הולכים על בטוח: מדריך המלא לתחזוקת משטחים

בין אם בחרתם באבן, בפרקט או בגרניט פורצלן עבור משטחי הבית, חשוב לדעת כיצד לטפל בהם ולתחזק אותם. במיוחד בשבילכם, כינסנו בכתבה אחת את כל העצות והטיפים לבחירה ושימור שיאפשרו לכם ללכת בנחת ולא רק על הקווים

רוני ארקוש | תאריך: 13.5.2013

החלטתם להתחדש בריצוף חדש או בשיש למטבח. בחרתם לפי טעמכם האישי את הצבע, הגודל ואף את העיבוד. אבל כיצד תדעו שאתם רוכשים מוצר איכותי? למה חשוב לשים לב כשבוחרים חברה ואיך תדעו איזה ריצוף להתאים לאיזה חדר?

רביד ניר

, הבעלים של רביד עיבודים באבן ומנהל פורום ריצוף באתר הדירה ו

איציק מישון

, מנהל תחום פרקטים בחברת ויה ארקדיה ינסו לעשות לכם סדר בבלגן.

בחירה וקנייה

לאחר שבחרתם בחנות בריצוף הרצוי, מומלץ לבקש לראות את המוצר בדירה או בבית שבהם הוא שוכן כבר כמה שנים, על מנת להבחין באופן בו המוצר מתנהג לאורך זמן ולקבל פידבק מבעלי הדירה על איכותו. מעבר לכך, חשוב לקבל אצל הספק אחריות מקצועית ברורה לגבי כל מוצר בזמן שנרכש ולברר מהו זמן האחריות שיש עליו. זמן האחריות המינימאלי הוא שנה אבל לדברי ניר, רצוי שיהיו שלוש שנות אחריות על המוצר.

עדיף להימנע משטיפה בהצפה - רביד עיבודים באבן. צילום: גיל ירום
עדיף להימנע משטיפה בהצפה - רביד עיבודים באבן. צילום: גיל ירום


כמו כן, מוסיף ניר, חשוב להבין מה בדיוק כוללת האחריות: מה קורה במצב של שבירה או דפיקה, האם יש למוצר התנגדות להחלקה ועוד. נתון נוסף שכדאי לבדוק הוא מהו הטיפול השוטף שהמשטח צריך לקבל לאחר ההתקנה, כל כמה זמן הוא צריך להתבצע ומה העלות המוערכת של טיפול כזה.

בתחום הפרקטים חשוב להבחין בין שני סוגי גימורים – גימור לכה וגימור שמן. הלכה- אוטמת את העץ ולא מאפשרת לנוזלים לחדור אליו, ולפיכך שומרת יותר טוב מפני כתמים. עם זאת, היא רגישה יותר לשריטות.

לתחזק פרקט זה בהחלט אפשרי - ויה ארקדיה, צילום: יחצ
לתחזק פרקט זה בהחלט אפשרי - ויה ארקדיה, צילום: יחצ

גימור השמן – נספג בעץ ומוציא אותו החוצה. בניגוד ללכה, גימור זה דורש תחזוקה יותר שוטפת ומתלכלך יותר בקלות. לעומת זאת, במידה ויש שריטה, ניתן לטפל בה באופן מקומי. כשבוחרים גימור לפרקט, כך ממליץ מישון, כדאי לחשוב מה החלל אותו ישרת ומה אופי החיים השוטפים בבית. כך למשל, מטבח אשר מרבים להשתמש בו, סביר יהיה לבחור בו גימור של לכה מבחינת סכנת הכתמה.

בגימור לכה או בגימור שמן עושה את כל ההבדל - תחזוקה של משטח פרקט, ויה ארקדיה. צילום: יחצ
בגימור לכה או בגימור שמן עושה את כל ההבדל - תחזוקה של משטח פרקט, ויה ארקדיה. צילום: יחצ

ריצופים לחדרים רטובים צריכים לעמוד בתקן התנגדות להחלקה, בבתי דירות התקן הוא בגדר חובה בעוד שבבתים פרטיים מדובר בהמלצה. ניר מסביר כי בחללים הרטובים גרניט פורצלן היא העמידה ביותר. טרום הריצוף חשוב לדאוג לתשתיות מתאימות בדמות מערכות איטום וניקוזי מים נכונים ותקניים.

תחזוקה שוטפת

עברתם את הפרויקט של שיפוץ הבית בהצלחה, וכעת נשאלת השאלה – כיצד שומרים על הריצוף מבלי לשחוק אותו? מי שחושב שספונג´ה רגילה מספיקה, טועה ובגדול. הנה כמה בעיות נפוצות שנתקלים בהן במהלך החיים השוטפים בבית:

סילר או וקס יכולים לסייע לשימור הרצפה. רביד עיבודים באבן - צילום: גיל ירום
סילר או וקס יכולים לסייע לשימור הרצפה. רביד עיבודים באבן - צילום: גיל ירום
שריטות

- גם אם נוצרה שריטה, דעו שלא הכל אבוד. בעזרת ליטוש מקצועי או שימוש בסילרים- חומר איטום תוכלו לטפל במשטח ולפצות עליו. לדברי ניר, מומלץ לבצע את הטיפולים הללו על ידי בעל מקצוע אשר הומלץ על ידי הספק על מנת לגבות את האחריות המקצועית שלו. בפרקטים, מספר מישון, הטיפול תלוי בסוג הציפוי שנבחר לפרקט. ישנם שני סוגי גימורים– לכה ושמן. כאשר נוצרת שריטה בפרקט עם גימור שמן, ניתן למרוח באופן עצמאי על איזור השריטה שמן מיוחד לפרקטים מסוג זה. השריטה אמנם לא תעלם לחלוטין, אך החומר יקהה ויטשטש אותה. בפרקטים עם גימור לכה, הסיפור קצת יותר מורכב – גימור מסוג זה יותר עדין לשריטות ולכן במידה ויש שריטה משמעותית, השריטה תבלוט ותצבור אבק. לפיכך, על מנת לתקן את המצב, יש צורך לשייף את כל החדר ולמרוח לכה מחדש, פעולות שדורשות התערבות של בעל מקצוע.

ניקוי

- בשביל לתחזק פרקט בין אם בגימור לכה או בגימור שמן, מומלץ לשאוב אותו מדי פעם. טאטוא מחדיר שכבות אבק לתוך הפרקט בעוד ששאיבה היא יסודית יותר. לאחר מכן כדאי לעבור עם סמרטוט לח וחומר ניקוי המותאם לפרקט. עוד ממליץ מישון לנקות מייד כתמים שנשפכים על מנת שלא לייצר כתם קבוע שיהיה קשה להסירו. בגימור לכה, מומלץ גם למרוח וקס אחת לחודשיים או שלושה, שירענן את העץ ויחדש את מראהו. בתחזוקת ריצוף אבן, כדאי להתחיל בטאטוא או שאיבה. לאחר מכן חשוב שלא להציף את הריצוף במים, אלא גם כאן לעבור עם סמרטוט לח וחומר ניקוי המתאים למוצר שהומלץ על ידי הספק.

אריחים מצויירים

– לאריחים מצויירים נטייה לספיגת יתר ולכן יש להתייחס אליהם ביתר זהירות. חשוב לבצע טיפולים מגנים על הריצוף אשר כוללים הברשה, רובע- חומר הדבקה בין אריחים וסילר – חומר איטום. כל זאת בעזרת בעלי מקצוע מומלצים.

שיש

– הטיפול בשיש הינו עדין יותר מאשר בגרניט פורצלן לדוגמא ולכן חשוב להשתמש במוצרים המותאמים לו. כיום ישנם מוצרי ניקוי ייעודיים למשטח זה, אשר שומרים על הסילר ועל מראה השיש. כשבוחרים מוצר ניקיון כדאי להבחין בין מוצרים המיועדים לטיפול בלכלוך קשה לבין כאלו המתאימים להסרה של לכלוך קל.

רוצים לקרוא עוד? לכתבות נוספות בנושא תחזוקת הבית לחצו כאן

מתעניינים במוצרים לתחזוקת הבית? לקטלוג המוצרים לחצו כאן

חזור מעלה