השילוב הנכון: חלונות עץ-אלומיניום לבית

כבר זמן מה שחלונות נתפסים גם הם כרהיטים; חלק בלתי נפרד מהקונספט העיצובי של הבית. חלונות מיוחדים שמשלבים עץ מבודד מבפנים ואלומיניום עמיד ודקורטיבי מבחוץ, מהווים פתרון מושלם לחיסכון באנרגיה ועמידות מפני פגעי האקלים

מירי גריי | תאריך: 27.05.2014|

בחירת חלון לבית נדמית כבחירה פשוטה למדי, אך היא בכל זאת דורשת תשומת לב. חלונות לא רק משפיעים על מראה ועיצוב הבית, הם גם ממלאים תפקיד חשוב בשמירה על בידוד הבית מכניסה של חום וקור, ועשויים אף לתרום לחיסכון בחשמל. אילו סוגים של חלונות קיימים, ומה הם היתרונות של השימוש בהם?

ליהנות משני העולמות: חלונות משולבים עץ-אלומיניום של מרווין. צילום: יחצ
ליהנות משני העולמות: חלונות משולבים עץ-אלומיניום של מרווין. צילום: יחצ


לדברי אדריכל אלכס גלעד, סמנכ"ל ושותף

"מרווין

ישראל", חברה מובילה בתחום יבוא, שווק והתקנה של חלונות, דלתות ומוצרי הצללה, לכל אחד מסוגי החומרים מהם עשויים חלונות יתרונות וחסרונות. חלונות בלגיים מברזל, לדוגמה, הינם חזקים ומרשימים, אך אינם טובים במיוחד בשמירה על בידוד הבית. הברזל מוליך את הקור או החום לתוך הבית ב"יעילות" רבה מדי, ולכן לחלונות אלה ערכי בידוד נמוכים. חלונות אלומיניום הם חזקים, ועמידים לאורך זמן לפגעי מזג האוויר. הם גם נחשבים זולים יחסית, אך החיסרון הוא שהאלומיניום מוליך חום וקור ואינו מבודד כהלכה.

חלונות עץ גם הם מרשימים, ועץ הוא אחד החומרים המבודדים הטובים ביותר שקיימים לבידוד בתים. אבל עץ שאינו איכותי לא מחזיק מעמד זמן רב, והוא מאד מושפע ממזג האוויר, ובעיקר מקרינת השמש אשר פוגעת לאורך זמן בשכבות הצבע שלו. חלונות עץ מיובאים, המיוצרים במפעלים מסודרים הם בדרך כלל איכותיים יותר בשל השימוש בעץ איכותי כמו מהגוני.

אם החלון מבודד היטב, עדיף להשקיע בהצללה פנימית: חלונות מרווין. צילום: יחצ
אם החלון מבודד היטב, עדיף להשקיע בהצללה פנימית: חלונות מרווין. צילום: יחצ

בחברת "מרווין" מציעים פיתרון יעיל שמאפשר ליהנות משני העולמות: חלונות מיוחדים המשלבים ציפוי אלומיניום צבוע כלפי חוץ, ועץ כלפי פנים. החלונות משלבים את יופיו הטבעי של העץ יחד עם יכולות הבידוד שלו בפנים הבית, עם חוזקו ועמידותו של האלומיניום בחוץ. החלונות מהווים אלמנט עיצובי בפני עצמם, ומשווים לחלל מראה יוקרתי ואלגנטי.

החיסרון העיקרי הוא העלות הגבוהה יחסית של חלון עץ אלומיניום לעומת חלונות אלומיניום ישראליים. עם זאת, לדברי גלעד, השקעה בחלונות משולבים היא השקעה משתלמת לטווח הרחוק. חלונות אלה תורמים לחיסכון בהוצאות החימום והקירור של הבית בעשרות אחוזים בכל שנה. חלונות העץ-אלומיניום המשווקים בישראל על ידי מרווין מיובאים מאירופה או ארה"ב, עומדים בתקנים מחמירים, ובעלי רמות גבוהות של בידוד תרמי ואקוסטי. המוצרים כוללים פרופילי אלומיניום משוך עבה וחזק, וציפוי פרופילים איכותי מאד.

ומה לגבי סוג הזכוכית? לדברי גלעד, זיגוג כפול הכולל שתי לוחות זכוכית במילוי גז ארגון בין הזכוכית וציפוי פנימי שתפקידו לסנן את קרני השמש (LOW E) הוא סוג הזכוכית האידיאלי. במרווין ממליצים שלא לרכוש תריסים, אם החלון עצמו הוא בעל ערכי בידוד ואטימות גבוהים, שכן ארגז התריס העליון מחדיר אוויר מבחוץ ופוגע רבות בבידוד הבית. את בעיית ההצללה הפנימית מומלץ לפתור באמצעות וילונות או צלונים פנימיים.

באשר לגודל החלונות, חלונות גדולים, אשר נחשבים אלגנטיים ומודרניים, תורמים לכניסת האור הטבעי פנימה, אוורור של הבתים וחיסכון בעלויות חשמל. בחלונות מיובאים כמו מרווין או אפקס, הצירוף של זכוכיות מבודדות מיוחדות יחד עם חלונות עץ-אלומיניום מביא לרמה גבוהה של בידוד גם בפתחים גדולים, ומאפשר לדיירים שלא לחסוך בהוצאות המיזוג והקירור.

אם בכל זאת ישנו רצון לחסוך בהוצאות, ההמלצה היא לבחור בפתחים קטנים יותר ולפרוס את החלונות ברחבי הבית כדי להכניס לבית אור טבעי. מומלץ ליצור בחוץ מחסומים אשר ימנעו קרינה ישירה של השמש על החלון באמצעות פרגולות, צמחיה ותריסים. באשר לסוג הפתיחה של החלון, קיים מגוון גדול של סוגי פתיחה ועיצובים כמו: חלונות הרמה (גיליוטינה), חלונות פתיחה החוצה, ומוצרים בסגנון אירופאי כמו חלונות קיפ (חלון עם ציר תחתון), דריי קיפ (חלון עם ציר תחתון ואפשרות לפתיחה צידית), חלונות ציר רגיל פתיחה פנימה וחלונות הזזה.

זכוכית חכמה חוסמת את קרני השמש: חלונות האיכות של מרווין. צילום: יחצ
זכוכית חכמה חוסמת את קרני השמש: חלונות האיכות של מרווין. צילום: יחצ

לדברי גלעד, חשוב גם לזכור כי ההשקעה בחלונות היא השקעה לטווח רחוק. השקעה בחלונות שמבודדים בצורה נכונה, יעילים מאד בחיסכון באנרגיה ובחשמל. טעות נפוצה, לדבריו, היא השקעה בקירות מבודדים והתקנה של חלונות פשוטים יותר. כך כל האנרגיה שנחסכת על ידי קירות מבודדים הולכת לאיבוד דרך החלונות.

השקעה לטווח רחוק: חלונות מרווין. צילום: יחצ
השקעה לטווח רחוק: חלונות מרווין. צילום: יחצ

מעוניינים להביט בסוגי חלונות נוספים לבית? היכנסו כאן לקטלוג המוצרים של אתר הדירה
חזור מעלה