1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. איך תעשו זאת בעצמכם
  4. הכן ביתך לחורף: כל הטיפים להגנה על הבית בעונה הגשומה

הכן ביתך לחורף: כל הטיפים להגנה על הבית בעונה הגשומה

לפני שהגשמים יתחילו לשטוף את הגגות והרוחות יידפקו על החלונות ודודי החימום על הגג, זה הזמן להיערך לחורף ולבצע את כל הפעולות שימנעו את הרטיבויות והתקלות האופייניות לתקופה זו

מאת יניב משיח | צילום: שאטרסטוק | תאריך 6.11.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
חסות
עונת הסתיו היא התקופה האידיאלית להכין את הבית לקראת ימי החורף הגשומים. ריבוי גשמים הוא אמנם מבורך, אך לא פעם הוא גם גורם לנזילות ורטיבויות בתוך הבית. אז לקראת העונה הקרה קבלו את כל הטיפים שיהפכו את הבית שלכם ליבש וחמים יותר ולחשבון החשמל שלכם להיות מצומצם יותר.

איטום הגג- מעבר למניעת רטיבויות וזליגה של מים לתוך הבית, איטום נכון של הגג גם מבודד את הבית ובכך מצמצם את ההוצאות על חימום והסקה שלו. חיים הרי מנהל ה.ה. טכנולוגיות, לאיטום ושיקום מסביר כי איטום הגג או חידוש האיטום הקיים אמור להתבצע כשהמצע יבש לחלוטין כשמערכות האיטום המקובלות והעמידות ביותר הן יריעות ביטומניות בריתוך, יריעות חרושתיות או חומרי איטום משחתיים ההופכים לממברנה גמישה ועמידה לאורך שנים העמידה בפני קרינת השמש.
לפני איטום הגג יש לבדוק שקבלן האיטום עבר הכשרה, שהוא בעל תעודה של אוטם מורשה, ובעצמו קבלן רשום. על חידוש מלא של איטום הגג יש לדרוש אחריות של כ- 10 שנים.
מלבד היריעות, ישנם בשוק חומרים לאיטום גגות המיועדות לידיים פחות מקצועיות ומיומנות אשר מספקות הגנה ואיטום ברמה גבוהה.

איטום נכון של הגג גם מבודד את הבית ובכך מצמצם את ההוצאות על חימום והסקה שלו. איטום באמצעות יריעות ביטונומיות (צילום: ה.ה. טכנולוגיות)איטום נכון של הגג גם מבודד את הבית ובכך מצמצם את ההוצאות על חימום והסקה שלו. איטום באמצעות יריעות ביטונומיות (צילום: ה.ה. טכנולוגיות) 

טמבור מציעה את הפוליגג סופר M, ציפוי אקרילי גמיש לאיטום והלבנת גגות היוצר אטימה מוחלטת נגד חדירת מים ורטיבות. יישום החומר הוא פשוט ואינו מצריך עזרה של בעל מקצוע, כמו כן השימוש בחומר מבטל את הצורך בסיוד שוטף של הגג.
המחיר: כ- 340 ₪ ל-20 ק"ג

גם בנירלט ניתן למצוא חומרים אקריליים לציפוי הגג וביניהם הטופ גג, חומר אקרילי גמיש בצבע לבן העמיד בכל תנאי מזג האוויר, מונע חדירת מים לגג ובשל גמישותו מונע הופעת סדקים נימיים במשטח הגג.
המחיר: 252 ₪ ל-22 ק"ג

איטום חלונות- כמו בגגות גם בחלונות, איטום נכון מונע כניסה של קור לבית ומכאן הוצאה מיותרת על חימום הבית. לכן, יש לבדוק את שלמות האטמים בין החלונות למשקופים, להחליף פסי מברשת בחלונות גרירה וגומיות אטימה בחלונות כנף.

חיזוק המערכות הסולריות- טימור קרמלאב ראש צוות התכנון של חברת כרומגן טוען כי לקראת החורף חשוב מאוד לקבע ולחזק מערכות סולאריות הנמצאות דרך קבע על גגות הבתים כדי למנוע תזוזות או לחילופין התנתקות שלהן מן הגג.
תופעה נפוצה, בעיקר באזורים הקרים בארץ, היא קפיאת המים בקולטי השמש המביאה לעתים לפיצוץ בצנרת הנחושת העוברת בתוך הקולט. לדברי קרמלאב, ניתן למנוע את קפיאת המים בקולטים בכמה דרכים. האחת, להשתמש בקולטי ברזל (הצנרת שבתוך הקולט עשויה מברזל) שמביאים לכך שהמים בתוך קולט זה יקפאו, אך הצנרת לא תתפוצץ. אופציה שנייה היא להשתמש במערכת סגורה שבה נוזל העבודה מסתחרר במעגל סגור (בין הדוד לקולט). דבר זה מתאפשר עקב הוספת מחליף חום פנימי שמותקן בתוך הדוד. כמו כן תוספת אנטי-פריז היא עוד דרך המונעת מן המים לקפוא.

מומלץ לקבע ולחזק מערכות סולאריות הנמצאות דרך קבע על גגות הבתים כדי למנוע תזוזות או לחילופין התנתקות שלהן מן הגג (צילום: שאטרסטוק)מומלץ לקבע ולחזק מערכות סולאריות הנמצאות דרך קבע על גגות הבתים כדי למנוע תזוזות או לחילופין התנתקות שלהן מן הגג (צילום: שאטרסטוק) 

ניקוי מסנני המזגן- לאחר שעבד כמעט ללא הפסקה בחודשי הקיץ, המזגן זקוק כעת לטיפול משלו על מנת שיחמם את הבית באופן אופטימלי. אחת הפעולות המרכזיות היא ניקוי המסננים המביא לכניסת אוויר נקי יותר, זרימה קלה ומכאן לחסכון באנרגיה.

בדיקת מרזבים- כל אותם פתחים לניקוז מים מתמלאים במהלך הקיץ בעלים ולכלוך, לכן יש לפתוח ולשטוף אותם ולהתקין רשתות למניעת הצטברות עלים סביב ראש המרזב במידה ולא קיימות כאלה. כמו כן יש לבצע בדיקה ויזואלית של הגג והמרפסת ולהסיר את כל המכשולים המונעים ממי הגשמים לזרום לכיוון המרזבים.


החלפת רעפים- בעלי בית פרטי עם גג רעפים, כדאי שיבדקו את תקינות הרעפים, האם הם רופפים, סדוקים או שמא חסרים. רעף סדוק או שבור עלול לגרום לכניסה של מים ומכאן לנזילות ורטיבויות בפנים הבית. חשוב לציין, כי טיפול ברעפים עלול להיות מסוכן במידה והרעפים ממוקמים באזור שאינו נגיש. במקרים אלו מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע.

סדק או שבירה של הרעפים עלולים לגרום לחלחול של מים ולרטיבויות בבית. במידה ויש נגישות לרעפים ניתן לבצע את התיקון בקלות במידה ואין מומלץ להיעזר בבעל מקצוע (צילום: שאטרסטוק)סדק או שבירה של הרעפים עלולים לגרום לחלחול של מים ולרטיבויות בבית. במידה ויש נגישות לרעפים ניתן לבצע את התיקון בקלות במידה ואין מומלץ להיעזר בבעל מקצוע (צילום: שאטרסטוק) 

איטום סדקים בקירות- הגשם בישראל מגיע משני כיוונים עיקריים - מערב (כיוון הים התיכון) ודרום. לפיכך, קירות חיצוניים הנמצאים בכיוונים אילו חשופים יותר לרטיבות. הטיפול בסדקים בקירות אמור להתבצע כשהתשתית יבשה לגמרי לכן מומלץ לעשות זאת לפני בוא הגשמים.
בטמבור מציעים את הסופרקריל מ.ד. לאיטום קירות חיצוניים, הסובלים מספיגת רטיבות (מחיר: כ- 350 ₪ ל-18 ליטר).
לקירות הסובלים מסדקים ממליצים בטמבור על מערכת רב גמיש האוטמת את הסדקים ומונעת חדירת רטיבות למבנה.
לאיטום קירות אבן, קירות לבנים או קירות מצופים בטיח מינרלי ולאיטום רעפים מציעים בטמבור את ה- CT 13 , סילר לאבן ולקירות היוצר אפקט דוחה מים ומיועד להגנת הקירות מפני חדירת גשם שוטף. מחיר: כ- 45 ₪ ל-1 ק"ג וכ-175 ₪ לאריזת 4 ק"ג.

לרשימת בעלי מקצוע העוסקים באיטום ובידוד

תגובות לכתבה

חזור מעלה