ירוק בעיניים- כל מה שרציתם לדעת על דשא סינתטי

הקיץ מתקרב ועימו ההזדמנות לחדש את המראה של חצר הבית עם מרבדי דשא ירוקים. כיצד בוחרים את הדשא הנכון? מהם ההבדלים הקיימים בשוק ולמה חשוב לשים לב? ריכזנו עבורכם את כל המידע הנדרש כדי שהשנה הדשא של השכן לא יהיה ירוק יותר

רוני ארקוש | צילום: יח"צ | תאריך: 28.5.14 |

לא פעם קורה כי משקיעים כסף וזמן רב בעיצוב הבית אך החצר נותרת מוזנחת ואנו נמנעים מהשקעה שדורשת תחזוקה שוטפת. מרבד של דשא סינתטי יכול להיות בדיוק הפתרון הנחוץ כדי שהחצר תוריק בלי חשבונות מים מנופחים וזמן מבוזבז. דשא סינתטי הינו למעשה האח החורג של עולם השטיחים. מדובר במשטח העשוי בשיטה הקרויה טפטינג, נעיצה, ממש כשם שמיוצרים שטיחים מקיר לקיר.

ירוק בעין, שמח בלב- שילוב של דשא סינתטי בבית פרטי
ירוק בעין, שמח בלב- שילוב של דשא סינתטי בבית פרטי


הדשא הסינתטי עשוי מסיבים סינתטיים מסולסלים וזקורים בגוונים שונים ששילובם יוצר את המארג המרשים של הדשא, במראה המתחקה אחר המרקם והניראות של דשא טבעי. זהו מוצר אשר ללא ספק טומן בחובו מספר יתרונות וביניהם - חיסכון בעלויות של מים או גינון, עמידות בפני כל תנאי מזג האוויר כך שכל השנה הוא נראה כחדש ותחזוקה מינימלית של ניקיון לעומת תחזוקת דשא רגיל, כך שמתפנה זמן רב יותר לשבת בגינה וליהנות מהמראה המרענן. שתילת דשא רגיל אולי זולה יותר בטווח המיידי, אולם אם לוקחים בחשבון את העלויות של תחזוקת דשא טבעי לעומת סינתטי, ניתן להבחין כי ההשקעה בדשא סינתטי תחזיר את עצמה תוך שנתיים-שלוש.

כמו בטבע: מרבדי דשא סינתטי בכפר סבא
כמו בטבע: מרבדי דשא סינתטי בכפר סבא

אז מה בעצם רצוי לבדוק כשבוחרים דשא סינתטי? נעזרנו ביועצים של חברת "כרמל שטיחים ופרקט", החברה היחידה אשר מייצרת דשא סינתטי בישראל, שתרמו לנו מהידע המקצועי שלהם בתחום. ראשית, מומלץ לבחון מניין המוצר הגיע ומה איכותו. כדאי לשים לב שהדשא הסינתטי הנבחר עשוי מחומרים ידידותיים לסביבה ואינו מכיל עופרת או קדמיום. לעומת מוצרים שיובאו מהמזרח הרחוק וקשה לאמוד את טיבם, בחברת "כרמל שטיחים ופרקט", הסיבים המרכיבים את מרבדי הדשא הינם סיבים איכותיים אשר יובאו מאירופה. ואם לא די בכך, הרי שהדגמים המוצעים נבחנו וקיבלו את אישורו המחמיר של מכון התקנים כך שניתן להיות רגועים.

חסכון במים, תחזוקה קלה - מיתרונות הדשא הסינתטי
חסכון במים, תחזוקה קלה - מיתרונות הדשא הסינתטי

רכיב נוסף שחשוב לבדוק היטב כשבוחרים דשא סינתטי הוא צפיפות הסיבים. מומלץ לבחור דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה, אשר ישמור לאורך זמן על מראה המדמה דשא טבעי. בחברת "כרמל שטיחים ופרקט" מציעים היום קולקציה שלמה של משטחי דשא סינתטיים, כאשר ההבדלים בין הדגמים באים לידי ביטוי בעיקר בצפיפות המשתנה של הסיבים, בגובה הדשא ובגוונים השונים. נקודה נוספת שחשוב לשים לב אליה הינה אפקט הדהייה אשר עלול לקרות לאורך השנים. מכיון שהשמש בישראל הינה חזקה ויוקדת, דשא סינתטי מאיכות נמוכה עלול לדהות ולהינזק. לפיכך, חשוב לשים לב למספר שנות האחריות שמסופקים במעמד רכישת הדשא. השמש החמה בישראל עשויה גם לעבור אל משטח הדשא ולכן כדאי לבדוק כי הסיבים מהם מורכב הדשא הרצוי עברו תהליך של מניעת התחממות.

חשוב לשים לב שהמוצר יכיל סיבים מאיכות גבוהה
חשוב לשים לב שהמוצר יכיל סיבים מאיכות גבוהה

מעבר למראה הדשא, חשוב גם לבדוק את המרקם של המרבד- כיום קיימים בשוק מרבדי דשא ברמות רכות שונות וכדאי לבחור בדשא נעים למגע, שיאפשר לילדים להשתולל חופשי. יחד עם זאת, חשוב שסיבי הדשא הנבחרים יהיו עמידים וגמישים ולא ייטו להישבר בקלות. האופן בו ארוג הדשא גם כן יכול להעיד על מידת עמידותו לאורך זמן. ב"כרמל שטיחים ופרקט" פיתחו טכניקת הקרוייה אריגת זיג-זג, שיטה המייצרת אחיזה חזקה לסיבים ומעניקה להם מראה צפוף. התחזוקה של דשא סינתטי הינה כמעט אפסית - אין צורך בכיסוח או בהשקייה כבדשא רגיל, אלא רק ניקוי בסיסי כאחת לחודש - טאטוא במטאטא גס. מומלץ גם לשאוב מדי פעם עלים שנשרו בעזרת שואב אבק ומי שרוצה לרענן את המראה יכול גם לרחוץ את הדשא בעדינות במים.

אריגת זיג-זג אשר שומרת על איכותו של הדשא
אריגת זיג-זג אשר שומרת על איכותו של הדשא

,

בין שלל השיקולים שנלקחים בחשבון בבחירת המרבד הנכון, רצוי לחשוב גם על גובה הדשא הרצוי מבחינתכם. דשא איכותי מתחיל מגובה של 25 מ"מ ויכול להגיע עד ל-55 מ"מ למי שמעדיף את המראה העשבי יותר. מבחינה עיצובית, ניתן לשלב מרבד דשא סינתטי בהתאם לגודל הגינה שבבעלותכם באופנים שונים ביניהם שילוב עם רחבת דק עץ, בחזית הבית לצד שביל הכניסה ועוד. אין זה משנה מה גודלה של הגינה שלכם - אין כמו לשבת בסוף יום בגינה ירוקה או להתרוצץ עם הילדים בשבת בבוקר על הדשא וכשהוא תמיד ירוק, החיים יחייכו אליכם קצת יותר.

רוצים לקרוא עוד? לכתבות נוספות לחצו כאן

חזור מעלה