1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. תערוכות, חידושים ואירועים
  4. מיחזוריות ברחובות

מיחזוריות ברחובות

3 מעצבים יטביעו את חותמם על המרחב הציבורי של ישראל: מתקן המיחזור שעיצבו עבור תחרות "יופי של מיחזור" ייוצר ויוצב ברחובות ברחבי הארץ. ירוק זה השחור החדש

מאת דפנה כהן | צילום יח"צ | וידאו יאיר קיסרי, Adira TV | תאריך 28.9.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
"תחרות "יופי של מיחזור", בחסות המשרד להגנת הסביבה ותאגיד המיחזור אל"ה, הגיעה בתחילת השבוע לשיאה עם ההכרזה על שלושת המעצבים אשר זכו להשפיע על המרחב הציבורי של ישראל - מאות מתקני המיחזור החדשים, שיוצבו בקרני הרחובות בשנים הקרובות, יהיו על פי העיצוב שהוצע על ידם.

'מתקן המעוצב כפינת חמד ירוקה ורומנטית', מתקן מיחזור 'העץ הירוק', זכה במקום הראשון בתחרות, בעיצובה של חן גיטרמן, (צילום: יח'צ) 

מצביעים בבקבוקים


במהלך החודש האחרון הוזמנו מעצבי מוצר ואדריכלים להתחרות על האפשרות לעצב את הדור הבא של מתקני המיחזור בישראל. עשרות שלחו את הצעותיהם, ואלו עמדו לבחירת הציבור – הן באמצעות הצבעה באינטרנט והן באמצעות ועדת שיפוט, שכללה נציגים מתחום איכות הסביבה, עיצוב ואדריכלות, ותכנון עירוני.

מתקני המיחזור נשפטו על פי קריטריונים של אסתטיקה, כמו גם ישימות ובטיחות.
אלפי אנשים נכנסו לאתר התחרות והצביעו עבור מתקני המיחזור אשר יוצבו ליד מקום מגוריהם.

נחמה רונן, יו"ר תאגיד המיחזור, ציינה: "התחרות אפשרה לציבור הישראלי להשפיע על מראה מתקני המיחזור, שנהפכו כבר לחלק מתרבות היום-יום שלנו. 400 אלף בקבוקי שתייה, המובאים מדי יום לכלובי המיחזור ברחבי הארץ, הם ההוכחה לכך שהציבור הישראלי מכיר בחשיבות המיחזור ומוכן לעשות זאת בצורה וולונטרית".


' class="image-preview" href="javascript:void(0);">
' title=''כמו גוף חי', מתקן מיחזור 'המיכל הנושם', זכה במקום השני, בעיצובו של נעם טננבאום מסטודיו טננבאום חזן, (צילום: יח'צ)

'>
'כמו גוף חי', מתקן מיחזור 'המיכל הנושם', זכה במקום השני, בעיצובו של נעם טננבאום מסטודיו טננבאום חזן, (צילום: יח'צ)


' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


3 העיצובים הזוכים


מקום ראשון: חן גיטרמן – "העץ הירוק"
מתקן המעוצב כפינת חמד ירוקה ורומנטית, המזכירה לנו לשמור על הטבע וליהנות ממנו. כל הפונקציות הנחוצות למיחזור מאוגדות במראה עדין ונעים לעין.

חן הינה בוגרת המכון הטכנולוגי בחולון.

מקום שני: נעם טננבאום – סטודיו טננבאום חזן – "המיכל הנושם"
כמו גוף חי, המיכל משתנה במחזור השימוש: כשהוא מרוקן, מראהו צנוע, כמעט שקוף, וככל שהוא מתמלא - מראהו מתרחב ומתעגל.
המיכל הותאם לשימוש נוח וברור לכלל המשתמשים (ילדים, מבוגרים ואנשי התפעול).

סטודיו טננבאום חזן הינו סטודיו בוטיק לעיצוב תעשייתי בהרצליה פיתוח. נוסד ב-1994 ועוסק בעיצוב ופיתוח מוצרים למגוון רחב של חברות מהארץ ומהעולם.

מקום שלישי: יפעה לוין – "מיחזור אורבני"
מתקן המיחזור זוכה למראה מרענן-אורבני, צעיר ועכשווי. באמצעים טכנולוגיים פשוטים נוצרת במתקן תמונת נוף של עיר מודרנית, אשר הופכת את המתקן לבולט בסביבתו ומעודדת את השימוש בו.

לוין היא מעצבת ויוצרת, תושבת תל אביב.

'מראה מרענן-אורבני, צעיר ועכשווי', מתקן מיחזור 'אורבני', זכה במקום השלישי, בעיצובה של יפעה לוין, (צילום: יח'צ)  

מהפכת המיחזור ממשיכה


המיחזור הוולונטרי (התנדבותי) הוא אחד ממהלכי שינוי ההתנהגות המשמעותיים שנעשו בישראל באמצעות הסברה בלבד, כאשר היקף הבקבוקים המובאים למיחזור על ידי הציבור גדל משנה לשנה - רק בתשעת החודשים הראשונים של 2010 נאספו 30 מיליון בקבוקים יותר מבתקופה המקבילה אשתקד.

בשנה הקרובה יותקנו אלפי מתקני מיחזור נוספים (בעיצוב שלושת הדגמים הזוכים), שיכונו בשמם החדש - "מיחזוריות", בין השאר בערים בהן לא היו מתקני מיחזור עד כה. לדברי רונן: "אנו מאמינים כי קצב התקנת תשתית הכלובים והגידול המתמיד במיחזור הבקבוקים על ידי הציבור, יאפשר להגיע ליעד איסוף של 50% תוך שלוש שנים, כפי שמחויב על פי חוק".

תגובות לכתבה

חזור מעלה