פותחים דלת: כיצד תבחרו את דלתות הפנים האופטימליות?

אל תסתכלו בקנקן אלא במה שבתוכו, או במקרה זה בדלתות הפנים של הבית. דלתות פנים הן חלק אינטגרלי בעיצוב הבית, אך לא רק. לפני שאתם מגיעים לחנות הדלתות הקרובה לביתכם, הכנו עבורכם מדריך לבחירת דלתות הפנים המתאימות ביותר עבורכם. מבט פנימה

יוליה לרמן רבינוביץ´ | תאריך: 25.6.2013

לדלתות יש שפע של פונקציות חשובות ביניהן שמירה על פרטיות, יצירת בידוד אקוסטי הולם וכמובן, תרומה מכרעת לעיצוב החלל. בכדי לבנות עבורכם מדריך שימושי לבחירת דלתות פנים, פנינו לאנשי מקצוע המתמצאים היטב בתחום: נציג בכיר מחברת דלתות פנדור ו

עזרא אברבנל

, מנהל השירות של חברת לה פורטה.

יפה מבחוץ ואיכותי מבפנים: מילוי של דלתות פנים

הדבר החשוב ביותר בדלת הינו המילוי שלה, שכן סוג המילוי של הדלת משפיע במידה רבה על יכולות הבידוד, האקוסטיקה בחדר, משקלה של הדלת ועוד.

בידוד ואקוסטיקה גם צריכים להילקח בחשבון בבחירת דלת פנים - דלת של חברת פנדור. צילום: נדב פקט
בידוד ואקוסטיקה גם צריכים להילקח בחשבון בבחירת דלת פנים - דלת של חברת פנדור. צילום: נדב פקט


נציג בכיר מחברת פנדור מציין את מילוי הפלקסבורד כאפשרות אופטימלית עבור דלתות הפנים בישראל. הפלקסבורד מורכב משבבי עץ ומסיבי פשתן דחוסים והיתרון הגדול ביותר שלו הוא ביכולת לספק בידוד אקוסטי איכותי. אברבנל הדגיש אף הוא את היתרון האקוסטי של מילוי הפלקסבורד, אך עדכן אותנו באפשרות נוספת – מילוי כוורת. הכוורת הינה למעשה קרטון דחוס אשר יכול להגיע בצפיפויות שונות.

אסתטיקה לצד פונקציונליות - דלת פנים  של חברת דלתות פנדור. צילום: נדב פקט
אסתטיקה לצד פונקציונליות - דלת פנים של חברת דלתות פנדור. צילום: נדב פקט

בארץ מילוי זה סובל לעיתים קרובות מתדמית ירודה, וזאת בשל האיכות המוטלת בספק של הכוורת הישראלית. המוצר האיטלקי, לעומת זאת, צפוף וחזק יותר. מילוי הפלקסבורד כבד יותר ממילוי כוורת, ויש לזכור שככל שהדלת קלה יותר, כך מופעל פחות לחץ על הצירים, והדלת יכולה להאריך ימים. מילוי הכוורת עשוי להיות עדיף עבור משפחות עם ילדים, שכן דלת זו עדיפה כדי להקטין את הפגיעה במקרה של תאונה בה נסגרת הדלת על האצבעות.

מה במסגרת: כיצד לבחור ולהתקין משקוף

תהליך התקנת המשקופים עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, כך מדגיש אברבנל. בעבר, היו מתקינים את המשקופים לפני הריצוף, וכך מים היו מחלחלים למשקוף עצמו, וגורמים לבעיות שונות הנובעות מרטיבות. כיום מתבצעת ההתקנה על הרצפה, ולכן סכנת הרטיבות מצטמצמת. לאור האמור, בעת פירוק המשקוף, כדאי מאוד לפרק את כולו, לרבות הגדם, אותו חלק שכלוא ברצפה .עם זאת, יש לקחת בחשבון שבעת הוצאתו הריצוף עלול להיפגע, ולכן כדאי לשלב בין פעולת הריצוף והחלפת דלתות הפנים גם יחד, או לשריין אריחי קרמיקה למקרה ייפגע שתהיה פגיעה בריצוף. בחברת פנדור מציינים כי המשקופים של החברה עשויים מחומר המכונה WPC. מדובר בחומר המורכב מתערובת של עץ ופלסטיק אשר מקנה למשקופים עמידות מוחלטת למים ולמזיקי עץ. מעבר לזאת, משקוף מסוג זה פחות רגיש לשריטות ולבקעים לעומת משקוף העץ מהדור הישן.

דלתות פנים יכולות להוסיף לבית הרבה אווירה - דלתות פנים של חברת פנדור. צילום: נדב פקט
דלתות פנים יכולות להוסיף לבית הרבה אווירה - דלתות פנים של חברת פנדור. צילום: נדב פקט

ומה עם המים: כיצד מתמודדים עם בעיית רטיבות

רבים מהישראלים נוהגים לשטוף את הרצפה באמצעות גריפת מים. באופן זה, נחשף החלק התחתון של הדלת לרטיבות מתמדת ומתמשכת. בכדי להתמודד עם הבעיה, יצאה חברת פנדור בסדרה חדשה של דלתות פרימיום, המכונה סדרת יוניק. ייחודה של הדלת הוא כפול. ראשית, החומר המרכיב את חלקה התחתון של הדלת הינו חומר פולימרי שאינו רגיש למים ומסייע במניעת התנפחות של מילוי הדלת. כמו כן, ציפוי הדלת עשוי מפורמייקה בעובי של כ- 1.4 מ"מ ללא MDF, מה שמאפשר מתן אחריות כתובה על נזקי מים בתחתית הדלת. אברבנל מציין כי חברת לה פורטה מוסיפה ציפוי העשוי לכה מיוחדת המשמשת בתעשיית ייצור כלי שייט. את ציפוי הלכה, העמידה במים, מוסיפים לחלקו התחתון של הדלת. עוד מציינים בלה פורטה כי יש לחזור על הטיפול כל שלוש שנים.

שטח הפקר: כיצד לצמצם את השטח שתופסת הדלת?

אחת הבעיות בשימוש בדלתות ציריות רגילות נעוצה בשטחים המיותרים שהן יוצרות בעת הפתיחה והסגירה שלהן. על ידי מעבר לדלתות הזזה, נחסך שטח יקר בחלל. עם זאת, חשוב להדגיש כי דלתות הזזה סובלות ממספר חסרונות. ראשית כל, הן פחות אטומות מהדלתות הרגילות ובנוסף, המסילה שמונחת על הרצפה עלולה ליצור הפרעות שונות.

דלת הזזה יכולה לחסוך הרבה מקום: עוד שיקול בבחירת דלתות פנים- דלת פנים של חברת לה פורטה. צילום: יחצ
דלת הזזה יכולה לחסוך הרבה מקום: עוד שיקול בבחירת דלתות פנים- דלת פנים של חברת לה פורטה. צילום: יחצ

אברבנל מציע לנו פתרון לבעיות אלה בעזרת שימוש בדלתות הזזה לכיס. דלתות אלו נפתחות לתוך כיס נסתר בקיר, והן אטומות יותר מדלתות ההזזה הרגילות. מוצר זה משמש לרוב בהפרדה בין חדר השינה של ההורים לבין חדר הרחצה הצמוד, אך ניתן להשתמש בפתרון זה לחללים נוספים בבית ועל ידי כך לחסוך מקום רב. התקנת דלת ההזזה לכיס מתבצעת באמצעות שבירת קיר או באמצעות בנייה של קיר גבס. במידה ובחרתם באפשרות זו, יש לקחת בחשבון כי הבנייה תופסת כ- 10 ס"מ משטח החדרחשוב לציין כי קיימת אפשרות להוסיף הפעלה חשמלית לסוג זה של דלתות, פתרון יעיל במיוחד עבור אנשים המוגבלים בתנועה ומתניידים בכיסא גלגלים.

פתרונות גדולים: פתרונות למידות לא סטנדרטיות

ככלל, כל דלת מיוצרת בסופו של דבר בהזמנה אישית ואחרי מדידה של מודד מקצועי. חברת פנדור, למשל, מייצרת דלתות עד רוחב של מטר אחד ועד לגובה של 2.70 מטר.

יש גם פתרונות לדלתות פנים בגדלים לא סטנדרטיים- דלת פנים של חברת לה פורטה. צילום: יחצ
יש גם פתרונות לדלתות פנים בגדלים לא סטנדרטיים- דלת פנים של חברת לה פורטה. צילום: יחצ

בפתחים גדולים ניתן לדבר על דלת דו כנפית. אברבנל הציע לנו לסגור פתחים לא סטנדרטיים באמצעות דלת הזזה כפולה לכיס אשר מהווה פתרון אסתטי ויעיל. לסיכום, כשאתם ניגשים לבחור דלתות פנים, חשוב לשקול את הצרכים הפונקציונליים כמו גם העיצוב על מנת שפנים הבית יהפוך לפנינה של ממש.

רוצים לראות עוד? לקטלוג דלתות הפנים של האתר לחצו כאן

רוצים לקרוא עוד? לטיפים נוספים לצרכנות נבונה לחצו כאן

חזור מעלה