פסח כחול-לבן: מרעננים את הבית לכבוד החג

ללא מאמץ ניכר, בהשקעה כספית מינימלית והכי חשוב - בתחושת עשייה וגאווה גדולה; כך אפשר לשדרג את הבית לקראת האביב באמצעות תוצרת ישראלית בלבד

מערכת אתר "הדירה" | צילום: יח"צ | תאריך: 24.3.2015

אמנם מדובר בקלישאה, אבל קשה לחמוק ממנה: חג הפסח היה ונותר הזמן בשנה שבו מתרכזים בניקיון וטיהור, מחדשים ומשדרגים, שבו נפטרים מהישן כדי לפנות מקום לחדש. גם אם אנחנו לא מעוניינים בשיפוץ כולל של הבית, ישנן מספיק דרכים לרענן את הסביבה הביתית באמצעים פשוטים, מבלי להיכנס למתח ומבלי לפשוט על הארנק. ואם כבר עושים זאת, אפשר להפיק ´על הדרך´ גם תועלת ערכית; בחירה במוצרים כחול-לבן משמעה לא רק תרומה לתעשייה אלא גם איכות בלתי מתפשרת וכן, אפילו חיסכון כספי.

גם מתקן עם מגבות מגולגלות מוסיף צבע ואסתטיקה: מגבות תוצרת הארץ של דארלן. צילום: יחצ
גם מתקן עם מגבות מגולגלות מוסיף צבע ואסתטיקה: מגבות תוצרת הארץ של דארלן. צילום: יחצ


אחת מהדרכים הפשוטות ביותר לשדרג את מראה הבית היא באמצעות

צבע

. החלפה קטנה של גוון יכולה להוביל לשינוי גדול באווירה, וכל מה שאנו זקוקים לו זה הצבע המתאים ואביזרי צביעה נלווים. לדברי אורנית בכור ליבנה, מעצבת בחברת נירלט, ניתן לרענן את חלל הבית באמצעות צביעה בכמה דרכים:

* אם אנחנו מעוניינים לחדש את החלל אבל לא לצבוע את כל הקירות, כדאי לקחת גוון אחד שמוצא חן בעינינו, דומיננטי יותר מהגוון הכללי בבית, ולצבוע בעזרתו קיר אחד בלבד.

צביעה של קיר אחד בצבע דומיננטי יתן את האפקט הרצוי. מתוך קולקציית רגעים של בית של נירלט. צילום: דן לב
צביעה של קיר אחד בצבע דומיננטי יתן את האפקט הרצוי. מתוך קולקציית רגעים של בית של נירלט. צילום: דן לב

* לחלופין, ניתן לבצע אפקטים של צבע על הקיר - לבצע עליו סימונים באמצעות מסקינטייפ, ובשטח שנותר לצבוע פסים עם הגוון הכללי של הבית או גוון דומה לו. אם אנחנו מעוניינים בצביעה של יותר מקיר אחד, בכור ליבנה ממליצה על כלל האצבע שתמיד עובד: 60% מהבית בגוון הכללי, 30% בגוון ביניים לא כהה מדי, ועוד 10% בגוון דומיננטי יותר (צבע "מקפיץ").

* אפשרות נוספת, פופולרית מאד, היא חידוש רהיטים. זוהי דרך מצוינת להתחדש ברהיט בהשקעה קטנה. כדאי לבצע הכנה מינימלית לרהיט על ידי שיוף, לבחור בצבע הרצוי, ולצבוע את הרהיט באמצעות צבע אונירלק על בסיס מים. כמובן שבבחירת הצבעים לצביעת הקירות והרהיטים חשוב לבדוק מה הגוון הכללי בבית, כולל הריצוף והרהיטים, ולבחור את הצבע בהתאם.

בכור ליבנה גם מדגישה את התועלת בבחירה כחול-לבן. "בפיתוח הצבעים והגוונים אנו מתייחסים גם לאקלים הישראלי ולקהל היעד ומבצעים התאמה מקסימלית לדגשים של הבית הישראלי ולאהבות הישראליות", היא אומרת. "המפעל שלנו נמצא בעוטף עזה ורכישה של התוצרת מחזקת את הייצור והתעשייה בצורה דרמטית".

אפשרות נוספת להלביש את הבית מחדש היא באמצעות החלפת

גופי תאורה

. "בחירה נכונה של גופי התאורה, סוג האור ומיקומו יכולה לשנות באופן דרמתי את האווירה בבית", אומר אבי רובין, מעצב ראשי בחברת לומוס, שמייצרת גופי תאורה מעוצבים כחול-לבן. כדי לשדרג את מראה הבית כדאי לבדוק אם גופי התאורה הקיימים אכן ממלאים את ייעודם: גופי התאורה הם רהיט לכל דבר ולכן הם צריכים להתאים לחלל החדר ולרהיטים שנמצאים בו. בנוסף, יש להם תפקיד פונקציונאלי - עליהם לייצר אור מתאים לחלל שבו הם נמצאים.

רענון גופי תאורה: דרך מצוינת לשינוי באווירה. צילום: לומוס תאורה
רענון גופי תאורה: דרך מצוינת לשינוי באווירה. צילום: לומוס תאורה
משדרגים עם תוצרת הארץ: חפשו את תו כחול-לבן
משדרגים עם תוצרת הארץ: חפשו את תו כחול-לבן

אז מה ניתן לעשות לרענון החלל? להחליף גופי תאורה דקורטיביים לגופי תאורה עם נוכחות שמשנים את האווירה כמו שנדלירים, להוסיף נקודות אור במקומות שונים לתאורה חמימה יותר (כמו גופי תאורה עומדים), למקם את גופי התאורה כך שיזרקו את האור באופן אחר בחלל. כיוון שאנחנו חיים במדינה שטופת שמש, כדאי בבחירת התאורה להתחשב בתאורה הטבעית של הבית.

גם כאן ישנה חשיבות ברכישה של תוצרים ישראלים - גופי התאורה שמיוצרים בארץ מותאמים לבתים הישראלים, מתכוננים על פי מערכת החשמל הארצית, קלים יותר להתקנה וקלים יותר לתחזוקה והחלפה.

טקסטיל חדש לבית

תמיד מוסיף תחושה של חמימות וביתיות. האדריכלית ומעצבת הפנים שרית גיטליס ממליצה להוסיף נגיעות קטנות של צבע בשניים-שלושה גוונים דומים:

* אם הבית בבסיס שלו מורכב מצבעים רגועים כדאי להוסיף נגיעות קלות של צבע עמוק יותר באמצעות פריטים ואביזרים שונים, כמו כריות לספה או שטיחים. אבל רצוי לבחור גוונים אותה הסקאלה לדוגמה: כחול ים - צבע שנותן רוגע אבל גם מחייה את החלל או צבעים מעט יותר עזים ואביביים יותר כמו סגול או ורוד, וירוק שהוא צבע בעל משמעויות רבות. תוצרת ישראלית בתחום הטקסטיל הביתי תבטיח איכות טובה של הפריטים, יצירתיות בדוגמאות ובדגמים ומחירים נוחים.

להשלמת הרענון ניתן לשלב

חפצים דקורטיביים

קטנים: קערות וכדים מעוצבים, עציצים ופרחים באגרטל, קופסאות אחסון דקורטיביות, מתלים מעוצבים ואפילו מתקן עם מגבות מגולגלות בחדרי השירותים.

גיטליס ממליצה על צמחיה מלאכותית שמשנה לגמרי את האווירה ומעצימה את החלל, אבל לא דורשת טיפול. ניתן להוסיף לחדרים השונים סלסלות יפות מקש או עץ בגוון לבן או טבעי שיסייעו גם בארגון החלל, ושלטים לתליה עם כיתובים שונים, אשר לא רק נעימים לעין אלא גם נושאים מסר אופטימי, ומתאימים בדיוק לרוח החג.

מוסיפים חמימות לחלל באמצעות שטיחים: שטיח של כרמל פלור דיזיין. צילום: יחצ
מוסיפים חמימות לחלל באמצעות שטיחים: שטיח של כרמל פלור דיזיין. צילום: יחצ
ריהוט משלים מקורי תוצרת הארץ: לוח מחיק של קרייזי ארט. צילום: יחצ
ריהוט משלים מקורי תוצרת הארץ: לוח מחיק של קרייזי ארט. צילום: יחצ
חזור מעלה