עיצובים בצבעים: סגול

נמאס לכם מהמנעד המצומצם שבין לבן, בז´ ושמנת? מחפשים דרך להעיז ולזרוק נגיעות של צבע בבית שלכם? קבלו את משפחת הסגולים, והסברים איך לעשות את זה נכון

מאת: נעמה קוברינסקי | 27.2.2012

שילוב של צבע סגול בעיצוב הבית יכול להיות הדבר הכי חכם שתעשו עבור החלל שלכם. "הוא משלב את הלהיטות של האדום ואת הקרירות של הכחול", מסביר מעצב הפנים ניצן הורוביץ, "ויוצר ביחד איזון מרגיע. יחד עם זאת, הגזמה איתו או שילוב לא נכון, עלול להחטיא לחלוטין את המטרה". קרן נוימן, מעצבת חברת ´נירלט´, מסבירה כי הסגול הוא צבע בעל נוכחות רגשית שאי אפשר להתעלם ממנה. הוא נחשב לנועז ויחד עם זאת לרוחני ואהוד מאוד במגוון רחב של גוונים, החל מהסגול הפסטלי הרך ועד לסגול ענבים עז ודומיננטי. מעצבת הפנים עדי אדליס מספרת כי הצבע הסגול נחשב לצבע הרוחני ביותר, הוא צבע של אינטואיציה והשראה, המסמל את הדיאלוג בין הרוח והחומר.

סלון מעוצב בצבע סגול אקרילי של
סלון מעוצב בצבע סגול אקרילי של 'נירלט' (צילום: יחצ)


המשמעות של הצבע בעיצוב

צבע סגול ידוע כצבע מרגיע, מתוחכם ואלגנטי, המתאים בחללים הציבוריים של הבית משום שהוא מעודד תקשורת ומייצר דינמיקה טובה ורגועה בין בני אדם.

ספה של PC DIVANO בסגול ענבים צעיר ואופנתי. בתהליך העבודה על הספה מתבצעים מחזור, צביעה וחיתוך של שטיחים אוריינטליים ישנים (צילום: יחצ)
ספה של PC DIVANO בסגול ענבים צעיר ואופנתי. בתהליך העבודה על הספה מתבצעים מחזור, צביעה וחיתוך של שטיחים אוריינטליים ישנים (צילום: יחצ)

לטענת הורוביץ, בחירה של צבע סגול לחלל מסויים משפיעה הן על תחושת הגודל שלו והן על התחושות של הנוכחים באותו חדר, ומהסיבה הזו בדיוק חשוב לבחור את גווניו בצורה נכונה.

אדליס מספרת, כי כבר בשלב התכנון היא בוחרת חוט מקשר שיעבור בין האיזורים השונים של החלל על מנת ליצור תחושת אחידות של קו עיצובי ברור. החוט המקשר הזה יכול להיות פרט ריהוט שחוזר על עצמו בפרטי ריהוט שונים בבית, חומר מסויים או נגיעה של צבע. בחירה של עיצוב בצבע סגול בתור חוט מקשר, מתאימה במיוחד בתוך חלל מונוכרומטי נקי ומינימליסטי, המדגיש את הקצוות, את הלבן והשחור.

כיסא סגול לחדרי ילדים של
כיסא סגול לחדרי ילדים של 'אייטמס גאלרי'. מעשיר את החלל ונותן לו גוון של עומק (צילום: יחצ)
באילו חללים הוא מתאים?

התכונות המיוחדות של הצבע הסגול, מאפשרות לנו מגוון רחב של שימושים בו, כך שהוא מתאים בכל חלל מחללי הבית, גם כרקע וגם בתור קיר בולט. בנוסף, השימוש באביזרים סגולים מתקבל בהצלחה בפלטפורמות רבות. יחד עם זאת, מזהיר הורוביץ, חשוב לציין כי שימוש בסוגי תאורה שונים משפיע על הגוון של הצבע ומשנה מעט את צבעו, וביחס ישיר גם את מאפייניו, וחשוב להביא זאת בחשבון.

מטבח בצבע סגול בעיצוב ורד גתר בייצור אמבויה (צילום: יחצ)
מטבח בצבע סגול בעיצוב ורד גתר בייצור אמבויה (צילום: יחצ)
שילוב צבעים

בזמן עיצוב בצבע סגול, מספר הורוביץ, חשוב להיזהר שלא לפגוע בחלל ולהעמיס עליו, אלא להעשיר אותו. הסוד הוא התאמה מלאה לפלטה של צבעים וחומרים מתוך סקאלה בסיסית, שתהווה תשתית טובה לשילוב נכון. את הפלטה ניתן להרכיב לבד בחנויות הייעודיות, או להיעזר במעצב פנים. הורוביץ ממליץ במיוחד לשלב צבע סגול עם גווני אפור ושמנת, על מנת ליצור ייחודיות והרמוניה.

בחדרי ילדים מומלץ להשתמש בגוונים הבהירים של הסגול כמו הלילך הנוטה לכיוון הפסטלי, ואילו בחדרי השינה או בחללי המעבר, ניתן לשלב גוון סגול עז כמו סגול חציל או צבע סגול ענבים או בורדו, וכך ליצור דרמה ועומק דומיננטיים.

אחת הדרכים הטובות לעצב בעזרת סגול היא להעשיר את החלל עם אביזרים שונים כמו שטיחים, וילונות ופתרונות הצללה מסוגים שונים, שמוסיפים בדיוק את קורטוב הצבע הדרוש והופכים את הפינה משעמום לאטרקציה.

מדבקת קיר סגולה של
מדבקת קיר סגולה של 'אורגד' שמשתלבת היטב עם סלון לבן (צילום: יחצ)

נוימן מספרת כי סגול הוא צבע וורסטילי במיוחד, ולכן הוא מתאים לשילוב עם מגוון רחב של צבעים שמחמיאים לו, כאשר כל שילוב מייצר אמירה משלו.

היא ממליצה לשלב סגול עם לבן, כסף, צהוב, כתום עז, טורקיז קאריבי או ירוק ליים, המייצרים ביחד מראה אלגנטי ומלא קסם. מבחינת החומרים, מספרת נוימן שסגול מתקבל מצויין בשילוב חומרים כמו עץ, אבן וזכוכית המשתלבים איתו מצוין.

שולחן סלון נמוך בצבע סגול המדגיש את הקצוות בין הלבן והשחור ויוצר ניגודיות מול האמורפיות של חלוקי הנחל. פרוייקט של עדי אדליס (צילום: עמית גרון)
שולחן סלון נמוך בצבע סגול המדגיש את הקצוות בין הלבן והשחור ויוצר ניגודיות מול האמורפיות של חלוקי הנחל. פרוייקט של עדי אדליס (צילום: עמית גרון)
חוקים בבחירת סגול

- הורוביץ מספר כי הסגול ממוקם על הגבול שבין משפחת הצבעים החמים ובין הקרים, ולכן מדובר בתחום מעט חמקמק.

- ניתן לשלב סגול עם גוונים מאותו צבע, אך חשוב לקבוע מראש את כמות הגוונים ואת רמת הניגודיות ביניהם כדי לשמור על הרמוניה.

- במעגל הצבעים הסגול קורץ לכתום ולצהוב, ולכן שילוב נכון ביניהם בגוון ובטון הנכון, ייצור מראה צעיר, תזזיתי וחצוף שמתאים במיוחד לחללים ציבוריים או לחדרי נוער.

- חשוב לבחור את הסגול בהתאמה ישירה לרקע שבו הוא נוכח, על מנת להבטיח שהצבע ישדר את מה שתכננתם. אם יש לכם התלבטויות תמיד מומלץ להיעזר בשירותיו של

מעצב פנים

שיוכל להנחות אתכם בנושא.

תאורה סגולה בסלון של
תאורה סגולה בסלון של 'שקע ותקע'. למי שרוצה אווירה סגולה ודרמטית (צילום: יחצ)
סגול על הקירות

סגול על הקירות יכול להיות מוצלח כל עוד עושים זאת נכון. חשוב לדעת כי סגול כהה משדר יוקרה ומסתוריות כל עוד הוא מיושם במינון הנכון ועל הקיר הנכון, לעומת זאת סגול בהיר מחייב קונטרסטים בדמותם של אביזרים או פרטי ריהוט. כל עוד נבחר מינון נכון המותאם לגוונים השולטים בחלל, נבטיח לעצמנו תחושה מרגיעה ונעימה בחלל לבחירתנו.

כשזה נוגע לקירות הסלון בבית, נוימן ממליצה להעיז: "תחשבו על סלון גדול ומואר, עם קיר סגול בטקסטורה עדינה של צבע טיח, סטיילינג משלים של ספות לבנות וכד ענק בצד מלא בסייפנים צהובים- ומיד תבינו כי מדובר בבחירה מוצלחת למדי".

כל עוד נבחר מינון נכון של סגול המותאם לגוונים השולטים בחלל, נבטיח לעצמנו תחושה מרגיעה ונעימה בחלל לבחירתנו. דוגמא לצביעה של
כל עוד נבחר מינון נכון של סגול המותאם לגוונים השולטים בחלל, נבטיח לעצמנו תחושה מרגיעה ונעימה בחלל לבחירתנו. דוגמא לצביעה של 'נירלט' (צילום: יחצ)
מה לקחת בחשבון כשבוחרים סגול?

נוימן מספרת כי המבחר של הגוונים הסגולים הוא רב, אך כרגע הגוון הטרנדי ביותר הוא סגול ענבים עז. לפיכך, אם אתם מתעקשים לעצב לפי צו האופנה, אך חוששים לצבוע את קירות הבית בסגול ענבים דומיננטי, תוכלו לשבץ ריהוט או פרטי דקורציה שונים בצבע זה וליהנות מהאפקט המעודכן שהוא מייצר.

בנוסף, חשוב לדעת כי ריהוט עץ בעל מסה ונוכחות בחלל עלול להיבלע לחלוטין אל מול סגול כהה מדי, לכן חשוב לשלב צבעים חיים שישתלבו עם הריהוט בצורה מעניינת ויתנו לו מקום של כבוד בחלל. בנוסף, מזכירה נוימן שחשוב להתאים את סוג הגימור והמרקם של הצבע לגוון החביב עליכם, וכן לשאר הגוונים השולטים בחלל, בריהוט ובחפצי הנוי.

הסגול משלב את הלהיטות של האדום ואת הקרירות של הכחול. טפט סגול ודומיננטי של
הסגול משלב את הלהיטות של האדום ואת הקרירות של הכחול. טפט סגול ודומיננטי של 'גולדשטיין גלרי טפט' (צילום: יחצ)

רוצים לעצב בצבע סגול אבל מפחדים? היכנסו אל

פורום עיצוב פנים

וקבלו הכוונה להתאמת צבעים נכונה!

חזור מעלה