכנון ושימור המבנה הקדמי המבוקש. וכך, בסקיצה של הקומה השנייה יצרנו חלונות דמויי סנפירים לפתיחת הזגוגית לצד צפון, משם מגיעה השמש האוסטרלית. החלונות פונים לרחוב ולא לשכנים הצמודים על מנת לאפשר פרטיות לדיירים. סגנון וחומרי הבניה של החלק האחורי מנוגדים לחלק הקדמי המשומר ובכך מדגישים ומחדדים אותו".

'ניסינו ליצור קונספט שיאפשר חדירת אור שמש מקסימלי לאזור המגורים'. סקיצה לבית מגורים בשכונת בראיטון  

פרויקט BIO21: בניית מתחם יוקרתי למעבדות מתקדמות באוניברסיטת מלבורן
"בפרויקט זה הייתי חלק מקבוצה של 30 אדריכלים שעבדו יחד. התפקיד שלי ספציפית היה לפתח סקיצות לקונספטים השונים המעורבים בפיתוח ובנית הפרויקט. הסקיצות נועדו לפתח רעיונות מגוונים, המאפשרים את הבניה של הפרויקט לפרטיו השונים. היו הרבה אתגרים במהלך הפרויקט והסקיצות הנ"ל סייעו במציאת פתרונות ליישום והצלחת הפרויקט. בפרויקט הזה מספר הסקיצות היה כמעט אין סופי".

'בפרויקט הזה מספר הסקיצות היה כמעט אין סופי'. אחת מהסקיצות שנעשו ל-BIO21  

לכרטיס האישי של סיימון קאוצ’מן

מובילי התחום נחשפים: קראו על בעלי מקצוע נוספים

רוצים להשתתף במדור? כתבו לנו


תגובות לכתבה

חזור מעלה