1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טיפים לבנייה ושיפוץ
  4. תכנית חיסכון

תכנית חיסכון

בימי המיתון כדאי להיות עם יד על הדופק בכל הנוגע לניהול נכון של תקציב השיפוץ. מומחים מהתחום מסבירים כיצד לייעל את התקציב של תהליך השיפוצים. מדריך למשפץ החסכן

מאת שירה דרורי | צילום יח"צ | תאריך 25.12.08

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
שיפוץ היא אלטרנטיבה נהדרת למי שמעוניין להעניק חזות מרעננת ועדכנית לאחד מהחדרים או לבית כולו. הבעיה מתחילה כשהשיפוץ יוצא משליטה, בין אם הוא נמשך מעבר למצופה או חורג ממסגרת התקציב. רבים מהמשפצים נכנסים אל תוך קלחת השיפוץ ללא תכנון מקדים ובלי לתקצב מראש כל שלב בתהליך, ולמעשה מוצאים את עצמם עם חריגה משמעותית מהתקציב המשוער.
זה הזמן, אם כן, לקחת את השיפוץ לידיים ולעקוב אחר העלויות שלו.

חשוב להכיר את השוק, לאסוף המלצות על אנשי מקצוע ולערוך איתם <br/>סיורים בעת בחירת החומרים הדרושים לשיפוץ, הום סנטר<br/>(צילום: יחחשוב להכיר את השוק, לאסוף המלצות על אנשי מקצוע ולערוך איתם
סיורים בעת בחירת החומרים הדרושים לשיפוץ, הום סנטר
(צילום: יח'צ) 


הכינותי מראשלדברי יאיר גולן, מנכ"ל חברת "גפן ניהול ופיקוח", המתעסקת בפרוייקטים בתחום הבנייה, כל שיפוץ ולו הקטן ביותר דורש מחשבה והכנה מראש. "השיפוץ צריך להתבצע לפי לוח זמנים שתוכנן מראש וכולל את שלבי התכנון השונים וסקירת השוק. חשוב מאוד להכיר את השוק, לאסוף המלצות על אנשי מקצוע ולהיפגש אתם ולערוך איתם סיורים בעת בחירת החומרים הדרושים לשיפוץ". בשלב התכנון, מומלץ גם להשתתף בסדנאות במרכז הבנייה הישראלי, המעניקות כלים מקצועיים להכרות עם השוק שיעזרו לכם בהפיכת הפרויקט להצלחה.

בחירה רק בהדבקת ריצוף תצריך קיצור של דלתות הבית, או התאמה מחודשת של רהיטים, נגב<br/>(צילום: יחבחירה רק בהדבקת ריצוף תצריך קיצור של דלתות הבית, או התאמה מחודשת של רהיטים, נגב
(צילום: יח'צ) 


לקראת תכנון התקציב, יש לקחת בחשבון לא רק את עלות אנשי המקצוע, העבודה והחומרים אלא גם תסריטים אפשריים. לפי גולן, חשוב מאוד לזכור שפעמים רבות בעת תהליך השיפוץ יתגלו דברים שלא היו בתוכנית ולכן יש לחשב מראש חריגות ולתקצב גם את האקסטרות, עד הקו האדום שלכם. "יש להבין שאין שיפוץ קוסמטי ופעולת שיפוץ אחת עלולה לגרור בעקבותיה פעולות שיפוץ נוספות כמו למשל, בחירת הדבקת ריצוף תצריך קיצור של דלתות הבית, או התאמה של רהיטים בעקבות שינוי הדבקת הריצוף ויש לקחת את זה בחשבון ולהחליט אילו מבין האלטרנטיבות יותר משתלמת מבחינת עלות ותוצאות".

"מועד תחילת השיפוץ משפיע מאד על העלויות", לטענתן של אורית אמבר-רוטברט ועדי אדליס, מעצבות פנים בעלות חברת דיזיין טאצ´ המתמחות בייעוץ לשיפוצים והום סטיילינג. "לפני פסח ובחופש הגדול תשלמו כ-20% יותר על אותו השיפוץ בהשוואה לביצועו בחודשי החורף".

לפני פסח ובחופש הגדול תשלמו כ-20% יותר על אותו השיפוץ בהשוואה לביצועו בחודשי החורף, אורגון<br/>(צילום: יחלפני פסח ובחופש הגדול תשלמו כ-20% יותר על אותו השיפוץ בהשוואה לביצועו בחודשי החורף, אורגון
(צילום: יח'צ) 


בעלי מקצוע וחומריםתקציב של שיפוץ יוצר דילמות רבות כמו למשל, האם לתת לבעל המקצוע להביא עמו את החומרים, לסמוך על שיקול דעתו ולשלם מחיר על עבודתו כולל החומרים, או לתמחר בנפרד את בעל המקצוע ולקנות בנפרד את החומרים עמם יעבוד? לפי גולן יש לבדוק כל מקרה לגופו. "חשוב לבדוק האם לבעל מקצוע יש ערך מוסף לאותו מוצר. למשל, במקרה של הצבע, מומלץ שלא לקחת סיכון וכן לשלם לצבע על עבודתו כולל הצבע שהוא מביא, כדי שלא יקרה מצב שיחסר חומר או שהצבע לא יתאים". פעמים רבות זה אפילו משתלם יותר כי בעל המקצוע קונה חומרים בכמות גדולה וייתכן שהוא מקבל הנחות שקונים פרטיים לא יקבלו.

מומלץ שלא לקחת סיכון ולשלם לצבע על עבודתו כולל הצבע שהוא מביא<br/>(צילום: אילוסטרציה)מומלץ שלא לקחת סיכון ולשלם לצבע על עבודתו כולל הצבע שהוא מביא
(צילום: אילוסטרציה) 


סדר עדיפויותלדברי גולן, חשוב לעשות סדר עדיפויות לכל אורך הדרך ולבדוק איפה ניתן לחסוך. בתהליך השיפוץ קל מאוד להתפתות ולהיגרר להוצאות נוספות, לכן חשוב לעקוב לאורך כל התהליך אחר ההוצאות – למי כבר שולם ועל מה עלינו לשלם בהמשך. לאחר שאספתם את כל הנתונים והעלויות המשוערות, מומלץ להכין טבלת הוצאות עוד לפני החור הראשון בקיר. אורית אמבר-רוטברט ועדי אדליס מציעות לסכם כמה יעלו לכם החומרים, בעלי המקצוע, חומרי הגמר, הריהוט ושכר הדירה למגורים חלופיים בתקופת השיפוץ. לאחר מכן עליכם לבחון האם אתם עומדים בתקציב הנתון.
"קחו בחשבון תוספת של כ-20% מעלות השיפוץ להוצאות בלתי צפויות (תמיד יש הפתעות) אך אל תגלו לקבלן, פן יחמוד.
חשוב להבחין בין קניות הכרחיות שחייבים לבצע במהלך השיפוץ, ובין אלו שניתן לדחות למועד נוח יותר מבחינה כלכלית. למשל, קרמיקה חייבים לקנות עכשיו (כמו גם פרזול, אלומיניום, דלתות, חיפויים, מטבח ונגרות רטובה), אבל שטיח אפשר לקנות גם בעוד שנה וכך גם גופי תאורה תלויים, ריהוט, תמונות ואביזרים. אך זהירות, דחיית הגמר והסטיילינג עלולה להוביל למפח נפש ואכזבה, שכן בלעדיהם התוצאה לא תהיה מושלמת".

חשוב להבחין בין קניות הכרחיות שחייבים לבצע במהלך השיפוץ, כמו קרמיקה, <br/>ובין פריטים משלימים שניתן לדחות את קנייתם, תשלובת אלוני<br/>(צילום: יחחשוב להבחין בין קניות הכרחיות שחייבים לבצע במהלך השיפוץ, כמו קרמיקה,
ובין פריטים משלימים שניתן לדחות את קנייתם, תשלובת אלוני
(צילום: יח'צ) 


הסכם עבודה מפורטהסכם עבודה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך השיפוץ. חשוב שגם המשפצים וגם בעלי המקצוע יקבעו מראש יעדים מתוכננים כדי שהעבודה תתבצע בזמן ותיערך במסגרת התקציב. מומלץ לגבש את ההסכם בעזרת עורך דין. אורית אמבר-רוטברט ועדי אדליס מציעות לפרט כמה שיותר את סעיפי העבודה של הקבלן ולקבל מחיר לפי מטר ולפי יחידה, על כל סעיפי העבודה, כך שאם סעיף מסוים יגדל במהלך השיפוץ, או יבוטל, תדעו מראש מה העלות הנוספת או הזיכוי. כמו כן, במהלך העבודה הקפידו לקבל הצעת מחיר מראש על כל שינוי שמתחייב מהתנאים בשטח.

"בהסכם ההתקשרות עם הקבלן הגבילו את תקופת עבודתו, וסכמו על קנס ידוע מראש עבור כל יום חריגה מתקופה זו. זכרו שחריגה עולה לכם בשכר דירה נוסף, עלויות אחסון ומחיר נפשי לא קטן. סעיף חשוב נוסף בהסכם זה יחייב את הקבלן להשתמש בפועלים חוקיים בלבד ויחסוך לכם את עלות הקנס הגבוה על העסקת פועל זר ללא רישיון".

כדאי לבדוק עלויות של כל מרכיב בשיפוץ, כולל הריהוט המשלים ולבחון היכן ניתן לצמצם עלויות, גולדשטיין גלרי טפט<br/>(צילום: יחכדאי לבדוק עלויות של כל מרכיב בשיפוץ, כולל הריהוט המשלים ולבחון היכן ניתן לצמצם עלויות, גולדשטיין גלרי טפט
(צילום: יח'צ) 


כדאי לחשוב מראש על כל מרכיב בשיפוץ כדי להוזיל עלויות ולקבל תוצאות טובות, אשר יצליחו למקסם את השיפוץ ובד בבד גם לשמור על מחיר ריאלי. קיימים 3 מרכיבים עיקריים שעלותם לרוב גבוהה, אך עם מעט יצירתיות ניתן לחסוך בעלויות שלהם:

פתחים לנוףגליה שטרנברג, אדריכלית פנים המתמחה בשיפוץ ועיצוב פנים בתקציבים מוגבלים, אומרת שטיפול בפתחים (חלונות ודלתות) משמעותי ביותר לעיצוב הסופי של החלל, אך בדרך כלל כרוך בהוצאה גדולה, אשר תופסת חלק עיקרי מתקציב השיפוץ. לכן, חשוב לבחון אם צביעה ורענון בלבד של הפתחים תוכל לפתור את הבעיה. "בעזרת תריסים נכונים וצמחייה אנו יכולים לפתור בעיות בפתחים- הבעיה המוכרת ביותר היא הרצון שלנו לראות את החוץ, מבלי שהחוץ ישקיף על חיינו. באמצעות אדניות, צמחייה ותריסים נכונים נוכל להכניס את הנוף פנימה, גם אם הוא נוף אורבני, ולא נצטרך להזיז חלון ולייקר את השיפוץ, נוכל לשנות לו את הפרופורציות בלבד, על ידי הרחבה, או הארכה, למשל".

בעזרת תריסים נכונים וצמחייה אנו יכולים לפתור בעיות בפתחים, אורגון<br/>(צילום: יחבעזרת תריסים נכונים וצמחייה אנו יכולים לפתור בעיות בפתחים, אורגון
(צילום: יח'צ) 


ריצוף בהרכבה עצמיתשטרנברג אומרת שלעיתים החלפה של הרובה (המילוי בין הרצפות), תוכל ליצור אשליה של ריצוף חדש וכך ניתן בתקציב מינימאלי ליצור שינוי מהותי בחלל. לעיתים, לפני שמרצפים מחדש ניתן להחליט ללטש או הריצוף הקיים ולרענן את המראה שלו.
דוד בן פורת, סמנכ"ל הסחר בחברת "נגב", אומר שהוזלה משמעותית יכולה להתקבל בשימוש בקיטים להרכבה עצמית: "ניתן לרכוש כיום קיטים מוכנים של פרקטים, שניתן להרכיב באופן עצמאי בבית על הריצוף הקיים ובכך לחדש את מראה החדר ולהעניק לו מראה יוקרתי, עכשווי ובזול. החיסכון כפול: גם הקיטים זולים וגם הביצוע זול.

עליזה בן נון, סמנכ"ל סחר ב"תשלובת אלוני", אומרת שהדבקת קרמיקה על רצפה קיימת מורידה את העלות לכ-80-100 ₪ למ´´ר, במקום כ-150 ₪ לריצוף חדש. ניתן להשלים את התהליך ביומיים- שלושה, מה שמוזיל משמעותית את עלויות העבודה.

לעיתים צביעה ורענון בלבד של הפתחים, תסייע בשדרוג החלל, <br/>שיפוץ שבוצע על ידי האדריכלית גליה שטרנברג<br/>(צילום: עמית גירון)לעיתים צביעה ורענון בלבד של הפתחים, תסייע בשדרוג החלל,
שיפוץ שבוצע על ידי האדריכלית גליה שטרנברג
(צילום: עמית גירון) 


לא שוברים קירות


בן פורת אומר שאין בהכרח צורך בשבירת קירות קיימים. הגדלת החלל יכולה להתבצע גם באמצעות צביעת הקירות, או הנחת חיפויים בגוונים בהירים שפותחים וויזואלית את העין. כמו כן, גם הצבת מראות גדולות ורחבות יוצרת אשליה של חלל במרחב כפול. "שיפור מראה בית המגורים מבחוץ יכול להיות חסכוני בטווח הרחוק, כשנשתמש בחיפויי חוץ ייעודים ולא בצביעת הקירות החיצוניים. צביעת קירות עלולה להתבלות בטווח הקרוב ותאלץ אותנו לתחזק ולחדש- ואילו חיפויי קיר חיצוניים נשמרים למשך זמן רב מאוד ועלות התחזוק היא אפסית".

אריח נובו דמוי עץ עם חריצים, נגב<br/>(צילום: יחאריח נובו דמוי עץ עם חריצים, נגב
(צילום: יח'צ) 


שיפוץ הבית מלווה בהוצאה כלכלית לא מעטה, אך ניהול נכון וחשיבה מראש, יכולים בהחלט לסייע בהפחתת ההוצאות ועמידה ביעדי התקציב שהגדרתם מראש.

הגדלת החלל יכולה להתבצע באמצעות צביעת הקירות, הום סנטר<br/>(צילום: יחהגדלת החלל יכולה להתבצע באמצעות צביעת הקירות, הום סנטר
(צילום: יח'צ) 


איך משפצים בתקציב נמוך? כל המידע

תגובות לכתבה

חזור מעלה