אביב הגיע, צבע בא: מחדשים את הבית לקראת פסח

הוספה של צבע לקירות הבית היא אחת הדרכים הזולות והפשוטות ביותר כדי להכניס בו שינוי משמעותי. אז למה כדאי דווקא לבחור בטונים כהים יותר? ולמה נעדיף לצבוע חלל שלם במקום קיר אחד מיותם? כל התשובות לפניכם. חג שיפוצים שמח

מירי גריי | תאריך: 27.2.2014|

רבות כבר דובר על פסח כזמן של התחדשות וכתקופה של שינויים, ונדמה שמרגע שמתחילים להריח את האביב, כולם מתחילים במלאכת הניקיונות האינטנסיבית והשיפוצים הנרחבים. אבל אם לומר את האמת, לא תמיד יש לנו זמן או תקציב ראוי כדי לרענן את הבית או לשנות את מראהו מקצה לקצה. זה בדיוק הזמן להוציא מהמחסן את הרולר והמברשת. הוספה של צבע לבית אינה דורשת עבודה מאומצת מדי, אבל היא נותנת אפקט מיידי של חלל שונה ומרוענן. ואם כבר - לכו צעד אחד קדימה, וצאו מאזור הנוחות שלכם בבחירת הצבעים והאזורים לצביעה.

"צבע זה הדבר שהכי קל לשנות בבית", אומרת קרן נוימן, מעצבת בחברת

נירלט

. "ספה שקנינו ב-15 אלף שקל לא נמהר להחליף, אבל צבע זה לא יקר ומאד משפיע. ברגע שמחליטים להוסיף גוון עם נוכחות, זה מאד משפיע על החלל ורואים שינוי מאד גדול".

זריקות של צבע לשינוי משמעותי בחלל. צבעים של נירלט. צילום: יחצ
זריקות של צבע לשינוי משמעותי בחלל. צבעים של נירלט. צילום: יחצ


אז איך כדאי להוסיף צבע לבית לקראת החג?

ראשית, כדאי לעשות קצת מחקר כדי לבחור את הצבעים הנכונים, במקום להכניס לחלל צבע יפה אמנם, אך לא מתאים ומנותק ממה שקיים כבר. נוימן מציעה לעבוד עם סקאלה של צבעים. הרעיון הוא לבדוק קודם, באמצעות מניפת צבעים לדוגמה, מה הם הגוונים שיש לנו באותו חלל; מה גוון הריצוף, השטיח, הקירות, השולחן, הריפודים, וכך להחליט מה חסר בשילוב הצבעים או אם אנחנו מעוניינים להוריד גוון ולהוסיף אחר במקומו.

כדאי לעבוד עם סקאלה של צבעים. מתוך הקולקציה החדשה של נירלט. צילום: דן לב
כדאי לעבוד עם סקאלה של צבעים. מתוך הקולקציה החדשה של נירלט. צילום: דן לב

הדבר השני עליו ממליצה נוימן הוא להעיז בבחירת הצבעים. הכוונה היא לא להעלות טון אחד של צבע ולבחור בשמנת, אלא לבחור בטונים כהים יותר. "אנשים מאד מפחדים מלהכניס גוון כהה, אבל פעמים רבות זה מה שיעשה את השינוי. זה מטשטש את הפינות, יוצר אחידות, גונב את הפוקוס, ומכניס לחדר חיות", היא אומרת. "אם גם ככה החדר הוא קטן ולא כל כך מואר, ואנחנו מחליטים לצבוע אותו בלבן, אנחנו הופכים אותו לעוד יותר לא מעניין ולא מרגישים בו שינוי. לבן בקירות מדגיש את העומס, את הבלגאן, את הלכלוך, את כל מה שהיינו רוצים להעלים".

לא לפחד ללכת על גוונים לא שגרתיים: גוון כתום של נירלט בסלון הבית. צילום: יחצ
לא לפחד ללכת על גוונים לא שגרתיים: גוון כתום של נירלט בסלון הבית. צילום: יחצ

למרות שרבים נוהגים לצבוע רק קיר אחד בחלל, נוימן דווקא ממליצה לצבוע את החלל כולו בצבע הנבחר. עם זאת, את התקרה כן כדאי להשאיר בהירה. כדאי גם לא להעלות עם הגוון הכהה עד התקרה, אלא להשאיר 20-30 ס"מ בהירים, ואפילו לתחום בורדר בין התקרה לגוון עצמו, בייחוד עם טונים כהים יחסית. "זה יוצר מראה מקסים ו´בוטיקי´", אומרת נוימן. "אנשים תמיד חוששים לצבוע עם צבע כהה, אבל נדהמים מכמה שזה משווה מראה של עיצוב מחדש".

לדברי נוימן, אם החלל צעיר יותר, ואפשר להכניס בו זריקות רבות של צבע, יהיה משהו נחמד בקירות בהירים וקיר אחד צבוע בירוק חזק או ורוד פוקסיה. כמובן שזה תלוי גם באיזה חלל היינו רוצים לצבוע ומה סגנון הבית. "אם מדובר בחלל גדול ופתוח, לדוגמה, מטבח מחובר לסלון, אולי לא יהיה כדאי", אומרת נוימן. "אבל גם כאן אפשר להגדיר אזור מסוים, ולעשות לו מסגרת של צבע. למשל, להגדיר את אזור פינת האוכל או את המבואה לבית על ידי צבע. זה יוצא מקסים, וזה ממכר, ובאמת עושה שינוי גדול. כמובן שבחדרים קטנים יותר כמו חדרי שינה זה מאד מתאים".

לחלופין, אפשר להעיז גם בבחירת צבע לתקרה, לצבוע את התקרה בגוון כהה, ואילו את הקירות להותיר לבנים. "אנחנו מפחדים שזה יסגור את החלל", מסבירה נוימן, "אבל התוצאה הפוכה. זה פותח אותו כלפי מעלה ונותן תחושה של אינסופיות. התקרה זורקת צבע. גם כאן כדאי לגלוש קצת לקירות, משהו כמו 30 ס"מ".

לא חייבים להישאר עם השמנת: גוון צהוב של נירלט בחדר השינה. צילום: יחצ
לא חייבים להישאר עם השמנת: גוון צהוב של נירלט בחדר השינה. צילום: יחצ

אם זה מתאפשר, כדאי גם לנסות את הצבע על הקיר לפני שצובעים. "צבע זה עניין פשוט, אבל צריך לדייק בבחירה", אומרת נוימן. "אפשר לצבוע מלבן בחדר שממילא מתכוונים לצבוע ולראות איך זה יוצא. ואם אין ברירה פותחים מניפה ובוחרים, אבל לא להיבהל מכך שהצבע ייראה שונה ממה שחשבנו, בגלל הקיר או התאורה".

באילו צבעים כדאי לבחור?

זה כבר עניין של סגנון. "אנשים מאד אוהבים את הסקאלות המונוכרומטיות, קירות לבנים עם נגיעות אפורות, לדוגמה", אומרת נוימן. "אם החלל צעיר מאד, יש משהו יפה בקירות בהירים וקיר אחד בירוק חזק או בוורוד פוקסיה, לדוגמה. ובחדרי ילדים זה מהנה מאד לשחק עם נוכחות של צבע".

הבחירה הבטוחה: צבעים מונוכרומטיים. מתוך הקולקציה החדשה של נירלט. צילום: דן לב
הבחירה הבטוחה: צבעים מונוכרומטיים. מתוך הקולקציה החדשה של נירלט. צילום: דן לב
איך מכינים את הבית לצביעה?

נוימן ממליצה שלא להתעצל בשלב ההכנה, למרות שכבר רוצים לראות את הצבע על הקיר, כי לאחר מכן העבודה תהיה מוכפלת. היא ממליצה לכסות את הבית בניילונים ועיתונים, לסמן טוב במסקיינטייפ מסביב לאזור אותו רוצים לצבוע, לכסות שקעים ומתגי חשמל,וכמובן ללבוש בגדים שאפשר ללכלך. אם הקירות קצת מתקלפים, כדאי לשייף עם שפכטל ולדאוג שהוא יהיה חלק ומוכן לצביעה. נוימן גם ממליצה מאד לשמור את שאריות הצבע בדלי לצורך תיקונים. שקעים ומתגי חשמל רצוי לכסות בנייר דבק ולהסירו לאחר שהצבע התייבש.

צובעים את כל קירות החלל: מראה חורפי ונעים בגווני אפור של נירלט בסלון. צילום: יחצ
צובעים את כל קירות החלל: מראה חורפי ונעים בגווני אפור של נירלט בסלון. צילום: יחצ
הנה עוד כמה טיפים מבית נירלט לצביעה נכונה של הבית:

* לאחר שבחרתם את הצבע הרצוי ניתן לחשב את כמות הצבע הנדרשת באתר נירלט, או בעזרת יועץ הצבע בחנות.

* יש להקפיד ולבחוש היטב את הצבע שבמיכל, הן לפני תחילת העבודה והן בזמן העבודה, בכדי למנוע היווצרות גושים בחומר.

כשצובעים חדר מומלץ להתחיל מלמעלה ולרדת כלפי למטה בסדר הבא: תיקרה, קירות, דלתות, משקופים ורהיטים.

* לפני שטובלים מברשת חדשה בצבע, מעבירים את האצבעות דרך המברשת בכדי להסיר ממנה את השערות הרופפות הנוטות להישאר על הקיר בעת הצביעה. טובלים את המברשת עד לשליש הגובה של המברשת ומחזירים את העודפים על שולי המיכל, עדיף להחזיק את המברשת כפי שמחזיקים עט.

* בעת הפסקה ממלאכת הצביעה בצבע על בסיס מים, יש להשאיר את המברשת במיכל עם מים המגיעים עד לקצה שערות המברשת.

* צביעה על ידי רולר מחייבת למשוך את הצבע בתנועות זיגזג לקבלת כיסוי אחיד.

* אלו המתעצלים לשטוף את מגשי הצבע, יוכלו לעטוף את המגש בניר אלומיניום או בשקית ניילון לפני הוספת הצבע למגש.

מעוניינים לבדוק צבעים מעניינים לחידוש הבית? היכנסו לקטלוג המוצרים של נירלט.
חזור מעלה