1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. איך תעשו זאת בעצמכם
  4. נפלאות הגבס

נפלאות הגבס

הגבס הוא חומר ירוק, איכותי, גמיש, חזק ומבודד, קל לעיצוב ולבנייה מהירה. אז אם חשבתם שהגבס שייך לעבר, תחשבו שוב

"קל להקמה, קל לפירוק, ובין לבין הוא יכול ליצור את החלוקות הרצויות בחלל המגורים שלנו", קירות גבס של אורבונד, (צילום: יח"צ)
"קל להקמה, קל לפירוק, ובין לבין הוא יכול ליצור את החלוקות הרצויות בחלל המגורים שלנו", קירות גבס של אורבונד, (צילום: יח"צ)  
"עדיין מוקדם מדי להספיד את הגבס", נישות גבס אורבונד בסלון הביתי, (צילום: יח"צ)
"עדיין מוקדם מדי להספיד את הגבס", נישות גבס אורבונד בסלון הביתי, (צילום: יח"צ)  
"שילוב של קירות עגולים, אלכסוניים, משופעים, בעלי חריצים, בליטות, שקעים ועוד", גמישות הגבס בתכנון וביצוע הבנייה, אורבונד, (צילום: יח"צ)
"שילוב של קירות עגולים, אלכסוניים, משופעים, בעלי חריצים, בליטות, שקעים ועוד", גמישות הגבס בתכנון וביצוע הבנייה, אורבונד, (צילום: יח"צ)  

מאת שחר בן-פורת | צילום יח"צ | תאריך 13.9.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
קיר גבס, מה בעצם אנחנו יודעים עליו? הוא קל להקמה, קל לפירוק, ובין לבין הוא יכול ליצור את החלוקות הרצויות בחלל המגורים שלנו. אך כמו בכל התחומים, כך גם בתחום הגבס - נולדים כל העת חידושים טכנולוגיים.

הגבס תופס תאוצה


"עדיין מוקדם מדי להספיד את "הגבס", אומר האדריכל אבי שטרנפלד. "אמנם נישות גבס אינן אופנתיות כמו בעבר, עקב בעיות תחזוקה שנגרמות מחולשת החומר בפינות, וגם בשל המעבר לטלוויזיות פלסמה, LCD ו-LED (כך שאין יותר צורך בנישות להסתרת הטלוויזיה), אך מאידך, תקרות גבס מונמכות במטבח ובסלון הן המילה האחרונה כיום, ונובעות מן הצורך לשמש מסתור לתעלות מיזוג אוויר ותאורה נסתרת בתקרה. גם שילוב קירות עם ´חריצים´ של פרופילי אלומיניום יכולים לשדרג קירות באופן מעורר השראה".

"בעשור האחרון שרר בישראל מצב אבסורדי בכל הנוגע לבנייה בגבס", אומר האדריכל גיל שנהב. "בדיור היוקרתי נעשה שימוש מאסיבי בגבס כחומר בנייה, לאור יתרונותיו - גימור אחיד, גמישות ובידוד תרמי ואקוסטי. אולם במקביל, בבנייה העממית היה לגבס דימוי שלילי בעיני רוכשי הדירות, שהביא לכך שיזמים כמעט ולא השתמשו בחומר זה".

לדברי שנהב, מקורו של הדימוי שקיבל הגבס בבנייה העממית נובע מליקויים שחלו בעבר בבנייה זו, לאור חוסר הידע בשימוש בחומר, שימוש מהיר מדי ומחסור באנשי מקצוע בקיאים בתחום. הדבר הביא לתוצרים הסופיים, שחלקם מאופיינים בבעיות בידוד, רטיבות, אקוסטיקה גרועה, קירות חלשים ועוד.

"לאחרונה, ככל שמאפייני הבנייה היוקרתית הולכים ומתפשטים ברחבי הארץ, גם לפרויקטים הנחשבים עממיים יותר, היזמים מאמצים את השימוש בגבס, וכך דימויו בקרב הקהל הרחב הולך ומשתפר", מוסיף שנהב. נכון להיום, בנייה בגבס מאפיינת פרויקטים רבים, עממיים כיוקרתיים, והבנייה בגבס צוברת תאוצה.

גמישות של חומר


"גבס הינו חומר בנייה מצוין וירוק", מציג שנהב את יתרונות החומר. "מדובר בחומר בר מחזור, אשר מושקעות כמויות אנרגיה מועטות יחסית בהליך הפקתו. בנוסף, משקלו של קיר גבס קל יחסית ולכן חוסך בקונסטרוקציה של הבניין ובהובלות. הבנייה בגבס, באמצעות אנשי מקצוע המוכשרים לכך, מהירה יותר והגימור איכותי והרבה יותר יפה לעין".

כיום, בעולם המודרני, כאשר הבית מייצג ביטוי אישי וסמל סטטוס, הגבס מאפשר שני דברים חשובים:

> גמישות בביצוע - מבחינת עיצוב, ניתן לתכנן דירות באופן מודרני וחדשני. שילוב של קירות עגולים, אלכסוניים, משופעים, בעלי חריצים, בליטות, שקעים ועוד. אורך, רוחב וגובה הדירה נתונים לבחירת האדריכלים, כל זאת בזכות שיטות העבודה עם הגבס, דבר שלא תמיד יתאפשר בעבודה עם חומרי בניין אחרים.

> גמישות במימד הזמן - השימוש בגבס לאורך השנים מאפשר להתאים את הדירה משלב הקנייה כזוג צעיר, לשלב ההתרחבות כמשפחה ושוב, כזוג מבוגר. "ניתן להרחיב ולצמצם את הדירה ולשנות את החלל הפנימי לאורך השנים בהתאם לצורך, וללא השקעה רבה או בזבוז אנרגיה, וכל זאת בזמן קצר. כל השינויים הזמינים הללו חוסכים מעבר דירה, ללא כל ´כאבי הראש´ הנלווים לתהליך, וחוסכים זמן וכסף", מסכם שנהב.

חריצות, חריטות והדפסים


לצד היתרונות העצומים בשימוש בגבס, חשוב לדעת כי החומר עצמו השתדרג לאורך השנים. הגבס כיום הרבה יותר אקוסטי, מבודד, חזק וגמיש; ישנם לוחות גבס עבים במיוחד, המכילים חומרי בידוד פנימיים, השומרים על האקוסטיקה בכל חדרי הבית. "זה כבר מזמן לא קיר הגבס ששמעו מבעדו כל צליל מחדר לחדר", אומר שנהב.

"ניתן לבנות בגבס קירות ומחיצות מעוצבות עם שלל דוגמאות וחריטות בהזמנה אישית, תקרות דקורטיביות, נישות, מדפים ומזנונים שהם חלק אימננטי מהקיר ומהחלל", אומרת מנהלת השיווק ב"אורבונד", הדס וסרמן. לדוגמא מציגה וסרמן שני פיתוחים הנחשבים לטרנדים החמים בתעשייה:

"פספרטו" - סדרת אלמנטים מעוצבים מגבס, המבוססים על טכנולוגיית חריצה מהפכנית, המאפשרת ליצור בגבס חריצים וחריטות לפי בקשת הלקוח. הסדרה כוללת לוחות מעוצבים לתקרות, לוחות מעוצבים לקירות וקרניזים מעוצבים לתאורה מוסתרת, המתאימים לעיצוב פנים של כל סוגי המבנים.

לוחות גבס ואריחי גבס מודפסים - ההדפסה על גבי הלוחות מתבצעת באמצעות טכנולוגיה דיגיטאלית ראשונה מסוגה, המאפשרת הדפסת כל דוגמה, כיד הדמיון הטובה על הלקוח, והתוצאה - קיר בעיצוב אינדיבידואלי, בעל גימור מושלם ואחיד. "אלמנטים מודפסים נחשבים לאחד הטרנדים החמים ביותר בענף העיצוב כיום. הם חלק מהאמירה העיצובית החדשנית, כמו תכשיט המעניק לעיצוב הכללי מימדים נוספים של צבעים וצורות". לדברי וסרמן, לוחות גבס מודפסים מכניסים לכל חלל המאופיין בקו אחיד או מונוטוני, הרבה מאוד עניין ודינאמיקה.

איך לבנות קיר גבס?


רגע לפני שאתם ניגשים להזמין את קיר הגבס לפרויקט הבא שלכם, יש כמה דברים שכדאי שתדעו:

במידה ושכרתם את שירותיו של אדריכל או מעצב פנים לטובת השיפוץ, הוא יידע מתי והיכן לשלב את קירות הגבס בחידוש הבית שלכם. במידה ואתם משפצים חדר קטן ומפקחים על הפרויקט בעצמכם, כדאי שתדעו לבקש מקבלן הגבס שיבצע את הבנייה עבורכם.

משה יעקבי, אדריכל יצרנית קירות הגבס "אורבונד", אומר כי "היום כל קבלן יודע לעבוד עם גבס. במקרה כזה, חשוב להקפיד על ביצוע לפי המפרטים הטכניים שהחברה מספקת, לקבלן או ישירות למשפצים, ללא תשלום. אם למשפצים יש ידיים טובות, אנחנו מספקים הדרכה מקומית דרך המפיצים איך לבנות קיר גבס".

"איש מקצוע ותיק ומנוסה יבצע בקלות כל עבודת גבס על ידי פרופילים מפח מגולוון, המורכבים לקירות ולתקרה בעזרת ברגיי דיבלים תואמים", אומר קבלן הגבס גיל גבע. "בעל המקצוע יבצע את חיתוך לוחות הגבס לפי הרצון והדרישה של הלקוח והמעצב. לאחר הרכבת לוחות הגבס, יש למרוח שכבת שפכטל עד לקבלת גימור חלק ואז לצבוע את המשטח". כאמור, צביעת קיר גבס נעשית כמו צביעה של קיר רגיל, כך שאפשרויות העיצוב נשארות פתוחות בהתאם לדמיונכם ודמיון האדריכל או מעצב הפנים ששכרתם לפרויקט.

תגובות לכתבה

חזור מעלה