סובב לו, סובב, הפויקה

בזמן שסופרים את הימים הבודדים עד ל"ג בעומר, כדאי לערוך היכרות עם טרנד המדורות: עמדת הפויקה, שתבשל לכם מדורה בגינת הבית, מבלי ללכלך את הצמחייה והסביבה

מאת דפנה כהן | צילום מר גן

אחד מסממני חג המדורות המתקרב הוא מראה הילדים שמסתובבים ברחובות עם עגלות סופר עמוסות בעצים, שמי יודע איפה הם "מצאו" אותם.

אכן, צריך להודות של"ג בעומר הוא חג פחות ידידותי ובטוח לסביבה, וגם למצוא מקום מתאים ומורשה להדלקת המדורה זה סיפור לא פשוט בפני עצמו, אבל תמיד ישנן דרכים להפחית נזקים וסכנות, כמו המרת הכלים החד-פעמיים מפלסטיק לכלים חד-פעמיים ממוחזרים, ומציאת אלטרנטיבות לא פחות מהנות למיקום ולאופן הדלקת המדורה.

אחת מהאלטרנטיבות היא הקמת עמדת "פויקה" בחצר הבית- אופציה שתישאר גם לשאר ימות השנה, להעברת ערב נעים עם אוכל טעים וחברה טובה.

מיקום חדש למדורת לג בעומר, עמדת הפויקה של מר גן בגינת בית, (צילום: מר גן)
מיקום חדש למדורת לג בעומר, עמדת הפויקה של מר גן בגינת בית, (צילום: מר גן)


לבשל בברזל

הפויקה הוא קדרת ברזל יצוק, המוכרת מאז ימי הביניים ולאחרונה נכנסה ל"אופנת" הבישול על האש. הפויקה מיועד לבישול ארוך ואיטי על גחלים, לכן אין מתאים ממנו להעברת זמן איכות סביב המדורה, כאשר כולם יושבים בציפייה לתבשיל שיהיה מוכן (3- 2 שעות, ששוות כל ביס).

המתכונים לתבשילי הפויקה הם רבים ומגוונים, אך מניסיון- לא משנה מה "תזרקו" לתוכו - בשר או עוף ברוטב יין או בירה, תפו"א, ירקות שורש, קטניות למיניהן ופירות יבשים – הכל יוצא טעים ורך להפליא. בתוספת מלח, פלפל ופפריקה- גם אלה מאיתנו שהם לא בשלנים מדופלמים, לא יכולים לטעות (אפשר אפילו לאפות בו לחם!).

לקדרת הפויקה גדלים שונים, המתחילים מגודל 1/4 (1 ליטר) ועד לגודל 30 (70 ליטר). הקמת עמדת פויקה קבועה בחצר הכוללת ערכת פויקה, היא סביב ה-1,200 ש"ח.

מיועד לבישול ארוך ואיטי על גחלים, קדרת הפויקה וקומקום פויקה לחליטת תה, להשיג בחברת מר גן, (צילום: מר גן)
מיועד לבישול ארוך ואיטי על גחלים, קדרת הפויקה וקומקום פויקה לחליטת תה, להשיג בחברת מר גן, (צילום: מר גן)

עמדת המשפחה

רותם ינקלביץ´, מנהל מחלקת פרויקטים והשכרות בחברת "מר גן", החליט לקחת את העניינים לידיים ולהקים למשפחתו מדורה בחצר הבית: "לפני כל ל"ג בעומר אני מתחבט שוב ושוב בשאלה- איפה מותר להדליק אש, איך אגיע לשם עם כל הציוד, וחשוב מכך- מאיזו שעה אצטרך לשהות שם על מנת לשריין את המקום?", הוא מסביר, "כיוון שאצלי בבית הילדים מאוד אוהבים את נושא המדורה, הכולל איסוף וביקוע גזעי עצים והדלקת אש (כמובן שהילדים שותפים מלאים לכל הטקס), מצאתי לנכון לבנות עמדה שתתן לי מענה לל"ג בעומר ולערבים נוספים בהם ארצה לעשות משהו קצת שונה עם הילדים ולא עוד ארוחת ערב סטנדרטית, המסתיימת בבהייה משותפת בטלוויזיה".

לעמדת הפויקה יתרונות רבים:קל"ב-

הנוחות והנגישות של העשייה בבית. לא צריך לסחוב ציוד ולמצוא אזור בו ניתן להדליק מדורה.

תעסוקה לילדים -

במקום טלוויזיה או מחשב, אפשר לחזור קצת לטבע ולבלות עם משפחה או חברים.

הרבה אוכל, קצת מאמץ -

תבשילי הפויקה מספקים ארוחה גדולה וטעימה, ללא הרבה לכלוך ומאמץ.

הגינה לא מתלכלכת באפר ובגחלים, עמדת פויקה סגורה של מר גן, (צילום: מר גן)
הגינה לא מתלכלכת באפר ובגחלים, עמדת פויקה סגורה של מר גן, (צילום: מר גן)
ממה מורכבת העמדה?

עמדת הפויקה היא בעצם בור גדול הנחפר בקרקע (לא עמוק מדי, על מנת שתהיה זרימת אוויר טובה לבעירה) ובתוכו צינור מבוטן- לשמירה על מבנה אחיד וקבוע למניעת סחף והתמוטטות, עם כיסוי הבנוי מעץ אורן, הנראה כמו דק וסביבו חיפוי אבן (ריצוף חוץ).

העמדה, מעבר להיותה פרקטית מאוד, נראית יפה מאוד ובדרך כלל משתלבת עם שאר הגינה באופן מרשים למדי; היא מתאימה לכל בית פרטי או בניין משותף ו"תופסת" שטח אדמה קטן של 3 מ"ר. כאשר מכסה העץ סגור - גם שטח זה ניתן לניצול ולשימוש, אפשר למשל להניח עליו שולחן גינה קטן.

הצמחייה שבאזור (למעט צמחים ברדיוס מטר ובגובה של 2-3 מ´ מעל העמדה) לא נפגעת, הגינה לא מתלכלכת באפר ובגחלים, שמתכלים בתוך הבור, וכחצי שעה לאחר כיבוי האש- סוגרים חזרה את המכסה ואף אחד לא יודע שלפני זמן קצר בושלה לה ארוחה נהדרת על גחלים בחצר הבית.

אולי יעניין אתכם גם:

לצפייה בבתים מעוצבים

איך תעשו זאת בעצמכם

חזור מעלה