1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. פנג שואי
  4. ין ויאנג בשולחן החג

ין ויאנג בשולחן החג

לרגל חגי תשרי עיצבנו שולחן חגיגי בהשראת תורת הפנג שואי, ערכנו טקס לטיהור הבית עם עלי מרווה, ויצרנו מרחב הרמוני ואופק חדש באמצעות אימון עצמי

מאת הלני שי | צילום איתי סיקולסקי | תאריך 15.09.08

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
חגי תשרי מביאים עימם בשורה של התחדשות, חיוניות ורעננות. ראשיתם בהכנות הכוללות את ניקיון הבית, השקת הכלים, המפות, המצעים ושיאם בטקסי החג הכוללים התכנסות משפחתית סביב השולחן הערוך והמעוצב, ברכות על הפירות החדשים ומיני המטעמים המסמלים שפע, התחלות חדשות ורצון לראשוניות ולשנה טובה.

שולחן חגיגי המכיל את יסודות היקום: אדמה, עץ, מתכת, מים ואש (צילום: אילוסטרציה)שולחן חגיגי המכיל את יסודות היקום: אדמה, עץ, מתכת, מים ואש (צילום: אילוסטרציה) 

ביהדות יש משמעות רבה למילה הכתובה. התורה פותחת שעריה ב"בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ" - שתי התופעות המנוגדות והעצומות שברא אלוהים ביום הראשון לבריאה - השמיים והארץ - מתומצתות במשפט הפותח.

בתרבות הסינית, הקוטביות באה לידי ביטוי על ידי הין והיאנג. הין מסמל את האדמה והצד הנקבי והיאנג מסמל את השמיים והצד הזכרי. כשהם מתמזגים נוצרת הרמוניה ושלמות אחת.

ניתן למצוא הקבלה בין התרבות היהודית - סיפור בריאת העולם - לתורת הפנג שואי העתיקה, הממזגת בין הניגודים שבין הין והיאנג - האדמה והשמיים.

חיה משעני, יועצת פנג שואי ומעצבת פנים, מציעה לערוך שולחן חגיגי שיכיל את חמשת היסודות הקיימים ביקום: אדמה, עץ, מתכת, מים ואש. לדבריה: "בית וסביבה המעוצבים דרך דיאלוג פנימי עם האדם החי בהם, מאפשרים לו קרקע בריאה ובסיס איתן להתפתחות בכל תחומי חייו".

להניח יסודות על שולחן החגהאדמה - להשגת מראה הרמוני לעיצוב השולחן, ניתן לבחור במפה בגוון בסיסי של קרם או בז´ ועליה לפרוש ראנר בצבעי חום או צהוב. צלחות עגולות או מרובעות מפורצלן או קרמיקה, בגוונים של חום או חמרה, ישלימו את המראה החם.

העץ - מוצע להשתמש בפריטים העשויים מעץ כגון חבקי מפיות או קרש חיתוך ללחם. ניתן לקשט את השולחן בעלים וגבעולים ירוקים ועליהם להניח רימונים המסמלים את השפע, אותו אנו רוצים לזמן לשנה החדשה.

האש - נרות דולקים בפמוטים או בכוסות העשויות מזכוכית, יסמלו את האש על גבי שולחן החג.

המתכת - ניתן לשלב כלים ואביזרים העשויים מכסף ומערכת סכו"ם העשויה ממתכת.

המים - נרות צפים במים בכלי העשוי מזכוכית שקופה, מים בגביעי זכוכית וגם הדג שאנו מברכים עליו "שנהיה לראש ולא לזנב", מסמלים את השפע והמים.

ראנר בגוונים חומים על גבי המפה, ישלים את האווירה החמימה(צילום: איתי סיקולסקי)ראנר בגוונים חומים על גבי המפה, ישלים את האווירה החמימה(צילום: איתי סיקולסקי) 

לטהר את הבית בעלי מרווהביהדות המרווה מסמלת טיהור. חליטת עלי מרווה טובה לבריאות ולמערכת העיכול. לפי תורת הפנג שואי המרווה מרחיקה אנרגיות שליליות מהבית.

לפני טקס הטיהור רצוי לסלק מהבית חפצים מיותרים העומדים "כאבן שאין לה הופכין", לשטוף היטב את הרצפות ולאוורר את החדרים.

שורפים עלי מרווה יבשים בתוך כלי קיבול, עוברים עם הכלי בחדרי הבית, תוך כדי הבעת משאלות שפע וגירוש מזיקים. מדליקים נרות ומשאירים אותם דולקים עד שהם כבים מעצמם. בנוסף, מומלץ להציב אגרטל פרחים טריים, אשר סופחים אנרגיות שליליות.

נרות דולקים על שולחן החג יסמלו את יסוד האש (צילום: איתי סיקולסקי)נרות דולקים על שולחן החג יסמלו את יסוד האש (צילום: איתי סיקולסקי) 

אימון עצמי להתחדשות ומרחב הרמוניאראלה שפי, מנהלת בית הספר לאימון אישי ועסקי "Humanager", מציעה דרכים ליצירת אפשרויות חדשות לשנה הקרבה, דרך אימון עצמי.

"כעשרה ימים לפני החג נתכנס לביתנו, פנימה לנפשנו ונערוך חשבון נפש. אלו רגשות נוציא ממפתן ביתנו? רגשות כמו כעס, קנאה, אשמה, ביקורת, כאלו שהכבידו על תודעתנו, יצרו דיסהרמוניה בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין הסביבה".

אראלה מציעה לדמיין את עצמנו כאילו אנו נשטפים במים או לשטוף עצמנו פיזית בגלי הים, ובד בבד לשטוף את שרידי הרגשות המעיקים ולפנות מקום להתחלה חדשה. "בתהליך האימון העצמי ניתן להסתייע במשפטי גישור כגון: "אני יוצר לעצמי אפשרות של..... תקשורת טובה, זוגיות בונה, שפע כלכלי, צמיחה אישית", או "אני נמצא בתהליך של הגשמה עצמית, התפתחות אישית, מציאת אהבה, מעבר דירה".

משפטים אלו הם משפטי גשר ומעבר מהשנה הקודמת לשנה החדשה.

אראלה מציעה שהמאומן יבחר שלושה יעדים שבכוונתו לממש השנה, יכתוב כיצד הוא יגשים כל יעד ויחוש עם כל החושים את חווית ההישג, כאילו הוא כבר שם. כי המחשבות שלנו, הן אבן הפינה לבניית שנה חדשה וטובה.

יש לך שאלה בנושא פנג שואי? שאל את המומחים שלנו פורום פנג שואי

תגובות לכתבה

חזור מעלה