כאן עובדים בכיף

סביבת העבודה הביתית צריכה להיות מקום בו מתקיימת אווירת עשייה בעלת אופי נעים ומפרה. לפניכם כמה רעיונות והמלצות לעיצוב המשרד הביתי, לעבודה נוחה בנעלי הבית

מאת דפנה כהן | צילום יח"צ | תאריך 11.5.10

העולם הגדול הופך להיות יותר ויותר נגיש בזכות נפלאות הטכנולוגיה, לכן העבודה מהבית הפכה לעניין שבשגרה. יש המשלבים בינה לבין עבודה יומית במשרד מחוץ לבית, ויש שהפכו את הבית למשרדם, ומדי פעם מציצים החוצה לפגישות בבית קפה.

עבודה מועדפת

פינת העבודה הביתית, להבדיל מהמשרד הקונבנציונאלי, משמשת אותנו ואת בני המשפחה גם בשעות הפנאי; לצורך משחק במחשב, גלישה באינטרנט וכדו´. לעיתים אותה פינה גם משמשת אותנו לאירוח ומפגש עם לקוחות או חברים, כשאנו מעדיפים לשבת סביב שולחן ולמצוא מעט שקט.

כאשר העבודה היא בסביבה הביתית, חשוב להשקיע בחדר זה; לתת לו מאפיינים, לצבוע אותו באישיות בהתאם לצרכים של המשרד ושל הנוחות שלכם.

משרד ביתי

צריך להיות נעים, מזמין ונוח לעבודה. אורה פיטרו-בלכמן, מנכ"ל ומבעלי פיטרו, מהמובילים בארץ לייצור וייבוא ריהוט משרדי, נותנת לנו כמה טיפים ומסבירה:

"כמו במשרד, כך גם בבית, חדר זה צריך להיות מוקפד, מאורגן, עם תכנון נכון וארגונומיה מוצלחת. אל תתפשרו - בדיוק כמו במשרד, גם חדר זה זקוק לכסא מנהלים, שולחן משרדי ואף כסאות לאירוח".

חלוקת החלל

מיקום אלמנטים:

בהתאם לגודל החלל שהופך להיות המשרד בבית, יש צורך להתחיל ולמקם את האלמנטים השונים: שולחן עבודה/מנהלים, כסא משרדי, מדפי אחסון, ארון וכמובן- התקנים חשובים לתפעול מחשב ואביזרים נלווים.

ניצול פינות:

לעיתים לא נוכל לעשות שימוש בכל החלל ולכן ניאלץ למצוא נישה לפינת העבודה; בהתאם למרחב הקיים, חשוב למצוא גומחות, או פינות לא מנוצלות, רצוי לצד חלון.

מחיצות:

מומלץ לתחום את הנישה במחיצה ניידת - קיימות בשוק מחיצות מהודרות ומעוצבות ביותר, או בעזרת קיר גבס. צרו פינה שקטה ופרטית, שתאפשר לכם לעבוד באינטימיות ונוחות, גם כאשר יתר בני המשפחה שוהים בבית.

עיצוב הפנים

העיצוב הפנימי של חלל העבודה, בעיקר כשמדובר בנישה, צריך להתאים לרוח העיצובית הכוללת של הבית. אולם, צריך לקחת בחשבון שבסופו של דבר זהו משרד והוא לא יכול לשדר "בית". כאשר המשרד הביתי הוא חלל סגור, המנותק מהבית, אין צורך להתחשב בקווי העיצוב הביתיים.

ריהוט המשרד הביתי

אגרונומיות:

כמו בכל משרד או חדר עבודה, גם כאן הארגונומיה חשובה למיקסום אפקטיביות העבודה. כסא מתכוונן הינו יעיל ויכול לשמש כל אחד מבני הבית, עם התאמה אישית ליושב עליו. שולחן מחשב או מנהלים, גם הוא יכול להיות ארגונומי בהתאם למידות המשתמש.

פתרונות אחסון:

חשוב מאוד לארגן פתרונות אחסון רבים לחומרי העבודה ולבדל אותם משאר האלמנטים המאוחסנים שקשורים לבית. קיימים אלמנטים לאחסון נייד, נגיש, על גלגלים - כל מה שישפר את העבודה. אל תשכחו שגם המרחב חשוב, והעומס בעיניים אינו מטיב עם העבודה.

אביזרים שתורמים לאווירה

להבדיל מהמשרד שמחוץ לבית, המשרד הביתי הוא "חם" יותר; לאווירה מזמינה וחמימה, עשו שימוש בחומרים כמו עץ,

וילונות בד

, שטיחי צמר, ריפוד בצבעים רכים, עציצים, תמונות. במידה ומתאפשר לכם - בחרו שולחן עגול, אובאלי או אמורפי, הוא מזמין לישיבה ובעל מראה יותר זורם. כמובן אביזרים בעלי אופי אישי תמיד יוסיפו להרגשת הרוגע.

חזור מעלה