חמים ונעים

אין דבר יותר מאכזב מאשר לחזור הביתה אחרי יום חורפי ארוך ולגלות כי במקלחת אין מים חמים. עם זאת, כאשר אמצעי חימום המים אינם יעילים, בזבוז האנרגיה הינו רב וחשבון החשמל בסוף החודש יהיה גבוה במיוחד. לשם כך, כינסנו עבורכם את כל הפתרונות הכי חדישים בשוק לחימום מים יעיל וחסכוני. הנה המדריך המלא

רוני ארקוש | צילום: יח"צ | תאריך: 25.2.2014 |

עונת החורף היא העונה בה מים חמים הינם מצרך חשוב ומבורך. כיום קיימים שפע של פתרונות לחימום מים, קטנים וגדולים, המסייעים להגיע אל המקלחת הנכספת והחמימה. מאביזרי חשמל שמאפשרים בקרה, דרך מחממי מים המופעלים על ידי גז ועד למערכות חימום גדולות - ניתן בקלות ללכת לאיבוד בשלל האפשרויות.

בבחירה במכשיר הרצוי כדאי לקחת בחשבון שיקולים כמו עלויות, חסכון, תחזוקה ואף את הזווית האקולוגית של ידידותיות לסביבה. כמה אנשים מתגוררים בבית, האם אתם זקוקים למים חמים בזמינות מיידית, כמה נקודות מים חשוב לכם שיעבדו במקביל ללא הפרעה ובאיזה בית מגורים אתם חיים - אלו הן כמה שאלות שכדאי לכלול במערך השיקולים שמובילים לבחירה הרצויה. לכל אחד מהפתרונות המובאים בכתבה זו יתרונות וחסרונות כמובן. על מנת לבחור בקלות, ריכזנו עבורכם בסל אחד אפשרויות מובילות בשוק רווי זה:

מצרך מבוקש בימי החורף: הכמיהה למקלחת נעימה וחמימה. תמונת אילוסטרציה www.fotolia.com
מצרך מבוקש בימי החורף: הכמיהה למקלחת נעימה וחמימה. תמונת אילוסטרציה www.fotolia.com


דוודי מים - דוד שמש ודוד חשמל:

בין הפתרונות הנפוצים ביותר בבתים פרטיים כיום נמצאים דוודי המים. הדוודים מתחלקים לשני סוגים עיקריים: דוד שמש ודוד חשמל. דוד השמש הינו אחד הפתרונות היעילים ביותר לחיסכון משמעותי בצריכת אנרגיה במיוחד במדינה שטופת שמש כמו ישראל. מדובר במערכת קולטים אשר מותקנת על הגג ובה נקלטות קרני השמש ומחממות את המים. היתרון הגדול של מערכת זו היא העלות האפסית של השימוש בה (למעשה עלות ההתקנה והתחזוקה בלבד ללא כל חשבון נוסף), אולם החסרון הוא שמדובר בפתרון אפקטיבי בעיקר לימים שמשיים ולא לימי חורף אפורים וקרים. יתרה מזאת, ישנן דירות אשר בהן לא ניתנת התקנה של דוד שמש ולכן יש צורך בפתרון אלטרנטיבי. ישנם כיום מוצרים אשר מהווים גורם משלים לפעולת דוד השמש, כך שכדאי לקחת בחשבון שמדובר בפתרון נוח ויעיל לרוב.

עלות הרכישה וההתקנה של דודי שמש עומדת על כ- 2500 ש"ח ומעלה, בהתאם לרמת השכלול שלהן ולחברות השונות בשוק.

אפשרות נוספת הינה דוד חשמלי, שידוע כצורך אנרגיה רב ופחות חסכוני. עם זאת, שימוש בפתרון זה יכול לפתור ימים בהם לא נוצרים מים חמים מספיק מדוד השמש. עלויות של דוד חשמלי נעות בדרך כלל סביב 1700 שקלים ומעלה, ויש לקחת בחשבון כי גם השימוש בדוד עצמו עולה לא מעט. בעת בחירת דוד כדאי לזכור לקחת בחשבון גם את נפחו של הדוד, שכן דודים שונים מגיעים בנפח שונה. נפח זה משליך כמובן על כמות המים שתהיה זמינה וגם על משך זמן ההמתנה שייקח למים להתחמם - ככל שהמיכל גדול יותר תהליך החימום אורך זמן רב יותר. נקודה נוספת שכדאי לשים לב אליה היא מיקומו של הדוד אשר משפיע גם הוא על משך החימום.

הפתרון הנפוץ ביותר: דוד חשמל או דוד שמש. תמונת אילוסטרציה www.fotolia.com
הפתרון הנפוץ ביותר: דוד חשמל או דוד שמש. תמונת אילוסטרציה www.fotolia.com
אביזרי חשמל משלימים:

במידה ובחרתם להשתמש בדוד חשמלי, ישנן מספר אפשרויות לשמור על בקרה ושימוש חסכני, כך שהאנרגיה שיצרוך הדוד תהיה מינימלית. כיום מציע שוק מוצרי החשמל אביזרים משלימים שפועלים כאמצעי אשר יתאים את השימוש לצרכים האישיים של כל משפחה ומשפחה.

האביזר המוכר ביותר בשוק זה הוא הטיימר, אותו שעון אשר ניתן דרכו לקבוע מתי ולכמה זמן ידלוק הדוד, כך שתוכלו להתעורר בבוקר היישר למקלחת החמה. מוצר נוסף הקיים בשוק זה הוא שעון עם מד לחום המים בדוד החשמל. שעון זה מספק פתרון לתופעה מוכרת שודאי נתקלתם בה והיא ההמתנה לדוד והנסיון להבין מתי המים כבר חמים דיים כדי להכנס למקלחת ולכבות את אחד מצורכי החשמל הזללנים ביותר. אביזר זה מספק לכם מידע בזמן אמת אודות הטמפרטורה של המים בדוד. כיצד זה עובד? באופן פשוט ביותר - לתוך שעון מכניסים טמפרטורה רצויה. באמצעות תרמוסטט מקבל השעון מידע לגבי טמפרטורת המים העדכנית ומעדכן באמצעות טיימר את המצב הנוכחי של הדוד. היתרון המרכזי שמוצר זה מספק הוא המידע אודות תהליך ההתחממות, כך שהדוד לא דולק שניה אחת מיותרת. מדובר בפטנט כחול לבן, אשר אותו פיתחה חברת "וייסבורד" אשר קיימת למעלה מ-60 שנה ועוסקת בתחום ייצור אביזרי חשמל. המחיר המומלץ לצרכן הינו החל מ-135 ש"ח ועד כ-335 ש"ח לדגם מקולקציית הפרימיום (תלוי בסוג התיבה בקיר).

שעון עם מד לחום המים: ססטוס און מבית וייסבורד. צילום: יחצ
שעון עם מד לחום המים: ססטוס און מבית וייסבורד. צילום: יחצ
מכשירי אטמור

אחד מהדברים המפנקים ביותר הוא לדעת שכל אימת שתרצו מחכים לכם מים חמים במקלחת ובברזי הבית. חברת "אטמור" מציעה פתרון חדשני שיאפשר לכם לממש את הפנטזיה בלי לקרוע את הכיס. מדובר במערכת המאפשרת ליהנות ממים חמים בכל ימות השנה. טמפרטורת המים נקבעת על ידי המשפחה והמכשיר מסנכרן את המים בדוד לפי קביעה זו. מכשיר זה עובד בהמשך לדוד השמש המוכר, ורק במידה והטמפרטורה יורדת אל מתחת לזו אשר נקבעה על ידי המשפחה, נכנס המכשיר לפעולה. מדובר למעשה בפעולה משלימה לפעולת דוד השמש. חימום המים זמין בכל נקודות הבית כמו המטבח וחדרי הרחצה. גם כאשר מופעלים המים החמים במקביל בכמה ברזים בבית, יתקבלו המים החמים בלי להפחית את הזרם או את הטמפרטורה אחד אצל השני.

השימוש במכשירי אטמור יכול לחסוך עד 50% מצריכת החשמל החודשית לחימום מים למשפחה, לפי ממצאי הטכניון. יתרון נוסף של המכשיר הוא בניצול המקסימלי של האנרגיה, כך שהוא עונה לקריטריון של מכשיר ירוק וחסכוני. בניגוד לפתרונות החימום המוכרים, כאן ניתנת אפשרות לחמם אך ורק את כמות המים הזורמת מהברז באופן אוטומטי וכך נחסכת אנרגיה מיותרת. התקנת המכשיר מתבצעת על ידי מתקין מורשה, במיקום נסתר כמו מתחת לכיור או סמוך לדוד. לצורך ההתקנה נדרש בבית חיבור תלת פאזי.

עלות המכשיר, כולל התקנה: 2,400 ₪ עם אחריות לשנתיים.
נהנים ממים חמים כל השנה: מחמם מים 405 Premium מבית אטמור. צילום: יחצ
נהנים ממים חמים כל השנה: מחמם מים 405 Premium מבית אטמור. צילום: יחצ
פעולה משלימה לדוד השמש: מחמם מים דגם 905 מבית אטמור. צילום: יחצ
פעולה משלימה לדוד השמש: מחמם מים דגם 905 מבית אטמור. צילום: יחצ
מאיץ חום:

מאיץ חום הוא מוצר המאפשר לזרז את פעולת חימום המים בדוד. מדובר ברכיב המקיף את גוף החימום של הדוד ומאפשר לחמם רק חלק מכמות המים כך שזמינות המים החמים תהיה זריזה יותר ובכך תתקצר ההמתנה המייגעת לזרם המים החמים. מאיץ חום מחזיק בממוצע כשנה וחסרונתיו העיקריים הינם בהצטברות אבנית מהירה יותר מאשר ללא מאיץ ובכך שהוא צורך אנרגיה רבה.

חימום בגז: מחממי מים הפועלים על בסיס גז

מחמם מים מיידי המופעל על ידי גז, הינו אחד מהפתרונות שמציע היום שוק מוצרי חימום המים. מדובר במכשיר המאפשר לחמם מים באופן מיידי, בהתאם לצריכה וללא צורך בתכנון מוקדם. מחמם המים המופעל על ידי גז, מאפשר לווסת את טמפרטורת המים לטמפרטורה הרצויה. חימום זה באמצעות גז, מאפשר לחסוך באנרגיה שכן הכמות מותאמת לצריכה ולא נוצר בזבוז כלשהו. ישנם דגמים של מחממי מים אשר עובדים בשיתוף פעולה עם דוד השמש וכבים אוטומטית כאשר המים מגיעים לטמפרטורה הרצויה. חשוב לבדוק את כמות המבערים שמספר המחמם ואת הספק הליטרים לדקה נתונה, כדי לדעת אם ניתן לקבל מים חמים בשתי נקודות בבית בו זמנית. ישנם מחממים אשר מגיעים עם שלט רחוק שמאפשר בקרה על טמפרטורת המים בכל עת. ניתן למצוא שני דגמים עיקריים של מחממי מים מסוג זה - האחד, טורבו, המותקן במקומות סגורים והשני מחמם מים מאולץ, אשר ניתן להתקנה מחוץ למבנה.

אורך החיים הממוצע של מחמם מים המופעל על ידי גז הוא כ-15 שנה ועלותו, מסתכמת ב-2,800 שקלים כולל מע"מ.

אפשרות נוספת כיום הינה לשכור מחמם מים בעלות של שקל אחד ליום בתוספת דמי התקנה חד פעמיים.

חיסכון באנרגיה על ידי חימום בגז. מחמם מים מבית פזגז. צילום: יחצ
חיסכון באנרגיה על ידי חימום בגז. מחמם מים מבית פזגז. צילום: יחצ
מערכות חימום מים המבוססות על משאבת חום:

את פעולת המזגנים כולנו מכירים ומוקירים. משאבות החום פועלות באופן דומה- זהו מוצר אשר מחמם מים על ידי שאיבת החום מהסביבה. מדובר במערכת חימום מים מודולרית, אשר מתבססת על טכנולוגיה של שאיבת החום ללא צורך בגז או סולר ובשל כך ידידותית לסביבה. על כל קילו וואט חשמל שצורכת המערכת, היא מנפיקה כ-4 קילו וואט חום ובכך מספקת חיסכון של עד ל-80% מצריכת האנרגיה הקיימת. מערכת זו יכולה לשמש לחימום בתים ומי צריכה, לחימום תת רצפתי, או לחימום מים במפעלים, מוסדות ומקוואות. כדאי לדעת כי כיום ישנם מוצרים המשלבים באופן אינטגרלי את מיזוג האוויר וחימום המים תחת אותה מערכת.

חזור מעלה