1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. הצצה לבתים מעוצבים
  4. עצמאיים בשטח: מעצבים את הבית לבד

עצמאיים בשטח: מעצבים את הבית לבד

הבית או הדירה מתחננים לשינוי, ואתם חושבים שיש לכם את הכישרון והיכולת? בעזרת קורסים וסדנאות לעיצוב הבית, הדרכה וייעוץ, תוכלו לעצב את החלל שלכם בעצמכם, להכניס את הטאצ´ המקורי שלכם ולחסוך בעלויות. שנייה לפני שאתם תופסים פטיש ושוברים את הקיר, כדאי שתכירו את כל הפרטים, האפשרויות והאזהרות

מאת: דקלה קיי | תאריך: 18.1.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי צבע הקיר של חדר השינה צורם לו מעט בעיניים. מצחצח שיניים בחדר האמבטיה ולא זוכר מי בחר את אריחי הקרמיקה ולמה השידה במבואת הכניסה נראית כל כך מוזנחת. בקיצור, הבית זקוק לשינוי, ויפה שעה אחת קודם.

חלק מאיתנו יקחו את הטלפון אל היד ויחייגו לאדריכל, מעצב פנים או שיפוצניק, אבל יש מי שיקח לידיו במקום טלפון, את ההזדמנות לעשות זאת בעצמו. למי שמשפץ או מעצב מחדש את הבית בשיטת עשה זאת בעצמך, מוצעים היום מגוון קורסים וסדנאות בנושא.

קורסים וסדנאות
במכללת "בילדינג" של מרכז הבנייה הישראלי, מוצעות סדנאות DIY בשיטת עשה זאת בעצמך במגוון נושאים, וכן קורס לעיצוב ושיפוץ הדירה. איריס מזרחי, רכזת הקורסים של מרכז הבניה הישראלי, מספרת כי רבים מבקשים להירשם לקורס בן השמונה מפגשים, שבו הם מקבלים רעיונות לעיצוב הבית, לומדים איך לתכנן חדרים בהתאם לייעוד שלהם, מכירים חומרי גלם שונים, מתעסקים עם צבעים ותאורה וכן מקבלים מידע על תורת ה"פאנג שווי" והלבשת הבית. חשוב להדגיש שמדובר בקורס תיאורטי ללא התנסות מעשית, שמיועד גם למי שמעוניין בהעשרה בתחום עיצוב הבית. עלות הקורס – 2016 ₪.

בית שזקוק לשינוי, קצת כישרון טכני, מוטיבציה והדרכה מקצועית, וקיבלתם עיצוב חדש (צילום: שרון פעמוני)בית שזקוק לשינוי, קצת כישרון טכני, מוטיבציה והדרכה מקצועית, וקיבלתם עיצוב חדש (צילום: שרון פעמוני) 

טלי רוזנשטיין ורקפת גולדפרב, בעלות סטודיו הום סטיילינג, מנהלות כבר כמעט שלוש שנים קורסי הום סטיילינג במרכז טמבור. מדובר בעשרה מפגשים בני שעתיים וחצי אחת לשבוע, בהדרכתן של השתיים, בהם תוכלו ללמוד את עקרונות הבסיס בעיצוב, לקבל טיפים והשראות וכלים לעבודה עצמאית. הקורס עולה 2200 ₪.

מרכז טמבור מקיים מבחר סדנאות צבע, החל מסדנת צביעה דקורטיבית חד פעמית בעלות של 50 ₪ ועד לסדנת צביעת רהיטים בעלות של 400 ₪. בסדנאות לומדים המשתתפים מספר טכניקות צביעה ואפקטים, מתנסים במגוון צבעים ושבלונות על גבי לוחות בגודל A4, זוכים להיכרות עם עולם הצביעה והתבליטים ומקבלים כלים פרקטיים ליישום.

מדף גבס בשילוב מגירות. תוכלו ללמוד איך לעשות זאת בעצמכם! (התמונה באדיבות טמבור)מדף גבס בשילוב מגירות. תוכלו ללמוד איך לעשות זאת בעצמכם! (התמונה באדיבות טמבור) 

מרכז נירלט מקיים מבחר קורסים וסדנאות: קורסי קירות, המיועדים ללימוד צביעה וחיפוי קירות פנים וחוץ. הקורס בן 7 מפגשים ומחירו 1790 ₪. בקורס לומדים המשתתפים על מבנה הקיר, הכנתו לעבודה, איטום, ביצוע צביעה במבחר טכניקות וטקסטורות, שילובי צבעים, מגוון אפקטים וביצוע טיח. ההתנסות מתבצעת על גבי משטחים שונים. למי שמעוניין בסדנה קצרה יותר, קיימת גם כזו במחיר של 360 ₪ באמצע השבוע ו – 320 ₪ ביום שישי. כמו כן ניתן למצוא במרכז נירלט גם סדנאות יישון וחידוש רהיטים, קורסי פסיפס, עבודה עם עיסת נייר המאפשרת יצירת רהיטים קטנים ואביזרי נוי, סדנת טכניקות דקורטיביות לחומרים שונים, יצירת תמונה בעזרת מגזרות נייר וכן הלאה.

חדר נוער סטנדרטי שנצבע בצבעי סגול וצהוב יכול להפוך בן רגע לחלל צבעוני ומעניין (התמונה באדיבות נירלט)חדר נוער סטנדרטי שנצבע בצבעי סגול וצהוב יכול להפוך בן רגע לחלל צבעוני ומעניין (התמונה באדיבות נירלט) 

נכנסים לעובי הקורה
אם אתם בעלי חושים טובים ורוצים לבנות ולקדוח "על אמת" בעצמכם, תוכלו להיכנס למרכז "ראש בקיר", המציע קורסים וסדנאות לשיפוץ הבית, עיצוב וחידוש רהיטים ועוד. אחד הקורסים במרכז התל אביבי נקרא "בעובי הקורה". אודי תירוש, מנהל ומקים המרכז, מספר: "יש לנו קורסים שעוסקים בתחזוקה שוטפת של הבית: תיקונים, קידוח חורים בקיר, פתיחת סתימות וכיוצא באלו, יש קורסים מתקדמים לבנייה בגבס, וגם קורסים בנגרות ושיפוץ רהיטים". תירוש הקים את המרכז מתוך הבנה כי יש לכך דרישה אמיתית בשוק, והוא מספר על התגובות הנלהבות של המשתתפים בקורסים, המדווחים על תחושת הסיפוק שמעניקה היכולת "לעשות את זה לבד": לתקן, לשפץ ולעצב בצורה עצמאית. בימים אלו מתוכנן גם קורס עיצוב שיעסוק בצביעת קירות, ציור על קירות ואלמנטים עיצוביים המתמקדים בכל פעם בחדר אחר. קורס "ראש בקיר" – 8 מפגשים בני 2.5 שעות עולה 1920 ₪ כולל חומרים. קורס "עובי הקורה" לתכנון, עיצוב ובניית רהיטים עולה 2880 ₪, לא כולל חומרים. יש גם סדנאות לילדים.

לבחירתכם מבחר סדנאות: שיפוץ ועיצוב הבית, חידוש ויישון רהיטים, תחזוקה, קידוחים, פתיחת סתימות, בנייה בגבס, נגרות וצביעה (הצילום באדיבות לבחירתכם מבחר סדנאות: שיפוץ ועיצוב הבית, חידוש ויישון רהיטים, תחזוקה, קידוחים, פתיחת סתימות, בנייה בגבס, נגרות וצביעה (הצילום באדיבות 'ראש בקיר') 

צביקה דנציגר הוא "דנצימן", המעביר סדנאות הנדיוומן לנשים המעוניינות להיות עצמאיות בשטח ולהתמודד עם התחומים שנחשבים ל"גבריים" בלבד בבית וברכב, וכך לחסוך זמן, אנרגיה וכסף, ובה בעת גם להתגבר על החששות מפעילויות טכניות ומתיקון תקלות נפוצות. הסדנא, שמחירה 750 ש"ח, מחולקת לשלושה מפגשים המשלבים עבודה מעשית עם רקע תיאורטי. במפגש הראשון לומדות המשתתפות להכיר כלי עבודה שונים ולהשתמש בהם, להתוודע לסוגי קירות ואביזרי תליה כמו דיבלים, ברגים ומסמרים, ומתנסות בקידוח נכון. במפגש השני הן לומדות לתלות מדפים, לסתום חורים ולפתוח סתימות בכיור ובאמבטיה, ואילו המפגש השלישי מוקדש לתחום הרכב. בסיום הקורס מתקיים מפגש נוסף, חינמי, בו מוזמנות הבוגרות לתרום מזמנן ומהידע שרכשו למען נשים נזקקות בקהילה.

אחרי קורס אחרי קורס 'הנדיוומן' תוכלי לתלות תמונות, להתקין וילונות, לחזק ידיות ולקדוח חורים בעצמך (התמונה באדיבות צביקה דנציגר) 


ברכת הדרך מהמומחים
ומה אומרים אנשי המקצוע, האדריכלים והמעצבים? תמי אקהאוס, אדריכלית ומעצבת פנים, מציעה למי שמחליט לשפץ ולעצב בעצמו לעשות המון שיעורי בית. "רוב האנשים פונים למגזינים של עיצוב, גם ברשת. יש אנשים עם כישרון בתחום העיצוב שפשוט יש להם את זה, אפילו אם הם לא במקצוע. הרי הכישרון לא נמצא רק אצל המעצבים והאדריכלים. יש אנשים עם יכולות מאוד טובות בתחום. אני ממליצה להזמין מעצב לצורך התייעצות, לפגישה או שתיים. לקבל טיפים ורעיונות, הדרכה כללית והמלצות על אנשי מקצוע – ולצאת לדרך. פגישת ייעוץ מהסוג הזה עולה רק כמה מאות שקלים, ולפעמים שווה כל שקל".
מעצב הפנים ניצן הורוביץ, ממליץ לעבוד עם לוח חומרים מוגדר מראש, על מנת להבהיר את התהליך כבר מהרגע הראשון. שימוש בלוח חומרים יאפשר בחירה נבונה של צבעים על גבי סקאלה המתאימה לסגנון ולחומרים שלכם, לכן כדאי להסתובב איתו בכל סיור או רכישה וכך להבטיח התאמה מלאה של צבעים וטקסטורות.
בנוסף, מציע הורוביץ לבצע השוואת מחירים יסודית, לא רק על מנת ליהנות מהנחות אלא גם כדי "ללמוד את השוק" תוך כדי תנועה, ובנוסף הוא מציע לזכור כי לא תמיד כדאי לקבל את ההחלטה רק על פי הפרמטר של המחיר, שכן לפעמים "מחיל זול עלול לעלות ביוקר".

מבואת הכניסה לבית עברה שינוי במו ידיה של בעלת הדירה: הארונות חופו, הקירות נצבעו, העציצים נתלו והמראה כולו השתפר (התמונה באדיבות אדוה ענבר)מבואת הכניסה לבית עברה שינוי במו ידיה של בעלת הדירה: הארונות חופו, הקירות נצבעו, העציצים נתלו והמראה כולו השתפר (התמונה באדיבות אדוה ענבר) 

אזהרות
אקהאוס מזהירה ואומרת שיש לקחת בחשבון כי מדובר בהרפתקה יקרה שיכולה גם להסתיים במפח נפש. "לפעמים אתה מתכנן חלל שלם, מגיע לביצוע ובסוף הכל נופל בגלל קיר או עמוד תומך, וצריך להתחיל הכל מההתחלה". אקהאוס ממליצה לא לחסוך בתכנון, משאבים וכסף כשזה נוגע לאיכות החיים, על מנת להימנע מטעויות קטנות שמשפיעות בצורה משמעותית על רמת המחייה שלנו, ולשקול את צעדינו בתבונה לפני שאנחנו לוקחים אחריות על הבית ומחליטים לשפץ לבד.
הורוביץ מזכיר שליווי של מעצב פנים או אדריכל יוכל לספק לא רק רעיונות ופתרונות חכמים, אלא גם הסתכלות מערכתית כוללת והיבט מפורט ומקצועי על כל התהליך, נתון זה יספק תוצאה טובה יותר וכמובן עמידה בתקציב.

ההמלצות שלנו
* לפעמים סידור וארגון של הבית ויצירת פתרונות אחסון חכמים מייצרים אפקט עיצובי מרשים
* לא צריך תקציב גדול כדי לחולל שינוי גדול. לפעמים מספיקה תוספת של אביזר נוי, פריט ריהוט משלים או נגיעה של צבע
* היכנסו אל גלריית תמונות בתים כדי לקבל השראה ורעיונות
* הציצו במגזינים לעיצוב, חפשו אתרי אינטרנט המתעסקים בתחום, קראו בלוגים בנושא ולמדו את התחום
* אל תתביישו לשאול שאלות! היכנסו אל פורום עיצוב פנים או אל פורום שיפוצים וקבלו מידע וכלים שימושיים מהמומחים
* חשוב להיות ריאליים ולהכיר ביכולות שלכם, ולהבין שהמהפך העיצובי שתוכלו לעשות בבית יהיה, ככל הנראה, לא מושלם
* זו לא בושה להודות שזה לא בשבילכם. אם הבנתם שמדובר בפרוייקט שגדול עליכם בכמה מידות, אל תהססו לפנות לבעלי מקצוע, אדריכלים ומעצבי פנים מקצועיים שישמחו לעשות זאת עבורכם

מעוניינים להתלבט עם בעלי מקצוע לפני שאתם קופצים למים? היכנסו אל פורום עיצוב פנים וקבלו תשובות מהמומחים!

תגובות לכתבה

חזור מעלה