מעצבים זיליז´

מעצב אופנה, מעצבת טקסטיל ומעצב בעץ נפגשים בתערוכת עיצוב ישראלי בהשראת אריחי הזיליז´. זה הזמן לצאת למסע בין העבר להווה עם ניחוח של עולם מרוקאי ססגוני ועשיר ולהיחשף לעבודות מקוריות של עשרה יוצרים מקומיים. בואו לראות!

גיל רויטר | צילומים: רונן מחלב, דן לב | תאריך: 26.05.14|

ביום חמישי האחרון, בערב מתוקשר, נפתחה באולם התצוגה של חברת ויה ארקדיה תערוכת זיליז´- תערוכת עיצוב ישראלי בהשראה מרוקאית.

התערוכה הקבוצתית, שפותחת צוהר לעולם צבעוני ועשיר של אמנות החיפוי העתיקה, היא סנונית נוספת וחדשנית לעשייה היצירתית של ויה ארקדיה, שמקפידה לשלב בין עולם עיצוב הבית, התרבות, האמנות והאופנה.

התערוכה, אותה אצר כותב שורות אלו, מציגה יצירות של מעצבים ישראלים מדיציפלינות שונות (מעצב אופנה, מעצבי מוצר, מעצבת טקסטיל), בעלי אמירה עיצובית ברורה ובולטת, שהכינו, בהשראת אריחי הזיליז, עבודות חדשות מתחום התמחותם ועולמם העיצובי. התערוכה מתפרשת על פני אולם התצוגה כולו ומהווה חלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים המוקפד במקום.

תהליך העבודה הפורה עם המעצבים נעשה בשיתוף עם מנהלת השיווק של החברה, מיכל נוף, שבעצמה מגיעה מעולם האופנה ודואגת למנף ולחזק את הקשר בין היוצרים המקומיים לעולם המסחרי.

אריחי הזיליז´ האותנטיים, משמרים מסורת עתיקה בת למעלה מ-500 שנה ומספקים אפשרויות בלתי מוגבלות של ביטוי ליצירה: צבע, צורה וחומר. אמנות חיפוי הזיליז´, שעדיין חיה ונושמת, מיוצרת במרוקו בעבודת יד ובשיטות המסורתיות, שעברו בין דורות של בעלי מלאכה מיומנים.

התערוכה תתקיים עד ה- 06.06 באולם התצוגה של ויה ארקדיה רחוב הלחי 7, בני ברק

BARAKA- סטודיו מדוזה, עיצוב תיקים ותכשיטים
סדרת תיקים מבד עם אלמנטים צבעוניים מפלסטיק ואמייל

סדרת התיקים מדמה את המעבר מאריח בודד ליצירת פסיפס שלם, תוך שימוש בנקודות מתכת ואמייל צבעוניות על יחידות פלסטיק, שמהוות מרכיב חומרי מרכזי המזוהה עם המותג. ההשראה העיקרית של גילי רוזין ועדי גל, מייסדות המותג, היתה הצבעוניות של אריחי הזיליז´ ועבודת היד המסורתית.

מדוזה. צילום: דן לב.
מדוזה. צילום: דן לב.


CYBER ZILLIJ- שי אביגדור, סמנכ"ל קמעונאות ומנהל רשת חנויות ויה ארקדיה
חיתוך של אלמנט אוריינטלי על לוחות הלחמה אלקטרוניים

את ההשראה לעבודה לקח שי מהצבעוניות ומהצורות ההנדסיות של אריחי הזיליז´, שהזכירו לו לוחות הלחמה אלקטרוניים. שי, בוגר המחלקה לניו מדיה בבית הספר הגבוה מוסררה, השתמש בחיתוך מים על לוחות ההלחמה ליצירת אורנמנט מרוקאי אוריינטלי וכך חיבר, למעשה, בין העולם האלקטרוני לעולם המרוקאי והמסורתי.

שי אביגדור. צילום: רונן מחלב.
שי אביגדור. צילום: רונן מחלב.
FLOWER POWER- גדי אלימלך, מעצב אופנה וסטייליסט
שמלת מקסי בגזרת אלכסון בצבעים עזים, בשילוב דמוי עור מנוחש ובדי קרפ קאדי עם טכניקת לייזר בתלת מימד

ההשראה של גדי לעבודה היא המנדלה. גדי, יליד קזבלן, התחבר מיד לזיליז´ וזיהה שהאריחים בנויים גם הם בחוקיות שדומה לזו של המנדלה. בטכניקת חיתוכי לייזר יצר מספר מנדלות, שנכנסות ומתמזגות אחת בתוך השנייה ויוצרות מנדלות תלת מימדיות, אותן שילב על שתי שמלות ערב מרהיבות.

גדי אלימלך. צילום: רונן מחלב.
גדי אלימלך. צילום: רונן מחלב.
GOLDEN GOOSE- ענבל הופמן, מאיירת ואמנית
הדפסת תלת מימד דיגיטלית על גבי עלה זהב

?

ענבל שילבה בין עבודה ידנית של רישום קו, שנסרקה וקיבלה ביטוי באמצעים דיגיטליים וטכנולוגים מתקדמים, באמצעות דפוס תלת מימדי על גבי עלה זהב (אלקסלסי משטחים מעוצבים). ענבל עוסקת בקשת רחבה של מדיומים ומפגישה בין צורות עבודה מסורתיות לבין אלו המתועשות והדיגיטליות.

ענבל הופמן. צילום רונן מחלב.
ענבל הופמן. צילום רונן מחלב.
HABIBIS- עודד ארמה בשיתוף עם קרן שפילשר, מעצב נעליים ואמנית פלסטית
ציורים של קרן שפילשר על שני זוגות נעליים מקנבס צמחי, בעיצובו של עודד ארמה

קרן השתמשה בפאטרנים המרוקאים הססגוניים כהשראה לציורים בעבודת יד על הנעליים הצמחיות של עודד. מדובר בשיתוף פעולה מתמשך ביו עודד לקרן, שהחל בקולקציית הנעליים המצוירות, שהוצגה בתערוכת היחיד של עודד בגלרית מאירוב בחולון ונמכרת כיום בחנות של עודד.

עודד ארמה וקרן שפילשר. צילום: רונן מחלב.
עודד ארמה וקרן שפילשר. צילום: רונן מחלב.
KALEIDOSCOPE- ליאת גינזבורג, מעצבת תכשיטים
פרספקס בחיתוכי לייזר וחלקי פלסטיק צבעוניים

ליאת עיצבה סידרה של שלושה תכשיטים מחלקי פלסטיק ישנים וחדשים, שהם מעין עולם פנטזיה חדש, המבוסס על פיוז´ן של ארכיטקטורה צפון אפריקאית עם מגע אירופאי. בתכשיטים של ליאת קיימת אקלקטיות, שימוש בגיאומטריה, צבעוניות וחיבורים לא שגרתיים, ממש כמו באריחי הזיליז´.

ליאת גינזבורג. צילום: רונן מחלב.
ליאת גינזבורג. צילום: רונן מחלב.
KU-LU-LU PATCH- אלון דודו, מעצב ריהוט מעץ
שולחן מעץ אשא עם טלאים מחומרים שונים

אלון יצר שולחן מעץ אשא מלא, שמגיע מצפון אמריקה. בשולחן עצמו קיימים טלאים, שדומים לאריחים ומורכבים ממספר עצים- אלון אירופאי, מייפל, אגוז אמריקאי שחור, דובדבן והטבעות של קוריאן צבעוני. הפריטים שאלון מייצר מאופיינים בפשטות ובקווים של עיצוב תמציתי, המעניקים את מלוא הבמה לחומר.

אלון דודו. צילום: רונן מחלב.
אלון דודו. צילום: רונן מחלב.
UNSEAMLESS- מיקה בר, מעצבת טקסטיל
דפוס משי על כותנה, צביעת ראקטיב ידנית

העבודה של מיקה לוקחת השראה מהצורה המיוחדת בה מתחברים אריחי הזיליז´ זה לזה. מיקה, בוגרת המגמה לעיצוב טקסטיל בשנקר, בחרה ליצור כמה יחידות REPEAT בסיסיות ולהדגיש את החיבור ביניהם. בדומה לאריחי הזיליז´, שנעשים באופן ידני, גם בעבודה של מיקה יש חוסר אחידות מודע, שמעניק ערך מוסף אישי ליצירה.

מיקה בר. צילום: רונן מחלב.
מיקה בר. צילום: רונן מחלב.
ZILLIJIM- סטודיו מג´נטה, עיצוב תעשייתי
סדרת אובייקטים מיריעות נירוסטה, צינורות נירוסטה ומוטות ברזל

הסטודיו, ששוכן במושב עמינדב, כולל מעצבים תעשייתיים ומעצבים חזותיים לצד עובדי ייצור מקצועיים. חברי הסטודיו בחרו מתוך האריחים מספר דוגמאות, אותן התאימו לטכניקות ולחומרים של הסטודיו. באמצעות חיתוך לייזר וערגול יריעות הנירוסטה, יצרו סדרה חדשה של אבי טיפוס תלת מימדיים- יצורים עם קשקשים.

סטודיו מג
סטודיו מג'נטה. צילום: סטודיו מג'נטה.
ZOOID DIAMOND- אקווה קריאיישנס, מותג תאורה
גוף תאורה- משי טבעי על מבנה מתכת

אלבי צרפתי, הבעלים של חברת אקווה והמעצב הראשי של החברה, אחת מההצלחות הגדולות של העיצוב הישראלי בשוק הבינלאומי, נחשף לאסתטיקה המרוקאית בעת טיול שערך במקום לאחרונה. גוף התאורה מורכב מצורות גיאומטריות שבורות עם הדפסה של צבעוניות כחולה/ ירקרקה על משי טבעי.

אקווה קריאיישנס. צילום: אלבי צרפתי.
אקווה קריאיישנס. צילום: אלבי צרפתי.
חזור מעלה