1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. הצצה לבתים מעוצבים
  4. ט"ו בשבט הגיע- זמן להתחדש עם עץ

ט"ו בשבט הגיע- זמן להתחדש עם עץ

בתקופה האחרונה חזר העץ להיות נוכח בתחום העיצוב בכלל, ובתחום עיצוב הבית בפרט. התכונות המיוחדות שלו מאפשרות לו להיות דומיננטי או להשלים את עיצוב החדר, לבחירתכם. אין זמן טוב יותר מט"ו בשבט, כדי לספר לכם על עיצובים בעץ ולתת לכם רעיונות איך להכניס את הטבע הביתה

מאת: נעמה קוברינסקי | צילום: יח´´צ | 5.2.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
לקטלוג אריחים דמויי פרקט לחצו כאן

כי (ביתו של) האדם עץ השדה
העץ הוא אחד מחומרי הגלם החביבים ביותר על האדם מאז ומעולם בתחום עיצוב הבית החל מתחומי הבנייה והריהוט, דרך תחום הריצוף והפרקטים ועד לעיצוב והום סטיילינג: מדובר בחומר זמין, וורסטילי ומעורר השראה המהווה קרקע פורייה לשלל רעיונות של עיצובים בעץ. לאחרונה חזר מראה העץ הטבעי להיות מבוקש במיוחד בעיצוב הבית, וטוב שכך.

חלל אירוח בעיצובה של אדריכלית הפנים איריס שמיר. מוטיב העץ מייצר תחושה טבעית, חמה וביתית (צילום: יחחלל אירוח בעיצובה של אדריכלית הפנים איריס שמיר. מוטיב העץ מייצר תחושה טבעית, חמה וביתית (צילום: יח'צ) 

עץ כמו שלא הכרתם קודם
אם עד היום מקובל היה לראות עץ בריהוט, כחיפוי גגות או כפרקטים, הרי שכיום ניתן למצוא עץ במגוון רחב של מוצרים שלא הכרנו בעבר, החל מחיפוי קיר ועד לכיורים ואמבטיות.

העץ המוכר והטוב תמיד פופולארי על גגות בתים וקלאסי בתור פרקט לרצפה. מוצרים של חברת העץ המוכר והטוב תמיד פופולארי על גגות בתים וקלאסי בתור פרקט לרצפה. מוצרים של חברת 'בוטוין' (צילום: יח'צ) 

לפני הרכישה חשוב לוודא לא רק שהרהיט או המוצר עשוי מעץ איכותי, אלא להתאים בין סוג העץ לסוג המוצר והחלל אליו הוא מיועד, משום שלכל סוג עץ ישנם היתרונות והמאפיינים הייחודיים לו. לדוגמא, עץ טיק בורמזי הוא עץ המכיל שמן טבעי רב, ולכן בעל עמידות גבוהה בפני מזג אוויר, טמפרטורה וחום, לכן הוא מתאים לחללים רטובים או לחוץ הבית.

 אמבטיה עשויה עץ טיק של אמבטיה עשויה עץ טיק של 'HeziBank'. כל רחצה היא חוויה מעוצבת (צילום: יח'צ) 

העץ הוא חומר גלם עשיר במיוחד המאפשר ליצור ולפסל בו כיד הדמיון הטובה. סוג העץ, הגימור, הצביעה והפיסול הם שעושים את ההבדל בין מוצר למוצר ומאפשרים שלל עיצובים בעץ כיד הדמיון הטובה.

עיצובים בעץ לחדר האמבטיה של חברת עיצובים בעץ לחדר האמבטיה של חברת 'מי השרון'. כמו להתקלח בטבע (צילום: יח'צ) 

עיצובים מעץ לקישוט הבית
שורש עץ האקליפטוס מהווה חומר גלם מצוין ליצירה של קערות, כלי הגשה ואביזרי נוי שונים בבית. המראה הטבעי שלו מעניק תחושה חמה, טבעית ויצירתית בבית.

 שורש וגזע העץ עוברים גילוף, שיוף ופיסול ומקבל חיים חדשים מחוץ לאדמה. עיצוב מעץ של האמן צחי קירשון בדקורציה לבית (צילום: יח שורש וגזע העץ עוברים גילוף, שיוף ופיסול ומקבל חיים חדשים מחוץ לאדמה. עיצוב מעץ של האמן צחי קירשון בדקורציה לבית (צילום: יח'צ) 

חוזרים לשורשים עם ריהוט מעץ
תעיפו מבט קטן מסביבכם: סביר שתמצאו מספר לא קטן של פרטים ומוצרים העשויים עץ, החל מכיסא ושולחן ועד לדלת החדר. חשוב לדעת כי לכל עץ ישנו מרקם משלו ועמידות ספציפית המאפיינת אותו. כך למשל, חשוב לבחור את הסגנון הרצוי בהתאם לסוג העץ. עץ האמבויה שמקורו מברזיל למשל, מאופיין במרקם בלתי אחיד ולכן מתאים בעיקר לרהיטי יוקרה מיוחדים ובלתי סטנדרטיים. הגוון הטבעי שלו מספק מראה מסתורי ועמוק לריהוט.

קונסולת גקונסולת ג'אווה של גלריית VASTU מעץ טיק מלא, ישן וממוחזר, בסגנון עתיק (צילום: אלעד גונן) 

העץ הטבעי הפך לפופולארי במיוחד בתקופה האחרונה וזוכה לעדנה מחודשת, כחלק מהמגמה הירוקה ומתוך רצון לחזור אל הטבע ואל יתרונותיו. חומר אחד, כל כך הרבה אפשרויות עיצוב!

כורסת ישיבה של כורסת ישיבה של 'מי השרון' שמכניסה את היער הביתה (צילום: יח'צ) 

העץ נחשב לחומר טבעי וחזק, עמיד למים, קל לניקוי ותחזוקה, מבודד ואינו פולט רעלים, ולכן הוא בגדר קלף מנצח בעיצוב הבית. אחד העצים הפופולאריים ביותר בריהוט הוא אלון אירופאי, בעל המראה המחוספס והכפרי המספק מראה אותנטי והוא קל לעיבוד.

בסיס העץ המסורתי זכה לטוויסט מעוצב ומעניין וקיבל לעצמו את הבמה. ספת ישיבה של בסיס העץ המסורתי זכה לטוויסט מעוצב ומעניין וקיבל לעצמו את הבמה. ספת ישיבה של 'קנה קש' (צילום: יח'צ) 

עיצובים מעץ בכניסה לבית
רגע הכניסה הביתה, שלכם או של האורחים שלכם, חייב להיות רגע נעים ומשמעותי. בחירה של דלתות כניסה לבית העשויות מעץ גושני, היא בחירה שמייצרת רגעים כאלו על בסיס קבוע. דלתות העשויות עץ מעניקות מראה כפרי ואלגנטי לבית ותורמת לתחושת הקרבה לטבע. אחד העצים החביבים במיוחד בעיצוב דלתות הוא אגוז אפריקאי, בעל המראה האקזוטי שהוא קל לעיבוד ואיננו אחיד בגווניו.

דלת כניסה לבית של open gallery העשויה מעץ גושני, מקרבת אותנו לטבע ומייצרת תחושת חמימות ביתית (צילום: יחדלת כניסה לבית של open gallery העשויה מעץ גושני, מקרבת אותנו לטבע ומייצרת תחושת חמימות ביתית (צילום: יח'צ) 

עץ על הקירות
בעוד שפרקטים חביבים עלינו במיוחד כבר מימים ימימה, תחום חיפויי הקיר העשויים מעץ או מדמים אותו, עדיין נחשב לחדש יחסית. כיום ניתן להרכיב חיפויי קיר מעץ כחלק ממגמה רחבה של חזרה אל הטבע, ולשלב את העץ בחלל המודרני על מנת ליהנות מהטקסטורה והמרקם הייחודיים שלו. חיפויים ואריחים העשויים עץ או מדמים אותו בעזרת תאית, במבוק, קש או סיבי צמחים, מבליטים את מרקמו הייחודי ונותנים תחושה טבעית וחמה בכל חלל.

מגוון רחב של דגמי חיפויי קיר עשויים או מדמים עץ של חברת מגוון רחב של דגמי חיפויי קיר עשויים או מדמים עץ של חברת 'מי השרון'. נראה כמו הדבר האמיתי (צילום: יח'צ) 

לאחרונה ניתן למצוא מגוון רחב של קולקציות אריחים המדמה את העץ, כמו אריחי גרניט פורצלן וקרמיקה דמויי עץ, המשלבים בין אסתטיקה ייחודית של עץ, ובין התחזוקה הקלה והנוחה של הגרניט פורצלן.

אריחי גרניט פורצלן דמויי עץ של אריחי גרניט פורצלן דמויי עץ של 'חרש' . נהנים מכל העולמות באמבטיה (צילום: יח'צ) 

טפטים דמויי עץ
העץ מהווה השראה גם בתחום הטפטים, אם כי חיפוי קירות בעץ הוא לא פרקטי. הדפסים ייחודיים המדמים את ה"עיניים" של עץ האורן מתקבלים על ידי אריגת סיבים ממוחזרים בטכנולוגיות מתקדמות, והם נפוצים כיום בתחום הטפטים בגווני חום ולבן, ונראים כמו משטחי עץ אותנטיים.
כיתוב לתמונה טפט:
מהחורשה הישר לסלון. טפט דמוי עץ של "גולדשטיין גלרי טפט" מוסיף חמימות לחלל (צילום: יח"צ)

מאירים את הבית עם עיצובים מעץ
גם בתחום התאורה אפשר לסמוך על העץ שיהווה חומר גלם מוצלח ממנו ניתן לייצר מגוון רחב של גופי תאורה ופרטים משלימים, החל ממנורות עומדות ומנורות שולחן שבסיסן עשוי עצי סחף ועד לגופי תאורה תלויים במראה של עץ.

 גוף תאורה של גוף תאורה של 'דורי קמחי' ששומר על המראה השורשי והפראי של העץ ומפיח בו רוח חדשה (צילום: יח'צ) 

רוצים ללמוד מהי הדרך הנכונה לתחזק עץ ולשמור עליו? היכנסו לכאן!


תגובות לכתבה

חזור מעלה