קשר משפחתי

שיפוץ אטרקטיבי של שתי דירות צמודות, הפך כל אחת לסביבת מגורים צעירה, צבעונית ומוארת, המשמרת עיצוב של זמן עבר

מאת אפרת בראשי | צילום מעוז ברדה | תאריך 26.12.08

אורלי ערן

, אדריכלית מנוסה בשיפוץ ובבניית פרויקטים חדשים, דוגלת בסגנון המשמר תקופה שנמוגה. בשתי דירות צמודות במרכזה התוסס של העיר תל אביב, הצליחה אורלי לשלב אלמנטים האופייניים לעיר הישנה והנוסטלגית, עם טוויסט צעיר ומרענן. הדירות בעלות ערך סנטימנטלי עבור הבעלים, שגדל בהן בילדותו וכיום, הקדיש אותן לבנו ובתו, סטודנטים בשנות ה- 20 לחייהם. גודל כל דירה כ- 65 מ"ר ומבנה הדירות זהה; שני חדרי שינה וסלון קטן, המשמש כנקודת מפגש ומעבר בין החדרים.

חלל המגורים בדירת הבת, (צילום: מעוז ברדה)
חלל המגורים בדירת הבת, (צילום: מעוז ברדה)


תודות להסרתם של תריסים סוככים מן המרפסות, נחשפו הדירות לאור יום חיוני. במקום התריסים, הורכבו

חלונות

זכוכית שקופה, המעניקים לחלל זה תחושה של פאטיו.

המרפסת כמו בעבר, מהווה כיום מקום מרכזי ונעים לשהייה, ומנוצלת הן כפינת עבודה והן כמקום מרבץ נינוח. העלים הירוקים של העצים הסמוכים, מוסיפים לאזור זה נופך צבעוני וקשר עם החוץ.

בדירת הבן מרצפות דמקה בשחור לבן מגדירות את המטבח(צילום: מעוז ברדה)
בדירת הבן מרצפות דמקה בשחור לבן מגדירות את המטבח(צילום: מעוז ברדה)

הרמוניה של עבר והווה

מטבחי הדירות עוצבו בצורה פונקציונלית לחלוטין, הם אינם גדולים במיוחד, אך מכילים את כל הנדרש בחלל זה. עיצובם ממזג בצורה הרמונית את העבר עם ההווה; ארונות פורמייקה דמויי נירוסטה, המשווים מראה מודרני ועיצוב עכשווי, כשקיר לבנים אדומות ואותנטיות שנרכשו מפירוק, ממוקם בין הארונות העליונים לתחתונים.

שבירתו של קיר שהפריד במתכונתה הישנה של הדירה, בין המטבח לפינת האוכל, אפשר כניסתן של קרני שמש מחלונות המטבח פנימה, ויצר אילוזיה משמעותית של הרחבת החלל.

סביבה אינטימית מלאת קסם

את ההבחנה בין הדירות, ניתן לזהות על פי הצבעוניות של כל אחת, שאפשרה ונתנה במה גם לרקע האמנותי והחיבה של אורלי לציור. בדירת הבן מרצפות "דמקה" שחור לבן מגדירות את המטבח ומחפות בהתאמה גם את חדר הרחצה. בדירת הבת נבחרו צבעים רכים יותר, בסלון הונח שטיח רצפות בגוון צהוב עם עיטור ירוק, שמתאים גם הוא לחדר הרחצה שלה. בחדרי הרחצה של שתי הדירות, הורכבו

מקלחון

ומדפים עשויים זכוכיות שקופה, בכדי לא לאבד את קסם הצורה והצבע, לא להעמיס על העין ולאפשר סביבה אינטימית קלילה ואוורירית.

בחדרי הרחצה של שתי הדירות, הורכבו מדפים ומקלחון עשויים זכוכית שקופה ונבחרו צבעים חמימים(צילום: מעוז ברדה)
בחדרי הרחצה של שתי הדירות, הורכבו מדפים ומקלחון עשויים זכוכית שקופה ונבחרו צבעים חמימים(צילום: מעוז ברדה)

מבצע סבתא

ריהוט שתי הדירות מורכב פריטים ישנים של הסבא והסבתא, הדיירים הראשונים בדירות, שעברו רסטורציה ו"החייאה", ובכך משלימים את "התפאורה" כולה. שיפוץ שתי הדירות נעשה מתוך שיקולים פרקטיים המתאימים לחיי היום - יום, כמו כן נעשה שימוש בחומרים לא יקרים במיוחד, לשימושם הנוח והפרקטי של הדיירים הצעירים.

חזור מעלה