ויהי אור (בחצר): כך תבחרו תאורה לגינה

הימים המתארכים ומזג האוויר המתחמם מרמזים לנו שהגיע הזמן להשקיע קצת יותר בתאורת החצר. על מה כדאי לחשוב עוד בשלב התכנון הראשוני, ומתי נעשה שימוש בגופי התאורה השונים? מדריך לתכנון תאורת חוץ

מירי גריי | צילום: יח"צ | תאריך: 07.04.2014|

האביב נותן את אותותיו, וזה בדיוק הזמן להתמקד קצת יותר בגינה ובאפשרויות הטמונות בה. אז נכון שהשקענו כבר בריהוט, בצמחייה, בדקורציה, אבל החצר בהכרח לא תהיה שלמה בלי תוספת של תאורה. הרבה מים עברו בנהר מאז שמי שביקש לעצמו תאורה בגינה היה צריך להסתפק בכמה מנורות לא מתוחכמות. היום הבעיה הפוכה - קל ללכת לאיבוד בכל ההיצע, וישנה חשיבות גדולה לסוג גופי התאורה המוצבים בכל פינה. אז מתי נעשה שימוש בעמודי תאורה או דוקרנים בצמחייה? ואיזו תאורה כדאי להתקין במרפסת? הנה כמה טיפים שיסייעו לכם בתכנון התאורה לחצר.

מנורות חוץ מעוצבות גם מאירות וגם מקשטות את החצר: מנורה מעוצבת מבית לוצ
מנורות חוץ מעוצבות גם מאירות וגם מקשטות את החצר: מנורה מעוצבת מבית לוצ'ה תאורה. צילום: יחצ


סוגי תאורת חוץ

בשוק ניתן למצוא היום סוגים שונים של גופי תאורה שנועדו להצבה בחצר כמו: דוקרנים (ספוטים קטנים), פרוג´קטורים, תאורה שקועת רצפה, תאורת קיר, ועמודי תאורה. מבחינים גם בסוגי נורות שונות כמו מנורות להט-הלוגן, מנורות פריקה- פלורסנט ומטאל היליד (חסכוניות יותר), ומנורות אלקטרוניות - מנורות לד (Led).

שינויים רבים הוכנסו בשנים האחרונות לעולם התאורה יותר ויותר אנשים עושים שימוש בתאורת לד מסיבות של חיסכון ותחזוקה. למרבית הגופים אפשר למצוא כיום מענה בטכנולוגיית לד מתקדמת.

ניתן לשדרג את החצר על ידי שימוש בריהוט חפצים מוארים: תאורה מרהיבה לגינה מבית קמחי תאורה. צילום: יחצ
ניתן לשדרג את החצר על ידי שימוש בריהוט חפצים מוארים: תאורה מרהיבה לגינה מבית קמחי תאורה. צילום: יחצ

למה משמשת תאורת החוץ?

תאורת החצר לא נועדה רק להאיר שטחים בחצר. להצבת גופי תאורה פונקציות שונות וכדאי להתאים את סוג גופי התאורה בהתאם:

* תאורת שטיפה:

המטרה היא לספק כמות גדולה של אור לאיזורים גדולים או פעילים מאד כמו בריכה, חצר גדולה או איזור המשחקים של הילדים. בשל כך, חשוב מאד כבר בשלב התכנון המוקדם של הבית למקם את נקודות החשמל גבוה ככל שניתן. מיקום נמוך של הנקודות ייצור סנוור לא רצוי.

* תאורת התמצאות:

המטרה היא לעזור לנו להתמצא בשטח, בעיקר באיזורי מעבר. לשם כך אפשר להשתמש בכמה סוגים של תאורה, תלוי בתנאי השטח ובאופן התכנון האדריכלי. לדוגמה, ניתן לעשות שימוש בתאורה שקועת רצפה, תאורת קיר, עמודי תאורה או דוקרנים בצמחייה.

תאורת ההתמצאות מסייעת להבליט דרכי מעבר ושבילים: תאורה לגינה מבית יאיר דורם. צילום: יחצ
תאורת ההתמצאות מסייעת להבליט דרכי מעבר ושבילים: תאורה לגינה מבית יאיר דורם. צילום: יחצ
* תאורת גן:

מטרתה היא להציג ולהעצים את אדריכלות הנוף בחלל החיצוני - עצי נוי, צמחייה, סלעים, פסלים ומפלים, שהם חלק מעיצוב הנוף של הבית. את תאורת הגן מתכננים בהתאם לפרטים הנמצאים בו. לדוגמה: לצמחייה נמוכה נשתמש בדוקרנים (ספוטים קטנים), ולעצי נוי גבוהים נעשה שימוש בדוקרן גדול יותר.

מומלץ להשתמש בדוקרנים בגדלים שונים באזור הצמחייה. ניתן למקם אותם אפילו בתוך הצמחייה עצמה, וכך להאיר אותה בצורה יפה ולהבליט את צבעיה. כדי ליצור אווירה טרופית מומלץ להסתיר את גופי התאורה בעזרת הצמחייה.

דוקנים להארת צמחיה נמוכה: תאורה מבית יאיר דורם. צילום: יחצ
דוקנים להארת צמחיה נמוכה: תאורה מבית יאיר דורם. צילום: יחצ

ישנו גם הבדל בין הארה של צמח שהגוון שלו כהה (כמו עץ זית למשל) אותו נאיר בתאורה קרה (גוון אור לבן), לבין הארה של צמחים אחרים, אותם נאיר בתאורה חמה (גוון אור צהבהב). לסלעים, לדוגמה, יחמיא גוון אור צהוב יותר. עם זאת, בחירת גוון האור גם תלויה בטעמו האישי של מי שמתכנן את התאורה.

* תאורת מבנה:

מדובר בתאורת קיר, שמטרתה להבליט ולהעצים את האלמנטים האדריכליים של המבנה. תאורת המבנה תלויה בסגנון העיצובי של הבית, וברצון או הצורך של הדיירים להאיר את המבנה מבחוץ.

גם השימוש בסוגי גופי תאורת הקיר תלוי בפונקציה של ההארה. לדוגמה, שימוש בגוף תאורה אפ-דאון (גוף שזורק את האור כלפי מעלה ומטה), שימוש בגוף תאורה דאון-לייט (זורק את האור רק כלפי מטה), או אפ-לייט (זורק את האור רק כלפי מעלה), או שימוש בגוף תאורה דקורטיבי ועיצובי שיפזר את האור בצורה שונה.

על מנת להאיר את דלת הכניסה לבית מומלץ להשתמש בגופי תאורה צמודי קיר משני צדדי הדלת. אפשר לשלב מנורות קיר בעלי אלומות יפות ומיוחדות שגם נותנות אור וגם מקשטות את הכניסה.

טיפים נוספים לתכנון תאורת חוץ

* חשוב לזכור שמכיוון שחלל החוץ הוא פתוח ואין לנו החזרים, כדי להאיר חללים גדולים, אנו נדרשים לתאורה חזקה בדמות פרוג´קטור הלוגן.

* בדומה לתאורת פנים, הדבר החשוב ביותר שצריך לקחת בחשבון בתכנון התאורה הוא אופי המגורים בבית. בחירת התאורה והתכנון שלה משתנה על פי הצרכים. לדוגמה, בבית שאין לו צמחייה לא יהיה צורך לדוקרני גינה.

* לפני שמתחילים, כדאי לדאוג לתשתית חשמל שמתאימה לתנאי חוץ (למניעת התחשמלות). רצוי אפילו להתייעץ עם מומחה בתחום. גופי התאורה לתאורת גינה חייבים להיות עשויים מחומרים עמידים מפני חלודה, וחייבים להיות עשויים באיכות גבוהה, זאת כדי לשרוד תנאי שטח כמו לחות, שמש ומים.

הארת הצמחיה מציגה ומעצימה את אדריכלות הנוף: תאורה לגינה מבית יאיר דורם. צילום: יחצ
הארת הצמחיה מציגה ומעצימה את אדריכלות הנוף: תאורה לגינה מבית יאיר דורם. צילום: יחצ

* גופי תאורה לחצר לא חייבים להיות פשוטים; ניתן למצוא גופי תאורה בעלי עיצוב מקורי ומיוחד, אשר יעניקו תחושה יוקרתית גם לחלק הזה של הבית.

* על מנת להאיר דק או שטח מרוצף, מומלץ להשתמש בעמודי תאורה נמוכים (בערך בגובה מטר) כדי להשיג שטח רחב מוצף באור.

* נורות הלד יעניקו אפקטים של צבעים ויעשירו את מראה הגינה באווירה פסטורלית.

* פסלים ופריטים דקורטיביים בחצר כמו עצים מפלסטיק קשוח או סלעים, יכולים לקבל הדגשה על ידי החבאת התאורה בתוך הפריטים, ויצירת אפקטים של תאורה בתוכם.

תכנון התאורה לגינה תלוי בצרכים ובתכנון האדריכלי: גוף תאורה לחצר מבית לוצ
תכנון התאורה לגינה תלוי בצרכים ובתכנון האדריכלי: גוף תאורה לחצר מבית לוצ'ה תאורה. צילום: יחצ

* בשנים האחרונות ניתן לראות גם מגמה של חברות לפתח ולהשקיע במוצרים מוארים לגינה בעלי עיצוב מיוחד ופונקציונאלי. כך למשל, ניתן למצוא מנורות שהם גם ריהוט שמתאים לתנאי חוץ כמו כורסה מוארת, שמשייה מוארת, או שרפרפים. גופי תאורה אלו ישדרגו את החצר וישוו לה מראה עכשווי.

* את הבריכה מומלץ להאיר בשקועי קיר ושקועי רצפה מוגני מים, אשר מותאמים לבריכות. שילוב של גווני תאורה שונים יעניק לבריכה מראה מנצץ ומרהיב שיאיר את החשיכה.

* פרגולה מומלץ להאיר בעזרת גופי תאורה תלויים, שמתאימים לתנאי חוץ (עשויים לדוגמא מפולי קרבונט או ראטן סינטטי).

תאורה למרפסת

תאורה נעימה למרפסת מבית קמחי תאורה. צילום: יחצ
תאורה נעימה למרפסת מבית קמחי תאורה. צילום: יחצ

מובן שלא כולנו התברכנו בחצר גדולה. גם את המרפסת אפשר לשדרג באמצעות תאורה נכון, בין אם מדובר בספוטים, תאורה עומדת או תאורת קיר. גם כאן נדרש תכנון נכון של הצבת התאורה, בהתאם לצרכים, ומה שהיינו רוצים להדגיש.

בבחירת תאורה למרפסת, הרעיון התכנוני לא שונה בהרבה מהתכנון של תאורת החצר או הגינה. אופי החלל יהיה פרמטר מאוד חשוב בקביעת התאורה.

למשל, מרפסת שמקורה בגגון תקבל יחס שונה ממרפסת פתוחה לחלוטין. הפרטים שנמצאים בחלל חשובים גם הם לצורך תכנון התאורה, לדוגמה, שולחן האוכל, הצמחייה, האדניות, המעקה, פינת ישיבה ופינת משחקים. גם כאן הנטייה היא ללכת על תאורה חסכונית כגון לדים או פלורסנטים.

כמו בהארת הכניסה לבית, גם כאן מומלצים גופי תאורה צמודי קיר כדי ליצור אשליה של מרחב. ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של גופי תאורה בעלי אלומות אור בצורות שונות אשר מקשטות את הקיר ויוצרות אפקט מתאים.

מעוניינים לבדוק תאורה לחצר? לקטלוג המוצרים של הדירה הקליקו כאן

סייעו בהכנת הכתבה: קמחי תאורה,
יאיר דורם,
LUCE תאורה
חזור מעלה