דירה ללא גבולות

מה הקשר בין משפחה חרדית, גוונים עזים של אדום ושחור ומוטיב חוזר בצורת אמבה חד תאית? המעצב, סבסטיאן ארוך, רוקח מכל אלה בית יצירתי וכשר למהדרין. מבט מקרוב על עיצוב חלל בתקציב בינוני

רוני ארקוש| צילום: סבסטיאן ארוך| 31.12.2012

גודל

60 מ?ר

תקציב השיפוץ

267,000 ₪

הדיירים

משפחה חרדית צעירה עם ארבעה ילדים.

עיצוב פנים

סבסטיאן ארוך

בבית ישן בן 40 שנה, שמעולם לא עבר שיפוץ, הוכנסה רוח עיצובית חדשה. טרום תחילת תהליך העיצוב עבר הבית הרחבה של 60 מ"ר. הדיירים, משפחה חרדית צעירה עם ארבעה ילדים, ביקשו בית שישרת את הצרכים שלהם תוך דגש על עיצוב נעים וזורם.


בשל הרקע הדתי של דיירי הבית, התאים המעצב סבסטיאן ארוך את מרכז העניינים לפינת האוכל, דאג לעצב מטבח כשר כהלכה ואף הוסיף נישות רבות ברחבי הבית לספרייה העשירה ולתשמישי הקדושה. הצבעים אשר נבחרו ומככבים בכל חללי הבית הם אפור, לבן, שחור ואדום. הצבע האדום העז, שבא כבקשה מהלקוחה, נועד על מנת להקנות לבית חיוניות ושמחה. שאר הצבעים מתמזגים ומאזנים אותו לתוצאה ההרמונית הראויה.

הנישות המרובות, המפוזרות ברחבי הבית, מאופיינות בצורניות חופשית, מעין אמבות אשר גודלן וחזותן משתנה מפעם לפעם. ארוך מספר שההשראה הגיעה מעבודותיו של האמן סלבדור דאלי והוא ביקש לבטא דרכן את רצונו לעיצוב פורץ גבולות, למצב של חוסר החלטיות של אלמנטים. לדבריו בעיצוביו הוא "נותן לרגש לדבר, ומחפש זרימה וקומפוזיציה". חזונו, דוגל בעיצוב טוטאלי, אשר שם דגש לפרטים קטנים וגדולים כאחד. הלקוחה מאוד תמכה בבחירותיו ובאינטואיציה שלו אשר הובילה את התכנון במהרה לכדי תהליך מימוש בשטח. התכנון הוא תכנון כולל של כל הבית, כיחידה עיצובית אחת המשכית, עם דגשים שונים במקצת בכל חדר וחדר.

הסלון

חלל הסלון, אשר בהרבה מהפעמים אצל משפחות חילוניות הופך למוקד הטלוויזיה, נותר כאן כמקום נעים ונינוח לשקוע בו. הספות האפורות הממוקמות אל מול הקמין החשמלי, החלונות המאורכים דרכם משתקף אור השמש והירוק שבחוץ מקנים ליושב בו תחושה רגועה. במרכזו של הסלון ממוקם אלמנט עיצובי מעניין - שולחן זכוכית אובאלי אשר נתמך על ידי גוף שחור, מפותל ומבריק. אותו גוף מתכתב עם הזרימה של הנישות השונות, אשר אחת מהן אף מופיעה בתקרת החדר. גם את הציור, אשר נמצא באחת מהנישות החבויות בקירות הסלון, יצר ארוך בעודו חושב על צבעוניות ותחושת תנועה דומה לזו שנוצרת בחלל.

המטבח

המטבח היווה חלל עיצובי מאתגר במיוחד. מחד, ארוך שם דגש על נגישות שתסייע בתפעולו השוטף. זאת באה לידי ביטוי במיקום הארונות, במקומות האחסון באי שבמרכזו ובניצול מקסימלי של החלל. אתגר נוסף היה לשלב במטבח את אורח החיים הדתי של המשפחה, קרי, כיורים וארונות כפולים לכלים בשריים וחלביים, אחסון לכלי פסח ועוד. בסופו של דבר מוקם במטבח תנור בעל הפרדה פנימית המשמש גם לבשר וגם לחלב ותקף על פי ההלכה. השיש, אדום המראה, מפעיל את הפן העכשווי בעיצוב, ומודגש על ידי פסיפס הלבה הכתום בקיר הסמוך.

פינת האוכל

לב ליבה של המשפחתיות הדתית ממוקם בפינת האוכל. בני הבית, נוהגים להתכנס בפינה זו - לשוחח, לסעוד את ליבם ולבלות שם את מרבית השבת. פינה זו, לדבריו של ארוך, היוותה את הציר המרכזי סביבו נע שאר עיצוב הבית. "כל האקשן קורה בפינת האוכל" ולכן נדרש ארוך לעצב מקום שישקף את מרכזיותו. הפינה תחומה חלקית בעזרת קירות המסייעים בשמירה על אינטימיות ובידול מהסלון. ששת גופי התאורה המתנוססים מעל השולחן ופסי האור שטמונים בחלק מן הקירות מאירים היטב את הפינה. במרכזה, שולחן שחור מבריק בעל צורניות ייחודית, וסביבו כיסאות אפורים שממשיכים את הקו הצבעוני של הבית. בכל פינה בה מביטים מורגשת אווירת הקדושה סביב- בין אם בתשמישים ובין אם בספרי קודש הניצבים בנישות. בהקשר זה, מציין ארוך, כי את הנישות עיצב בהתאמה לצרכי הדיירים - כאלמנט פונקציונאלי ולא רק אסתטי. הצורות האמורפיות, אם כן, מותנו על ידי הצרכים היום יומיים לשמן הן משמשות.

חדרי השינה

בחדרי השינה ממשיך הקו העיצובי של שאר הבית. ביחידת ההורים, הוצבה פינת טואלט לצרכיה של האישה בה מראה מגודרת על ידי אמבה נוספת. בחדרי השינה של הילדים, נזרקו צבעים נוספים וצורניות בארונות, בקירות וכדומה, להעצמת החיות והמשחק בעין. בכל חדרי השינה, הושמה רצפת פרקט לטובת אווירה חמימה יותר ואף התקרה הונמכה לצרכים דומים.

חדרי האמבטיה

בחדרי האמבטיה ישנן נגיעות שמקנות אווירה שונה במקצת, תוך שמירה על הקו העיצובי הכללי של הבית. כך למשל, פסיפס חלוקי הנחל השחור המקיף את האמבטיה, מאזכר את הצבעוניות הכוללת אך מכניס מוטיב של טבע לאווירה.נוסף על כך, גופי התאורה המחוררים בעיגולים משרים גם כן ייחודיות.

אז מה היה לנו: טיפים לעיצוב

צאו עמבה

מה שנראה נועז ובלתי אפשרי יכול להתגלם כעיצוב מרתק ומרצה. הרשו לעצמכם להיפתח עם צורניות מקורית וצבעוניות חדשנית.

אל תוותרו על הפונקציה

חשוב לקחת בחשבון את הפונקציה לשמה מעצבים. בנישות לדוגמא, יש לחשוב על הגודל הרצוי, למה היא עשויה לשמש ומשם להתפרע לעיצוב כאוות הדמיון.

רוצים לראות עוד? בקרו בבתים מעוצבים נוספיםאהבתם את הסגנון? שתפו אותנו בפייסבוק או ממש פה - בתגובות.רוצים להשתתף במדור? כתבו לנו
חזור מעלה