שושנת הרוחות

מקומה של האדריכלות הירוקה מתבסס ומתרחב בשנים האחרונות. האדריכלית ארזה בן אור, תכננה "בית ירוק", המתבסס על ניצול מקסימאלי של כיווני רוחות השמיים

מאת אפרת בראשי | אדריכלית ארזה בן אור | תאריך 15.7.08

ארזה בן אור

, הינה אדריכלית בוגרת האוניברסיטה לארכיטקטורה ברומא "La Speinza", ומתמחה בסגנון אדריכלי ביו קלימטי (בניה ירוקה). היא סבורה כי סגנונה מהווה "אמצעי ליצור אדריכלות המונעת בזבזנות, שמיטיבה עם הסביבה והדורות הבאים".

פטיו א- סימטרי במרכזו של הבית, המאפשר זרימת אוויר וחדירת אור טבעי, צילום: ארזה בן אור
פטיו א- סימטרי במרכזו של הבית, המאפשר זרימת אוויר וחדירת אור טבעי, צילום: ארזה בן אור


ארזה הוזמנה לתכנן בית פרטי במושב על יד רחובות, עבור משפחה בת חמש נפשות. שטחו הבנוי של הבית כ- 330 מ"ר, כולל קומת כניסה ומרתף, המשמש למגורי הילדים הבוגרים.

הבית נבנה מחומרים טבעיים כגון: אבן מקומית, עץ טבעי וגווני טיח בעלי תו תקן ירוק, המונעים סנוור. חומרים אלו מקנים ערך מוסף לאדריכלות שאיננה מנקרת עיניים.

צינור תאורה טבעי באמצעות המראות , צילום: ארזה בן אור
צינור תאורה טבעי באמצעות המראות , צילום: ארזה בן אור

כמו כן, העמדתו המיוחדת של המבנה יוצרת דו שיח עם רוחות השמיים, בהתאם לעונות השנה באזור גיאוגרפי זה. מעטפת הבניין, הכוללת את הגג, הרצפה והקירות החיצוניים, נושאת בשני תפקידים עיקריים של שמירת אנרגיה מתכלה ואגירת חום וקור.

הפטיו כמחולל התנועה במבנה

ארגונו השונה של הבית ניכר כבר מבחוץ; צורתו כצורת האות H ובולט בו קיר מוטה לכיוון דרום, המרכיב את הפטיו הממוקם במרכזו של הבית. הפטיו מהווה ציר ראשי, מגונן ומדגיש, המחולל את התנועה במבנה ומעצים את הטבע. בנוסף, הפטיו הינו פונקציונאלי ומשמעותי עבור הדיירים, שכן הוא משמש כחיץ לנוחות מרבית, בין החללים הציבוריים והחדרים האינטימיים. כמו כן, הוא מהווה מוקד תאורה טבעית בבית, שחודרת עד למרתף וחוסכת תאורה מלאכותית בכל שעות היממה.

תכנון הבית מושתת על א-סימטריה, כיאה לאסכולה האיטלקית שבה למדה ארזה. הטייתו של קיר הפטיו ב- 12 מעלות, מונעת חדירה של קרני שמש ישירות ומסנוורות בקיץ, ומאפשרת חדירתן בחורף. פנים הפטיו מכיל צמחיה ארץ ישראלית שופעת ומלבלבת, שתורמת ומוסיפה לצבעוניות הבית כולו. החלונות המרכיבים אותו נפתחים לאזורים שונים בבית, וכך מאפשרים זרימת אוויר קריר בימות הקיץ.

לחלונות הבית הצללה מתכווננת המאפשרת לשמור על תאורה נוחה במהלך שעות היום, צילום: ארזה בן אור
לחלונות הבית הצללה מתכווננת המאפשרת לשמור על תאורה נוחה במהלך שעות היום, צילום: ארזה בן אור

ניכר, כי גם שאר אזורי הבית מושתתים על עקרונות הבנייה הירוקה; תקרת הבית מנותקת מהקירות ומעניקה אוויריות וקלילות למבנה כולו.

חלונות

הבית בעלי זיגוג כפול, היוצר בידוד ושומר על תנאי נוחות במבנה. כמו כן, לכל חלון בבית הצללה מתכווננת המאפשרת לשמור על תאורה נוחה במהלך שעות היום. בנוסף, על ידי שימוש בתאורת סולטיוב במרתף, יצרה ארזה צינור תאורה טבעית, המגיע מהגג באמצעות מראות.

נראה, כי מאחורי כל פרט בבית עומד עיקרון "ירוק", שנובע מתוך מחשבה אסתטית, דקורטיבית ופונקציונאלית לא פחות.

חזור מעלה