1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. איך תעשו זאת בעצמכם
  4. קורות חיי

קורות חיי

זיו גלר חושב ומתכנן במשך זמן רב, אך מבצע מהר. במו-ידיו וללא עזרה אדריכלית, הוא שיפץ מהיסוד את ביתו שבגבעת חיים

מאת לירז פאנק | צילום לירז פאנק | תאריך 15.7.08

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
זיו גלר גר עם משפחתו בקיבוץ גבעת חיים מאוחד. למחייתו, הוא עובד במפעל הסחיטה של פריגת, אך שיחה קצרה עמו מקנה את התחושה שהוא מסוגל לעשות כמעט כל דבר.

"הבית בו אני מתגורר, נבנה בתחילת שנות ה-50 והיה מחולק לארבע דירות חדר עם מרפסת קטנה וכיור, בלי שירותים ומקלחת.כשהחלו לבנות דירות מרווחות יותר, הפכו כל 4 דירות לשתיים: פתחו מעברים בין הדירות, הוסיפו שירותים ומקלחת משני צידי הבית וסגרו את המרפסות לכניסה.

בתחילת הדרך זיו ומשפחתו התגוררו בשתי דירות צמודות, בחללים קטנים שתרמו לאינטימיות, אבל חסר להם חדר גדול בו יוכלו לשבת יחדיו, ללא תחושת מחנק. הקיבוץ חשש ששינויים בבית עלולים לגרום לקריסתו, אך כשהגיע שכן שאיחד שתי דירות לחלל אחד, זיו אזר אומץ: "דיברתי עם הקבלן שהוריד קירות, בדקתי איך הגג בנוי ובלי להיעזר באיש מקצוע התחלתי לפרק. אני והבנים הגדולים בנינו ח´ תמיכה מקורות עץ, שאותם אני מכנה "קורות חיי". חצבנו בקיר ולאחר שהקורות מוקמו היטב, פירקנו אותו. לאחר מכן, הורדנו קיר נוסף שלא היה קיר תומך ותוך יום וחצי סיימנו". מאז, כל כמה חודשים השתלט זיו על פרוייקט אחר, "לא תכננתי מראש לשפץ בית שלם, כל פעם ראינו איך יצא ובדקנו איך ממשיכים".

גם ילדיו הקטנים שותפים למלאכת היצירה: כשהחליטו להוסיף פרקט, צוידו הילדים בטושים צבעוניים וציירו על כל הרצפות שמתחת. לאחר מכן, עבד זיו במרץ על הדבקת הפרקט וסיים הדבקתו ביום אחד.

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">' title=''המרכיב המרכזי בבית הוא עץ וממנו עשויים מרבית הרהיטים' (צילום: לירז פאנק)
'>
'המרכיב המרכזי בבית הוא עץ וממנו עשויים מרבית הרהיטים' (צילום: לירז פאנק)
' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


המרכיב המרכזי בבית הוא עץ, אותו קנה מסוחר עצים בגאולי תימן, וממנו עשויים מרבית הרהיטים: "הספות עשויות עץ מלא ובחלל שנוצר ביניהן אנו מאחסנים בגדי חורף ושמיכות. שולחן הסלון היה במקור מזוודה מצופה בבד שחור, שהשליכו השכנים החוצה כשהחל הבד להיקרע. כשראיתי שמסתתר מאחורי הבד - עץ, ביקשתי אותה, הורדתי את הבד, שפשפתי וצבעתי". הלבנים האדומות שנמצאות סביב פינת הישיבה, גם הן מעשה ידיו: "ערבבתי מלט ואדמה, שיטחתי, ייבשתי, מרחתי צבע אדום לגגות, חרצתי חריצים ולמחרת הפרדתי אותן".

שולחן הסלון שהוכן על ידי זיו ממזוודה ישנה (צילום: לירז פאנק) <br/>שולחן הסלון שהוכן על ידי זיו ממזוודה ישנה (צילום: לירז פאנק)
 


מטבח הבית נבנה על בסיס המטבח הקודם. "במקום ארון פורמייקה ירוק שהיה מעל הכיור, פתחתי חלון גדול, ובמקום בו היה פתח הכניסה לדירה השנייה, בניתי ארון".

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">' title=''במקום ארון פורמייקה ירוק שהיה מעל הכיור, פתחתי חלון גדול' (צילום: לירז פאנק)
'>
'במקום ארון פורמייקה ירוק שהיה מעל הכיור, פתחתי חלון גדול' (צילום: לירז פאנק)
' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


בתשובה לשאלה מדוע בחר לעשות הכל בעצמו, מסביר זיו: "כשיש לך כסף, מישהו אחר עושה בביתך כרצונו, הקבלן עושה לך עוד בית ואתה נאלץ לוותר על הנגיעה והכיף שלך. אני לא בקיא בעשייה, אני פשוט ממציא". לגבי בחירתו בחומרים הטבעיים, הוא מסכם ואומר: "המשיכה לאדמה ולעצים טמונה בנו מאז ומתמיד. בתוכנו אנחנו עדיין נמשכים לעץ, לאדמה ולאבנים".

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">' title=''מבואת הכניסה בבית משפחת גלר' (צילום: לירז פאנק)
'>
'מבואת הכניסה בבית משפחת גלר' (צילום: לירז פאנק)
' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


תגובות לכתבה

חזור מעלה