לחוש ביטחון במרחב הביתי: מיגון ובטיחות כחול-לבן

מסורגים שקופים למניעת נפילה מחלונות ועד מערכת סינון אוויר קומפקטית לממ"ד; מוצרי מיגון ייחודיים תוצרת הארץ מצליחים לחזק את תחושת הביטחון בבית מבלי לפגום באסתטיקה

מירי גריי | צילום: יח"צ | תאריך: 18.03.2015|

מטבע הדברים אנו נוטים להתמקד בהיבטים העיצוביים של הבית; בבחירה הנכונה של ריהוט, בתכנון המטבח, בצביעת הקירות. אך בסופו של דבר, חשוב לנו שהבית ישמש גם מרחב שבו אנו חשים ביטחון מקסימלי. בין אם זו המציאות הביטחונית הישראלית הלא שגרתית או רגישות "ישראלית" מסוימת לענייני ביטחון ובטיחות, שוק המוצרים בתחום המיגון בארץ בהחלט תופס תאוצה. חברות ישראליות רבות מציגות פיתוחים מקוריים ופרקטיים, שלא רק מספקים פיתרון להגברת תחושת הביטחון, אלא גם מתחשבים בממד האסתטי של הבית. הנה כמה דוגמאות למוצרים ישראליים מעניינים בתחום:

בטיחות תוצרת הארץ: הסורג השקוף של אל-סורג. צילום: יחצ
בטיחות תוצרת הארץ: הסורג השקוף של אל-סורג. צילום: יחצ


חברת

ירוק בעיר

מספקת פיתרון מקורי לשהייה ממושכת בממ"ד, תרחיש פוטנציאלי שמוכר היטב לכל מי שחי כאן, בייחוד לנוכח ההתלקחות הביטחונית בקיץ האחרון. מערכת בשם "מורן" לאוורור וסינון אב"כ לממ"ד תוכננה במיוחד לשימוש ביתי, בשיתוף מומחי מיגון וניהול מצבי חירום. המערכת מספקת הגנה ל-6 נפשות לזמן ממושך ללא צורך במסיכות אב"כ. מערכת האוורור מיוצרת בארץ, במפעל בעפולה, ומאושרת על ידי פיקוד העורף ומכון התקנים הישראלי.

"מערכות מדגם "מורן" ומדגם "נגה" פותחו במיוחד לממ"ד בישראל", מסביר אורן רייטר, סמנכ"ל החברה. "המערכות פותרות אותנו מהצורך בחבישת מסכות אב"כ ובעת מלחמה כל שיש לעשות הוא להסתגר בממ"ד ולהפעיל את המערכת".

אידיאלי לשהייה ממושכת בממד: מערכת מורן של ירוק בעיר. צילום: יחצ
אידיאלי לשהייה ממושכת בממד: מערכת מורן של ירוק בעיר. צילום: יחצ

לדבריו, בפיתוח הושם דגש על האפשרות למקם את המערכת בממ"ד בהתקנה עילית, כך שלא תפגע בפונקציונליות החדר. כמו כן הושם דגש על עיצובה כמערכת קטנה ואסתטית בעיצוב מינימליסטי וחדשני. "המערכות משתלבות היטב בממ"ד גם כשהוא משמש כחדר מגורים לכל דבר", הוא מסביר. "מערכות סינון בעבר היו מערכות מסורבלות ומגושמות. עם התפתחות שוק מערכות הסינון בארץ נוצרו דרישות ייחודיות למערכות קטנות ואסתטיות ככל שניתן בעלות גמישות מירבית במיקום".

מלבד הדרישה להגברת הביטחון בזמני מתיחות ומלחמה, בשנים האחרונות גוברת המודעות לתחום הבטיחות בבית, בייחוד מציאת פיתרונות לנפילת ילדים מחלונות ומרפסות. מי שמתגורר בקומות גבוהות בבנייני דירות וודאי מכיר את ההתלבטות - מצד אחד הדרישה החיונית לסורגים ומצד שני החשש מתוספות שיפגמו במראה הדירה. פיתוחים תוצרת הארץ מצאו גם לכך פיתרון.

בטיחות מקסימלית ללא פגיעה במראה: הסורג השקוף של אל-סורג. צילום: יחצ
בטיחות מקסימלית ללא פגיעה במראה: הסורג השקוף של אל-סורג. צילום: יחצ

בחברת אל-סורג, לדוגמה, פיתחו סורג שקוף שמאפשר לשדרג את רמת הבטיחות הביתית (מניעת פריצה ונפילה מחלון גבוה) ובמקביל מאפשר לשמור על מראה נקי, כמו חלון שלבים מזכוכית דרכו ניתן להשקיף החוצה. "פיתחנו את הסורג השקוף כשהבנו שקיימת בעיה בבנייה לגובה כי אין התייחסות לפתחי הדירה ואין שום דבר שמונע נפילה", מסביר ארז פז, מנכ"ל חברת אל-סורג. "ביצענו התאמה לשוק הפרטי של מוצר שפותח בכלל לשוק הציבורי לצרכי מלחמה בטרור. הסורג מאפשר גם מניעת נפילה מקומה גבוהה אבל גם מבט פתוח אל הנוף".

קונים כחול-לבן: חפשו את תו מיוצר בישראל
קונים כחול-לבן: חפשו את תו מיוצר בישראל

הסורג מורכב מבסיסי סורגים, מערכת המקבעת אותם לקיר ופסי פוליקרבונט - רצועות שנמתחות בין בסיסי הסורג. הוא עמיד לאורך זמן ואינו דורש תחזוקה. הסורג השקוף הוא בעל אישור מכון התקנים הישראלי, המבוסס על תקן ASTM F2006 האמריקאי. לסורג גם תקן "בית בטוח" 6250, שנוצר בשיתוף פעולה של ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עם מכון התקנים הישראלי.

חברת

רשת הגנה

מפתחת גם היא פתרונות מיגון כחול-לבן בתחום הבטיחות לילדים. החברה מציעה רשת הגנה מיוחדת למניעת נפילת ילדים וכניסת חרקים ויתושים. הרשת מתחברת לתריס גלילה חשמלי או ידני ופועלת אוטומטית עם פתיחת התריס. היא מתאימה לכל סוגי החלונות. החברה מייצרת גם רשת הגנה מיוחדת לממ"ד, שמותקנת ברווח שבין חלון הממ"ד לתריס השלבים על משקוף הפלדה הקיים. "הביקוש לרשת ההגנה רק הולך וגובר", מסביר יוסי אביטן, מנכ"ל החברה. "היתרון ברשת הוא שהיא לא נותנת תחושה של סורגים, אלא משתלבת עם צבע החלון ומשווה לבית מראה אסתטי. כשלא זקוקים לה יותר, ניתן לנתק את הרשת".

החברה גם מציעה פתרון נוח להגבהת מעקה המרפסת. ההגבהה מתבצעת באמצעות מסגרת אלומיניום קשיחה שמתחברת לכל מעקה קיים ומחוזקת אליו באופן בטיחותי. המסגרת ניתנת לפירוק בעת מעבר דירה או כשמעוניינים בכך. לטענתו של אביטן, הכבלים אינם מסתירים את הנוף ואינם פוגעים בזרימת האוויר לדירה, אבל מהווים חסימה בטיחותית מספקת מפני נפילה.

לדברי מר ינון אלרועי, ראש מטה כחול לבן והמשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, משרד הכלכלה העמיד בפני התעשייה מגוון כלים כספיים וניהוליים לצורך סיוע בניהול והקמת עסקים ומפעלים בתחום. המשרד מציע הכשרות מקצועיות לצורך הגברת התעסוקה ושיפור הידע והמקצועיות של העובדים, ומציע סיוע בשיווק, בפרסום, בקולקציות והתאגדויות, בייצוא ובעיצוב.

מטה כחול לבן מסייע לתעשייה באמצעות קמפיינים להעלאת מודעות הציבור הרחב לכדאיות רכישת כחול-לבן ועידוד העדפת תוצרת הארץ, זאת במקביל לתקנה המחייבת גופים ממשלתיים וציבוריים גדולים כגון משרד הביטחון, המשטרה ומכבי האש לרכוש מוצרים כחול לבן.

לקטלוג מוצרים כחול לבן באתר הדירה לחצו כאן

חזור מעלה