ממלכת הילדים

ילדים זה שמחה ותכנון חדר ילדים יכול להפוך לחגיגה אמיתית. מה חשוב לדעת ומאיפה בכלל מתחילים? פנינו למומחים כדי להבין איך לעשות זאת בהצלחה

מאת שחר בן פורת | צילום יח"צ | תאריך 15.8.08

כידוע לכל הורה, תכנון

חדר ילדים

הוא משימה מורכבת; ראשית, החדר צריך לתת מענה לצרכי הילד המשתנים עם גדילתו ולאפשר לו לבטא את אופיו. כמו כן, הפעלתנות המאפיינת ילדים, דורשת לעצב עבורם חדר שיהווה מקום בטוח לשהות בו, עם רהיטים אופנתיים, עמידים אך גם רחיצים. ולבסוף, יש לקחת בחשבון את גודל החדר וכמובן את תקציב ההורים.

חדר לשניים בעיצובו של דני הנקר(צילום: יחצ)
חדר לשניים בעיצובו של דני הנקר(צילום: יחצ)


מאיפה מתחילים ?

צמד האדריכלים שמוליק בילגוראי וקרן פוזנר, בעלי משרד האדריכלים בילגוראי-פוזנר, אומרים כי "ברוב המקרים חדר הילדים נדרש למלא מספר תפקידים, ביניהם: שינה, משחק, אירוח, יצירה, לימוד וצפייה בטלוויזיה. על כן, לפני שמתחילים במלאכת העיצוב, מומלץ להכין רשימה העונה לשאלות הבאות: מהם צרכי הילד ואופיו, מה העדפותיו למשחקים, פעילויות ותחביבים, לכמה ילדים מיועד החדר ומה התקציב שמעוניינים להשקיע."

חדר תינוקות בצבעי פסטל רכים ,נירלט(צילום: יחצ)
חדר תינוקות בצבעי פסטל רכים ,נירלט(צילום: יחצ)

במידה והבית מאכלס שני ילדים, "ההחלטה הראשונית היא האם נכון ומתאים לשכן את שניהם באותו החדר, או להקצות לכל אחד חדר משל עצמו", אומר דני נקר, מעצב ומבעלי "דני הנקר". "אם הוחלט לשכן אותם ביחד, יש להתחשב בכך שכל ילד זקוק למרחב האישי והפרטי שלו, ולכן צריך להשקיע בריהוט נפרד לכל אחד מהם. בנוסף, רהיטים אלו יוכלו לשמש גם בהמשך, באם יוחלט להפריד בין האחים לשני חדרים שונים".

לכתבה על עיצוב חדר ילדים משותף

 חדר בגוונים כחולים נינוחים, קניון העץ שבלול(צילום:יחצ)
חדר בגוונים כחולים נינוחים, קניון העץ שבלול(צילום:יחצ)

קשת הצבעים

מבחינת העיצוב השלב הראשון בחדר הילדים הוא בחירת הצבעים; "צבעוניות חדר הילדים משמעותית ומשפיעה על תחושת המרחב בחדר", מספר יורם עינב, מבעלי רשת "5 נגרים". "רהיטים וקירות בצבעים שונים מעניקים לחדר אופי שונה ומאפשרים ´להגדיל´ חדרים קטנים, או להפוך חדרים גדולים לאינטימיים יותר. יש לזכור שגוונים חמים מקטינים את המרחב ואילו גוונים קרים מגדילים אותו".

איריס יוגב, אדריכלית הבית של "נירלט", מציעה להחליט מראש אם תרצו חדר בהיר או צבעוני, או שאולי דווקא חדר בגוונים טבעיים ונינוחים יותר. לטענתה, "כחולים רכים, ירקרקים ושמנת הם צבעים מרגיעים בעוד שאדום, כתום וצהוב בוהק הם צבעים מעוררים". ניבה יחיאב, מעצבת הבית של "טמבור", מוסיפה ואומרת כי "אין גוון מסוים שהוא ´טוב´ או ´רע´ לחדרי הילדים. לכן, כדאי לשתף את הילד בחגיגה ולשאול אותו להעדפותיו. לילדים יצירתיים במיוחד אפשר להכין קטע קיר צבוע בצבע מגנטי - עליו הם יוכלו לתלות את היצירות שלהם, מבלי ללכלך או לפגוע בשלמות הקיר. בכל מקרה, כדאי לבחור בצבעים אקריליים חזקים, הקלים לניגוב ולניקוי."

רצוי לארגן 2 מיטות בצורת ר ליצירת מרחב בחדר, 5 נגרים , צילום:יחצ
רצוי לארגן 2 מיטות בצורת ר ליצירת מרחב בחדר, 5 נגרים , צילום:יחצ

איך בוחרים ריהוט?

השלב השני הוא בחירת

רהיטי ילדים

.

המעצבת אלישבע צור, בעלת "Pepita Kids", בוטיק לרהיטי תינוקות, ילדים ונוער, אומרת כי "המגמה המובילה כיום היא עיצוב כולל של חדר הילדים, כדי ליצור סביבה הרמונית ורגועה. לכן, לא מומלץ לרכוש פריטים מזדמנים שאין ביניהם קשר וכדאי לחשוב על קונספט עיצובי מוביל בהתאם לתחומי העניין של הילד, לדוגמא טיולים בטבע, אוירה של ים, או ספרי אגדות. בנוסף, רצוי להתאים את הצבעוניות בין הרהיטים המרכזיים בחדר לבין הפריטים המשלימים, כגון וילון, מצעים וגופי תאורה, על מנת ליצור אוירה נעימה ומרגיעה.

כאשר ממקמים את הריהוט בחדר, חשוב שפינת העבודה של הילד תרוכז במקום אחד וששולחן הכתיבה יהיה עמוק דיו בעבור המחשב. מומלץ שלא למקם את השולחן מתחת לחלון, על מנת שהתאורה לא תהיה חזקה מדי. תאורה נכונה בשולחן תשולב מצד שמאל, ואילו מגירות השולחן צריכות להיות בטווח הישיבה של הילד, כדי שלא יידרש לקום על מנת לפותחן. כוננית המשחקים בחדר צריכה להיות בגובה העיניים של הילד, על מנת שלא יאלץ לטפס עליה וחלילה ייפול."

חדר ילדים בסגנון וינטאג בעיצובה של אלישבע צור(צילום:יחצ)
חדר ילדים בסגנון וינטאג בעיצובה של אלישבע צור(צילום:יחצ)

המיטה יכולה להיות משולבת במיטת אורח תחתונה, המכילה מגירות אחסון ונשלפת בעת הצורך. מיטת יחיד שאינה נפתחת לעומת זאת, מקנה לחדר תחושה קלה ואוורירית יותר.

עינב מ- "5 נגרים" מוסיף, כי "קיימים רהיטים נוספים שכדאי להשקיע בהם מחשבה; ארון בגדים לדוגמא צריך להכיל מדפים יציבים וקולבי תלייה נוחים בגובה המותאם לילדים. כמו כן, כדאי להוסיף סטים של מגירות, שבהן ניתן לאחסן פריטים, מצעצועים ועד ספרים. רצוי למקם שולחן או שידה קטנה עם מנורה בסמוך למיטה, בעבור ילדים שחוששים מעט מהחושך או בעבור אלו המעוניינים לקרוא במיטה.

בכל הקשור לבטיחות, חשוב שהרהיטים יהיו חלקים ונקיים משבבים ויש לשים לב שלא בולטים מהם מסמרים או ברגים".

נעמי אפל, מנהלת המכירות של "רהיטי עין חרוד", אומרת כי "ריהוט מעץ מלא הוא הריהוט האידיאלי עבור חדרי ילדים, שכן העץ המלא הוא מאסיבי, לא נשבר בקלות ומחזיק מעמד לאורך שנים".

בנוגע לשטיח, מדגיש עינב כי "מומלץ לבחור שטיח רך וקל לניקוי ולא שטיח שעיר, שמקשה על הניקוי. שטיח מקיר לקיר פחות מתאים עבור חדרי ילדים קטנים, מפני שלא ניתן לשטוף אותו. בחדרים המיועדים לבני נוער, שטיח כזה הוא דווקא רעיון לא רע בכלל".

תאורת לילה נעימה,אולטרה תאורה(צילום: יחצ)
תאורת לילה נעימה,אולטרה תאורה(צילום: יחצ)

באנו חושך לגרש

תפקיד התאורה משתנה עם הגיל ושינוי הצרכים; "אם בגיל ילדות הילד מרבה לשחק בחדר, הרי שמשלב בית הספר הוא זקוק לתאורה פונקציונאלית לצורך הכנת שיעורי בית וקריאה, אומרת אוה קמחי, בעלת "קמחי תאורה". "לכן, חייבים לדאוג שבחדר יהיו מספיק שקעים במידה ויהיה צורך בהוספת תאורה במהלך השנים. בחדרי ילדים ותינוקות חשוב מאוד להקפיד על תאורה בטוחה, ולתכנן את החדר כך שכל גופי התאורה והחוטים יהיו רחוקים ממגע ידם של הילדים ולא ניתנים למשיכה או נפילה". מרטין אור, מנכ"ל "אולטרה תאורה", מוסיף כי "מומלץ לתכנן תאורה מרכזית אחת, אשר מאירה את החלל בצורה נעימה ולהוסיף גופי תאורה בהתאם לצורך".

טיפים קטנים לקטנטנים

ליצירת מרחב גדול בחלל החדר, רצוי לארגן את המיטות בצורת ר´ או קומתיים, כך שיישאר מספיק מקום לשולחן ולמשחקים.

לילד בוגר כדאי לקנות מיטה בגודל מיטה וחצי - אם מידות החדר מאפשרות זאת.

הקפידו לוודא שהרהיטים עשויים מחומרים וצבעים ידידותיים לסביבה.

כדאי לשמור על סגנון צביעה אחיד ולא מקושקש מדי, כיוון שצעצועי ילדים מטבעם צבעוניים ותופסים נפח ויזואלי רב. ככל שהקירות יותר שקטים, כך החדר נראה יותר מסודר ונקי.

להגדלה ויזואלית של החלל - מומלץ להרחיק את הריהוט כ- 5 ס"מ מהקירות ולא להעמיס את החדר בתמונות רבות המקטינות אותו.

הקפידו על פינות עגולות בכדי להימנע מפגיעה בילד והימנעו מצירים ומגירות נגישות שעלולות לפגוע באצבעות הילדים הצעירים.

אביזרים משלימים כגון תמונות צבעוניות, שעון דקורטיבי או מראה מאוירת יעוררו את סקרנותו של הילד.

לפני תכנון החדר רצוי להתייעץ עם מעצב פנים בעל ניסיון בתחום.

הטיפים באדיבות המעצבת שרון גולדשטיין; קובי חיון מ"שבלול קניון העץ", דני נקר, מעצב ומבעלי "דני הנקר"; והאדריכלים שמוליק בילגוראי וקרן פוזנר.

אביזרים משלימים כגון תמונות צבעוניות,יעוררו את סקרנותו של הילד,חדר בעיצובדני הנקר(צילום:יחצ)
אביזרים משלימים כגון תמונות צבעוניות,יעוררו את סקרנותו של הילד,חדר בעיצובדני הנקר(צילום:יחצ)

תכנון חדר הילדים ועיצובו מצריכים מאמץ וחשיבה לטווח הארוך. העובדה שגודל החלל והכסף שברשותכם, אינם תמיד אפשריים לשינוי, לא מקלה על כך, אך עם מעט מחשבה מקדימה והתייעצות עם גורמים מוסמכים, תוכלו להפוך את החדר לממלכה אמיתית עבור ילדכם.

חזור מעלה