1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. מהי הטעות הנפוצה שישראלים עושים בעיצוב הבית שלהם?

מהי הטעות הנפוצה שישראלים עושים בעיצוב הבית שלהם?

דובי וויט טוען כי הסלון המקומי עמוס ברהיטים ואילו למשה קסטיאל מפריע דווקא מסך הפלזמה. 10 אדריכלים ומעצבים מצביעים על טעויות פטאליות בעיצוב הבית הישראלי, ומספקים את הטיפ שלהם לעיצוב נטול שגיאות

ענת ניר | 23.12.12

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו

1. האדריכל דובי וויט: לא מארגנים את הרהיטים בחלל


הטעות: "דבר שהוא נפוץ זה הפער בין מה שהחלל דורש לבין מה שאנשים רוצים שהחלל יכיל. הם רוצים להכניס יותר ממה שהחלל יכול לספוג וצריך לעשות להם סדר בעניין הזה".

הפתרון: "אחד מהטיפים לשיפוץ הבית שלי הוא לדרוש שכבר בתוכניות הראשוניות תהיה העמדת ריהוט ואז אם יש משהו שאתה לא אוהב, אז אפשר לשנות. העבודה מלכתחילה היא לא רק עבודה על הבניין, אלא גם על החדר. צריך לדרוש מאדריכלים כאשר הם בונים תוכנית של הבית, לראות איך החדרים מכילים את כל הדרישות".

2. המעצב משה קסטיאל: מרוממים את הפלזמה


הטעות: "שגיאה נפוצה היא לתלות את הטלוויזיה בגובה לא ריאלי של 90 סנטימטר או מטר. בפועל, הטלוויזיה מקבלת נוכחות עודפת ולמעשה בהנדסת אנוש צריכים להשפיל מבט כדי לראות את המסך".

הפתרון: "בסלון צריך לתלות את הטלוויזיה מגובה 45 סנטימטר, כאשר הקו התחתון עומד על 45 – 50 סנטימטר, ואז גם הנוכחות של הטלוויזיה הרבה יותר ידידותית. אין את הגוש השחור הזה שמשתלט על החדר".

הפתרון: לתלות את הטלוויזיה בגובה 45 סנטימטר. סלון בגני תקווה בעיצובה של אוסנת רוזן - מצויד בפלזמה במיקום מושלם (צילום: נדב פקט)הפתרון: לתלות את הטלוויזיה בגובה 45 סנטימטר. סלון בגני תקווה בעיצובה של אוסנת רוזן - מצויד בפלזמה במיקום מושלם (צילום: נדב פקט) 

3. מעצבת הפנים איריס יוספי: מכניסים אי למטבח קטן


הטעות: "אי במטבח נותן מין תחושה של מקום שמלכד את המשפחה. ברגע שיש את המרחב והמקום הוא באמת הופך למרכז של הבית. כשאין אפשרות כזאת, המרחב בתוך המטבח הופך להיות בעייתי ביותר. אנשים חושבים שהם יכולים לעשות אי, לא משנה מה המידות של המטבח ואז הם מגלים שהמעברים צרים והפתיחות נוראיות. גם התנועה במטבח הופכת להיות בלתי נסבלת. אתה פותח דלת ויחד עם הפתיחה אתה כבר נוגע באי, כי לא שמרת על מרחק מינימלי".

הפתרון: "בין שלל הטיפים לשיפוץ הבית, כדאי לדעת שצריך לשמור על מרחק בין האי למשטחים האחרים של 95 סנטימטר וחשוב גם שהאי לא יהיה בגודל של 60 סנטימטר. יש אנשים ששומרים על המרחק הזה, אבל יוצרים ´איון´. אי צריך להיות בגודל של מינימום 1.20 על 90 – 95 סנטימטר".

'אנשים חושבים שהם יכולים לעשות אי, לא משנה מה המידות של המטבח'. מטבח אי של LA CORNUE - לא ייכנס בקלות לכל חדר (צילום: יח'צ) 

4. מעצבת הפנים מיקה אלטר: לא מנצלים את התקציב


הטעות: "יש חוסר תכנון מקדים, שזה משהו אקוטי. אנשים באופן כללי לא מסתכלים על הבית בראייה כוללת. הם נוטים לראות בעיות ספציפיות ולא בעיות כרוניות. אם ניקח, לדוגמא, תקציב קטן של 35,000 שקלים, רוב האנשים יחשבו על שיפוץ אמבטיות או החלפת מטבח. באופן זה, הם יקבלו חלל אחד שיראה מצוין אבל הבית כולו יישאר באותו מראה".

הפתרון: "ניצול נכון מאפשר באותו התקציב לחדש מטבח, אמבטיה ולהחליף את כל הדלתות בבית. באופן זה כל הבית יקבל ´מיני פייס ליפט´. זה דברים שאנשים לא מודעים להם".

מתיחת פנים בתקציב נמוך בעיצובה של מיקה אלטר. מימין: המטבח לפני, משמאל: המטבח  אחרי השדרוג | עלות כוללת: 15,000 שקלים (צילום: מיקה אלטר)מתיחת פנים בתקציב נמוך בעיצובה של מיקה אלטר. מימין: המטבח לפני, משמאל: המטבח אחרי השדרוג | עלות כוללת: 15,000 שקלים (צילום: מיקה אלטר) 

סטיילינג לחדר הרחצה בעיצובה של מיקה אלטר. מימין: האמבטיה לפני, משמאל: האמבטיה אחרי השדרוג. | עלות כוללת: 5,000 שקלים (צילום: מיקה אלטר)סטיילינג לחדר הרחצה בעיצובה של מיקה אלטר. מימין: האמבטיה לפני, משמאל: האמבטיה אחרי השדרוג. | עלות כוללת: 5,000 שקלים (צילום: מיקה אלטר) 

5. מעצב הפנים מיכאל הדס: לא מדייקים בלוחות הזמנים


הטעות: "יש עניין של לוח זמנים, שהרבה לקוחות שוגים בו. אומרים לך לוח זמנים שהוא לא הלו"ז האמיתי שלהם. לדוגמא, כשנכנסים לדירה בעוד חודשיים, נותנים לבעל המקצוע לוח זמנים של חודש ואחרי זה קורות טעויות".

הפתרון: "אתה צריך לבוא לאדריכל ולהגיד לו ´אני חייב להיכנס לדירה בתאריך זה וזה, אבל אני רוצה שהדירה תהיה גמורה סופית עשרה ימים לפני כן´ ואז כולם יודעים איפה הם עומדים".

6. האדריכלית אורנה רוקח: מתקמצנים על נקודות חשמל


הטעות: "חסכון בנקודות חשמל זה דבר שאחר כך מצטערים עליו תמיד. למשל, מתחת לשולחן העבודה חוסכים ביציאות של חשמל ואז מתחיל בלאגן של כל מיני חוטים מלמטה. בסוף תוקעים מעביר על מעביר שלא היה בו צורך, אם את היית מייצרת שש נקודות מלכתחילה. עולה הרבה יותר כסף לייצר נקודה חדשה, מאשר לייצר נקודה בזמן היציקה. לפי דעתי, אין לקוח שלא מצטער על כמה נקודות חשמל נוספות שהוא לא עשה".

הפתרון: "להקשיב למעצב, כי אין מספר סטנדרטי של נקודות שניתן להמליץ עליו".

'אין לקוח שלא מצטער על כמה נקודות חשמל נוספות שהוא לא עשה'. הפתרון: קחו דוגמא מהקיר הזה (צילום: אילוסטרציה) 

7. מעצבת הפנים מגי דוידוב: רוצים שיפוץ – עכשיו!


הטעות: "השגיאה הגדולה של הלקוחות שמרוב לחץ שהם רוצים לעשות את זה מהר, הם מפספסים הרבה בדרך. הם לא סגורים על עצמם ומחליפים את השיפוצניק וכל הלחץ מסביב. רוצים כאן ועכשיו. הם לא מגובשים וכבר מתחילים את השיפוץ".

הפתרון: "לקחת חודשיים מרגע שיש תוכניות ואז להתחיל את השיפוץ. לפני שמתחילים לבחור חומרים ולבוא מגובשים כמה שיותר. אני מאמינה שבשבועיים - שלושה אפשר להספיק את כל השיפוץ כשהכל מאורגן וכשיש סדר עבודה".

8. אדריכלית הפנים אורית כוכבי: לא סומכים על האדריכל


הטעות: "נורא קשה להם להעביר את המושכות לידיים של מישהו אחר. לקוחות תמיד פוחדים שאתה לא בדיוק תבין איך הם רוצים לעצב את הבית. בא מישהו עם ידע אחר וכלים אחרים, והם ראו בעיני רוחם משהו מסוים וקשה להתנתק. בסופו של דבר קשה לאנשים לקבל דעה של מישהו אחר".

הפתרון: "לדעת מה אתה רוצה מבחינת סגנון וטעם, אבל לסמוך על בעל המקצוע, לתת לו לעבוד ולהעניק לך מהידע שלו. אתה לא יכול לעבוד עם מישהו רק כי הוא זול או כי הוא חבר של האח או של הגיס. חשוב להגיע אליו דרך עבודות שראית שהוא עשה וגם חשובה מאוד הכימיה. ברגע שאתה לוקח מישהו, אתה צריך להאמין בו שהוא יתרגם את הרצונות שלו לעבודה הטובה ביותר, זה כמו איזושהי זוגיות".

9. מעצבת הפנים שני פרלה: בוחרים גופי תאורה בלתי מתאימים


הטעות: "תכנון לא נכון של כמות נקודות תאורה ובחירת גופי תאורה לא מתאימים".

הפתרון: "לגשת ליועץ תאורה לפני השיפוץ ולתכנן יחד איתו את מיקומי התאורה והכמות. במידה והנקודות כבר נעשו, יש ללכת ליועץ התאורה ולבחור לכל חלל את הגוף שהכי יתאים לו, לדוגמא: בסלון ובמטבח גופים צמודי תקרה, הנותנים פיזור רחב יותר של אור, לפינת האוכל או לאי - גוף נופל. אלו מקומות שבדרך כלל אין בהם צורך בעוצמה רבה של אור ולכם הגופים הם יותר דקורטיביים. במידה ואין מספיק נקודות תאורה להשתמש בתאורת קיר אפלייט, ששוטפת את התקרה ונותנת פיזור יפה של אור".

הפתרון: מעל שולחן האוכל התקינו גוף תאורה נופל. פינת אוכל בגני תקווה בעיצובה של אוסנת רוזן (צילום: נדב פקט)הפתרון: מעל שולחן האוכל התקינו גוף תאורה נופל. פינת אוכל בגני תקווה בעיצובה של אוסנת רוזן (צילום: נדב פקט) 

10. מעצבת הפנים אור-לי אופיר: לא חושבים על מקומות אחסון


הטעות: "אחד הדברים שחוזרים על עצמם זה חוסר ניצול מרבי של החלל. אנשים לא מסתכלים על הפרקטיות. הם לא חושבים על דברים כאלה. למשל, במקומות אחסון - הם יודעים שצריך, אבל הם לא נותנים לזה דגש בעיצוב של הבית".

הפתרון: "להסתכל על התנאים שבשטח. אם ניתן להזיז קיר, אם אפשר לעשות דלפק ישיבה עם מקום אחסון. הראייה שלי כשאני מסתכלת על הבית היא קודם כל לחשוב איך אני יכולה לנצל את המרחב גם מבחינה פרקטית וגם מבחינת הריהוט".

הפתרון: דלפק ישיבה עם מקום אחסון. סלון בגבעתיים בעיצוב סטודיו Dentro (צילום: שירה גזית)הפתרון: דלפק ישיבה עם מקום אחסון. סלון בגבעתיים בעיצוב סטודיו Dentro (צילום: שירה גזית) 


מכירים טעויות נפוצות נוספות? שתפו אותנו בפייסבוק או ממש פה - בתגובות.

10 טיפים שווים לעיצוב המטבח

תגובות לכתבה

חזור מעלה