שדרוג חזות הבית: חיפוי חוץ מאבנים

אם בעבר היה נהוג להשאיר את קירות הבית החיצוניים מכוסים טיח וצבע, כיום רבים בוחרים שלא להתעלם מהערך הדקורטיבי שלהם, ולבחור עבור הקירות תוספת חיפוי. אילו סוגים של חיפוי קיימים, ומה כל כך ייחודי באבן הטבעית? טיפים לשיפור מראה מבנה הבית

מירי גריי | תאריך: 23.4.2014|

בין אם מאבן או שיש, חומר טבעי או מתועש, אין ויכוח על כך שהבחירה בסוג החיפוי החיצוני לבית היא אחת ההחלטות החשובות ביותר בתהליך העיצוב או השיפוץ. החיפוי הנבחר, קישוט חיצוני שמשדרג את מראה המבנה, הוא ככל הנראה לא אלמנט שנחליף בנקל, ואף אחד לא היה רוצה לחוש אכזבה ותחושת פספוס בכל פעם שישקיף על ביתו מבחוץ. את החסרונות של הצבע כולנו מכירים. הוא מתלכלך ומתקלף ודורש צביעה ותיקונים. רבים בוחרים כיום להשקיע יותר בצד החיצוני של הבית, ולחפות את הקירות באבנים.

חיפוי לחזית הבית, שיש טל תורג
חיפוי לחזית הבית, שיש טל תורג'מן. צילום: יחצ


במה ניתן לחפות את קירות הבית החיצוני?

חיפוי אבן טבעית

- רבים גורסים שאין תחליף אמיתי

חיפוי אבן בזלת, עיבוד טובזה, מחצבות השומרון. צילום: יחצ
חיפוי אבן בזלת, עיבוד טובזה, מחצבות השומרון. צילום: יחצ

לחיפוי הבית באבן טבעית. כמובן שחיפוי באבן הוא לא המצאה חדשה, אבל בשנים האחרונות המגמה היא לחזור לאותו סגנון אלגנטי ואותנטי. מגוון האבנים הטבעיות רחב; ניתן לחפות את הבית באבנים מקומיות או מיובאות, שמגיעות בגוונים שונים, בהתאם לסוג.

כמה מהאבנים הפופולריות שנעשה בהן שימוש הן: אבן כורכר - אבן שמקורה בסלע שניתן למצוא סמוך לחופי הים השונים. זו אבן נפוצה בישראל, אבל בשנים האחרונות היא הוכרזה כמוגנת, והיא יותר קשה להשגה. אבן חלילה וחברוני - אבנים שנחצבות בהרי חברון, אבן קבעטיה ג´מעין, אבן צפחה, אבן בזלת - מקורה בסלע שנוצר מפעילות וולקנית. זוהי אבן אפורה כהה-שחורה בעלת מראה ייחודי, שהפכה פופולרית מאד בשנים האחרונות, בייחוד לחיפוי בבריקים. ישנן גם אבנים מיובאות, יקרות יותר לשימוש כמו: טרוונטין ירדני, טרוונטין טורקי, שיי גריי.

חיפוי אבן מתועשת

- אלו אבנים שעוברות תהליכים במפעלים, מיוצרות מתערובות שונות, ומדמות את האבנים הטבעיות, כמו: אבן קיסר או כרכורית.

חיפוי אבן שיש

- אבן שיש היא אבן גיר שעברה תהליכים שונים של התמרה בתוך ליבת כדור הארץ כתוצאה מחום או לחץ. היא חזקה מאד, בעלת מראה נוצץ ובוהק, ומשווה לבית מראה יוקרתי. בארץ לא קיימת באמת אבן שיש. כשמדברים על אבן שיש מתכוונים לסלעים שונים כמו גרניט ואבן גיר שעברו ליטוש או לאבן שיש מיובאת.

חיפוי בריקים

- בריקים הם לבנים שחתוכים למידות מסוימות, ומשמשים בשנים האחרונות הרבה לדקורציה בתוך הבית (כדי להדגיש קירות מסוימים, בקטעים מסוימים בסלון, בפינות אוכל), וגם לשימוש בחיפוי חיצוני לבית. בריקים מגיעים מפירוק של מבנים עתיקים מאירופה, או מאבנים טבעיות שעוברות תהליך של "כביסה", מה שהופך את הבריקים למעוגלים בקצוות ונעימים למגע. ניתן לחתוך בריקים בגדלים שונים, ולשלב בדקורציה צבעים שונים.

מה הן היתרונות בחיפוי חוץ באבן טבעית?

אין עוררין על כך שהאבן הטבעית מקנה לבית מראה שלא ניתן לקבלו בשימוש בחומרים אחרים. התחושה היא אותנטית, חמה ומעודנת יותר. האבן הטבעית גם אינה אחידה במראה (כל אבן יכולה להיראות קצת אחרת), מה שמוסיף לייחודיות.

אבן טבעית היא עמידה מאד ויציבה, וסביר שמבנה המחופה באבנים יישאר עוד הרבה אחרינו. גם אין צורך לדאוג לשחיקה, סדקים או שברים. הרעיון הוא לתת לאבנים להתיישן באופן טבעי ולספוג את הסביבה, וזה גם סוד הקסם. האבן גם מבודדת מצוינת, ומקנה לבית בידוד מחום, קור, רעש ורטיבות.

חיפוי לבן לחזית הבית, שיש טל תורג
חיפוי לבן לחזית הבית, שיש טל תורג'מן. צילום: יחצ

מה כדאי לדעת לפני שבוחרים לחפות את קירות החוץ?

* ראשית, כדאי לבחור באבנים שמתאימות יותר לחיפוי חיצוני. בנוסף, כדאי לקחת בחשבון שזוהי בחירה משמעותית והתחייבות ארוכת טווח(לא פשוט כמו צביעת קיר מחדש). במקום להביט בקטלוגים או תמונות באינטרנט, עדיף לסייר בין בתים בשכונה, להתמקד באבנים שמוצאות חן, ואפילו לשים עליהן את היד ולחוש אותן, לבחון איפה החיבור המוצלח ביותר.

* להגנה על האבן - כשמחפים את הקירות מורחים שכבת איטום נוספת של חומר בשם סילר, שמגנה על האבן מפני לכלוך ופיח. לניקיון של האבנים אפשר להעביר סמרטוט לח.

* לצורך ההדבקה עצמה כדאי גם לבחור אנשי מקצוע אמינים, וכדאי לדעת שיש גם תקן ישראלי להדבקה נכונה של אבנים ואריחים של שיש, למניעת תקלות והתנתקות של אריחים.

חיפוי בריקים, צפחה אבן חול, מחצבות השומרון. צילום: יחצ
חיפוי בריקים, צפחה אבן חול, מחצבות השומרון. צילום: יחצ
סייעו בהכנת הכתבה: מחצבות השומרון, שיש טל תורג´מן.

רוצים לבדוק פתרונות חיפוי נוספים? לקטלוג המוצרים של אתר הדירה הקליקו כאן

חזור מעלה