ישן ובעל ערך: כיצד תדעו להעריך את שווי החפצים הישנים בביתכם?

אנו נוטים להעניק משמעות לחפצים ישנים ולפתח סנטימנטליות כלפיהם. אופנות וסגנונות ישנים חוזרים לחיים מדי כמה שנים וכמובן, ריהוט ואבזור שעובר מדור לדור ומרוענן בשימוש מחודש. איך נדע להעריך את שוויו? זאת בכתבה הבאה

מערכת אתר הדירה | צילום: אילוסטרציה | תאריך: 30.1.2013

גם רהיט חורק או פמוט דהוי עשוי להתגלות כחפץ ששווה מאות ואולי אף אלפי דולרים. השאלה היא כיצד תוכלו לדעת שמונח לכם בבית אוצר שכזה? ריכזנו עבורכם כמה טיפים מועילים להערכת עתיקות שיכשירו אתכם כ´שמאי העתיקות´ של הבית ויעזרו לכם לאתר את השווי בסיסי וראשוני של חפצים שונים - כאלו שאפשר למצוא היום כמעט בכל בית בישראל.

לבדוק את החיבורים - הערכת עתיקות של רהיטים
לבדוק את החיבורים - הערכת עתיקות של רהיטים


רהיטים

הערכת עתיקות הוא תחום שסובל מהרבה חיקויים ותעתיקים. הדרך לדעת האם יש בידכם רהיט עתיק איכותי ומקורי, היא לבדוק דווקא את אמצעי החיבור בין חלקיו השונים - הפינות בהן מחוברת משענת היד לבסיס הכורסא, או הנקודה בה ראש הספה מתחבר למשטח העץ שמאחור ועוד. רהיט בעל טריזי עץ ישנים, משטח גב עבה ולא ´תעשייתי´ הוא ככל הנראה ענתיקה אמיתית. רהיט בעל דיקט דק ומסמרים יהיה לרוב מודרני למדי. החפצים המשתייכים לקטגוריה זו: ספות, שידות, מזנונים, מיטות,

כסאות

ועוד.

תכשיטי כסף

כלי הכסף העתיקים ביותר, מהמאה ה-15 וה-16, יוצרו כולם מכסף טהור ולכן הם נחשבים ליקרים ביותר וגם נדירים מאוד. שימו לב שלקראת סוף המאה ה-18 החלו לייצר גם כלים עם ציפוי כסף, שנחשבים יקרים בהחלט. טכניקה זו נקראה ´שפילד´, על שם העיר האנגלית בה נהגתה, אך גם בבירמינגהאם ובלונדון יוצרו כלים מסוג זה. כדאי לדעת שכלים אלו יוצרו אך ורק בצורה ידנית. מאמצע המאה ה-19 החל ייצור תעשייתי של כלי כסף ובהתאם, ערכם ירד פלאים והם אינם נחשבים כפריטי אספנות. החפצים המשתייכים לקטגוריה זו: חולצי נעליים, סכו"ם, חותמות ועוד.

שעונים עתיקים - התשובה במחוגים
שעונים עתיקים - התשובה במחוגים

שעוני כיס

אלו מהחפצים העתיקים ביותר שעדיין נחשבים נפוצים יחסית, משום שבעבר הרחוק, לפני כ-400 ו-500 שנים, נעשה בהם שימוש רב. שעוני כיס עם מנגנון מתיחה הם מהענתיקות המתקדמות יותר אשר יוצרו בעיקר במאה ה-16. איך נדע עד כמה השעון עתיק? הביטו במחוגיו - שעונים עם מחוגי דקות יוצרו רק בסוף המאה ה-17. היצרנים הנחשבים בקטגוריה זו: Bartholomeo Manfredi מאיטליה, Peter Henlein מגרמניה, Henry Pitkin ו- Libertyמאנגליה, אברהם לואי-ברגה, L.Leroy ו-Jacquemart מצרפת, Piguet et Meylan משוויץ.

יודאיקה

פריטי היודאיקה נסחרים בקרב אספני עתיקות מכל העולם ונחשבים מבוקשים למדי. אלו לרוב פריטים שהגיעו מקהילות יהודיות באירופה של המאות ה-18 וה-19. מחיר הפריטים מושפע מעוד מאופי התחריטים שעל גביהם: תחריטי מאורעות היסטוריים, שנת הייצור, היוצר והמקום בו נוצר הפריט ישפיעו מאוד על השווי שלו. החפצים המשתייכים לקטגוריה זו: צלחות פסח, כלי סדר פסח, פמוטים, כוסות קידוש, חנוכיות ועוד.

כלי חרסינה ופורצלן

רוב הפריטים מסוג זה יוצרו באירופה, ולכן ניתן למצוא פריטים רבים שעשו עלייה לישראל יחד עם קבוצות העולים מאירופה. את הפריטים הללו קשה מאוד להעריך ורצוי להעביר אותם לבחינה של איש מקצוע.

לבחון את העיטורים - כלי חרסינה ופורצלן
לבחון את העיטורים - כלי חרסינה ופורצלן

טיפ ראשוני להבנה האם מדובר בפריט מיוחד הוא לבחון את העיטורים, דיוק הציורים ותוספות של זהב או כסף טהור לפריט. החפצים המשתייכים לקטגוריה זו: כוסות, צלחות, ערכות כלי אוכל ועוד.

תכשיטים

בשנים האחרונות עלה ערכן של האבנים היקרות לצד שלל מתכות אצילות, ובהקשר שלנו: זהב וכסף. כל תכשיט ישן שכולל אחד או יותר מהמרכיבים האלו – ערכו יהיה גבוה מאוד. בעבר נטו לייצר תכשיטים אשר עשויים כולם מכסף או מזהב טהור. החפצים המשתייכים לקטגוריה זו: צמידים, טבעות, שרשראות, עגילים.

ולסיום, היכן אפשר לקבל הערכת עתיקות מקצועית לשווי חפץ?

אם בכל זאת תרצו לדעת מהו השווי האמיתי של החפץ או לקבל מושג כללי לגביו, כדאי שתפנו לאחד משלושת הגורמים הבאים: מומחה להערכת חפצי עתיקות שביקור שלו עולה לרוב כמה מאות שקלים, סוחרי עתיקות- אשר חשוב לקחת בחשבון שהם אנשי מסחר לכל דבר וינסו להשיג את המחיר הטוב ביותר עבורם, וכדאי לבחור את הערכתם במשנה זהירות. בית מכירות פומבי, אשר בו תוכלו לקבל הערכה מקצועית בחינם ואף תקבלו הזדמנות למכור את החפץ במכירה פומבית אמיתית.

רוצים לראות עוד? לריהוט במראה עתיק לחצו כאן

חזור מעלה