1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. הצצה לבתים מעוצבים
  4. ריהוט עתיק, אופנה עכשווית

ריהוט עתיק, אופנה עכשווית

ריהוט עתיק הפך בשנים האחרונות למבוקש במיוחד והוא משתלב היטב בעיצוב המודרני. אתם חולמים על כורסא של לואי ה-14 בסלון מול הפלזמה? רוצים שולחן עבודה מהתקופה הקולוניאלית למקם עליו את האייפד 2 החדש? ריהוט עתיק הוא הפתרון עבורכם

מאת: עמי רוחקס דומבה | 7.2.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
ריהוט עתיק או ריהוט במראה עתיק?
ריהוט עתיק מקורי, הוא לא ריהוט במראה עתיק, כלומר מדובר בהבדל שבין וינטאג´ אמיתי ומקורי, ובין פריט רטרו שעוצב בסגנון עתיק ושאב את השראתו מתקופה קדומה.

קולוניאלי, בארוקי או פרובאנס? רטרו או וינטאגקולוניאלי, בארוקי או פרובאנס? רטרו או וינטאג'? איזה ריהוט עתיק מדבר אליכם? ספה עם מסגרת עץ בוק ובציפוי עלי זהב של רהיטי מוביליה (צילום: יח'צ) 

רהיט וינטאג´ הוא רהיט שיוצר לפני שנת 1965, על פי רוב הרבה קודם לכן. לעומת זאת רהיט רטרו הוא רהיט שיוצר בין השנים 1950-1980 מתוך "מבט לאחור". על פי רוב מדובר בריהוט שובב, נועז ובעל הומור המנסה להחיות את העיצוב מהעבר.
כאשר מחפשים ריהוט עתיק מקורי, כדאי לדעת כי קיימים מספר סגנונות, שנבדלים במקורם הגיאוגרפי, בתקופה ההיסטורית ובסגנון המגורים.

שולחן גשולחן ג'אווה מעץ טיק ישן בסגנון עתיק של גלריית וסטו. לשבת בסלון ולהרגיש כמו מלך צרפתי (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב) 

סגנונות נפוצים של ריהוט עתיק
הקולוניאלי (1700 - 1780) המשלב מאפיינים של ויליאם ומרי, המלכה אן ותומס צ´יפנדייל. זהו ריהוט שמרני יותר ופחות מצועצע מרהיטים אנגליים ואירופאים של אותה תקופה.
הרוקוקו (תחילת המאה ה-18) מאפיין את תקופת המלך לואי ה-14 בצרפת. ריהוט קליל, בקווים מעוגלים, מעוטרים ומקושטים בצורה מוקפדת ומעודנת.

הלפטופ ישתלב איתם היטב! ויטרינה מעוצבת בסגנון לואי ה-14 ושידת מגירות בסגנון רוקוקו של גלריית וסטו (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב)הלפטופ ישתלב איתם היטב! ויטרינה מעוצבת בסגנון לואי ה-14 ושידת מגירות בסגנון רוקוקו של גלריית וסטו (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב) 

בארוק (סוף המאה ה-16 ועד המאה ה-18) סגנון איטלקי שמתאפיין ברהיטים עם פיתוחים מעולם הצומח, בדים עשירים כמו קטיפה וסאטן, בדוגמאות פרחוניות ועיטורי זהב. "סגנון הבארוק חזר לאופנה ובגדול", מספר מעצבת החנות "מילי בארוק" מ-one design center, "לא רק בריהוט עתיק בסגנון הבארוק אלא גם באקססוריז ופרטי הום סטיילינג של תמונות, מראות ודקורציה לבית.

הטרנד העתיק חולש לא רק על ריהוט אלא גם על אביזרים ופרטי דקורציה לבית. חלל החנות מילי בארוק בone design center- (צילום: יחהטרנד העתיק חולש לא רק על ריהוט אלא גם על אביזרים ופרטי דקורציה לבית. חלל החנות מילי בארוק בone design center- (צילום: יח'צ) 

הויקטוריאני (1840 - 1910) ששואב את השפעתו מצורות גותיות עם פרופורציות כבדות, גימור כהה, גילוף משוכלל ועיטורים. הוא נקרא על שם המלכה ויקטוריה של אנגליה ששלטה בשנים 1837-1901 והיה סגנון הריהוט הראשון של הייצור ההמוני.

כורסת פרומודן בעלת גב קפיטונאגכורסת פרומודן בעלת גב קפיטונאג' פרובינסאלי של חברת ארזים. פריט ריהוט במראה עתיק, אלגנטי וטרנדי (צילום: יח'צ) 

המודרני - סקנדינבי (1960 - 1990) שהוא סגנון פשוט, תועלתני, עשוי עץ טבעי והפך להיות פופולארי מאד על ידי מעצבים דנים ושוודים.
פרובאנס- מקור גיאוגרפי צרפתי, המתאפיין בריהוט כפרי פשוט ואלגנטי ובעומס של פרטים.

כיסא בסגנון פרובנס של גלריית וסטו. ריהוט עתיק שמשתלב בחיים המודרניים (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב)כיסא בסגנון פרובנס של גלריית וסטו. ריהוט עתיק שמשתלב בחיים המודרניים (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב) 

הרבה מעבר לריהוט
המורכבות של הריהוט העתיק היא גדולה הרבה יותר מהרושם הראשוני המתקבל לעין בלתי מזויינת: בנוסף למפרט הספציפי של חומר גלם ועיצוב, ישנם גם נדברים חשובים של מקור היסטורי ואיזור גיאוגרפי, כמו גם תרבות שלמה בעלת אופי וקסם משלה.


מה בשבילכם- עיבוד, שיוף וגימור פוליטורה? אולי ריהוט עתיק גולמי מעץ ממוחזר בטקסטורה גסה? ויטרינה מעץ מלא בסגנון עתיק של רהיטי מוביליה (צילום: יחמה בשבילכם- עיבוד, שיוף וגימור פוליטורה? אולי ריהוט עתיק גולמי מעץ ממוחזר בטקסטורה גסה? ויטרינה מעץ מלא בסגנון עתיק של רהיטי מוביליה (צילום: יח'צ) 

קיימים סגנונות רבים של ריהוט עתיק מקורי משנים מוקדמות או מאוחרות, כמו גם העתקים. יש לזכור כי גם העתקים באיכות טובה משנים מאוחרות יותר שומרים על השווי שלהם ומספקים את התחושה התרבותית שאפיינה את אותן השנים. כאשר אתם בוחרים ריהוט עתיק חשוב לוודא שהוא עבר רסטורציה איכותית ששמרה את מאפייניו הייחודיים על ידי בעל מקצוע המומחה לשימור.

ריהוט עתיק מזמין אתכם להתעמק ולבחון את ההיסטוריה, המקור, התרבות והגיאוגרפיה. מכתבה מעץ בסגנון עתיק של LOFT (צילום: דן פרץ)ריהוט עתיק מזמין אתכם להתעמק ולבחון את ההיסטוריה, המקור, התרבות והגיאוגרפיה. מכתבה מעץ בסגנון עתיק של LOFT (צילום: דן פרץ) 

כמה ותיק הוא העתיק?
המושג ´ריהוט עתיק´ אינו חד משמעי. יש הטוענים כי רהיט ראוי לקבל את התואר עתיק רק במידה וגילו עולה על 100 שנים ואילו חלק טוענים שמספיקה חצי מהתקופה. כך או כך, הריהוט העתיק ביותר הולך אחורה עד למאות ה-16 וה-17 וגם אותו קשה מאד להשיג. למעשה ריהוט עתיק מזה כמעט לא ניתן למצוא כיום בעולם.
"מרבית המסחר העולמי בריהוט עתיק נעשה במסגרת מכירות פומביות או האנגרים ייעודים לסוחרים בתחום. את הרהיטים שלנו אנחנו מייבאים מאירופה, בעיקר מדנמרק, ומדובר על רהיטים מתחילת המאה 19 עד מחצית המאה ה-20", אומרת חווה גמא הבעלים של "דניש ענתיקס", גלריה שמייבאת ריהוט עתיק מקורי. "יש לנו איש רכש שאוסף פריטים באופן קבוע ברחבי העולם. במקרה אחד אפילו מצאנו עיתון משנת 1892 מודבק למגירה של אחד הרהיטים", היא מספרת.

ריהוט עתיק או ריהוט במראה עתיק? העיקר שיהיה טרנדי! ספסל רומנטי של גלריית וסטו (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב) ריהוט עתיק או ריהוט במראה עתיק? העיקר שיהיה טרנדי! ספסל רומנטי של גלריית וסטו (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב)  

ריהוט במראה עתיק
כיום רבים מחפשים כיום ריהוט בסגנון עתיק שנותן ביטוי לתקופות הקודמות אך הוא חדש לחלוטין. "רבים מחפשים אצלנו רהיטים חדשים מעץ טיק אינדונזי בסגנון עתיק גרנדיוזי, עם פיתוחים וסלסולים, של תקופת לואי ה-14 וה-15", אומרת גבריאלה באומגרטן הבעלים של גלריית םוסטו. מדובר בטרנד פופולארי במיוחד, ולכן כיום ניתן למצוא ריהוט עתיק מגוון ביותר, החל מקונסולות וספות קפיטונאג´ ועד לשולחנות וכסאות לפינת אוכל עם פיתוחים ועיטורים רבים, כולם במראה עתיק ששומר על האלמנטים המסורתיים.

עיטורים, פיתוחים, קווים עגולים והמון אופי. שידה בסגנון לואי ה-14 וקונסולת עיטורים, פיתוחים, קווים עגולים והמון אופי. שידה בסגנון לואי ה-14 וקונסולת 'סופיה' במראה עתיק של גלריית וסטו (צילום: אלעד גונן, סטודיו שגב) 

אריה אילוז מרהיטי מוביליה, יבואנים של ריהוט איטלקי בסגנון עתיק, מספר כי רמת הגימור משפיעה על איכות הריהוט. " אפשר למצוא רהיטים מעץ מלא בטקסטורה טבעית, בציפוי פורניר וכאלו עם קרניזים מפוליאוריתן מוקצף. ישנו גימור מבריק או מט ואפשר לקבל גם רהיטים מצופים בעלי כסף או זהב, השמיים הם הגבול".

פריט קלאסי, על זמני, עם קסם משלו. ספת קפיטונאגפריט קלאסי, על זמני, עם קסם משלו. ספת קפיטונאג' מדגם 'אפוק' של רהיטי מוביליה, בשילוב עץ בוק חום, בדים ועורות (צילום: יח'צ) 

ריהוט עתיק בהכרח יקר יותר?
"ריהוט עתיק מקורי עלול לעלות הון תועפות, במידה והוא איכותי ונשמר היטב לאורך השנים", מספרת גמא. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לעיתים ריהוט חדש לחלוטין במראה עתיק, עלול לעלות הרבה יותר מפריט עתיק מקורי, בהתאם לעיצוב, לחומרי הגלם, רמת הגימור וכן הלאה, והוא תלוי לחלוטין במפרט של הפריט עצמו.
אילוז מספר כי המחיר של ריהוט במראה עתיק מושפע גם מהיצרן המקורי, מרמת הגימור ומרמת ההקפדה על הפרטים, ולא רק מהגודל והעיצוב. המחירים אינם זולים, אך מדובר בפריטים קלאסיים, "על זמניים", שישרדו אופנות מתחלפות, והם מתאפיינים באיכות גבוהה ועמידות לאורך זמן.

עתיק או חדש, מודרני או כפרי- אם אתם מחפשים רהיטים היכנסו לכאן

תגובות לכתבה

חזור מעלה