חכמים בשמש: הצללה לחלונות הבית

ציפוי מגן לזכוכית יאפשר לנו ליהנות מחלל מואר ונעים, מבלי להיות חשופים להשפעתן המטרידה של קרני השמש המזיקות; הוא גם יסייע בחיסכון בחשמל, וימנע סנוור, בלאי ודהייה של חפצים. משהו לחשוב עליו

מירי גריי | תאריך: 11.5.2014

רובנו חסידים של חלונות גדולים וחללים שטופי אור, אבל שוכחים לעתים שבאקלים החם שלנו קרני השמש שחודרות מבעד לחלונות עלולות להטריד ואף להזיק לנו; בכל בית ישנן את אותן השעות (בין אם בבוקר או אחר הצהריים) שבהן השמש מכוונת אל חלונותיו במלוא עוצמתה. היא מסנוורת, מחממת מאד את הבית, וגורמת לדהייה של חפצים ורהיטים. בשוק קיים כבר כמה שנים פיתרון בדמות ציפוי הצללה מיוחד לחלון, שלא כולם מודעים לקיומו וליתרונותיו. הציפוי הוא יריעה דקיקה המודבקת ישירות על הזכוכית הקיימת ומשפרת את ביצועיה מבחינה טרמית, אדריכלית ואנרגטית.

חדש - כל היתרונות: הצללה ומניעה של כניסת חום ודהייה של רכוש. ציפוי לחלון נביצ אח-סאן. ציםוי: יחצ
חדש - כל היתרונות: הצללה ומניעה של כניסת חום ודהייה של רכוש. ציפוי לחלון נביצ אח-סאן. ציםוי: יחצ


לרוב, הזכוכית הסטנדרטית שמותקנת בחלונות הבית הינה שקופה לחלוטין, ואינה חוסמת כלל את קרני השמש (על סוגיה). לשם מניעת הסנוור נזדקק לפתרונות הצללה כמו וילונות או תריסים, אך חשוב לקחת בחשבון, שגם דרך הוילונות יחדור החום לבית, ונישאר חשופים גם לקרינת ה-UV המסוכנת לעור. ישנם כיום חלונות משופרים המגיעים מראש עם ציפויים בתהליך הייצור, אך הם מיועדים בדרך כלל לבנייה הציבורית המודרנית. לטענתו של עוזי זהרוני, ראש תחום אל-סאן בחברת אל-סורג, במקרים רבים גם אותם החלונות עדיין בהירים מדי, הם מאפשרים מעבר רב של אור וחום ויעילותם נמוכה.

פתרון יעיל להגנה מקרני UV: ציפויים בחלונות מבית אל-סאן. צילום: יחצ
פתרון יעיל להגנה מקרני UV: ציפויים בחלונות מבית אל-סאן. צילום: יחצ

הציפוי יעיל לא רק בהורדת הטמפרטורה בבית ובמשרד, ובתרומתו לחיסכון כספי ואנרגטי (בעקבות הפחתת השימוש במזגנים או אמצעי קירור), הוא גם ימנע דהייה והרס של פריטים כמו וילונות, פרקטים, אריגים ובדי ריפוד, תמונות, דברי נייר, ריהוט מעץ, חפצי אמנות או ספרים, וגם ישמש הגנה מקרינת השמש המזיקה לעור. בנוסף, הוא יעיל כאמצעי לשמירה על הפרטיות בחלונות אשר חשופים לבאי הרחוב או לדיירים בדירות סמוכות. קיימים גם ציפויים מיוחדים נגד קרינה אלקטרו-מגנטית אשר נפלטת מאנטנות וחודרת דרך הזכוכית.

לא פוגם בעיצוב החלל: ציפוי הצללה לחלון מבית אל-סאן. צילום: יחצ
לא פוגם בעיצוב החלל: ציפוי הצללה לחלון מבית אל-סאן. צילום: יחצ

"ציפויים כאלה מומלצים לכל מי שיש לו חלונות הפונים לכיוון השמש, והוא סובל מחום, מסנוור או מדהייה של חפצים, אומר זהרוני. "הוא מתאים מאד גם לכל מי שיש לו תקרות זכוכית וחדרי שמש או לדוגמה סלון ומטבח שפונים לכיוון שמש. ניתן לשפר בצורה דרמטית את היעילות הטרמית, להוריד את החום עד 10 מעלות ויותר, לחסוך באנרגיה רבה ובנוסף לשמור על הפרטיות בבית".

"ומה לגבי הערך הדקורטיבי של הציפוי? לטענתו של זהרוני, אין צורך לחשוש מפגיעה במראה הבית. ציפויים קיימים בגוונים שונים ובמידת כהות שונה - כך שניתן לבחור גם בציפוי שקוף ובהיר שיתמזג עם החלון, ללא שינוי דרמטי במראה. את הציפוי ניתן להתקין פנימית או חיצונית למבנה, וההתקנה נעשית במקום בהתאם לסוג הזכוכית ומיקומה ללא אבק, לכלוך או רעש. באשר למחיר, לטענתו של זהרוני, התקנה של ציפויים להגנה משמש זולה יותר מרוב הפתרונות האחרים להצללה.

כל היתרונות: הצללה ומניעה של כניסת חום ודהייה של רכוש. ציפוי לחלון מבית אל-סאן. צילום: יחצ
כל היתרונות: הצללה ומניעה של כניסת חום ודהייה של רכוש. ציפוי לחלון מבית אל-סאן. צילום: יחצ

"עקב האקלים החם שלנו בארץ הביקוש למוצרי הצללה כאלה הוא רב", אומר זהרוני. "רבים נכנסים לבית החדש, מגלים שהזכוכית הקיימת אינה מספקת הגנה מול השמש היוקדת, ומחפשים פתרונות נוספים. בנוסף, התקן החדש לבנייה ירוקה, שלא כמו בעבר, כבר מתייחס לכך שעל כל החלונות בישראל להיות יעילים נגד קרינת השמש".

מעוניינים לבדוק פתרונות הצללה נוספים? היכנסו

כאן

לקטלוג המוצרים של אתר הדירה

חזור מעלה