מרומניה באהבה: הכירו את Meda

היא גדלה בכפר ברומניה, עברה לארה"ב ולבסוף השתקעה בישראל בה פתחה חנות קסומה ברשפון לפני כחצי שנה. את הפריטים הייחודיים היא בוחרת ומלקטת מבית לבית בכפר ומייבאת לישראל בעצמה - הכירו את Meda

רוני ארקוש | צילום: גלעד רדט, יצחקי אייזק| תאריך: 15.9.14 |

האישה והאגדה - Meda
האישה והאגדה - Meda


"אני מרגישה שזה חלום שהתגשם" מספרת מדה ליבר על החנות, הקרויה על שמה, אותה פתחה לפני כחצי שנה ברשפון. מדובר באוסף מגוון של רהיטים, כלי בית, טקסטיל ועוד אשר נבחרים בקפידה בעצמה בנסיעות שהיא עורכת לרומניה. מדה, אשר נולדה וגדלה בכפר במחוז טרנסילווניה עד גיל 19, מספרת כי הכל התחיל בצורה ספונטנית למדי: "בהכשרתי אני מעצבת פנים, כך שיש לי עין טובה לעיצוב. נהגתי להביא מביקורים פריטים לבית שלי והשכנים התחילו לשאול אותי עליהם ולבקש שאביא גם בשבילם."

הקשר של מדה לפריטים ולמסורת הרומנית, הינו קשר חזק המלווה בביקורים תכופים. כשעברה לארה"ב, עסקה שם בעיצוב פנים, והחוש האסתטי התחדד אף יותר. את בעלה הישראלי, הכירה שם ויחד החליטו לעלות לארץ ולגדל פה את בתם הקטנה. זכרונות ילדותה, שזורים היטב בפריטים מרומניה, אשר לכל אחד מהם סיפור משלו. "כל מוצר הוא יחיד במינו" מספרת מדה, "וכולם בני למעלה מ-50 שנה", מוסיפה.

הפריטים, אשר מיובאים באופן אישי, מקבלים אישור מיוחד של אותנטיות על ידי המוזיאון ברומניה. "אני נוסעת כל כמה חודשים לביקור במחוז ילדותי. בהתחלה, הייתי מביאה חפצים מהמשפחה הקרובה, ולאט לאט, התרחבתי לעוד בתים בכפר. היום הם כבר מזהים אותי כשאני מגיעה. אני עוברת עם סוס ועגלה בין הבתים ובוחרת לפי יופי הפריטים וייחודיותם".

אהבתה הטבעית של מדה לאקססוריז, מסייעת לה בבחירה ובמלאכה הלא פשוטה של ליקוט החפצים. בניגוד למדינות אחרות, מספרת מדה, ברומניה שווקי פשפשים קיימים אך אינם מאוד מפותחים ולכן היא נאלצת לעבור בעצמה מבית לבית.

"אני אוהבת חפצים צנועים ופשוטים. בניגוד למדינה מודרנית כמו ישראל, ברומניה כמעט הכל נעשה בעבודת יד- בין אם נגרות, חריתה ועוד".

לשאלה האם הפריטים הללו רלוונטים לעידן המודרני, עונה מדה: "השימוש בפריטי וינטאג´ הולך ונהיה פופולארי, גם בבתים המעוצבים באופן מודרני. לאנשים נמאס שכל הבית נראה אותו דבר ומעריכים אותנטיות. אלה פריטים שאחר כך הופכים לנושא לשיחה כשמוצבים בחלל הבית".

כל פריט הוא יחיד במינו ועם חותמת המעידה על אותנטיות
כל פריט הוא יחיד במינו ועם חותמת המעידה על אותנטיות
מלקטת פריטים בעזרת סוס ועגלה
מלקטת פריטים בעזרת סוס ועגלה
חפצים שמעניקים נושא לשיחה
חפצים שמעניקים נושא לשיחה

כשנשאלת מדה איזה זכרונות עולים לה בעקבות החפצים השונים, היא מסבירה כי כמעט כל חפץ מעלה את העבר: "הרבה זכרונות מבית סבא וסבתא- סבתא שלי, שהיום היא בת 89, עושה הכל בעצמה - בתור ילדה השתמשתי איתה בקרש חיתוך שהיא הכינה, בכלי האפייה והבישול, צנצנות לחמוצים ועוד. עוד זכרון שקשור הוא הבקבוקים העתיקים שסבא שלי היה ממלא בהם מעין יין שהיה מכין בעצמו. את הפריטים שמגיעים מהמשפחה שלי עצמה, קשה לי למכור, כי אני קשורה אליהם רגשית" מתוודה מדה.

כלי בית מסורתיים מאמייל
כלי בית מסורתיים מאמייל

בין המבחר הרב בממלכתה הקטנה ברשפון תוכלו למצוא כלי אמייל, רהיטים, רקמות קרושה רומניות, סלים, ארגזים עתיקים וטקסטיל אורגני עשוי סיבים טבעיים. מדה מציינת כי במיוחד היא אוהבת את התיקים אשר אביה תופר מתוך בד שמשמש ברומניה כשק קמח, אותו מכינים בעזרת נול - לכל שק טקסטורה משלו. הפריטים נשמרים במראה הראשוני שלהם ולא עוברים שיפוץ, למעט נקיון יסודי וטיפול נגד תולעי עץ. בנוסף, מביאה מדה כלי אמייל חדשים, המשמשים ככלי בישול מסורתיים בתרבות הרומנית- כלים אלה הם היחידים שהינם חדשים.

מבט על אחד מהכפרים ברומניה -מחוז טרנסילווניה
מבט על אחד מהכפרים ברומניה -מחוז טרנסילווניה

המפגש בין העבר להווה, מתחדד אף יותר, כשהיא משווה בין תמונות הכפרים ממחוז הולדתה והפריטים בהקשרם הראשוני, לבין תמונות של לקוחות מרוצים, אשר מראים כיצד שילבו את הרכישה בביתם. בחנות, ניתן להתרשם מתמונות הכפרים ולהרגיש ולו לרגע קט את ניחוח רומניה של פעם. לקראת ראש השנה, תתקיים בחנות מכירה מיוחדת עם הנחות על מבחר פריטים.

מבט על מגוון הפריטים בחנות
מבט על מגוון הפריטים בחנות
תמונות מהכפרים והרבה אותנטיות- החנות ברשפון
תמונות מהכפרים והרבה אותנטיות- החנות ברשפון


רוצים לקרוא עוד? לכתבות נוספות לחצו כאן

חזור מעלה