משומשת במצב טוב

דירת שכורה, בורגנית ואורבנית, שמרוהטת באלפי שקלים בודדים. איך עושים את זה? חנויות יד שנייה, מכירות פומביות ומכירות חצר של תכולות דירה. וינטאג´ מודרני

מאת קרן בר | צילום יובל כהן, בוטיק צ´אי | תאריך 1.8.08

הדילמה שעומדת בפני העוברים לדירות שכורות, היא בין השקעה בריהוט חדש ואיכותי שיתאים לחזונם העיצובי, ובין הסתפקות באוסף אקלקטי של רהיטים שנדדו איתם מדירה לדירה, או נקנו בחנויות זולות.

מסתבר שיש אופציות נוספות. שוכרים רבים אינם מודעים לאפשרויות הרבות הגלומות ברכישת פריטים יד שנייה, בעיקר בשל דעות קדומות, אך מה שהיה בעבר נחלתם הבלעדית של ציידי עתיקות וחובבי וינטאג´ נדמה כפתרון פשוט, זול ונוח, גם עבור אלה המחפשים ריהוט מודרני.

הזוג אבירם ומורן מתל אביב ריהט את דירתו בפריטים, ששווים המקורי גבוה פי כמה מהמחיר ששילמו עבורם בפועל. הכל החל כשהשניים חיפשו דירת מגורים משותפת ונתקלו במודעה על Sale Garage. המכירה נוהלה על ידי זוג, שעבר לארה"ב והחליט למכור את תכולת דירתו. אבירם ומורן קפצו על המציאה. "הבנו שאפשר לקנות את כל הריהוט מיד שנייה", מספרת מורן. "יש אנשים שעושים רילוקיישן לחו"ל ומוכרים את הריהוט שלהם בזול, בלי קשר למצבו".

סלון דירתם של מורן ואבירם רוהט כולו מחפצי יד שנייה (צילום: יובל כהן)
סלון דירתם של מורן ואבירם רוהט כולו מחפצי יד שנייה (צילום: יובל כהן)


הזוג רכש באותה קנייה מנורה מעוצבת, קולב לבגדים, כוסות, סכו"ם ואפילו פח אשפה - כל זאת, לפני שהיתה להם עדיין דירה משלהם. לפריטים שנקנו יש גם היסטוריה; בעליהם המקוריים סיפרו לזוג על ספל הקפה האהוב עליהם, או על רכישת המתקן לבקבוקי יין בטיול משותף בחו"ל. למרות הערך הסנטימנטלי הנוסף, המטרה לא הייתה חיפוש עתיקות, אלא ריהוט מודרני בן שנים ספורות. עם מציאת הדירה, רכש הזוג באמצעות אתר "יד 2" גם ספות יד שנייה לסלון, במצב מצוין ובמחיר של מאות שקלים בלבד.

מדף יד שנייה, מתקן לבקבוק יין ממכירת חצר ומראה משוק הפשפשים בדירתם של מורן ואבירם (צילום: יובל כהן)
מדף יד שנייה, מתקן לבקבוק יין ממכירת חצר ומראה משוק הפשפשים בדירתם של מורן ואבירם (צילום: יובל כהן)

אלטרנטיבה נוספת לקניית פריטים מיד שנייה היא חיפוש אוצרות בחנויות שמתמחות בכך; שוק הפשפשים בתל אביב לדוגמא, מאגד חפצי יד שנייה רבים ומשמש כמעוזם של חובבי המציאות באזור. "צ´אי", בוטיק אמנות יד השנייה הממוקם באזור התעשייה ברעננה, מציג אופציה "ממוסדת" יותר וניתן למצוא בו ריהוט וחפצי נוי לבית במצב מצוין. הפריטים נמכרים לחנות על ידי אנשים פרטיים בקונסיגנציה, כך שכל הצדדים מרוויחים, והקונים יוצאים עם חפצים ייחודיים ומעניינים שלא ניתן למצוא בחנויות סטנדרטיות.

כורסא, מנורה ואביזרים לבית מיד שנייה, צ
כורסא, מנורה ואביזרים לבית מיד שנייה, צ'אי (צילום: בוטיק צ'אי)

השילוב בין שאיפה לסטייל נקי ואיכותי, ובין חדוות מציאת המציאות בזיל הזול, מניע אנשים רבים לרכוש מוצרים במכירות הפומביות באינטרנט. יובל, צעיר המתגורר בדירה שכורה באזור השרון, מספר כי זה זמן רב שאינו מבקר בחנויות, ואת רוב הקניות של מכשירי החשמל לבית הוא מבצע באינטרנט. "אני אוהב להתעסק עם זה ונהנה למצוא דברים חדשים לחלוטין במחירים זולים כל כך", הוא מספר. גם אבירם ומורן, בחרו לרכוש את המכשירים החשמליים ואף את חדר השינה הזוגי שלהם, באמצעות מכירה פומבית באינטרנט. להפרש במחיר מצטרפת גם הנוחות שבהשתתפות במכירות הפומביות, הגעת המוצרים במשלוח עד הבית, וכמובן, תחושת ההישג של הזכייה בפריט המבוקש.

עבור צעירים ושוכרי הדירות, שאינם מעוניינים להשקיע בריהוט יקר לדירתם הזמנית, הקנייה בחנויות יד שנייה, באינטרנט ובמכירות חצר היא פתרון משתלם, וחוויה בפני עצמה

חזור מעלה