שחקו אותה: עיצוב חלומי לחדר משחקים

כולנו רוצים לחזור לגילאי הילדות, שם בילינו שעות בעולמות של פנטזיה ודמיון, יצירה ומשחק. קלאס וגומי מה לעשות, כבר לא כל כך פופולאריים בימינו, אבל חדר משחקים מעוצב באופן מעורר השראה יכול לאפשר לילדים שעות של הנאה ונחת. כתבה לילדים ברוחם

רוני ארקוש | תאריך: 15.2.2013 |

כשמתחילים בעיצוב חדר משחקים, יש שפע אינסופי של רעיונות. על מנת לעשות סדר בבלגן, כינסנו עבורכם את כל הדגשים שכדאי לקחת בחשבון כשרוצים להפוך את החדר לממלכה כיפית וגם יעילה. אל תתנו למגבלות תקציב או שטח להעכיר את רוחכם - לכל דובי יש את הנישה שלו וגם תוספות קטנות יכולות להיות משמעותיות ביצירת אווירה של משחק.

מדבקות קיר והרבה שמחה: דירה במגדלי נתנאל, רמת אביב, ת
מדבקות קיר והרבה שמחה: דירה במגדלי נתנאל, רמת אביב, ת''א. חדר ילדים - סטודיו פרטים. צילום: אבישי פינקלשטיין


על מנת לקבל קצת רעיונות לגירוי חוויית הדמיון וההנאה בעיצוב חדר משחקים, נעזרנו באורנית בכור לבנה, מנהלת תחום עיצוב והשראה בחברת

נירלט

שמביאה הצעות ומידע רלוונטי בדרך לעיצוב חדר משחקים אגדי.

איזה צבע בוחרים? קירות וריהוט צבעוניים בחדר של נירלט. צילום: דן לב
איזה צבע בוחרים? קירות וריהוט צבעוניים בחדר של נירלט. צילום: דן לב

בובה של מקום:

אחת הבעיות הנפוצות בחדרי משחקים היא הצורך במקום. לא משנה כמה נסדר, תמיד לילד יהיו עוד משחקים וצעצועים שיתפזרו להם ברחבי החדר. חשוב לדאוג לארגון ומקומות אחסון נוחים ונגישים ולהתחשב בגודל החלל הנתון. פתרונות אפשריים לאחסון יכולים לבוא בדמות ארונות או שידות, נישות גבס בקיר אשר מאפשרות ניצול מקסימאלי של החלל ואף אחסון נוסף מתחת לגרם מדרגות ביציאה מהחדר.

משחקים בצבע:

אם תהיתם האם הצבעים לחדר משחקים זהים לצבעים של חדר ילדים סטנדרטי, חשוב להבחין בין השניים. "בניגוד לחדרי ילדים בהם עדיף למתן את הצבע כדי שהחלל יסייע לרגיעה, בחדר משחקים, צריך לחשוב על צבעים שמותאמים לחלל שבאים אליו בכיוון של כיף והנאה. מכיוון שחדר משחקים מכיל מגוון פעילויות ולאו דווקא רגועות, מומלץ להשתמש בצבעים וטקסטורות שמאפשרים להקנות לחלל את האווירה שאותה רוצים. החוקים הם שאין חוקים והיום," כך מציינת לבנה, "יש יותר פתיחות לשבור את הכיוון של צבעים סטריאוטיפיים וללכת לגוונים כמו כתום וצהוב וצבעים יותר שמחים". עוד מוסיפה לבנה כי בחדר משחקים חשוב "ליצור סביבה נעימה לנוכחים, על גילאיהם השונים ואף כדאי לשלב את הילדים בבחירות ואפילו בצביעה עצמה כדי שירגישו שזהו מקום משלהם לביטוי עצמי, לתת להם להיות מלכים". כדאי לשמור על חלל צבעוני ומפתה.

תאורה חייכנית ומרחב ידידותי, נירלט, צילום: דן לב
תאורה חייכנית ומרחב ידידותי, נירלט, צילום: דן לב

צבעים עזים ושמחים תמיד יכולים ליצור אווירה של משחק ולעורר את הילדים לשעשועים. צבעי יסוד כמו כחול וצהוב יכולים להחיות אפילו חדר קטן ולפתוח את הילד לעולם דמיוני. את הצבעים אפשר לשלב בכל מיני אופנים- החל מצביעת הקירות, דרך ריהוט מעוצב לילדים, מדבקות קיר ו

טפטים

ועוד, כיד הדמיון הטובה עליכם.

טקסטיל וטפטים יכולים להעשיר את החוויה -גולדשטיין גלרי טפט, צילום: יחצ
טקסטיל וטפטים יכולים להעשיר את החוויה -גולדשטיין גלרי טפט, צילום: יחצ

ספר לי סיפור:

מקורות ההשראה לעיצוב חדר משחקים יכולים להיות אינסופיים, כיד הדמיון הטובה עליכם. לבנה מציינת מספר דוגמאות אשר נעות בין טרנדים חולפים כמו גיבורי על עדכניים, סדרות טלוויזיה ואופנות אחרות לבין מוטיבים קבועים יותר כמו עולם הפרחים, פנטזיה, חיות ועוד. כמובן כדאי להתחשב בגילאי הילדים ולהתאים את ההשראה לרצונות השונים שלהם.

מוטיבים שונים ליצירת אווירה - הצעה של נירלט, צילום: יחצ
מוטיבים שונים ליצירת אווירה - הצעה של נירלט, צילום: יחצ

משחקים על בטוח:

גם בחדר שכולו כיף, חשוב לשים לב לבטיחות הילדים. מומלץ להשתמש בחומרים טבעיים אשר אינם מזיקים לבריאותו של הילד. כך למשל, את הרהיטים והקירות כדאי לצבוע בצבעים על בסיס מים, ולדאוג שיעמדו בתקנים המחמירים ביותר. כמו כן, במידה ויש מספר ילדים בגילאים שונים אשר ישחקו בחדר, תכננו את המרחב כך שצעצועים ומשחקים המותאמים לגילאים בוגרים יותר, לא יהיו נגישים לקטנטנים. לשם כך אפשר להציב אותם גבוה יותר, לנעול במגירות ועוד.

לעצב באיזון נכון:

כשניגשים לעצב את החלל, חשוב לשמור על איזון נכון בצבעוניות, בעומס הריהוט ובמרחב של הילד. על מנת שהחדר יהיה נוח ונעים לשימוש, כדאי להגדיר מראש אזורים לשימושים השונים של חדר המשחקים. באזור שמוגדר כפינת יצירה לדוגמא, ניתן להשתמש בעיצוב שקט יותר שעליו אפשר יהיה לתלות את עבודות הילדים, בחירה שתקנה להם תחושת שייכות וסיפוק.

פינת יצירה לתלות בה את עבודות הילדים, עיצוב של נירלט. צילום: דן לב
פינת יצירה לתלות בה את עבודות הילדים, עיצוב של נירלט. צילום: דן לב

"אם קירות החדר צבועים בצבעים רגועים, אז אפשר לתת אישיות ואופי ברהיטים צבעוניים ומרהיבים ובנגיעות קטנות של צבע דרך טקסטיל ואבזור משלים" כך ממליצה לבנה.

מרחב משחק:

ילדים מטבעם אוהבים מרחב וכדאי לתת את הדעת על ריהוט חדר המשחקים בצורה אופטימלית. כדאי להימנע מלהכניס ריהוט שאינו נחוץ, ולארגן את המרחב באופן שיהיה נגיש לילדים ומותאם לצורכיהם. כדאי להתאים לחלל תאורה מתאימה וידידותית, אשר מוסיפה שמחת חיים לחדר ואינה קרה ומנוכרת. אם החלטתם להעמיד גופי תאורה בחלל, מקמו אותם באזורים צדדיים, כך שלא יפריעו בדרך לחדוות המשחק והתנועתיות של הילדים.

כתום ושמח - מדבקת קיר בשילוב טפט. גולדשטיין גלרי טפט, צילום: יחצ
כתום ושמח - מדבקת קיר בשילוב טפט. גולדשטיין גלרי טפט, צילום: יחצ

לפרוץ את הקירות:

גם על גבי הקירות עצמם, ניתן ליצור עניין ו"ללכלך את הצבע" מטעימה לבנה. דוגמא לכך היא קיר דמוי ברקוד, בעל קווים צרים ועבים. אפשרות נוספת היא לתחום צבע באזור מוגבל ולשלב עם צבע משלים. לבנה ממליצה להשתמש בצבעים משלימים ולקחת בחשבון, כי את הבחירות תמיד אפשר לשנות בנגיעת מברשת פשוטה. "השמיים הם הגבול" כך מסכמת לבנה, אז הפשילו שרוולים וצאו לשחק.

רוצים לראות עוד? לגלריית חדרי ילדים מעוצבים לחצו כאן

חזור מעלה